10 najfajniejszych filmowych wakacjiJeśli kogoś dziwi ranking filmów o wakacjach tuż pod ich koniec, to spieszę z wyjaśnieniem, że nie jest to wynik wyłącznie czystej złośliwości. Pretekstem jest oczywiście premiera „W nowym zwierciadle: wakacje”, kontynuacji kultowej serii o letnim wypoczynku.
Kamil Witek10 najfajniejszych filmowych wakacjiJeśli kogoś dziwi ranking filmów o wakacjach tuż pod ich koniec, to spieszę z wyjaśnieniem, że nie jest to wynik wyłącznie czystej złośliwości. Pretekstem jest oczywiście premiera „W nowym zwierciadle: wakacje”, kontynuacji kultowej serii o letnim wypoczynku. ![]()
Wyszukaj / Kup 10. Chłopaki też płaczą (2008, reż. Nicholas Stoller) Gdzie: Hawaje Idealne dla: Mężczyźni po bolesnym rozstaniu Co zrobić gdy dziewczyna zostawia Cię dla gwiazdy rocka? Oczywiście wyjechać na wakacje! Tymbardziej kiedy widok opuszczonego przez ukochaną mieszkania można zastąpić rajskimi krajobrazami Hawajów, gdzie smutki odchodzą wraz pierwszym niesamowitym wschodem słońca. Nawet jeśli sprawy komplikują się niedługo po przyjeździe i okazuje się, że eks wraz z nowym partnerem wpadła na ten sam pomysł, co gorsza spędzając wakacje w tym samym hotelu. I na takie kliny w filmowym arsenale znajdzie się 100% niezawodna odtrutka – duża dawka znakomitego humoru i Mila Kunis. Gdyby taki pakiet oferowano w biurach podróży każdemu porzuconemu mężczyźnie, jestem niemal pewien, że Hawaje stałyby się ulubionym kierunkiem wakacyjnym nie tylko dla Amerykanów. ![]()
Wyszukaj / Kup 9. Bezkresne lato (1966, reż. Bruce Brown) Gdzie: Wszystkie fale świata Idealne dla: Surferzy Lato bez końca? Cóż, marzenie większości urlopowiczów nie jest w rzeczywistości utopią, wystarczy kilka par spodenek kąpielowych, pudełko wosku, mini-radio i plasterek na ewentualne skaleczenia. A, i oczywiście deska surfingowa bo o szusowanie po falach tu tak naprawdę chodzi. Jeśli lato i dobre fale kończą się w Kalifornii, ruszamy do Senegalu i Ghany. Gdy i tam zaczyna nam doskwierać lokalny klimat i tubylcy, przenosimy się do RPA gdzie surfować można nawet i po wydmach. W pogoni za słońcem i latem nie można nie trafić też w okolice Antypodów i oczywiście na Hawaje, gdzie wszechmocny Neptun sprawia, iż tamtejsze wody nie mają sobie równych. I tak w kółko przez okrągły rok – lato wcale nie musi kiedyś minąć. Gdyby tylko jeszcze mieć na to wszystko czas i pieniądze… ![]()
Wyszukaj / Kup 8. Królowie lata (2013, reż. Jordan Vogt-Roberts) Gdzie: Dziki las Idealne dla: Nastolatki z pogardą dla zasad i cywilizacji A gdyby tak rzucić to wszystko i pojechać w Bieszczady? Pomysł na życie zaczerpnięty z internetowego mema przyświeca trójce młodocianych przyjaciół, sfrustrowanych egzystencją pod dyktando rodziców i dorosłych niewygodnych zasad i odpowiedzialności. Co prawda polskie połoniny zastępują amerykańską dziczą w trakcie lata, ale nie ma to dla bohaterów wpływu na płynące z tak radykalnego ruchu wnioski: w końcu życie smakuje o niebo lepiej gdy własnymi rękami stawia się prowizoryczny domek, uprawia warzywa i samodzielnie poluje na zwierzynę. W tej sielankowej harmonii z naturą i samym sobą należy jednak pamiętać, że prędzej czy później nastąpi zmącenie. Trzech nastolatków jeszcze jakoś sobie poradzi, ale gdy doda się do tego równania dziewczynę, i to tylko jedną, męskie pragnienia plus wszechobecna dzicz stworzą mieszankę, która raczej nie sprzyja powściągliwości w emocjach. Tymbardziej na wakacjach. ![]()
Wyszukaj / Kup 7. Vicky Cristina Barcelona (2008, reż. Woody Allen) Gdzie: Katalonia Idealne dla: Młode Amerykanki marzące o europejskim romansie Neurotyczne wakacje może nie należą do topu pomysłów na wypoczynek u nikogo o w miarę zdrowych zmysłach, ale Allen ma argumenty, którym trudno się oprzeć. Zacznijmy trywialnie, od przepięknych iberyjskich lokalizacji z tytułową Barceloną na czele. Idąc dalej mamy magnetycznego, hiszpańskiego uwodziciela-artystę o manierach i wyglądzie Javiera Bardema. Nie wystarcza? Dorzucam gorącą jak południowe słońce namiętną scenę pocałunku między ociekającymi seksapilem Scarlett Johansson i Penelope Cruz w fotograficznej ciemni i całą kompilację romansów między wszystkimi bohaterami filmu. I niech ktoś teraz powie, że turystyczna popularność Barcelony to zasługa tylko Gaudiego i piłkarzy… ![]()
Wyszukaj / Kup 6. Wakacje Pana Hulot (1953, reż. Jacques Tati) Gdzie: Bretania Idealne dla: Jacques Clouseau i Jaś Fasola Przy wyborze lokalizacji na wypoczynek należy kierować się nie tylko warunkami pogodowymi czy atrakcyjnością kurortu, ale też zbieżnością charakterów i stanu społecznego z resztą urlopowego towarzystwa. Jeśli zatem jest się roztargnionym i osobliwym jegomościem ze skłonnością do wpadania w nieustanne tarapaty, pensjonat wypełniony dystyngowaną burżuazją może okazać się raczej strzałem całkowicie poza tarczę. Szczególnie, gdy od gry w brydża preferuje się ping-ponga, a tańce i skoczną muzykę od wieczornej sjesty przy gazecie i dywagacji o poezji. Można jedynie liczyć, że w ułożonej i ściśniętej gorsetem konwenansów klice, niekonwencjonalne zachowania zadziałają jak powiew ożywczego powietrza. Taki wypoczynek jednakże najbardziej męczący może być nie dla otoczenia, co dla samego „animatora”. Tymbardziej, gdy złamanie kajaka w pół, użeranie się z narowistym koniem czy odpalenie ognia w składziku ze fajerwerkami brzmią właściwie jak chleb powszedni. ![]()
Wyszukaj / Kup 5. American Pie 2 (2001, reż. J.B. Rogers) Gdzie: Jezioro w Grand Harbor, Michigan Idealne dla: Młodzież o ponad przeciętnej chuci Pełne spektrum spędzania summer break przez amerykańską młodzież. Do wyboru mamy: imprezowanie w domku przy plaży, dorywcze prace, podróżowanie po Europie i obóz muzyczny. Nie zapominajmy o nieustannym podrywie i poszukiwaniu przygód, co jest najwidoczniej esencją większości przerw w tamtejszym systemie szkolnictwa. Potrzeba rozwiązłości w młodych duszach bohaterów definiuje wszystko, dlatego nie należy spodziewać się też bardziej wyszukanego humoru i metafor ponad poziom słów Stiflera, określającego przyrodzenie Jima jako jedyne na świecie, do którego użycia potrzebna jest instrukcja obsługi. Taka forma wypoczynku ma oczywiście limity wieku i będzie bawić osoby do 20 roku życia, choć nie wierzę, że na wspomnienie sceny z kasetą, pojedynku z lesbijkami czy zasady trójki, i u tych starszych nie pojawi się choć przez chwilę niewielki i niewymuszony uśmiech. ![]()
Wyszukaj / Kup 4. Rzymskie wakacje (1953, reż. William Wyler) Gdzie: Rzym Idealne dla: Rodziny królewskie szukające chwili normalności Ręka do góry, kto marzył o poznaniu podczas wakacji(do wyboru) przystojnego, szarmanckiego dziennikarza lub uroczej, lekko zagubionej księżniczki? Dodajmy do tego romantyczne uliczki niezatłoczonego Rzymu, szybką jazdę skuterem i zwiedzanie zabytków starożytnego Wiecznego Miasta bez kilometrowych kolejek. Szczególnie to ostatnie brzmi atrakcyjnie, nawet jeśli jest się – jak bohaterka Audrey Hepburn – przyszłą koronowaną głową. Niech jednak Panie nie myślą, że wałęsanie się przez cały dzień po włoskiej stolicy w towarzystwie Gregory Pecka to czysta i wypełniona wyłącznie romantyzmem wycieczka. Jego słynny żart z Ustami Prawdy, jak i przerażenie Hepburn na widok braku dłoni aktora, nie były w żaden sposób zainscenizowane. ![]()
Wyszukaj / Kup 3. Najlepsze, najgorsze wakacje (2013, reż. Nat Faxon, Jim Rash) Gdzie: Cape Cod, Massachusetts Idealne dla: Dziecinni dorośli, dorosłe dzieci Bez znajomych, z nieznośną rodziną i z oceniającym Cię na 3/10 i upokarzającym na każdym kroku chłopakiem matki. Ok, tyle na temat tych „najgorszych wakacji”, na szczęście w tytule jest też słowo „najlepsze”. Tu już mamy do czynienia ze zdziecinniałym animatorem w parku wodnym, całkiem sympatyczną sąsiadką zza płotu i pracą, gdzie ktoś po raz pierwszy traktuje Cię na równi z innymi. Nienajgorzej jak na wakacje 14-latka, szczególnie po tym pierwszym, mało zachęcającym opisie sytuacji. A wszystko to utrzymane w słodko-gorzkim sentymencie za czasami dorastania z lekką domieszką obawy przed zbyt szybkim starzeniem. Nawet jeśli wakacje jak i młodość nie trwają wiecznie to chyba nikt nie ma wątpliwości kogo wolałby mieć w tym czasie za swojego kompana – apodyktycznego Steve’a Carella czy luzackiego, acz czarującego Sama Rockwella. ![]()
Wyszukaj / Kup 2. W krzywym zwierciadle: Wakacje (1983, reż. Harold Ramis) Gdzie: Jak Stany długie i szerokie Idealne dla: Rodziny zacieśniające więzi Jeśli: nie krzywisz się na wspomnienie niekończących się śpiewów w samochodzie, nie obawiasz się stracić bliskiego podczas podróży, nie przeszkadza Ci dawanie się naciągać przez spotkanych prowincjuszy, lubisz odwiedzać zdziwaczałą rodzinę i mogąc wybrać dowolne miejsce na świecie jako miejsce upragnionego urlopu, chcesz jechać kilka tysięcy kilometrów autem z całą rodziną do parku rozrywki Walley World, to wakacyjne perypetie Griswoldów potraktujesz niemal jak własne. W innym wypadku po prostu lepiej wsiąść w samolot i załatwić to w kilka godzin, nie zastanawiając się za długo nad tym, że w zabieganym świecie własne dzieci widzi się conajwyżej przez kilka godzin tygodniowo. ![]()
Wyszukaj / Kup 1. Szczęki (1975, reż. Steven Spielberg) Gdzie: Amity Island, amerykańskie wybrzeże Idealne dla: Poszukiwacze dreszczyku wakacyjnych emocji Jeśli we wstępie zapowiedziałem, że złośliwość nie decyduje o wyborze rankingu, tak już przy wskazaniu jego zwycięzcy ciężko się z tego zarzutu wybronić. Niech będzie, że wynika to wyłącznie z tego, iż autor należy do grupy tych, którzy na urlopie już byli i z zazdrością patrzy na szczęśliwców mających go jeszcze przed sobą. Dlatego jeśli ktokolwiek wybiera się na przykład nad amerykańskie wybrzeże niech pamięta, że wakacje to nie tylko czasy sielanki i błogiego lenistwa. A już na pewno nie jest to synonim urlopu wzdłuż Amity Island, gdzie prócz fal, słońca i piasku można z równym prawdopodobieństwem natknąć się na grasującego rekina-ludożercę. Patrząc jednak na chciwość właścicieli ośrodków, hoteli i lokalnych władz z filmu Spielberga, żadne ostrzeżenia o niebezpieczeństwie niczego tu nie zmienią. Dlatego taka forma urlopu jest przeznaczona dla ryzykantów, dla których wakacje nie koniecznie muszą być spokojne i leniwe, a termin „aktywny wypoczynek” ma nieco inne znaczenie niż dla większości urlopowiczów wybierających tę formę rozrywki… ![]() 4 września 2015 |
Witold Pyrkosz nadawał się do roli nieuczciwego kasjera bankowego Zenona Kruka idealnie! Gra bohatera, który nie rzuca się w oczy, więc tym samym nie wzbudza żadnych podejrzeń. A przynajmniej tak mu się wydaje. Jego wewnętrzny spokój pewnego dnia pryska jednak jak bańka mydlana… Historię wymyśloną przez Feliksa Falka wyreżyserował inny mistrz – Ryszard Bugajski. A jej tytuł brzmi tak niewinnie: „Kiedy się ze mną podzielisz?”
więcej »Drogi potencjalny twórco, pamiętaj, żeby na filmowy plan nie zapraszać zbyt krzepkich aktorów. W końcu scenografia przyda się jeszcze w kontynuacjach, a budżet rzadko kiedy jest z gumy.
więcej »Wyreżyserowana przez Ireneusza Kanickiego „Toccata” autorstwa Macieja Z.(enona) Bordowicza to jeden z najbardziej tajemniczych spektakli Teatru Sensacji „Kobra”. Dość powiedzieć, że po ponad półwieczu od jego powstania wciąż nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy do jej emisji we wrześniu 1971 roku rzeczywiście doszło. Cieniem na przedstawieniu kładą się również późniejsze tragiczne losy reżysera i jego nie do końca wyjaśniona śmierć.
więcej »Dekoracje waść niszczysz!
— Jarosław Loretz
Ten człowiek jeszcze oddycha!
— Jarosław Loretz
Dama przed podróżą
— Jarosław Loretz
Dama w podróży
— Jarosław Loretz
Wymarzony kochanek
— Jarosław Loretz
Spaleni słońcem
— Jarosław Loretz
Dymek w lesie
— Jarosław Loretz
Beczka bezpieczeństwa
— Jarosław Loretz
Pomsta na ufokach
— Jarosław Loretz
Zupa jednak wyszła za słona
— Jarosław Loretz
100 najlepszych komedii wszech czasów
— Esensja
50 najlepszych filmów 2013 roku
— Esensja
Esensja ogląda: Październik 2013 (2)
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Kamil Witek
10 najlepszych filmów III kwartału 2013
— Esensja
Do kina marsz: Wrzesień 2013
— Esensja
50 najlepszych filmów o miłości
— Esensja
100 najlepszych filmów grozy wszech czasów
— Esensja
Letnie odkurzanie kina: Kiedyś byłem fatalny, teraz jestem tylko słaby – Woody Allen wczoraj i dziś
— Emilia Sękowska
„Walc z Baszirem” najlepszym filmem II kwartału w polskich kinach wg Stopklatki i Esensji
— Esensja
Drwina poza konwenansami
— Ewa Drab
Kroniki młodego Stevena Spielberga
— Konrad Wągrowski
Nie graj już tego więcej, Woody
— Kamil Witek
Esensja ogląda: Marzec 2018 (1)
— Piotr Dobry, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski, Kamil Witek
Esensja ogląda: Marzec 2017 (3)
— Piotr Dobry, Marcin Osuch, Jarosław Robak
Esensja ogląda: Wrzesień 2016 (1)
— Miłosz Cybowski, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch
Esensja ogląda: Luty 2016
— Sebastian Chosiński, Marcin Mroziuk, Jarosław Robak, Konrad Wągrowski
Esensja ogląda: Styczeń 2016 (1)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Jarosław Robak, Konrad Wągrowski
Najlepszego sortu Amerykanin
— Jarosław Robak
Esensja ogląda: Pażdziernik 2015 (1)
— Jarosław Loretz, Jarosław Robak
Nic już nie gra
— Grzegorz Fortuna
Mandalorian. Odcinek 8: Niańczyć i chronić
— Kamil Witek
Kurtka warta grzechu
— Kamil Witek
Gorzki smak socrealizmu
— Kamil Witek
Mandalorian. Odcinek 7: Człowiek honoru
— Kamil Witek
Ostateczny Porządek
— Kamil Witek
Mandalorian. Odcinek 6: Żadnych pytań
— Kamil Witek
Mandalorian. Odcinek 5: Powrót do przeszłości
— Kamil Witek
Mandalorian. Odcinek 4: Dwójka wspaniałych
— Kamil Witek
Mąż i Żona
— Kamil Witek
Mandalorian. Odcinek 3: Tak każe obyczaj
— Kamil Witek
No to sie rozmarzylam...