Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Mroczny Rycerz: Poradnik: Jak wygryźć Batmana

Esensja.pl
Esensja.pl
Przy okazji premiery filmu „Batman – Początek” magazyn Forbes policzył, jaką gotówką musiałby dysponować wierny fan Batmana, gdyby chciał zająć miejsce Mrocznego Rycerza w zaułkach Gotham. Zbyt wiele zer jak na możliwości przeciętnego człowieka. Z tego powodu, w trosce o czytelników, Esensja radzi, jak w polskich warunkach zostać superbohaterem.
Trening
Batman nie należy do grupy atomowo zmodyfikowanych cudaków, więc polegać może jedynie na sile swoich mięśni i intelekcie. Według Forbesa odpowiednim miejscem na rozpoczęcie treningów jest Świątynia Shaolin w Henan – miesięczne szkolenie pod okiem osobistego trenera (według aktualnego kursu dolara) kosztuje 1,6 tys. zł. By mieć jakiekolwiek szanse w walce z łotrami, trzeba tam spędzić co najmniej 3 lata. Zakładając sporadyczne powroty w rodzinne strony oraz chleb z wodą od czasu do czasu, w sumie koszt takiego treningu to ok. 60 tys. zł. Jednak Esensja wie, że istnieje tańszy, polski ekwiwalent. Za jedno wino w worku z Lidla (ok. 3 zł sztuka) można przyjść nawet kilka razy w tygodniu na siłownię, a trening sztuk walki świetnie zastąpią przejazdy nocnym autobusem komunikacji miejskiej. W sumie daje to 468 zł za 3 lata treningu.
Kostium
Bez odpowiedniego wdzianka superbohater nie zaistnieje na pierwszych stronach gazet. Batman nosi wymyślnie zmodyfikowany ekwipunek dla oddziałów szturmowych, który projektowano w Wayne Enterprises. Kombinezon Mrocznego Rycerza nie przepuszcza wody ani kul, ma regulowaną temperaturę i trudno go przebić nożem, a na dodatek wstrząsoodporny kaptur wzmacniany jest grafitem. Peleryna Batmana po przepuszczeniu przez nią prądu elektrycznego sztywnieje i zamienia się w lotnię. Na domiar złego, jak dowiadujemy się z filmu, cały osprzęt kosztuje ok. 600 tys. zł. Nie popadajmy w skrajności. Majętni i ambitni pretendenci do miana superbohatera mogą zadowolić się półśrodkami – kamizelka kuloodporna dla wojsk powietrzno-desantowych i desantowo-szturmowych typu DMV to wydatek ok. 2,5 tys. zł, a niezły hełm z kevlaru można dostać już za 1 tys. zł. Fanom ambitnym, ale mniej zamożnym Esensja poleca prostsze rozwiązanie. Wiemy przecież, że większość superbohaterów szyła kostiumy własnoręcznie, co daje niebywałą satysfakcję. Spory motek włóczki dobrej jakości to koszt ok. 8 zł, a kilka misek olejowych, które spełnią rolę pancerza można dostać na złomie w cenie 5 zł za kilogram. Zależnie od stopnia skomplikowania kostiumu, jego wartość powinna zamknąć się w granicach od 100 do 150 zł. Nie warto oszczędzać na osłonie głowy – dwunastolitrowe metalowe wiadro typu standard można dostać już za 13,70 zł, a dzięki niemu podczas nocnego patrolu nie wydarzy się nieszczęśliwy wypadek.
Pas
To w nim kryją się gadżety, bez których Mroczny Rycerz zapewne nie wyszedłby cało z wielu opresji. Nieważne czy potrzebuje bomby, czy środka chwastobójczego – z pewnością znajdzie to w swoim prototypie uprzęży połączonej z pneumatyczną wyrzutnią haków. Bruce ma dostęp do tak zaawansowanej technologii dzięki Wayne Enterprises. Zamożni przyszli superbohaterowie mogą do problemu podejść kreatywnie – uprząż piersiowa dobrej jakości to wydatek rzędu 119 zł, za którą zatknąć można: kolce do wspinaczki (140 zł), telefon komórkowy (od 1 zł), shurikeny (60 zł za 4 sztuki) i apteczkę (39 zł). Przyszli superbohaterowie dysponujący mniejszą gotówką nie mają wyboru i muszą do problemu podejść jeszcze bardziej kreatywnie. Według Esensji rolę paska świetnie wypełni sznurek do snopowiązałek, który sprzedawany w nawojach po 2000 m kosztuje 9 zł. Już przepasani możemy pomyśleć o kolejnych gadżetach – zamiast kolców do wspinaczki dobrze jest wykupić ubezpieczenie zdrowotne, a shurikeny zastąpić kilogramem gwoździ. Za opakowanie najtańszych hartowanych 100 sztuk zapłacimy 9,50 zł. Warto też zainwestować w plastry na odciski, dostępne w aptekach w przystępnej cenie 4,40 zł. Reasumując, dobrze wyposażona uprząż to wydatek rzędu 25 zł (wliczając telefon komórkowy za złotówkę).
Samochód
Batmobil nieraz odegrał kluczową rolę podczas brawurowych ucieczek ulicami Gotham. Batman w swojej karierze poruszał się wieloma samochodami, ale wszystkie były opancerzone, uzbrojone i wyposażone w napęd rakietowy. Pretendujący do miana superbohaterów muszą zadowolić się Hummerem opancerzonym płytami z węgliku krzemu oraz elektroniką wykrywającą wszystkie rodzaje broni. Według Forbesa można to zorganizować, zaciskając pasa, już za 4 mln zł, jednak wbudowane karabiny maszynowe niekoniecznie muszą się spodobać organom ścigania. Jednak Esensja twierdzi, że mniej zamożni fani nie powinni się załamywać – za 300 zł po znajomości można zakupić na złomie nieźle utrzymanego fiata 126p. Tuning tak zdobytej maszyny polecamy wykonać własnoręcznie. Rolę komputera pokładowego i GPS-u spełni „Samochodowa mapa Polski” za 7,30 zł, a opancerzenie z pewnością za pół darmo zamocuje znajomy spawacz. W charakterze materiału na pancerz polecamy kawałki żeliwnych zlewozmywaków (na złomie 5 zł za kilogram). Batmobil powinien odznaczać się odpowiednio demonicznym kolorem, jednak lakiery samochodowe nie należą do tanich produktów. W zastępstwie do pokrycia karoserii można użyć mieszanki spalonego oleju i sadzy. Cena takiego batmobilu będzie się wahać zależnie od stopnia opancerzenia od 400 do 600 zł.
Jaskinia
Prawdziwy superbohater musi także dysponować odpowiednim lokum, by ukryć wszystkie zgromadzone przez siebie dobra. Bruce nie miał z tym najmniejszego kłopotu, bo jego rodzinna posiadłość, Wayne Manor, położona jest nad siecią jaskiń. Zamożni i zdeterminowani fani mogą wynająć magazyn na peryferiach miasta – za 4 tys. zł miesięcznie z pewnością uda się znaleźć lokum na uboczu, z dogodnym dojazdem do najmroczniejszych rejonów metropolii. Dla pozostałych wielbicieli Batmana Esensja ma dobrą wiadomość – utrzymanie odpowiedniego kamuflażu nie wymaga wielu nakładów i z pewnością uda się wydzierżawić od znajomego rolnika z sąsiedniej wioski przyzwoitą drewutnię. W takim miejscu opancerzony batmobil nie zwróci niczyjej uwagi. Koszta wynajmu są bardzo niewielkie: 100 zł miesięcznie i sporadyczna pomoc w wywożeniu obornika.
Alter ego
Jest to jeden z najważniejszych aspektów życia superbohatera. Wayne urodził się w bogatej rodzinie, a po śmierci rodziców odziedziczył ogromny majątek – za pomocą fortuny zbudował sobie wizerunek biznesmena i bawidamka, którego zupełnie nie interesują nocne eskapady w czarnych slipach. Dziennikarze Forbesa wyliczyli pracowicie, że Wayne na same ubrania i dodatki wydaje rocznie 868 tys. zł, restauracje wynoszą go około 466 tys. zł, rozrywka pochłania 288 tys. zł, a dodatkowe wydatki (np. diamentowe kolie dla przyjaciółek) to zwykle około 494 tys. zł. Jak więc widać, utrzymanie wiarygodnego wizerunku to rzecz kosztowna. Na szczęście istnieje alternatywne rozwiązanie Esensji: Dlaczego nie wykreować sobie opinii lumpa i włóczykija, który o bożym świecie nie ma bladego pojęcia? Bycie superbohaterem wymaga poświęceń, toteż wszystkim chętnym polecamy wizerunek obłąkanego, mieszkającego nieopodal wynajmowanej drewutni. Koszty prawie zerowe i można odespać noce eskapady.
Lokaj
Oddany służący to tajna broń każdego superbohatera. Alfred wspomaga Wayne′a nie tylko w prowadzeniu domu, sprzątaniu jaskini, planowaniu napraw sprzętów i opatrywaniu ran. Jest on przede wszystkim powiernikiem tajemnic Mrocznego Rycerza, za co Wayne sowicie go wynagradza. Forbes twierdzi, że są to koszty rzędu 400 tys. zł rocznie. Zamożni i szaleni pretendenci do tytułu superbohatera mogą pozyskać oddanego służącego już za 100 tys. zł rocznie. Tym, którzy mocniej stąpają po ziemi i wybrali alter ego mieszkańca drewutni, Esensja poleca przygarnięcie bezdomnego kota. Nie będzie on zbyt pomocny w doglądaniu dobytku, ale bez słowa sprzeciwu pozwoli się wyżalić i pomoże lizać rany.
koniec
10 sierpnia 2008
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Oscary 2018: Kategorie techniczne
Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

19 II 2018

Dziś rozpoczynamy cykl tekstów poświęconych tegorocznym Oscarom. Zaczynamy od dyskusji na temat nominacji i szans na zwycięstwo w najważniejszych kategoriach. Zaczynamy od tych z pozoru mniej prestiżowych, choć i tak mocno pożądanych – kategorii technicznych.

więcej »

Z filmu wyjęte: Kulturalny człowiek nie niszczy książek
Jarosław Loretz

19 II 2018

Wszyscy chyba pamiętają cwaniaków, którzy wycinali środek książki, żeby umieścić w nim na przykład rewolwer. Niektórym jednak udawało się tam upchnąć zupełnie co innego…

więcej »

Z filmu wyjęte: Kulturalny człowiek czyta wszędzie
Jarosław Loretz

12 II 2018

Jeśli podczas stania w kolejce nie sposób porozmawiać, należy sięgnąć po książkę.

więcej »

Polecamy

Każdy kadr to Ameryka

Dobry i Niebrzydki:

Każdy kadr to Ameryka
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Rzeźnia dla dwojga
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Partia na party w czasach Brexitu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Jak smakują Porgi?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Chwała na wysokości?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Podręczne z Kairu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Atak paniki
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Coco jest spoko, ale czy to kolejne arcydzieło?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Czeska babcia w roli Kaja
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Męska wrażliwość nie ma racji bytu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Zobacz też

Z tego cyklu

Jestem legendą
— Piotr Dobry

Inne światy
— Jakub Gałka

Co się zdarzyło Lois Lane?
— Piotr Dobry

A ty?
— Michał R. Wiśniewski

Mroczny Rycerz i jego Mroczek, czyli Batman po polsku
— Konrad Wągrowski

Wampiry grasują w Gotham
— Piotr Dobry

Czarno na czarnym
— Urszula Lipińska

Nietoperze, które nie ujrzały światła dziennego
— Konrad Wągrowski

Bywają takie dni, że po prostu nie możesz pozbyć się bomby!
— Konrad Wągrowski

Odsiecz Batmana, czyli galeria sprzymierzeńców
— Paweł Sasko

Tegoż autora

Zakalec z ambicjami
— Paweł Sasko

Końskie mordy
— Paweł Sasko

Dziwy nad dziwami
— Paweł Sasko

Esensja czyta dymki: Reaktywacja
— Daniel Gizicki, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Paweł Sasko, Konrad Wągrowski

Coś na spanie
— Paweł Sasko

Lewe jądro Szatana
— Paweł Sasko

Z miłości do pędzli
— Paweł Sasko

Tęsknię, Lizaczku
— Paweł Sasko

Zmiana warty w Baśniogrodzie
— Paweł Sasko

Tylko dla fanatyków
— Paweł Sasko

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.