Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Druga bije pierwszą

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 4

Michał Chaciński, Paweł Pluta, Eryk Remiezowicz, Konrad Wągrowski

Druga bije pierwszą

PP: Przykro to powiedzieć, ale nie rzuciła mi się w oko żadna scena akcji, włącznie w tymi wymienionymi. Ponownie mamy do czynienia z pokazem mocy obliczeniowej pozwalającej namnożyć przeciwników, ale niestety niczym więcej. Natłok walczących, z technicznego punktu widzenia zresztą przeszkadzających sobie wzajemnie, uniemożliwia obserwowanie ewentualnej choreografii. Pozostają znowu punktowania zwolnionym tempem, bez których po walce pamiętałoby się jedynie coś w rodzaju asterixowego kadru z wioskowej bijatyki rybami. Wgnieciona plecami ceglana ściana i łapanie pocisków w locie staje się nudne po trzecim razie. Do przyzwoitego chociażby filmu karate, że o „Przyczajonym tygrysie, ukrytym smoku” nie wspomnę, droga jeszcze jest bardzo daleka. Paradoksalnie, efekt psują efekty komputerowe. Nie ma miejsca na uznanie dla umiejętności aktora, czy dla montażystów. Jest tylko komputer i zatrzymane kadry sławiące imię przemysłu tekstylnego pokazywaniem, że spodnie podczas szpagatu nie pękły w kroku.
Jeżeli chodzi o pojedyncze obrazki, przyznaję że kruki wyszły ładnie, tudzież górskie landszafty. Ale z drugiej strony, te dziwaczne statki, jeden z najbardziej wizualnie psujących oba filmy elementów, przypominają swoimi migającymi lampkami BMW z jarzeniówkami pod podwoziem.
MCh: Tutaj znowu zgodzę się z Pawłem. No niestety, parafrazując słowa Architekta, wydaje mi się, że forma Matriksa jest jednocześnie jego największą siłą i największą słabością. Siłą, bo połączenie poważnych tematów z kinem akcji pozwala przebić się do masowej widowni. Słabością – bo tam gdzie zaczyna się mordobicie, tam kończy się filozofia. O ile pierwszy film miał jeszcze uzasadnienie praktycznie dla każdej sceny akcji, o tyle drugi wywołuje już to dziwne wrażenie, że w trakcie scen mordobić fabuła ulega zawieszeniu. A do tego tym razem za mało walczy Trinity i stanowczo za słabo wykorzystano Jadę Pinkett :)
ER: Skoro zaczynamy już mówić o dziewczętach, to od pewnego czasu toczą się gorące debaty pt. „Trinity czy Persefona"? W recenzji, moja szacowna poprzedniczka odniosła się do problemu, stając niestety na pozycjach przeciwnych do moich. Powstrzymam się zatem od wymieniania setek przewag ukochanej Neo nad zgubą Merowinga, bo takie spory rozstrzygnąć może jedynie pojedynek, na która naczelny, narzekający na braki recenzentów, żadną miarą nam nie pozwoli. Zauważyłbym jedynie, że, po pierwsze, w cieniu walki tych dwóch Tytanii kobiecego wdzięku, przemyka się niewysoka Niobe (Jada Pinkett Smith), która też niebrzydka jest. Po drugie, twórcy filmu włożyli kawał solidnej roboty w pokazanie zmarszczek obu bohaterek – i mam wrażenie, że jest to robota celowa. Po trzecie, w przypadku Trinity, mamy dwa obrazy tej samej kobiety – Trinity z Syjonu, kobietę piękną, właśnie dzięki swojej realności, dzięki tym uroczym bruzdom na czole, oraz Trinity z Matrixa, która jest zimną maszyną do nabijania sińców niewolnikom Matrixa. Persefona tymczasem jest jedynie kreacją wewnątrzmatrixową, niewygładzoną – a i tak kamera czujnie wyławia jej mankamenty. Coś mi mówi, że jej czysto ludzka wersja nie grzeszyłaby nadmiarem urody.
MCh: Co do tego ostatniego, to nie wiadomo. Ale jestem pewien, że zmarszczki Persefony i jej lekko niekształtne kształty są zamierzone. Jeśli jest wybranką wcześniejszego Wybrańca, czyli starą wersją Trinity, to ten odrobinę niedzisiejszy wizerunek świetnie pasuje – oto kobieta, której najlepszy czas minął i teraz skazana jest na egzystowanie u boku eks-zbawiciela, który okazał się zwykłym palantem.
KW: Możecie się pojedynkować do pierwszej krwi. :-) Przyznaję palmę pierwszeństwa Trinity – jako kobiecie o oryginalnej urodzie, pasującej bardzo do jej roli. Wyobraźmy sobie, że hakerkę i morderczynię miałaby grać np. Izabela Scorupco. :-)
PP: Nie dziwi mnie niewymienianie przewag Trinity nad innymi postaciami. Byłoby trudno je znaleźć. Pomijam już to, że na zbliżeniach wygląda jak babcia Neo po liftingu, i to bez większej różnicy w którym świecie. Głównym problemem, wspólnym dla wszystkich postaci, ale dla kobiety szczególnie bolesnym, jest drewniana mimika, okaleczana dodatkowo przez ukrycie oczu. Ciężko uznać nie tylko za piękną, ale nawet za interesującą, kobietę, która zachowuje się jak manekin, włącznie z żenującą „sceną zazdrości” robioną za pomocą pistoletu Persefonie. Skojarzenie z Izabelą Scorupco jest rzeczywiście słuszne, sam się sobie dziwię że nie przyszło mi do głowy tak trafne porównanie Trinity do Heleny z „Ogniem i mieczem”.
ER: Scena zazdrości w połowie zrobiona jest dobrze. O ile machanie spluwą rzeczywiście było nienajlepszym pomysłem, o tyle „Excuse me?!” powiedziane zostało znakomicie.
PP: Sama Persefona zresztą też nie wypada zbyt dobrze. Bracia Wachowscy ewidentnie nie potrafią ubrać kobiety. O ile obcisły strój Trinity jeszcze jakoś jest spójnym pomysłem, to ciasna sukienka Persefony wygląda nieszczęśliwie. Pewną wskazówką może być zdjęcie obu autorów z żonami, ubranymi jako żywo w tym samym stylu, aczkolwiek w większej objętości. Cóż, trudno zabraniać ludziom propagowania własnych gustów, ale można by chociaż trochę urozmaicić film dla innych widzów.
MCh: No, z tym zarzutem, że Wachowscy nie wiedzą jak ubrać kobietę, bardzo bym uważał. Wchodząc na chwilę w brukowcowy ton, może nie wiecie, że Larry Wachowski ma podobno plany zmiany płci. W sieci można obejrzeć autentyczne zdjęcia z premier Matriksa, na których pokazywał się w strojach… powiedzmy mało męskich… Więc coś o tym powinien wiedzieć :)
Łyżki dziegciu
ER: Jedna duża i bardzo czarna to Laurence Fishburne. Chyba podpadł Wachowskim, bo od samego początku stawiają go przed plutonem egzekucyjnym. W Syjonie wygłasza mowę głosem barana rżniętego na Wielkanoc, na ciężarówce stara się jak może, ale mu brzuch przeszkadza, a na koniec kazano mu liryzować i wzruszać za pomocą gadki nieco, hm, drętwej. Oj, wieszczę mu śmierć w części trzeciej.
PP: To może być trudne. Skoro nie udało się go zabić w straszliwie naciąganej walce na ciężarówce, gdzie niczym Stirlitz łapał się cudem za różne elementy konstrukcyjne, to ciężko będzie go dopaść.
MCh: Ja zresztą przypomnę, że Fishburne już w pierwszym filmie gra koszmarnie. Gesty ma na poziomie szkolnego przedstawienia – wyraźnie udawane, wystudiowane. W Reaktywacji mimo wszystko było nieco lepiej, choć scenę konwersacji z Linkiem z początku filmu i zbiorową z końcówki (kiedy dowiaduje się, że Wyrocznia bzdurzyła) położył jak za starych słabych lat.
ER: Gdzie jeszcze zawinili autorzy? Co im nie wyszło?
PP: Wiele rzeczy. Przede wszystkim nie zdołali mnie zainteresować fabułą, aczkolwiek przyznam, że czas mi się nie ciągnął jakoś szczególnie. Cóż, na ekranie dużo się ruszało. Szkoda, że tak pretekstowo. Ale myślę, że wystarczy już narzekania.
MCh: Jak widać mnie akurat nie podpadli. Wierzę, że po trzeciej części Reaktywację będzie się oceniać lepiej, bo okaże się, że jednak były powody różnych wątpliwych rozwiązań. A w każdym razie wydaje mi się to dzisiaj bardziej prawdopodobniejsze, niż to, że Wachowscy dali ciała.
KW: Ja miałem bardzo dziwne wrażenie w czasie oglądania filmu. Najpierw sympatycznie, ale bez fajerwerków. Potem zdziwienie i rozczarowanie, kumulowane imprezą w Zionie. Potem stopniowy wzrost oceny, a po tym, co dowiedziałem się u Architekta, znowu mnie mieli. :-) Na dodatek ocena jeszcze bardziej wzrosła po postfilmowych dyskusjach. Okazało się bowiem znowu, że dostałem to co najbardziej lubię – niezwykle efektowne kino rozrywkowe, które oferuje inteligentną zabawę z widzem.
PP: Cóż, może więc dodam jeszcze, że mnie właśnie zraziły zachwyty nad logiką, spójnością i dopracowaniem tego filmu. Rzekomą logiką, spójnością i dopracowaniem. Gdyby nie one, patrzyłbym może bardziej tolerancyjnie na niedociągnięcia w naciąganiu fabuły.
KW: Ciekawe, że nadal po dwóch częściach, nie możemy nawet zbliżyć się do oceny całości. Trójka może trylogię wznieść, ale też całkowicie pogrążyć, jeśli Wachowscy nie spełnią naszych oczekiwać. Ale nie sądzę, aby tak było.
MCh: Swoją drogą może to, co właśnie powiedziałeś, jest na razie zasadniczym problemem „Matriksów” – mamy za sobą dwa filmy z trzech, a jednak ciągle nie wiadomo o co chodzi. Po drugim filmie ciągle mamy wrażenie, że ktoś sprzedaje nam tylko wprowadzenie do faktycznej opowieści. Podejrzewam, że choć wielu widzów nie mówi tego wprost, właśnie z tym mają problem. Pierwszy film zostawił nas twardo stojących na nogach, z przeświadczeniem, że świetnie wiemy o co chodzi. Drugi film zostawił w głowie mętlik i tuziny pytań. Dopiero od trzeciego będzie zależeć ocena całości. Moja również. Mnie się i tak wydaje, że największym sukcesem Wachowskich – pomijając już zupełnie kwestie fabularne, czy ideologiczne – jest to, że filmem czysto rozrywkowym doprowadzili do szerokiej dyskusji we wszystkich mediach. W sumie mało dla mnie ważne ilu ludzi jest za, a ilu przeciwko filmowi. Kino rozrywkowe, które potrafi ciągle skłonić nas do tego typu dyskusji, po prostu spełniło swoją rolę – dało coś dla oka i dla szarych komórek.
koniec
« 1 2 3 4
1 lipca 2003

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Oko wykol Krukowi!
Sebastian Chosiński

21 III 2023

Witold Pyrkosz nadawał się do roli nieuczciwego kasjera bankowego Zenona Kruka idealnie! Gra bohatera, który nie rzuca się w oczy, więc tym samym nie wzbudza żadnych podejrzeń. A przynajmniej tak mu się wydaje. Jego wewnętrzny spokój pewnego dnia pryska jednak jak bańka mydlana… Historię wymyśloną przez Feliksa Falka wyreżyserował inny mistrz – Ryszard Bugajski. A jej tytuł brzmi tak niewinnie: „Kiedy się ze mną podzielisz?”

więcej »

Z filmu wyjęte: Dekoracje waść niszczysz!
Jarosław Loretz

20 III 2023

Drogi potencjalny twórco, pamiętaj, żeby na filmowy plan nie zapraszać zbyt krzepkich aktorów. W końcu scenografia przyda się jeszcze w kontynuacjach, a budżet rzadko kiedy jest z gumy.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Gestapo, szaleniec i… „afera brylantowa”
Sebastian Chosiński

14 III 2023

Wyreżyserowana przez Ireneusza Kanickiego „Toccata” autorstwa Macieja Z.(enona) Bordowicza to jeden z najbardziej tajemniczych spektakli Teatru Sensacji „Kobra”. Dość powiedzieć, że po ponad półwieczu od jego powstania wciąż nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy do jej emisji we wrześniu 1971 roku rzeczywiście doszło. Cieniem na przedstawieniu kładą się również późniejsze tragiczne losy reżysera i jego nie do końca wyjaśniona śmierć.

więcej »

Polecamy

Dekoracje waść niszczysz!

Z filmu wyjęte:

Dekoracje waść niszczysz!
— Jarosław Loretz

Ten człowiek jeszcze oddycha!
— Jarosław Loretz

Dama przed podróżą
— Jarosław Loretz

Dama w podróży
— Jarosław Loretz

Wymarzony kochanek
— Jarosław Loretz

Spaleni słońcem
— Jarosław Loretz

Dymek w lesie
— Jarosław Loretz

Beczka bezpieczeństwa
— Jarosław Loretz

Pomsta na ufokach
— Jarosław Loretz

Zupa jednak wyszła za słona
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż twórcy

Esensja ogląda: Styczeń 2016 (1)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Jarosław Robak, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Luty 2013 (DVD i BR)
— Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Jarosław Loretz

Esensja ogląda: Styczeń 2013 (Kino)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Piotr Dobry, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Alicja Kuciel, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Grudzień 2012 (Kino)
— Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Jarosław Loretz, Marcin T.P. Łuczyński, Daniel Markiewicz, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Połączeni na wieczność
— Ewa Drab

Prędkość to nie wszystko
— Kamil Witek

Zwycięstwo Hollywood
— Eryk Remiezowicz

Tegoż autora

Kobieta na szczycie
— Konrad Wągrowski

Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski

Potwór i cudowna istota
— Konrad Wągrowski

Migające światła
— Konrad Wągrowski

Śladami Hitchcocka
— Konrad Wągrowski

Miliony sześć stóp pod ziemią
— Konrad Wągrowski

Tak bardzo chciałbym (po)zostać kumplem twym
— Konrad Wągrowski

Kac Vegas w Zakopanem
— Konrad Wągrowski

Żyje się tylko dziewięć razy
— Konrad Wągrowski

Pościgi, wybuchy, cięte dialogi
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.