Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 stycznia 2021
w Esensji w Esensjopedii

Z Archiwum X: Kto jest kim w globalnej konspiracji

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Iksfajlowy wątek spisku miał kilku głównych bohaterów oraz powracające motywy: Syndykat, czarny olej i superżołnierze. Poniżej garść informacji na ich temat – uwaga, spoilery w dużym stężeniu! Jeśli jednak przed nowym filmem chcecie sobie przypomnieć, kto jest kim w „Archiwum X” – nie znajdziecie lepszego miejsca.

Michał Kubalski

Z Archiwum X: Kto jest kim w globalnej konspiracji

Iksfajlowy wątek spisku miał kilku głównych bohaterów oraz powracające motywy: Syndykat, czarny olej i superżołnierze. Poniżej garść informacji na ich temat – uwaga, spoilery w dużym stężeniu! Jeśli jednak przed nowym filmem chcecie sobie przypomnieć, kto jest kim w „Archiwum X” – nie znajdziecie lepszego miejsca.
Palacz
W prawdziwym życiu C.G.B. Spender – chociaż mógł to być jedynie pseudonim. Niemal niezniszczalny czarny charakter – uciekł nie tylko Obcym, ale także swoim kolegom z Syndykatu, oparł się rakowi oraz licznym zamachom na swoje życie. Jednak i on miał uczucia – dążył do odzyskania kontaktu ze swoim synem, agentem Spenderem, a potajemnie marzył o karierze literackiej, pisząc i rozsyłając swe grafomańskie utwory. Był także przyjacielem (albo „przyjacielem”, jak kto woli) Williama Muldera, ojca Foxa, co nie przeszkodziło mu wdać się w romans z żoną Williama i prawdopodobnie spłodzić z nią właśnie Foxa (Search your feelings, Fox, you KNOW it to be true). Jak twierdził jeden z Samotnych Strzelców, Palacz był osobiście odpowiedzialny nie tylko za zabójstwo Martina Luthera Kinga, ale i… prezydenta Kennedy’ego. Właśnie z tego okresu bierze się jego nikotynowy nałóg – dotychczas niepalący Spender, obserwujący aresztowanie na sali kinowej wrobionego Lee Oswalda, przejmuje pozostawione przez niego Morleye i zapala pierwszego papierosa. Marki tej nigdy już nie porzucił.
Palacz to obok Muldera i Scully jedyna postać, która pojawia się tak w pilocie, jak i ostatnim odcinku serialu.
• • •
Alex Krycek
Młody, bardzo ambitny agent. Początkowo przydzielony do Muldera w okresie pierwszego zamknięcia Archiwum X, miał pełnić tę samą rolę, co Scully – szpiegować i sabotować pracę Muldera. Jednak w przeciwieństwie do Dany Alex faktycznie to robił, i to z zapałem. Zabił między innymi Michaela Kritschgau, ojca Muldera, Williama, a także – wraz z Luisem Cardinalem – siostrę Dany, Melissę Scully. Początkowo człowiek Palacza, następnie związał się z innym członkami Syndykatu, a ostatecznie zdecydował się grać tylko po swojej stronie. Stracił rękę podczas pobytu na Syberii – uciekinierzy z obozu w dobrej wierze obcięli mu ją, aby uratować przed eksperymentami z „czarnym olejem”. Ostatecznie ginie zastrzelony przez Skinnera, którego wcześniej szantażował za pomocą wszczepionych dyrektorowi nanoorganizmów.
• • •
Marita Covarrubias
Zimna blondynka, grająca na wiele frontów. Początkowo wydaje się sprzyjać Mulderowi, a praca w Organizacji Narodów Zjednoczonych pomaga jej dotrzeć do wielu tajnych dokumentów, dotyczących programu klonowania oraz hodowli roznoszących pozaziemskiego wirusa pszczół. Przekazuje Mulderowi zdjęcia klonów jego siostry, Samanthy, a także pomaga mu dostać się do Rosji, czym zdobywa jego zaufanie. Niestety, Marita pracuje dla Syndykatu, a następnie nawiązuje romans z Krycekiem. Podczas nieudanej próby zmiany sojuszy Marita zostaje zainfekowana czarnym olejem i staje się obiektem testów szczepionki. Po wyzdrowieniu wraz z Krycekiem atakuje Palacza, chcąc jego śmierci.
• • •
Syndykat
Grupa konspiratorów o światowych wpływach. Właściwie Syndykat stanowi sekretny rząd światowy, jako że negocjuje z Obcymi w imieniu ludzkości, współpracując przy przygotowaniu inwazji na Ziemię, a jednocześnie w tajemnicy pracując nad szczepionką na obcego wirusa. W tej podwójnej walce członkowie Syndykatu (m.in. Palacz, Człowiek z Ładnymi Dłońmi, kiedyś także William Mulder) nie cofali się przed eksperymentami na ludziach, ochroną nazistowskich naukowców, torturami i morderstwami. Większość członków Syndykatu została zabita przez Obcych-rebeliantów, jednak ich prace zostały później podjęte przez innych.
• • •
Czarny olej (zwany też – przez Rosjan – czarnym rakiem oraz Czystością – Purity)
„Siła życiowa” Obcych, na ludzi działająca jak wirus i przejmująca nad nimi kontrolę. Ludzie zainfekowani obcym wirusem dysponują mocą emitowania śmiertelnego promieniowania, które dosłownie spopiela ofiary. Pod dłuższym wpływem niektórych odmian czarnego oleju we wnętrznościach zainfekowanych ludzi rozwijają się agresywne formy Obcych, które następnie torują sobie drogę na zewnątrz. Zimno wydaje się spowalniać tempo tych zmian.
• • •
Deep Throat
Pierwszy informator Muldera, kiedyś przyjaciel Williama Muldera i Palacza, członek Syndykatu i ogólnie niepewne źródło informacji – mówi Foxowi tylko to, co uważa za przydatne do własnych celów, czasem kłamie, zaś przynajmniej przy jednej okazji twierdzi, że dawkując Mulderowi informacje, trzyma go pod kontrolą. Jednak Syndykat nie podziela tej opinii i wysyła nań mordercę. Deep Throat ginie w ramionach Scully, szepcząc: „Trust no one”.
• • •
X
Niechętny następca Deep Throata w roli informatora, o wiele bardziej zdecydowany, wręcz agresywny. Bez wahania okłamuje Muldera i wykorzystuje go do swoich celów, co prowadzi do kilku konfrontacji i wymachiwania bronią. Ostatecznie ginie przed drzwiami mieszkania Foxa z rąk zabójców Syndykatu, jednak przed śmiercią udaje mu się napisać własną krwią „SRSG” (Special Representative to the Secretary General), co doprowadza Muldera do nowego źródła informacji – Marity Covarrubias.
• • •
Człowiek z Ładnymi Dłońmi/Well-Manicured Man
Kolejny członek Syndykatu, z egoistycznych przyczyn ostrzega Scully przed niebezpieczeństwem, a po kilku latach pomaga Mulderowi zlokalizować Danę w statku Obcych na Antarktydzie. To kosztuje go życie – w jego samochodzie eksploduje bomba, zapewne dzieło Syndykatu.
• • •
John Doggett
Prostolinijny, uczciwy, konkretny agent FBI. Postawiony na czele grupy specjalnej poszukującej agenta Muldera, stał się partnerem Dany Scully w Archiwum X. Dana dopiero po pewnym czasie obdarzyła go zaufaniem, gdy stwierdziła, że jego chęć odnalezienia Foxa jest prawdziwa, oraz gdy John kilkakrotnie uratował jej życie. Także Mulder był na początku przekonany, że Doggett jest „wtyczką” Kersha, zaś zaprzyjaźnił się z nim przy okazji ochrony ciężarnej Scully. John Doggett jest sceptykiem, wierzy w staromodną detektywistyczną robotę, nie w wysnuwanie wydumanych hipotez na podstawie niepełnych danych, a jego trzeźwa ocena sytuacji studzi nawet „zarażoną” mulderyzmem Scully. Gdy Dana rodzi dziecko, Doggett dobiera sobie na partnera Monicę Reyes, stawiając dyrektora Kersha przed faktem dokonanym.
• • •
Monica Reyes
Agentka FBI, zajmująca się przestępstwami na tle okultystycznym. Podziwia pracę Muldera, docenia Doggetta, a przydział do Archiwum X, który nastąpił po współpracy z Johnem przy poszukiwaniu uprowadzonego Muldera oraz pomocy rodzącej Scully, to dla niej spełnienie marzeń. W duecie z Doggettem to ona jest „wierzącą” w nadnaturalne fenomeny, podczas gdy Doggett pozostaje sceptykiem.
• • •
Walter Skinner
Jeden z dyrektorów w FBI, bezpośredni przełożony Muldera i Scully przez większą część trwania serialu. Początkowo jego kontakty z Mulderem były nacechowane obustronną nieufnością, zaś w gabinecie Skinnera bywał Palacz. Jednak potem Skinner wyłamał się ze współpracy z Palaczem, otwierając na nowo Archiwum X, i od tego czasu wielokrotnie udowodnił swoją lojalność wobec krucjaty Muldera w poszukiwaniu prawdy, kosztem swego zdrowia i zagrożenia życia.
• • •
Diana Fowley
Dawna kochanka (a może nawet żona – w jednej z reminiscencji Mulder ma na palcu obrączkę) Foxa Muldera, również agentka FBI. Otwarta na sprawy nadprzyrodzone, była dla Muldera naturalną partnerką przy kilku sprawach X, jednak gdy wyjechała do Europy, ich związek się rozpadł. Gdy Mulder i Scully zostali odsunięci od spraw X, właśnie Diana oraz Jeffrey Spender zajęli ich miejsce w Archiwum. Fowley była powiązana z Palaczem i wspólnie z nim uniknęła pułapki, w której zginęła reszta członków Syndykatu. Została zamordowana po tym, jak pomogła Scully dotrzeć do chorego Muldera, przetrzymywanego przez Palacza.
1 2 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Z filmu wyjęte: Odjechać w siną dal
Jarosław Loretz

11 I 2021

Każdy lubi podróże, w końcu można wówczas zetknąć się z nowymi bodźcami i przeżuwać je w pamięci już po powrocie, siedząc na kanapie czy po prostu leżąc na sofie, z rozmarzonym wzrokiem wbitym w przywiezioną z wojaży pamiątkę. Niestety, niektóre podróże są mniej przyjemne. Na przykład te, w których to twórcy filmowi mają odjazd. Bo widz przecież nie uda się tam, gdzie zbłądził umysł takiego scenarzysty czy speca od efektów…

więcej »

Z filmu wyjęte: Ale jak to...?
Jarosław Loretz

4 I 2021

Mawia się, że zwierzęta łagodzą obyczaje. To prawda. Aczkolwiek niektórzy pojmują całą ideę nieco na opak.

więcej »

Nie przegap: Grudzień 2020
Esensja

31 XII 2020

Jednym ze sposobów na rozpoczącie nowego roku jest sprawdzenie, czy nie przegapiliście żadnej z naszych recenzji w grudniu roku zeszłego…

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Z Archiwum X: Extremalnie długi odcinek
— Michał Kubalski

Z Archiwum X: Droga ważniejsza od celu
— Jakub Gałka

Z Archiwum X: 10 najsłynniejszych teorii spiskowych
— Konrad Wągrowski

Z Archiwum X: Spisek, mumbo-jumbo i potwory tygodnia
— Urszula Baluta, Michał Chaciński, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Konrad Wągrowski

10 filmów, które w końcu macie szansę zobaczyć
— Jakub Gałka

Z tego cyklu

Czary mary, spisek stary
— Borys Jagielski, Marcin Segit

Extremalnie długi odcinek
— Michał Kubalski

Droga ważniejsza od celu
— Jakub Gałka

Implant znaleziony w wannie, czyli co każdy spiskowiec wiedzieć powinien
— Michał Kubalski

10 najsłynniejszych teorii spiskowych
— Konrad Wągrowski

Spisek, mumbo-jumbo i potwory tygodnia
— Urszula Baluta, Michał Chaciński, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Konrad Wągrowski

Tegoż twórcy

Krótko o serialach: Z archiwum X (sezon 11)
— Konrad Wągrowski

Smoki nad Londynem
— Grzech

Tegoż autora

To nie jest straszne
— Michał Kubalski

W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje Pająka
— Michał Kubalski

Film, który poszedł naprzód
— Michał Kubalski

Good comic gone bad, czyli space opera rom-com
— Michał Kubalski

Gwiezdne wojny: Nowa układanka ze starych klocków
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Mroziuk, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nie taki dobry dinozaur
— Michał Kubalski

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Po rozum do głowy
— Michał Kubalski

Poszerzenie pola walki
— Michał Kubalski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.