Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 9 maja 2021
w Esensji w Esensjopedii

Z filmu wyjęte: Prehistoria, panie dzieju

Esensja.pl
Esensja.pl
Kiedy to było, gdy polski sprzęt elektroniczny wędrował w świat, pomagając nawet tworzyć… roboty.

Jarosław Loretz

Z filmu wyjęte: Prehistoria, panie dzieju

Kiedy to było, gdy polski sprzęt elektroniczny wędrował w świat, pomagając nawet tworzyć… roboty.
No dobrze, trochę przesadziłem w zajawce, bo wspomniane roboty były filmowe, a nie rzeczywiste. Ale nadal – polski sprzęt komputerowy na dużym ekranie, i to wspomagający konstruowanie robotów, to całkiem miłe zaskoczenie. Jak widać na załączonym kadrze, w proces twórczy uwikłany był monitor – czy raczej terminal, w skład którego wchodziła także klawiatura o uroczo niebieskich klawiszach – o oznaczeniu MERA 7910. Sprzęt należał do serii 7900, na którą zabrzańskie Zakłady Urządzeń Komputerowych Mera-Elzab nabyły u schyłku lat 70. licencję od szwedzkiej firmy Stansaab Elektronik AB, i jeszcze w pierwszej połowie lat 80. stanowił rodzimy hit eksportowy. Oczywiście w strefie oddziaływania RWPG.
Uwidoczniony na zdjęciu egzemplarz znalazł nabywcę w Czechosłowacji, doczekując się wystąpienia – przez krótką chwilkę – w wyprodukowanym w 1983 roku filmie ‘Babicky dobijejte presne!’, wyświetlanym w naszych kinach jako „Elektroniczne babcie”. Jego głównymi bohaterami jest małżeństwo obdarzone parką nie dających się okiełznać dzieci. Zahukani, bez wolnej chwili dla siebie (na czym mocno cierpi kariera zawodowa męża, skrzypka z filharmonii), z coraz większą zazdrością patrzą na sąsiadów, którzy kupili sobie zrobotyzowane babcie. Jedni ciągle imprezują, a drudzy mają mnóstwo czasu do zagospodarowania, bo robot nie tylko sprząta i gotuje, ale też dba o zdrowie syna. Małżeństwo w końcu nie wytrzymuje i też nabywa sobie elektroniczną babcię – oczywiście najnowszego, najbardziej wypasionego modelu. Niestety, dość szybko przekonują się, że wybór niektórych opcji – jak choćby egzotycznych potraw czy forsownego rozwijania talentów – był sporym błędem, i to trudnym do naprawy ze względu na to, że jakiekolwiek zmiany w oprogramowaniu będzie można przeprowadzić najwcześniej po upływie roku. Prawdziwe kłopoty zaczynają się jednak dopiero z chwilą, gdy okazuje się, że ich babcia i babcia sąsiadów rozkręcają swego rodzaju podjazdową wojnę, która przysparza coraz większych zniszczeń.
Film jest dość pogodny i posiada szereg nietuzinkowych pomysłów oraz przyjemnych scen, aczkolwiek jako komedia sprawdza się raczej przeciętnie. Co jest o tyle rozczarowujące, że historia naprawdę miała duży potencjał i zdawałoby się, że można z niej było wykrzesać znacznie, znacznie więcej. Jednak nawet w tym kształcie, jaki „Elektroniczne babcie” finalnie przyjęły, jest to rozrywka nadal potrafiąca przynieść więcej niż odrobinę przyjemności.
Aha – jak by co, Mera-Elzab jako jedna z nielicznych firm elektronicznych epoki PRL wciąż istnieje i ma się całkiem dobrze. Obecnie zwie się po prostu Elzab i specjalizuje się w produkcji kas fiskalnych, kas samoobsługowych i ogólnie sprzętu do obsługi sklepów.
koniec
12 kwietnia 2021

Komentarze

1 2 3 4 »
13 IV 2021   13:41:26

Eh, Czesi kiedyś potrafili zrobić świetne komedie s-f i fantasy. "Babcie" uwielbiałem na równi ze "Smacznego, telewizorku", a "Arabellę" zdarza mi się i teraz tak raz na 2-3 lata obejrzeć (nawet tą nową, z bodajże 2000 roku).

13 IV 2021   14:09:39

Oj, tak. "Adela jeszcze nie jadła kolacji", "Kto chce zabić Jessii?", "Szpinak czyni cuda!", "Jak utopić doktora Mraczka", "Tajemnica zamku w Karpatach", "Cesarski piekarz", "Gdy przychodzi kot"... I wszystko doskonałe. Szkoda, że później jakoś oklapli z komediami zahaczającymi o fantastykę...

13 IV 2021   18:49:18

Dobry był czeski serial "Goście" o podróżnikach w czasie.

Parę lat temu oglądałem też stary czeski film, gdzie organizowano wycieczki turystyczne w przeszłość. Tytuł był zakręcony, ale nie mogę sobie przypomnieć. Zabawne to było.

14 IV 2021   09:43:16

@Jale- po tym artykule zaczęło mnie zastanawiać? Czy to Czesi skończyli z kręceniem tego typu filmów, czy może bardziej polska telewizja przestała je kupować?
Czy jest tu ktoś kompetentny w sprawach czeskiej kinematografii? (Sam próbowałem, ale nie urażając niektórych, język czeski, nawet pisany, powoduje u mnie napady śmiechu)

14 IV 2021   11:44:57

Z perspektywy takiego zwykłego oglądacza filmów jak ja, to mam wrażenie, że po roku 1990 komedie czeskie (czechosłowackie) zostały zastąpione przez brytyjskie. Ale na swój sposób, humor był podobny.

14 IV 2021   15:13:35

@El Lagarto
Być może chodzi o "Wyprawę w przeszłość" ("Cesta do pravěku") z 1955, tyle że tam nie tyle były wycieczki, ile pojedyncza wyprawa czwórki chłopców przez epokę dinozaurów.

@freynir
Po rozpadzie CSRS filmowa fantastyka - już nie mówię komediowa - praktycznie w ogóle wypadła z tamtego rejonu. Gdyby nie Svěrák (genialny "Akumulator 1", świetny "Kuki powraca" oraz nieznany mi na razie "Trzej bracia") i Švankmajer (częściowo animowane "Mały Otik" i nieznane mi bliżej "Przeżyć swoje życie"), to panowałaby tam plaża jeszcze gorsza niż u nas.

@Ugluk
Rzekłbym, że czeskie komedie po 1990 roku rzadko mnie śmieszą, natomiast brytyjskie - i owszem (choć naturalnie też nie wszystkie).

14 IV 2021   18:21:43

@Jale Nie,to nie to. Chodzi o inny film. Odgrzebałem jego tytuł i brzmi on po polsku: "Jutro wstanę rano i oparzę się herbatą" z 1977 r. Reżyseria: Jindřich Polák

Je to autentická perla!

14 IV 2021   18:23:16

Oczywiście aktorzy z "Arabelli" także tam grają. Jakże by nie?

14 IV 2021   19:47:51

Prawda, też był dobry.

No to jeszcze dorzucę jeden, już z nowszych czasów, z 1993 - "Wesele upiorów". Przeurocza komedia grozy, z moją ulubioną sceną z leciwą wampirzycą ze sztuczną wampirzą szczęką. Ileż ja się tego kiedyś naszukałem...

15 IV 2021   20:48:54

@Jale- dziękuję serdecznie. Muszę sobie zapisać, będę miał czego szukać.

1 2 3 4 »

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Z filmu wyjęte: Wsiąść do pociągu… i nie móc wyjechać
Jarosław Loretz

3 V 2021

Na lewo dom, na prawo dom, a w salon szyna wiedzie. To bardzo głęboka Rosja, nikt już stąd nie wyjedzie.

więcej »

Nie przegap: Kwiecień 2021
Esensja

30 IV 2021

Dla tych, którzy w majówkę chcą nadrobić zaległości, podręczny spis naszych recenzji opublikowanych w kwietniu.

więcej »

Z filmu wyjęte: Szybciej niż światło
Jarosław Loretz

26 IV 2021

Podróże kosmiczne kształcą. Zwłaszcza te z tańszych filmów, bo tam horyzonty widza poszerzają się metodami najbardziej niekonwencjonalnymi.

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Wsiąść do pociągu… i nie móc wyjechać
— Jarosław Loretz

Szybciej niż światło
— Jarosław Loretz

Uwaga na roboty domowe
— Jarosław Loretz

A na co mi ta noga…
— Jarosław Loretz

Kosmiczny wędkarz
— Jarosław Loretz

Za wysokie progi
— Jarosław Loretz

Techniczne faux pas
— Jarosław Loretz

Odpocząć w brzuchu
— Jarosław Loretz

Nadmiar filmów szkodzi
— Jarosław Loretz

Jsem mořská hvězdice
— Jarosław Loretz

Tegoż autora

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (1/4)
— Jarosław Loretz

Podboje i wyboje
— Jarosław Loretz

Wątpliwa reklamówka
— Jarosław Loretz

Krok w dobrą złą stronę
— Jarosław Loretz

Zabiedzona flota: Nielotny
— Jarosław Loretz

Kryminalna grabież czasu
— Jarosław Loretz

Anioł w zielonych kaloszach
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.