Do kina marsz: Maj 2017Prezentujemy tradycyjny wybór najciekawszych zapowiedzi kinowych i DVD/Blu-Ray, tym razem na maj 2017 r.
EsensjaDo kina marsz: Maj 2017Prezentujemy tradycyjny wybór najciekawszych zapowiedzi kinowych i DVD/Blu-Ray, tym razem na maj 2017 r. Marsz do kina Jeżeli ktoś nie widział pierwszej części, informujemy, że to mniej więcej takie „Gwiezdne wojny”, tylko z łotrzykowskim zacięciem. Możemy śmiało oczekiwać sympatycznych bohaterów (to na ogół mocna strona marvelowskiego kina), akcji pędzącej niczym kolejka górska w wesołym miasteczku oraz nienachalnie rozmieszczonego humoru. No i któż z fanów przepuści okazję zobaczenia malutkiego Groota? Życie Jana Banasia, jednego z ludzi, którzy w eliminacjach do mistrzostw świata w 1974 w Niemczech strzelili gola Anglikom, czołowego polskiego piłkarza lat 70., który z powodów politycznych nie mógł pojechać na Igrzyska w Monachium i mistrzostwa w Niemczech, to gotowy materiał na film. Aż dziw, że nikt wcześniej się za to nie wziął. Pytanie, czy tematowi podoła Jan Kidawa-Błoński? „Prometeusz” był rozczarowaniem, za kamerą ponownie Ridley Scott, nic więc dziwnego, że premierze kolejnej części opowieści o Obcych towarzyszy lekki niepokój. Zwiastuny też jakoś emocji wielkich nie budziły – wyglądało na historię dość wtórną wobec poprzednich części cyklu. Ale zobaczymy. Fraza „nowy film Terrence’a Malicka” nie daje już niestety takiego efektu jak kiedyś, ale jednak na kolejne dzieło twórcy „Badlands”, „Niebiańskich dni”, „Cienkiej czerwonej linii” czy „Drzewa życia” czekać zawsze warto – i liczyć, że po dwóch ostatnich niezbyt udanych projektach powróci on do formy. Tym razem czeka nas opowieść o dwóch miłosnych trójkątach z muzyką w tle. ![]()
Wyszukaj / Kup Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (2017, reż. Joachim Rønning, Espen Sandberg) „Piraci z Karaibów” to już klasa sama w sobie: można cyklu nie lubić, ale wiadomo, czego się po nim spodziewać (przede wszystkim Johnny′ego Deppa, choć twórcy zapowiadają, że nie będzie on głównym bohaterem). Nadzieje budzi powrót Willa Turnera i jego charakternej ukochanej, a główny czarny charakter jest Hiszpanem, więc zapewne będzie gorąco. Coś lżejszego od duńskiej reżyserki takich filmów jak „Włoski dla początkujących”, „Wilbur chce się zabić” czy „Była sobie dziewczyna”. Obyczajowa komedia o pewnej początkującej scenarzystce może być dobrym wyborem na seans we dwoje. Marsz do… kina domowego ![]()
Wyszukaj / Kup Sing (2016, reż. Christophe Lourdelet, Garth Jennings) O filmie pisaliśmy: „Nie jest to z pewnością najlepsza animacja o zwierzętach, jaką można obejrzeć – ale stanowi bezpretensjonalną i miłą rozrywkę na wieczór, oferując napływ dobrej energii, sympatycznych bohaterów i możliwość zanucenia razem z nimi znanych przebojów. Co czasami w zupełności wystarczy.” ![]()
Wyszukaj / Kup Vaiana: Skarb oceanu (2016, reż. Ron Clements, John Musker, Don Hall, Chris Williams) O filmie pisaliśmy: „Podoba mi się pomysł, na którym oparto oś fabularną, szczególnie, że epickie ratowanie świata było ostatnio raczej nieobecne w animowanych produkcjach. Co prawda niektóre zagrożenia, na jakie trafiają bohaterowie, są nieco dziwaczne, ale sam finał chwalebnie utrzymany został w klimatach high fantasy.” „Powidoki” przeszły do historii polskiego kina. Nie dlatego, niestety, że jest to film wybitny, ale dlatego oczywiście, że jest to ostatnie dzieło Andrzeja Wajdy. I choć dzieło to nie dorównuje najwybitniejszym dokonaniom mistrza, zapewne jest jego najlepszym obrazem od czasów, przynajmniej, „Korczaka”. Największy oscarowy przegrany (albo: jedyny oscarowy zwycięzca, który swym triumfem cieszył się tylko przez kilkadziesiąt sekund) trafia na DVD. I chyba to będzie dobry format, by ponownie, bez emocji związanych z nagrodami, docenić urok filmu Damiena Chazelle’a. Kolejne wydanie znakomitego filmu Duncana Jonesa (prywatnie syna Davida Bowie), jednego z objawień niskobudżetowej science fiction ostatnich lat. ![]()
Wyszukaj / Kup Niekończąca się opowieść (1984, reż. Wolfgang Petersen) Baśń filmowa, która wielu kojarzy się przede wszystkim z piosenką Limalha i jej teledyskiem, będąca też klasycznym przykładem familijnego fantasy. Jeszcze niedawno reżyser M. Night Shyamalan był gwarantem artystycznej i finansowej klęski – aż trudno uwierzyć, że swego czasu należał on do najważniejszych twórców kina popularnego. W thrillerze „Split”, twórca przypomniał o swojej lepszej stronie, w czym spora zasługa Jamesa McAvoya, który dwoił się i troił w roli jednego z najciekawszych filmowych czarnych charakterów ostatnich lat. Przy okazji premiery płytowej „Powidoków” otrzymujemy wznowienia kilku ostatnich filmów Andrzeja Wajdy – „Katynia”, „Zemsty”, „Tataraku” i „Wałęsy – człowieka z nadziei”. Nie są to może arcydzieła mistrza, ale mają swoje przebłyski. ![]()
Wyszukaj / Kup Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2016, reż. Maria Sadowska) „Sztuka kochania” potrafi uwieść, bo scenariusz Krzysztofa Raka jest równie błyskotliwy jak w przypadku „Bogów”, pomysły na poszczególne sceny są odpowiednio efektowne, a klincz, w którym znalazła się Wisłocka, sprawdza się jako motor napędowy fabuły. „Sztuka kochania” doskonale nadaje się dzięki temu na jeden wieczór, ale nie należy sobie obiecywać, że będzie z tego coś więcej. „Elle” nie tylko zaskakuje brawurowym zachowaniem bohaterki, ale także zręcznie miesza gatunkowe składniki, będąc po trosze kinem zemsty, thrillerem i komedią o burżujach. Pewien chłód reżysera, podkreślany przez zdjęcia Stephane’a Fontaine’a, które z powodzeniem mogłyby trafić do któregoś z filmów Hanekego, są idealnym środowiskiem dla aktorskiego tour de force Huppert. Ostatni z nominowanych w tym roku do najważniejszego Oscara filmów trafia do Polski – niestety nie do kin, ale od razu na DVD. Szkoda. ![]() 3 maja 2017 |
Witold Pyrkosz nadawał się do roli nieuczciwego kasjera bankowego Zenona Kruka idealnie! Gra bohatera, który nie rzuca się w oczy, więc tym samym nie wzbudza żadnych podejrzeń. A przynajmniej tak mu się wydaje. Jego wewnętrzny spokój pewnego dnia pryska jednak jak bańka mydlana… Historię wymyśloną przez Feliksa Falka wyreżyserował inny mistrz – Ryszard Bugajski. A jej tytuł brzmi tak niewinnie: „Kiedy się ze mną podzielisz?”
więcej »Drogi potencjalny twórco, pamiętaj, żeby na filmowy plan nie zapraszać zbyt krzepkich aktorów. W końcu scenografia przyda się jeszcze w kontynuacjach, a budżet rzadko kiedy jest z gumy.
więcej »Wyreżyserowana przez Ireneusza Kanickiego „Toccata” autorstwa Macieja Z.(enona) Bordowicza to jeden z najbardziej tajemniczych spektakli Teatru Sensacji „Kobra”. Dość powiedzieć, że po ponad półwieczu od jego powstania wciąż nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy do jej emisji we wrześniu 1971 roku rzeczywiście doszło. Cieniem na przedstawieniu kładą się również późniejsze tragiczne losy reżysera i jego nie do końca wyjaśniona śmierć.
więcej »Dekoracje waść niszczysz!
— Jarosław Loretz
Ten człowiek jeszcze oddycha!
— Jarosław Loretz
Dama przed podróżą
— Jarosław Loretz
Dama w podróży
— Jarosław Loretz
Wymarzony kochanek
— Jarosław Loretz
Spaleni słońcem
— Jarosław Loretz
Dymek w lesie
— Jarosław Loretz
Beczka bezpieczeństwa
— Jarosław Loretz
Pomsta na ufokach
— Jarosław Loretz
Zupa jednak wyszła za słona
— Jarosław Loretz
By nie pozostał po nim nawet powidok…
— Sebastian Chosiński
15 najlepszych filmów superbohaterskich XXI wieku
— Esensja
100 najlepszych filmów XXI wieku
— Esensja
50 najlepszych filmów 2017 roku
— Esensja
Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek
Esensja ogląda: Grudzień 2017 (4)
— Konrad Wągrowski
Prezenty świąteczne 2017: Film
— Esensja
Esensja ogląda: Grudzień 2017 (2)
— Sebastian Chosiński
Esensja ogląda: Listopad 2017 (3)
— Jarosław Loretz, Kamil Witek
Najlepsze filmy II kwartału 2017
— Esensja
Marzec 2020
— Esensja
Luty 2020
— Esensja
Styczeń 2020
— Esensja
Grudzień 2019
— Esensja
Listopad 2019
— Esensja
Październik 2019
— Esensja
Wrzesień 2019
— Esensja
Sierpień 2019
— Esensja
Lipiec 2019
— Esensja
Maj 2019
— Esensja
Wychowane przez wilki: Sez. 2, Odc. 8. Wysoka cena przetrwania
— Marcin Mroziuk
Wychowane przez wilki: Sez. 2, Odc. 7. Sojusze ponad podziałami
— Marcin Mroziuk
Wychowane przez wilki: Sez. 2, Odc. 6. Przeszłość jest kluczem do przyszłości
— Marcin Mroziuk
Wychowane przez wilki: Sez. 2, Odc. 5. Jak trwoga, to do Sola
— Marcin Mroziuk
Wychowane przez wilki: Sez. 2, Odc. 4. Wiara, logika i miłość
— Marcin Mroziuk
Wychowane przez wilki: Sez. 2, Odc. 3. Matka najlepiej zna swoje dzieci
— Marcin Mroziuk
Wychowane przez wilki: Sez. 2, Odc. 2. Sprawiedliwość czy przebaczenie
— Marcin Mroziuk
Wychowane przez wilki: Sez. 2, Odc. 1. Inny klimat, czyli nowe szanse i zagrożenia
— Marcin Mroziuk
Zaufaj indonezyjskiej smoczycy
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
Wychowane przez wilki: Odc. 10. Więcej pytań niż odpowiedzi
— Marcin Mroziuk
Zmarł Leonard Pietraszak
— Esensja
50 najlepszych filmów 2019 roku
— Esensja
Oscary 2019: Ranking filmów Oscarowych
— Esensja
50 najlepszych filmów 2018 roku
— Esensja
Prezenty świąteczne 2018: Najlepsze książki pod choinkę
— Esensja
20 najlepszych filmów animowanych XXI wieku
— Esensja
15 najlepszych filmów dokumentalnych XXI wieku
— Esensja
20 najlepszych polskich filmów XXI wieku
— Esensja