Do kina marsz: Luty 2019Luty to zwyczajowo czas oscarowy – nie dziwi więc pakiet nominowanych filmów w naszych kinach. Z pewnością więc ten miesiąc zapowiada się pod względem filmowym arcyciekawie. A nie zabraknie też ciekawych animowanych propozycji dla młodszych widzów. I nie tylko, oczywiście.
EsensjaDo kina marsz: Luty 2019Luty to zwyczajowo czas oscarowy – nie dziwi więc pakiet nominowanych filmów w naszych kinach. Z pewnością więc ten miesiąc zapowiada się pod względem filmowym arcyciekawie. A nie zabraknie też ciekawych animowanych propozycji dla młodszych widzów. I nie tylko, oczywiście. Marsz do kina Carlito, niewinnie wyglądający chłopak o twarzy anioła, popełnia drobne przestępstwa na ulicach Buenos Aires. Wkrótce po tym, gdy poznaje Ramona, staje się brutalnym mordercą. Nowy film twórców „Dzikich historii”. Pokazywany na tegorocznym Cannes, rozpisany na dwoje aktorów (z których jednym jest Mads Mikkelsen) survival movie (jak to łądnie by brzmiało po polsku – film o przetrwaniu?). W środku arktycznej tundry dochodzi do katastrofy. Rozbija się samolot z jedynym pasażerem. Samotny podróżnik wyciąga ze zrujnowanej maszyny wszystko co może być potrzebne i rusza przed siebie. Wkrótce sytuacja jeszcze bardziej się skomplikuje… Arcyciekawie zapowiadające się anime, nominowane w tym roku do Oscara w kategorii pełnometrażowego filmu animowanego. 5-letni Kun nie radzi sobie z zazdrością po pojawieniu się w domu młodszej siostry. Wbrew oczekiwaniom rodziców nie darzy małej Mirai miłością i nie kryje swojej frustracji. Niespodziewanie odkrywa, że ogród obok domu umożliwia podróże w czasie i spotkania z krewnymi z przeszłości lub przyszłości. Twórca szalonych i oryginalnych „Kła”, „Lobstera” i „Zabicia świętego jelenia” kręci film kostiumowy w realiach XVIII-wiecznej Anglii i zdobywa przy tym aż 10 nominacji do Oscara, w tym w najważniejszej kategorii. Chyba naprawdę nie trzeba nic więcej dodawać, by zachęcać do seansu. Muzyk jazzowy zatrudnia na swojego szofera byłego bramkarza z nowojorskiego klubu. Jak pisze nasz recenzent: „wspólne przeżycia sprawiają, że zaczynają znikać bariery pomiędzy dwoma mężczyznami różniącymi się nie tylko kolorem skóry, ale i wykształceniem, stylem bycia czy zainteresowaniami.”. Optymistyczny film na poprawę nastroju, który zgarnął już trzy Złote Globy i pięć nominacji do Oscara – w tym dla obu aktorów w głównych rolach, Viggo Mortensena i Mahershali Alego. ![]()
Wyszukaj / Kup Lego przygoda 2 (2019, reż. Mike Mitchell, Trisha Gum) Tytuł mówi właściwie wszystko. Kontynuacja niespodziewanego przeboju sprzed dwóch lat, wysoko ocenionego w Esensji. Tym razem do krainy plastikowych ludzików zamieszanie wniesie mała siostra poznanego w części pierwszej chłopca, któe wyobrażenie o tym, jak bawić się klockami mocno będzie odbiegało od wyobrażenia brata… Alita budzi się bez pamięci w świecie przyszłości, którego nie poznaje. Opiekę nad nią roztacza Ido (Christoph Waltz), sympatyczny doktor, który uświadamia sobie, że w ciele porzuconego cyborga kryje się serce i dusza młodej kobiety o niezwykłej przeszłości. Aktorska wersja mangi w reżyserii słynnego efekciarza kina Roberta Rodrigueza. Mamy nadzieję, że efekt będzie lepszy niż w aktorskim „Ghost in the Shell”. Tu także chyba nie trzeba niczego wyjaśniać. Część trzecia animowanego przeboju o przyjaźni między młodym wikingiem i smokiem. Spodziewamy się doskonałej frekwencji. Ekranizacja głośnej powieści Patricka DeWitta w USA była finansową porażką, ale niech was to nie zniechęca przed wyprawą do kina. Ambitny western, ni stroniący od czarnego humoru i ambicji filozoficznych nie jest może dziełem, które łatwo sprzedać, ale z pewnością warto obejrzeć. Zwłaszcza, że w obsadzie John C. Reilly, Joaquin Phoenix, Jake Gyllenhaal i Riz Ahmed. ![]()
Wyszukaj / Kup Gdyby ulica Beale umiała mówić (2018, reż. Barry Jenkins) „Gdyby ulica Beale umiała mówić” to kolejny film twórcy oscarowego „Moonlight”, tym razem będąca rozciągniętą na lata opowieścią miłosną, w realiach afroamerykańskiej społeczności lat 70. Trzy nominacje do Oscara. Nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego, jeden z rywali „Zimnej wojny”. W zaniedbanej części Bejrutu wraz z rodzicami i kilkorgiem rodzeństwa mieszka 12-letni Zain. Chłopak pracuje fizycznie w sklepie mężczyzny, który planuje poślubić jego młodszą siostrę. Każdego dnia odprowadza smutnym wzrokiem vana wiozącego jego rówieśników do szkoły oraz kłóci się z dorosłymi. Te awantury w końcu znajdą finał na sądowej sali. Zain pozywa rodziców za to, że się urodził. Marsz do kina… domowego – premiery Dystrybucja Netflixa, bardzo ciekawie zapowiadający się thriller z Jakiem Gyllenhaalem w roli głównej. Budzący respekt krytyk, wyrachowana właścicielka galerii i jej asystentka przejmują obrazy niedawno zmarłego artysty. Oczywiście – nic dobrego dla nich z tego nie wyniknie… Marsz do kina… domowego – powtórki Czy jest jeszcze ktoś, kto nie widział „Kleru” Wojciecha Smarzowskiego, filmu bijącego w kinach rekordy frekwencji? Zadajmy pytanie inaczej – czy jest jeszcze ktoś, kto chciałby zobaczyć „Kler”, ale go nie widział? Jeśli tak – będzie miał okazję na DVD. Wszyscy inni mogą sobie seans powtórzyć. Właściwie czego tu nie ma! Sama lista inspiracji jest tak długa, żeby wiedzieć, że reżyser „Love” czerpie niemal ze studni bez dna. Zresztą pisanie czegokolwiek o „Climaxie” przypomina nieco opowiadanie następnego dnia o epickiej imprezie tym, którym nie udało się na nią dotrzeć, bo to jedno z tych filmowych doświadczeń do przeżycia tylko i wyłącznie na własnej skórze. Jeden z najsłynniejszych filmów o Holocauście niedawno ponownie zawitał w polskich kinach, a w lutym będzie można nabyć go na płycie w jakości 4K. ![]() 31 stycznia 2019 |
Witold Pyrkosz nadawał się do roli nieuczciwego kasjera bankowego Zenona Kruka idealnie! Gra bohatera, który nie rzuca się w oczy, więc tym samym nie wzbudza żadnych podejrzeń. A przynajmniej tak mu się wydaje. Jego wewnętrzny spokój pewnego dnia pryska jednak jak bańka mydlana… Historię wymyśloną przez Feliksa Falka wyreżyserował inny mistrz – Ryszard Bugajski. A jej tytuł brzmi tak niewinnie: „Kiedy się ze mną podzielisz?”
więcej »Drogi potencjalny twórco, pamiętaj, żeby na filmowy plan nie zapraszać zbyt krzepkich aktorów. W końcu scenografia przyda się jeszcze w kontynuacjach, a budżet rzadko kiedy jest z gumy.
więcej »Wyreżyserowana przez Ireneusza Kanickiego „Toccata” autorstwa Macieja Z.(enona) Bordowicza to jeden z najbardziej tajemniczych spektakli Teatru Sensacji „Kobra”. Dość powiedzieć, że po ponad półwieczu od jego powstania wciąż nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy do jej emisji we wrześniu 1971 roku rzeczywiście doszło. Cieniem na przedstawieniu kładą się również późniejsze tragiczne losy reżysera i jego nie do końca wyjaśniona śmierć.
więcej »Dekoracje waść niszczysz!
— Jarosław Loretz
Ten człowiek jeszcze oddycha!
— Jarosław Loretz
Dama przed podróżą
— Jarosław Loretz
Dama w podróży
— Jarosław Loretz
Wymarzony kochanek
— Jarosław Loretz
Spaleni słońcem
— Jarosław Loretz
Dymek w lesie
— Jarosław Loretz
Beczka bezpieczeństwa
— Jarosław Loretz
Pomsta na ufokach
— Jarosław Loretz
Zupa jednak wyszła za słona
— Jarosław Loretz
Może być tylko gorzej
— Sebastian Chosiński
50 najlepszych filmów 2019 roku
— Esensja
Suplement filmowy 2019
— Adam Lewandowski, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski
Do kina marsz: Lipiec 2019
— Esensja
Zbrodniarz w stylu vintage
— Sebastian Chosiński
Na dwóch różnych nutach
— Konrad Wągrowski
Egzystencjalizm rewolwerowców
— Konrad Wągrowski
Nie przegap: Luty 2019
— Esensja
Sceny z życia smoków
— Konrad Wągrowski
Krótko o filmach: Surowa męska przyjaźń
— Miłosz Cybowski
Marzec 2020
— Esensja
Luty 2020
— Esensja
Styczeń 2020
— Esensja
Grudzień 2019
— Esensja
Listopad 2019
— Esensja
Październik 2019
— Esensja
Wrzesień 2019
— Esensja
Sierpień 2019
— Esensja
Lipiec 2019
— Esensja
Maj 2019
— Esensja
Kroniki młodego Stevena Spielberga
— Konrad Wągrowski
Piękna-chan i Bestia-kun
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
Zbrodniarz w stylu vintage
— Sebastian Chosiński
Usłyszcie ich krzyk!
— Sebastian Chosiński
Człowiek z rozgoryczenia
— Piotr Dobry
Sztuka? Gdzieś zaginęła. Ale szlak został przetarty
— Gabriel Krawczyk
Esensja ogląda: Marzec 2018 (1)
— Piotr Dobry, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski, Kamil Witek
6. Konkurs na Recenzję Filmową: Tragedia bez katharsis
— Dariusz Kankowski
NajAmerican Film Festival 2017
— Jarosław Robak, Kamil Witek
Oscars 2017 so Sundance
— Wojciech Lewandowski
Zmarł Leonard Pietraszak
— Esensja
50 najlepszych filmów 2019 roku
— Esensja
Oscary 2019: Ranking filmów Oscarowych
— Esensja
50 najlepszych filmów 2018 roku
— Esensja
Prezenty świąteczne 2018: Najlepsze książki pod choinkę
— Esensja
20 najlepszych filmów animowanych XXI wieku
— Esensja
15 najlepszych filmów dokumentalnych XXI wieku
— Esensja
20 najlepszych polskich filmów XXI wieku
— Esensja