Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 14 sierpnia 2022
w Esensji w Esensjopedii

Oscary 2018: Najlepsze filmy

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 4 »
Dyskusja o najlepszych filmach wieńczy cykl naszych rozmów o tegorocznych Oscarach. „Trzy bilbordy” czy „Kształt wody"? „Coco” czy „Twój Vincent"? „Niemiłość” czy „Fantastyczna kobieta"? A może czekają nas zupełnie inne rozstrzygnięcia? Tak czy inaczej – noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się arcyciekawie.

Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Najlepsze filmy

Dyskusja o najlepszych filmach wieńczy cykl naszych rozmów o tegorocznych Oscarach. „Trzy bilbordy” czy „Kształt wody"? „Coco” czy „Twój Vincent"? „Niemiłość” czy „Fantastyczna kobieta"? A może czekają nas zupełnie inne rozstrzygnięcia? Tak czy inaczej – noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się arcyciekawie.
Najlepszy scenariusz adaptowany
 • Tamte dni, tamte noce
 • The Disaster Artist
 • Logan: Wolverine
 • Gra o wszystko
 • Mudbound
Najlepszy scenariusz oryginalny
 • I tak cię kocham
 • Uciekaj!
 • Lady Bird
 • Kształt wody
 • Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri
Konrad Wągrowski: Zanim przejdziemy do kluczowych kategorii, słów kilka o scenariuszach i reżyserii, których nominacje są oczywiście mocno powiązane z nominacjami dla najlepszych filmów. Na początek scenariusze. Podział na oryginalne i adaptowane poszerza de facto listę nominacji do dziesięciu i z reguły rzadko mówi się o jakichś pominięciach. Niewątpliwie miłą niespodzianką jest obecność na liście „Logana”, która świadczy o tym, że Akademia jednak czasami potrafi iść z duchem czasu, a też sam „Logan” z pewnością na to wyróżnienie zasługiwał. Nie spodziewajmy się jednak nagrody dla niego, to byłoby zbyt rewolucyjne. Ale ja z kolei nie zmartwię się, gdy nagrodę za scenariusz adaptowany zgarną „Tamte dni, tamte noce” i to mój zdecydowany faworyt.
Piotr Dobry: Pierwsza w historii nominacja za scenariusz dla filmu superbohaterskiego to oczywiście miód na serce każdego nerda. Prawdziwa rewolucja nastąpi jednak dopiero w momencie, gdy Akademia przełamie swój elitarny wstyd i dopuści takie filmy także do głównej kategorii. Moim faworytem jest tu jednak „Mudbound”, prawdziwie literacki scenariusz, gdzie postaci często artykułują swoje myśli z offu, a jest to tak fantastycznie napisane (i później odegrane), że w żadnym momencie nie wypada sztucznie czy pretensjonalnie.
Krzysztof Spór: Docenienie „Logana” to jedna z najważniejszych nominacji do Oscara w tym roku i już sama nominacja ma wielkie znacznie. Faworytem kategorii jest bardzo słoneczny, ciekawie zbudowany, inteligentnie opowiedziany scenariusz do „Tamtych dni, tamtych nocy”. W dodatku napisany przez Jamesa Ivory’ego – jakby nie patrzeć klasyka kina, który dał kinu wiele wybitnych filmów. Mnie „Mudbound” aż tak nie zachwycił, ale nominacja ta cieszy mnie z powodu przełamania kolejnej granicy w kinie, a jest to nominacja dla Netflixa. Oni notują ostatnio więcej wpadek niż sukcesów (nie tak udany, jak zapowiadano „Mute”), ale ciągle drzemie tam potencjał na duży film.
Jarosław Robak: Ale czy nie chcielibyście, gdyby nagrodzono tutaj „The Disaster Artist”? Ten scenariusz nie ma oczywiście najmniejszych szans na wygraną – PR, jaki zrobił swojej produkcji James Franco na pewno nie pomógł – ale czy nawet taki „zapośredniczony” triumf Tommy’ego Wiseau podczas oscarowej nocy nie miałby w sobie jakiegoś metafizycznego, absurdalnego piękna? Poza tym, czy aby nie powinniśmy trzymać kciuków za tę historię „reżysera wyklętego” z powodów patriotycznych? – wszak wiele wskazuje na to, że Tommy jest naszym Wielkim Rodakiem.
Kamil Witek: Jeżeli faktycznie Tommy z pochodzenia jest Polakiem, to chyba nie powinniśmy nim za bardzo się chwalić… he he he. Dla mnie „Disaster Artist” to jeden z najbardziej poszkodowanych filmów tego roku, ale wiadomo, że komedie w najważniejszych kategoriach mają tylko trochę mniej pod górkę niż filmy o superbohaterach. Także ja również nie obraziłbym się za Oscara za scenariusz, wszak za danie legendarnemu tekstowi „You’re tearing me apart Lisa!” drugiego życia powinny należeć się najwyższe zaszczyty. (he he).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
KS: Oj, tak! Skrzywdzili „The Disaster Artist”, ale ja bym się nie odcinał od Tomasza Wieczorkiewicza, bo to jednak dziś „hollywoodzki wariat”, który trochę nadaje kolorów tamtemu często ponuremu światu. Z drugiej strony ciekawe czy Akademia zaprosiła Tommy’ego? Producenci gali też szukają sposobów na poprawę oglądalności i wiele razy mieli ciekawe pomysły.
KW: Jeśli zaś chodzi o scenariusz oryginalny, to znakomity skrypt do „Trzech billboardów” jest zdecydowanym faworytem. I raczej słusznie. A cieszy z pewnością dostrzeżenie „The Big Sick”.
PD: Cieszy też dostrzeżenie „Get Out”, który spełnia definicję scenariusza oryginalnego w każdym znaczeniu. Precyzja narracji, błyskotliwe dialogi, pomysły typu Sunken Place, które w Ameryce zdążyło już wejść do mowy potocznej – coś wspaniałego.
Grzegorz Fortuna: O tak, „Uciekaj!” to jedno z największych zaskoczeń minionego roku, że scenariuszem, który doskonale zmienia konwencje, jest ryzykowny i doskonale rozpisany. Trzymam kciuki za „Uciekaj!” albo „Trzy billboardy…”, chętnie bym natomiast wymienił dość przeciętny tekst del Toro na znakomity scenariusz Stevena Rogersa do „Ja, Tonya”, w którym doskonale udało się przenieść na ekran sytuację sprzecznych zeznań i kompletnie różnych wersji tej samej historii bez utraty spójności i tego specyficznego „flow”.
KS: Kategoria dotycząca scenariuszy oryginalnych jest imponująca. Cztery z pięciu nominowanych znajdują się w kategorii Najlepszy Film. Królewski wręcz pojedynek to będzie. Dla mnie bezkonkurencyjne są „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. Ależ pięknie jest to skonstruowane, jak zaskakuje, jak pięknie przedstawia i prowadzi wszystkie postaci. Mistrzowska robota, którą powinno analizować się w szkołach nowoczesnego i bardzo przystępnego dla odbiorcy pisania scenariuszy.
JR: Hej, ale czy „Trzy billboardy…” to nie jest ten film, w którym Sam Rockwell maltretuje przy świadkach kilka (białych, he, he) osób, jedną nawet zrzuca z dachu, i nie trafia za to nawet do aresztu? W ogóle mam wrażenie, że scenariusz McDonagha trochę za bardzo idzie na skróty i na zbyt wiele rzeczy przymyka oko, żeby tylko doprowadzić policjanta-rasistę do odkupienia (no, przynajmniej jakiegoś kroku w tym kierunku) – bardzo zgrzytało mi po seansie, jak bardzo na początku „Billboardów” pozoruje się pewną społeczną doniosłość i osadzenie w bieżących amerykańskich problemach, by w drugiej części filmu zupełnie je zarzucić. Dla mnie „najlepszy scenariusz” to akurat ostatnia kategoria, w której „Trzy billboardy…” powinny wygrać. Ale i tak wygrają.
KW: Dla mnie mogą wygrać za samą finałową scenę w samochodzie – to naprawdę wielka odwaga, by tak zakończyć film i dzięki temu tym dobitniej podkreślić, co w gruncie rzeczy było jego tematem.
Najlepszy reżyser
 • Christopher Nolan – Dunkierka
 • Guillermo del Toro – Kształt wody
 • Greta Gerwig – Lady Bird
 • Paul Thomas Anderson – Nić widmo
 • Jordan Peele – Uciekaj!
KW: Zacznę od zdziwienia – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” mają nominacje aktorskie dla odtwórców wszystkich głównych ról, ale Martin McDonagh nie zasłużył na nominację za reżyserię? Aktorzy się sami prowadzili? Nieco dziwne.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
PD: Dziwne, ale z drugiej strony – weź tu kogoś wymień…
KW: Właśnie – poza tym mamy tu bardzo ciekawe zestawienie, obrazujące też bardzo różne podejście do samej reżyserii. I zbiór nazwisk też bardzo ciekawy. Widać, że Akademia potrafiła się wyzwolić z nominowania według zasług i dobrała według zeszłorocznych osiągnięć. Jedynie Paul Thomas Anderson należy do twórców, którzy mogliby uchodzić za klasyków (choć przecież też nie jest jakimś regularnym pewniakiem Akademii – choć trudno w to uwierzyć, za reżyserię do tej pory miał zaledwie jedną nominację, za „Aż poleje się krew”), Nolan ma od lat pozycję wybitnego rzemieślnika, pozostała trójka w Oscarach za reżyserię debiutuje. Faworytem wydaje się być nagrodzony Złotym Globem Guillermo del Toro, ale inne rozstrzygnięcia są też całkiem możliwe.
PD: Mamy tu sytuację, gdzie w zasadzie każde rozstrzygnięcie będzie sprawiedliwe i nie powinno być przyjęte ze zdziwieniem. Natomiast moim faworytem jest debiutant Jordan Peele, komik, który nagle wykonał zdumiewającą woltę w karierze i wskoczył w buty Hitchcocka. „Uciekaj!” jest kapitalnie wyreżyserowane, z doskonale rozłożonymi akcentami, trzyma w napięciu gdzie powinno, śmieszy gdzie powinno, aktorzy są znakomicie prowadzeni.
KS: Według mojej oceny siła McDonagha drzemie właśnie w scenariuszu, a reżysersko nie rzucił po prostu na kolana. Nie ma tutaj reżyserskiej finezji, jest poprawnie prowadzona opowieść, nie ma odważnych rozwiązań. On skupił się na opowieści, kosztem obrazu, jakichś odważniejszych pomysłów inscenizacyjnych. Pozostali nominowani potrafili dodać coś więcej. Gorzej z wyborem laureata. Faworytem jest Guillermo del Toro, a dowodem tego liczne nagrody i wyróżnienia od kilku ważnych organizacji. I oczywiście bardzo mnie to cieszy, bo przecież kocham wizualne pomysły i wyobraźnię tego twórcy, ale czy tam było coś więcej, niż widziałem wcześniej? Coś więcej niż w „Labiryncie Fauna"? Bardzo to budujące, że del Toro dołączy najprawdopodobniej do swoich znakomitych kolegów z Meksyku – Alfonso Cuarona i Alejandro G. Inarritu. I budowa muru na granicy z Meksykiem ponownie nabierze innego znaczenia. Mnie po prostu zastanawia, czy del Toro zrobił rzeczywiście najlepszą reżyserską robotę spośród nominowanych? Mam pewne wątpliwości, zestawiając go chociażby z Christopherem Nolanem, który w ograniczeniu rozmachu (wręcz, jak na niego, skromności), dzięki ciekawemu pomysłowi tak ciekawie opowiedział historię w „Dunkierce”. To mój Oscar.
1 2 3 4 »

Komentarze

02 III 2018   20:50:10

#OscarsSoLeft i tyle w temacie. Jak można na poważnie dyskutować o nagrodzie gdzie o nominacji decyduje kolor skóry czy płeć twórcy? Proponuję żeby honorowym gościem na tegorocznej gali był Harvey Weinstein. W końcu tolerowali go przez tyle lat, nawet opowiadali sobie na gali w 2013 roku kawały o "ladies who no longer have to pretend to be attracted to Harvey Weinstein." Feministka Emma Stone śmiała się wtedy długo i szczerze. Ten degenerat idealnie pasuje do tego "postępowego" towarzystwa.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Z filmu wyjęte: Władek, dorzuć jakiś futurystyczny gadżet!
Jarosław Loretz

8 VIII 2022

Twórcy filmów pornograficznych też od czasu do czasu próbują nakręcić coś z gatunku science fiction, ale mają o tyle trudniej, że w ich przypadku słowo „budżet” jest Złotym Graalem zza siedmiu mórz. Innymi słowy – nikt w branży już nie pamięta, co to za zwierzę.

więcej »

Z filmu wyjęte: Nie masz na charakteryzatora? Spokojnie, jest jeszcze kiełbasa od cioci Bożenki
Jarosław Loretz

1 VIII 2022

Tak to już jest, że przy braku funduszy trzeba łatać filmową produkcję czym się da. Niekiedy jednak to „czym się da” zaczyna zakrawać na absurd…

więcej »

Nie przegap: Lipiec 2022
Esensja

31 VII 2022

Oto co zrecenzowaliśmy w pierwszej połowie wakacji.

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Ranking filmów oscarowych
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja przyznaje Oscary
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsi aktorzy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Kategorie techniczne
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Tegoż twórcy

Krwawy taniec bez gwiazd
— Sebastian Chosiński

Runie ta chwiejna konstrukcja
— Konrad Wągrowski

Mąż stanu, którego trudno polubić
— Sebastian Chosiński

Trudno uwolnić się od zła
— Joanna Kapica-Curzytek

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Styczeń 2017 (1)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz

Esensja ogląda: Styczeń 2016 (1)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Jarosław Robak, Konrad Wągrowski

Najlepszego sortu Amerykanin
— Jarosław Robak

Głęboka czerwień
— Jarosław Robak

Transatlantyk 2015: Dzień 3
— Sebastian Chosiński

Tegoż autora

Do księgarni marsz: Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Wiekopomne dzieło króla Długouchych
— Konrad Wągrowski

Rzadka koniunkcja planet
— Konrad Wągrowski

Stulecie Stanisława Lema: Przeciętniak w swym zawodzie
— Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Santorini, wyspa ognia
— Konrad Wągrowski

Stulecie Stanisława Lema: Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Podwodne wykopywanie przybysza z kosmosu
— Konrad Wągrowski

Rozbitkowie ze strumienia nadprzestrzeni
— Konrad Wągrowski

Dziesięciu z Wielkiej Ziemi: Koniec wojny, koniec serii
— Konrad Wągrowski

Dziesięciu z Wielkiej Ziemi: Ciotka chce czerwony haczyk
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.