Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 9 lipca 2020
w Esensji w Esensjopedii

Z Archiwum X: Implant znaleziony w wannie, czyli co każdy spiskowiec wiedzieć powinien

Esensja.pl
Esensja.pl
W niuansach i zawiłościach konspiracji, której działania starają się odkryć Mulder i Scully, łatwo się pogubić, a jeszcze łatwiej zagłębić w nikomu niepotrzebne wyliczanki pseudofaktów. Przyznam, że wpadłem w tę pułapkę, ale po piątej stronie tekstu, gdy nadal nie byłem bliski wyjaśnienia wszystkich ukazanych w serialu i pierwszym filmie zdarzeń, wywaliłem wszystko w cholerę i zacząłem od nowa. Poniżej rezultat. Krótki, chronologiczny i do rzeczy.

Michał Kubalski

Z Archiwum X: Implant znaleziony w wannie, czyli co każdy spiskowiec wiedzieć powinien

W niuansach i zawiłościach konspiracji, której działania starają się odkryć Mulder i Scully, łatwo się pogubić, a jeszcze łatwiej zagłębić w nikomu niepotrzebne wyliczanki pseudofaktów. Przyznam, że wpadłem w tę pułapkę, ale po piątej stronie tekstu, gdy nadal nie byłem bliski wyjaśnienia wszystkich ukazanych w serialu i pierwszym filmie zdarzeń, wywaliłem wszystko w cholerę i zacząłem od nowa. Poniżej rezultat. Krótki, chronologiczny i do rzeczy.
Wraz z koleżankami i kolegami powiedzieliśmy już o samym serialu chyba wszystko, co chcieliśmy, więc nie będę się powtarzał i jedynie odeślę do naszej redakcyjnej dyskusji. A jeśli ktoś zapomniał już, kto jest kim w Archiwum, zapraszam do tego krótkiego „who is who”.
Wedle teorii Dany Scully wirus znany jako „czarny olej” mógł trafić na Ziemię na meteorze wraz z pierwotnymi cegiełkami chemicznymi, z których później powstało życie. Byłby on zatem pierwotnym mieszkańcem naszej planety. Wirus zainfekował niektórych pierwotnych ludzi, przeobrażając ich w ziemskich Obcych, jednak w efekcie zlodowaceń wymarli oni, zaś wirus przeszedł w stan uśpienia. Stało się to około 37 tysięcy lat temu i zostało krótko pokazane w pierwszym kinowym filmie, „Pokonać przyszłość”. Późniejsze odmiany wirusa nie hodują we wnętrzu nosicieli agresywnych form Obcych, a „jedynie” przejmują kontrolę nad ciałem, obdarzając je niezwykłą siłą i nadnaturalnymi mocami.
Możliwe, że później, przed czasami współczesnymi, zdarzały się kolejne kontakty wirusa z ludźmi. To mogłoby tłumaczyć osadzone w okolicach złóż magnetytu puebla północnoamerykańskiej kultury Anasazi oraz nagłe zniknięcie wszystkich jej przedstawicieli około XIV wieku n.e.
Prawdopodobnie tzw. „meteoryt tunguski” w 1908 r. był tak naprawdę katastrofą statku kosmicznego Obcych, co tłumaczy późniejsze sytuowanie przez Rosjan łagrów, w których testowali szczepionkę na wirusa, właśnie w okolicach rzeki Tunguski.
Najważniejszym wydarzeniem w historii globalnej konspiracji był jednak upadek UFO w Roswell (w stanie Nowy Meksyk) w 1947 r. Władze USA dowiedziały się wówczas o istnieniu życia pozaziemskiego, planującego inwazję na Ziemię, weszły w posiadanie próbek DNA kosmitów, a także porozumiały się z rządami innych mocarstw co do nakazu eksterminacji wszystkich napotkanych Obcych. Wówczas także w Departamencie Stanu zaczęła tworzyć się grupa naukowców i polityków, która później stanie się Syndykatem. W 1952 r. zespół ten zaczyna działać pod kątem przygotowania oporu przeciwko Obcym. W tym celu członkowie grupy (m.in. Palacz, Deep Throat, ale także William Mulder) nie wahają się przed ukrywaniem nazistowskich naukowców, zabójstwami i kłamstwami na skalę światową. Pracują nad klonowaniem oraz stworzeniem hybrydy człowieka i Obcego.
Syndykat oficjalnie formuje się w 1973 r., gdy jego członkowie nawiązują kontakt z kosmicznymi kolonizatorami, składają im hołd oraz ofertę stworzenia rasy hybryd. Czynią to w nadziei na uratowanie siebie oraz swoich rodzin, lecz także odwlekanie momentu inwazji, planowanie oporu, a w ostateczności – przetrwanie przynajmniej ułamka człowieczeństwa w niewolniczej rasie mieszańców. W tym sensie Syndykat stanowi „rząd światowy” – wszak pertraktuje z obcą rasą w imieniu całej ludzkości.
Zarówno wtedy, jak i wcześniej, Obcy zapewniają sobie „świnki morskie” do eksperymentów – przez porywanie ludzi i odstawianie ich z powrotem z zamazanymi wspomnieniami i „długiem czasowym”, którego ci nie są w stanie wytłumaczyć.
W 1989 r. młody agent FBI Mulder poznaje trzech oryginałów, znanych później jako Samotni Strzelcy, zaś wskutek dostania się pod działanie gazu halucynogennego i wizji kosmitów zaczyna wracać myślami do porwania swej siostry. Ale to rok 1990 jest jedną z najważniejszych dat w spiskowej mitologii „Z Archiwum X” – w tym roku bowiem Mulder odkrywa zakurzone i zapomniane Archiwum, zaś do FBI zostaje zwerbowana Dana Scully. Mulder bada stare, niezakończone sprawy (w tym sprawę porwania Samanthy) i otwiera nowe, niebezpiecznie zbliżając się do skrywanej przez Syndykat prawdy.
Jednak dopiero w 1992 r., po przydzieleniu agentki Scully do Archiwum, formuje się zespół, który poważnie zagrozi Syndykatowi, łącząc pragmatyzm i racjonalizm Dany z szaloną wyobraźnią i bezkompromisowością Foxa. W kolejnych latach, wskutek nacisków wpływowych członków Syndykatu, Archiwum X zostaje dwukrotnie zamknięte (i ponownie otwarte), Mulder i Scully zostają zainfekowani wirusem, giną członkowie ich rodzin, a dowody na istnienie rządowego spisku w sprawie życia pozaziemskiego, w tym całe statki kosmiczne, wielokrotnie wymykają im się z rąk.
Syndykat nadal prowadzi próby mające na celu stworzenia stabilnej hybrydy i badania nad klonowaniem, a na swoich usługach ma zmiennokształtnych zabójców – zapewne jeszcze inną rasę Obcych, będących sługami „szaraków”. Z zabójcami tymi Dana i Scully spotkają się niejednokrotnie. Scully staje się częścią testów, gdy zostaje uprowadzona przez Obcych, a jej jajeczka – wykorzystane do produkcji kosmiczno-ludzkich embrionów. Także Samantha Mulder była poddawana tym testom, stworzono nawet długą linię jej klonów. Jednak dopiero w 1998 r. Cassandra Spender, była żona Palacza, jest pierwszym udanym mieszańcem. Przekazanie jej Obcym może być impulsem do rozpoczęcia masowej inwazji i kolonizacji Ziemi przez kosmitów. Na szczęście okazuje się, że skłonność do spisków i walk stronnictw nie jest wyłącznie ludzką cechą: także wśród Obcych działa grupa rebeliantów. Ci „ludzie bez twarzy” zaskakują członków Syndykatu, zebranych z rodzinami na umówionym z Obcymi miejscu ewakuacji, i zabijają ich. Wraz z nimi ginie Cassandra Spender, jednak Palaczowi udaje się uciec i odbudować później część siatki Syndykatu.
Ubocznym skutkiem projektów badawczych Syndykatu są superżołnierze, których prototypy – ludzie wystawieni na działanie obcego DNA – zostały wypróbowane podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Ulepszone modele superżołnierzy są prawie niezniszczalne, zdolne do odbudowy całego ciała z pojedynczego kręgu szyjnego kręgosłupa. I to właśnie ten wystający metalowy krąg jest jedynym widocznym wyróżnikiem ich rasy. Mulder – po powrocie z porwania przez Obcych – był na najlepszej drodze do bycia zastąpionym przez swoją kopię – superżołnierza, jednak Scully i Skinner w porę zapobiegają przemianie Foxa. Superżołnierze są nieodporni na działanie magnetytu, co przypadkiem odkrywa Scully. Mulder (i niektóre inne osoby) także o tym wiedzą. Ale to właśnie superżołnierz znany jako Knowle Rohrer stanie się przyczyną ostatecznego dramatu Muldera, który zostaje oskarżony o zabójstwo Rohrera i skazany na karę śmierci.
Fiasko projektu hybrydyzacji nie oznacza jednak końca zagrożenia inwazją Obcych. Miejsce starego, ludzkiego Syndykatu zajmuje nowy, złożony wyłącznie z superżołnierzy. Mulder, Scully oraz ich syn, William, który z racji niezwykłych okoliczności poczęcia dysponuje nadnaturalnymi mocami, muszą ukrywać się przed nowym Syndykatem, zrywając wszelkie kontakty z agentami Doggettem i Reyes, którzy przejęli Archiwum X, oraz dyrektorem Skinnerem.
A zegar Apokalipsy tyka – ostateczną datę inwazji i kolonizacji ustalono na 22 grudnia 2012 roku…
koniec
27 lipca 2008

Komentarze

28 V 2012   17:25:28

świetne podsumowanie całej, rzeczywiście dość zawiłej i rozbudowanej warstwy konspiracyjnej w X-Files!

najlepsze podsumowanie jakie do tej pory znalazłam

Dzięki!

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Z filmu wyjęte: Z ułańską fantazją
Jarosław Loretz

6 VII 2020

Gdy w gwiazdy lecą biuraliści, zabierają z sobą tradycyjny pakiet wyobrażeń o komforcie…

więcej »

Wakacyjny leksykon filmów o żywych trupach. Część 1
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

2 VII 2020

Wakacje to czas, w którym można się oddać błogiemu odmóżdżeniu (oby nie za bardzo), a najlepiej to osiągnąć oglądając filmy o ożywionych pożeraczach mózgów. A że oferta w tym zakresie jest przeogromna, zaś, niestety, ilość nie idzie w parze z jakością, proponuję cykl prezentujący najciekawsze tytuły poświęcone zombie. W odcinku pierwszym o tym, jak to się zaczęło, czyli o dziełach George’a A. Romera.

więcej »

Nie przegap: Czerwiec 2020
Esensja

30 VI 2020

To chyba najobfitsze zestawienie recenzji w historii naszego cyklu. Sprawdźcie, czy a pewno czegoś nie przegapiliście!

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Szczury z supermarketu.

Do sedna:

Kevin Smith. Szczury z supermarketu.
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy.
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka.
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata.
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko.
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa.
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Birdman.
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Biutiful.
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Babel.
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. 21 gramów.
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Czary mary, spisek stary
— Borys Jagielski, Marcin Segit

Extremalnie długi odcinek
— Michał Kubalski

Droga ważniejsza od celu
— Jakub Gałka

10 najsłynniejszych teorii spiskowych
— Konrad Wągrowski

Kto jest kim w globalnej konspiracji
— Michał Kubalski

Spisek, mumbo-jumbo i potwory tygodnia
— Urszula Baluta, Michał Chaciński, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Michał Kubalski, Konrad Wągrowski

Tegoż autora

To nie jest straszne
— Michał Kubalski

W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje Pająka
— Michał Kubalski

Film, który poszedł naprzód
— Michał Kubalski

Good comic gone bad, czyli space opera rom-com
— Michał Kubalski

Gwiezdne wojny: Nowa układanka ze starych klocków
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Mroziuk, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nie taki dobry dinozaur
— Michał Kubalski

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Po rozum do głowy
— Michał Kubalski

Poszerzenie pola walki
— Michał Kubalski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.