Do kina marsz: Maj 2019Reptilianie, złe wcielenie Supermana, pokemony… A wśród nich John Ronald Reuel Tolkien i… Ted Bundy – tak wygląda filmowy maj 2019.
EsensjaDo kina marsz: Maj 2019Reptilianie, złe wcielenie Supermana, pokemony… A wśród nich John Ronald Reuel Tolkien i… Ted Bundy – tak wygląda filmowy maj 2019. Marsz do kina Pochodzący z Finlandii, nakręcony za fundusze z crowdfundingu film o nazistach z Księżyca krytyków nie zachwycił, ale wielu widzów bawiło się bardzo dobrze i fińska produkcja zyskała status kultowości – nie ma się więc co dziwić, że zobaczymy część drugą. A skoro sequel, to musi być więcej i mocniej, nie zabraknie więc (jak sądzimy) ocalałych z Atlantydy oraz Reptilianami wraz z armią dinozaurów. Ciekawe, czy oparte na faktach. ![]()
Wyszukaj / Kup Smętarz dla zwierzaków (2019, reż. Kevin Kölsch, Dennis Widmyer) Kolejna ekranizacja słynnej powieści Stephena Kinga. Zważywszy na to, że książka jest znakomita, a film był, delikatnie mówiąc, nieudany, nie jest to niesłuszna inicjatywa. Choć już a starcie irytację fanów wywołała zmiana osoby, która ma być wskrzeszana na tytułowym smętarzu, ze zwiastuna wynika też, że nie zabraknie „podkręcania” horrorowych elementów do poziomy nieobecnego w książce. Cóż, zobaczymy. W sumie w nowym „To” też to uczyniono, a film mimo to się bronił. O „Dzikiej gruszy” tureckiego mistrza kina, reżysera „Pewnego razu w Anatolii” i „Zimowego snu” pisaliśmy już przy okazji relacji z zeszłorocznej łódzkiej Cinergii: „Dzika grusza” mówi o zderzaniu planów z rzeczywistością, o dojrzewaniu, o smutnych realiach społecznych w dzisiejszej Turcji, o rodzinnych relacjach, ale też nie zabraknie też dywagacji na temat samej pracy literackiej, na temat wyborów sercowych (tu mamy z kolei jedną z najpiękniej napisanych scen rozmowy z dawną przyjaciółką z czasów szkolnych), czy też na temat współczesnego islamu, którego skostniałą formę Ceylan zdaje się delikatnie – tak by jednak nikogo mocniej nie urazić – krytykować. „Podły, okrutny, zły” to opowieść o głośnym Tedzie Bundym, amerykańskim seryjnym mordercy, odpowiedzialnym zapewne za śmierć kilkudziesięciu kobiet w latach 70. zeszłego stulecia, straconym na krześle elektrycznym w roku 1989. Ale wypada nadmienić, że jest to opowieść z punktu widzenia jego długoletniej dziewczyny Elizabeth Kloepfer, która nie wierzyła w szokujące fakty o swoim chłopaku. Nowy film Jacka Borcucha, twórcy dobrze odebranych „Wszystko co kocham” i „Nieulotne”. Tym razem opowieść o polskiej pisarce (Krystyna Janda), laureatce nagrody Nobla, na co dzień mieszkającej we Włoszech, której życie ulegnie zawirowaniu na skutek emocjonalnej przemowy podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta. W obsadzie również Kasia Smutniak, przy scenariuszu pracował Szczepanm Twardoch. Film pokazywane na festiwalu Sundance. Czujemy się zaciekawieni, co z tego wszystkiego wynikło. A cóż tu można pisać, chyba wszystko jest jasne? Kolejna z opowieści o niedoścignionym zabójcy i miłośniku psów Johnie Wicku, który ładuje się w kolejne tarapaty. A w roli tytułowej wciąż Keanu Reeves. Filmowa biografia Johna Ronalda Reuena Tolkiena, ze szczególnym uwzględnieniem jego związku z Edith Bratt a także wpływu wojennych doświadczeń na powstanie „Władcy pierścieni”. Kolejna aktorska wersja słynnej animacji – po „Pięknej i bestii” i „Dumbo” a przed „Królem Lwem”, Widać taka obecna moda… Za kamerą – niespodzianka! – Guy Ritchie, a w roli dżina Will Smith. Zwiastuny zapowiadają pozycję z przymrużeniem oka… ![]()
Wyszukaj / Kup Brightburn: Syn ciemności (2019, reż. David Yarovesky) Trwają poszukiwania nowej formuły dla filmu superbohaterskiego? A może horror? „Brightburn” to właśnie taka próba, historia dziecka z kosmosu, które przybywa na Ziemię, ale… wcale nie staje się szlachetnym przywódcą Ligi Sprawiedliwości z literką „S” na koszulce. Za kamerą twórca „Strażników Galaktyki” James Gunn, a film określany jest jako horrorowe spojrzenie na postać Supermana, bądź adaptacja komiksowej opowieści o złym wcieleniu Człowieka ze Stali – Ultramanie. Pokémon Pikachu na dużym ekranie – w roli detektywa rozwiązującego wraz z ludzkim partnerem kryminalną zagadkę. Znawcami czy fanami kieszonkowych potworów nigdy nie byliśmy, więc trudno coś powiedzieć, ale może będzie fajnie… Zwiastun w każdym razie mocno stawia na humor. ![]() 30 kwietnia 2019 |
W poprzednim odcinku przedstawiłem odwróconą do góry nogami głowę. No to teraz coś z innej – choć w sumie podobnej – beczki…
więcej »W ostatnich latach nasila się przeświadczenie, że w kinie grozy było już wszystko. Niektórzy twórcy wyłażą więc ze skóry, żeby pokazać, iż jest to opinia pozbawiona podstaw. Efekty tego są niekiedy dyskusyjne.
więcej »Niekiedy już na pierwszy rzut oka widać, z jakim gatunkiem filmowym ma się do czynienia.
więcej »Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński
Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński
Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński
Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński
Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński
Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński
Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński
Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński
Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński
Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński
50 najlepszych filmów 2019 roku
— Esensja
Suplement filmowy 2019
— Adam Lewandowski, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski
Krótko o filmach: Zawiedzione nadzieje
— Marcin Mroziuk
Do kina marsz: Lipiec 2019
— Esensja
Sympatyczny seryjny morderca
— Konrad Wągrowski
Nie przegap: Maj 2019
— Esensja
Nic nowego pod słońcem
— Miłosz Cybowski
Tylko nazistów mało
— Sebastian Chosiński
Forum Kina Europejskiego Cinergia 2018: Jesienna opowieść
— Konrad Wągrowski
Marzec 2020
— Esensja
Luty 2020
— Esensja
Styczeń 2020
— Esensja
Grudzień 2019
— Esensja
Listopad 2019
— Esensja
Październik 2019
— Esensja
Wrzesień 2019
— Esensja
Sierpień 2019
— Esensja
Lipiec 2019
— Esensja
Kwiecień 2019
— Esensja
Co cechuje dżentelmena?
— Konrad Wągrowski
Esensja ogląda: Czerwiec 2017 (3)
— Kamil Witek
Esensja ogląda: Marzec 2017 (4)
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady
Esensja ogląda: Październik 2016 (1)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz
Szpiedzy, szpiedzy wszędzie
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
Bóg wybacza, on nigdy!
— Gabriel Krawczyk
Esensja ogląda: Październik 2014 (2)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Robak, Jarosław Loretz
Co nam w kinie gra: Zimowy sen
— Marta Bałaga
Białe, czarne – fińska szachownica
— Sebastian Chosiński
Cannes 2014: Innego razu w Anatolii
— Marta Bałaga
50 najlepszych filmów 2019 roku
— Esensja
Oscary 2019: Ranking filmów Oscarowych
— Esensja
50 najlepszych filmów 2018 roku
— Esensja
Prezenty świąteczne 2018: Najlepsze książki pod choinkę
— Esensja
20 najlepszych filmów animowanych XXI wieku
— Esensja
15 najlepszych filmów dokumentalnych XXI wieku
— Esensja
20 najlepszych polskich filmów XXI wieku
— Esensja
15 najlepszych filmów superbohaterskich XXI wieku
— Esensja
10 najlepszych filmów wojennych XXI wieku
— Esensja
10 najlepszych westernów XXI wieku
— Esensja