Do kina marsz: Wrzesień 2008Druga odsłona naszego przeglądu kinowych premier miesiąca wyraźnie pokazuje, że sezon ogórkowy już za nami – w kinach dominować będą filmy kameralne i poważne. Jednak my, dla równowagi, oprócz psychologicznych dramatów polecamy też komiksowy przebój i humor w dwóch wydaniach: amerykańskim i angielskim.
EsensjaDo kina marsz: Wrzesień 2008Druga odsłona naszego przeglądu kinowych premier miesiąca wyraźnie pokazuje, że sezon ogórkowy już za nami – w kinach dominować będą filmy kameralne i poważne. Jednak my, dla równowagi, oprócz psychologicznych dramatów polecamy też komiksowy przebój i humor w dwóch wydaniach: amerykańskim i angielskim. W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze, naszym zdaniem, filmowe premiery nadchodzącego miesiąca. Uwaga! W wielu przypadkach nie możemy na 100% zagwarantować jakości obrazu, wspominamy o nim po prostu dlatego, że zapowiada się ciekawie albo dlatego, że szanujący się kinoman nie powinien tego filmu nie znać, nawet jeśli z seansu wyjdzie zniesmaczony i skieruje się do kasy, by zażądać zwrotu pieniędzy za bilet. Dla jasności – od nas także nie należy się domagać tych pieniędzy. Niemniej jednak mamy nadzieję, że nasze typy będą w większości przypadków trafne, a sam cykl uznacie za pomocny przy planowaniu kinowych wizyt. A na wrażenia poseansowe zapraszamy oczywiście do serwisu Zgryźliwych Tetryków. ![]()
Wyszukaj / Kup MARSZ DO KINA: Hellboy: Złota armia Większy budżet, lepszy wynik finansowy (po zaledwie miesiącu od światowej premiery), ale i bardziej rozbuchana wizja – nic dziwnego, że „Złota armia” przebija pod każdym względem część pierwszą, w końcu Guillermo del Toro ustawił sobie poprzeczkę „Labiryntem Fauna” bardzo wysoko. Większość krytyków jest zgodna, że reżyser sprostał wyzwaniu: oceny za oceanem są zdecydowanie pozytywne, a i nasz recenzent mimo narzekań stwierdza, że „Hellboy 2” to piekielnie ładny film. ![]()
Wyszukaj / Kup Elegia Najnowsze dzieło Isabel Coixet to pozycja obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli jej wcześniejszych filmów, takich jak „Życie ukryte w słowach” czy „Moje życie beze mnie”, a także dla koneserów literackiej awangardy Philipa Rotha, którego książka „Konające zwierzę” posłużyła za bazę pod scenariusz filmu. Poza tym, „Elegia” powinna zainteresować tych, którzy rozsmakowują się w dobrych dramatach – według pierwszych recenzji w filmie Coixet nie zabrakło psychologicznej analizy, studium miłości i pożądania, silnych emocji, a także ponadprzeciętnego aktorstwa. Ale jak może być inaczej skoro na ekranie zobaczymy Bena Kingsleya, Penelope Cruz i Patricię Clarkson? ![]()
Wyszukaj / Kup Cztery noce z Anną Jeśli o jakimkolwiek polskim filmie powinno być w tym roku głośno, to z pewnością o „Czterech nocach z Anną”. Dość powiedzieć, że pierwszy po prawie osiemnastu latach przerwy film Jerzego Skolimowskiego miał swoją światową premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes, a tam pojawiają się filmy nie byle jakie. „Cztery noce…” to dramat psychologiczny podejmujący niełatwy temat miłości, ale nie słodkiej i kiczowatej – do jakiej mogły przyzwyczaić polskiego widza stosy komedii romantycznych spod znaku Ryszarda Zatorskiego – lecz trudnej, bolesnej i prowadzącej do zbrodni. Ci, którzy już mieli okazję zobaczyć film, niemal zgodnie zachwycali się jego kameralną i oszczędną formalistyką, jednocześnie imponującą ogromną siłą wyrazu. „Cztery noce z Anną” to idealna propozycja dla każdego, kto chce się przekonać, że nie tylko Koneckim, Saramonowiczem i Adamczykiem polskie kino stoi. ![]()
Wyszukaj / Kup Tropic Thunder Rozczarowani prymitywnym tytułem komedii Bena Stillera przygotowanym przez polskiego dystrybutora („Jaja w tropikach”) pozostaniemy przy tytule oryginalnym. Po obejrzeniu odlotowego zwiastuna „Tropic Thunder” można tylko czekać na kontrowersyjny humor, mieszankę absurdu i akcji oraz już sławną rolę Roberta Downeya Jr. Gra on czarnoskórego aktora jadącego do amazońskiej dżungli razem z bohaterami Jacka Blacka i Bena Stillera kręcić film wojenny. Oczywiście, nie wszystko idzie tak jak trzeba i ekipa gwiazdorów trafia na prawdziwą wojnę… handlarzy narkotyków. Tylko dla tych, którzy nie uznają świętości, a już na pewno nie w komediach. ![]()
Wyszukaj / Kup Fala Ekranizacja książki u nas mało popularnej, za to w Niemczech bestsellerowej, w wielu szkołach znajdującej się na liście lektur obowiązkowych. Rzecz o szkolnym eksperymencie, polegającym na wprowadzeniu w jednej klasie quasi-nazistowskiego ruchu nazwanego Trzecią Falą, który uczniowie przyjęli tak entuzjastycznie, że rozrósł się na całą szkolę i w efekcie doprowadził do tragedii. Niemiecka kinematografia, jeśli tylko nie wypuszcza komedii, potrafi w nowym milenium wzbudzać co najmniej szacunek, więc mamy nadzieję, że ten szkolny eksperyment dorówna poziomem choćby znakomitemu „Eksperymentowi” Olivera Hirschbiegela. ![]()
Wyszukaj / Kup Dziewczyny z St. Trinian Początek wielkiej uczty dla fanów brytyjskich komedii czas zacząć! W październiku zobaczymy przezabawny „Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi”, a na przystawkę dostajemy świetne „Dziewczyny z St. Trinian”. Starsze pokolenie angielskich aktorów błyszczy tu szlachetnym blaskiem, młodsze wnosi świeżość i energię. Wszyscy razem zaś zgodnie kpią z brytyjskiej obyczajowości i mentalności, gwiazdek i gwiazdeczek, tradycji i przyzwyczajeń, Harry’ego Pottera i Jane Austen. ![]()
Wyszukaj / Kup Rysa Niezbyt często ostatnimi laty polskie filmy są zapraszane do konkursów ważnych międzynarodowych festiwali, więc samo takie wydarzenie musi zwrócić uwagę na film Michała Rosy. „Rysa” bowiem zakwalifikowała się do sekcji Venice Days 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Pierwsze pojawiające się recenzje filmu również sugerują, że możemy spodziewać się solidnego rodzimego dramatu, w którym poważne sprawy dotyczące naszej współczesności i naszej historii łączą się z solidną realizacją i pierwszej klasy aktorstwem. ![]()
Wyszukaj / Kup Wojny klonów Cóż… Przyznajemy, że dołączamy „Wojny klonów” do naszych polecanek bez zbytniego przekonania. A właściwie z przekonaniem, że robimy źle. Negatywne opinie krytyków na całym świecie. Brak entuzjazmu widzów. Niezbyt zachęcający trailer (zobaczcie zresztą poniżej). Ale wiemy też, że wielu czytelników „Esensji” jest nieuleczalnymi miłośnikami „Gwiezdnych wojen” i wszystkiego, co wokół nich powstaje. Nie będziemy ukrywali, że i w redakcji takich mamy… Trudno więc nie zauważyć, że we wrześniu zobaczymy też kolejny epizod (numer 2,5?) gwiezdnej sagi. Tym razem w wersji animowanej, rozwijający wątki serialu Genndy’ego Tartakowskiego i łączący drugą i trzecią część cyklu. Są przecież tacy, którzy będą koniecznie chcieli zobaczyć, co właściwie miała na myśli księżniczka Leia, wspominając o Wojnach Klonów już 32 lata temu… ![]()
Wyszukaj / Kup MARSZ DO KINA… DOMOWEGO: Dr House – sezon 1 Dwa Złote Globy, dwie statuetki Emmy i mnóstwo innych nagród i nominacji oraz oglądalność lokująca serial na podium wśród najlepszych programów TV w zeszłym roku w USA dają dobre wyobrażenie o fenomenie stworzonym przez Davida Shore’a i Bryana Singera. Oczywiście, nikt nie powinien mieć wątpliwości, że pomysł to tylko połowa sukcesu – w tym przypadku drugą zapewnił znakomity Hugh Laurie. Jeśli ktoś przełączając się pomiędzy TVP i AXN zgubił się w chronologii (na każdym kanale puszczano inny sezon), ma szansę rozpocząć znajomość z Dr. Housem od początku dzięki pięciopłytowemu wydaniu DVD. ![]()
Wyszukaj / Kup Hellboy. Miecz Burz Nie samym del Toro filmowy Hellboy stoi. „Hellboy. Miecz Burz” to pierwsza część animowanej serii, której kontynuacja wyjdzie na DVD w październiku. Profesor uniwersytecki po przeczytaniu przeklętego zwoju zostaje opętany przez bliźniacze demony Grzmotu i Pioruna. Pragną one uwolnić swoich braci i walczyć o dominację na świecie. By im przeszkodzić, Hellboy udaje się do Japonii. Musi odnaleźć legendarny Miecz Burz, gdyż tylko z jego pomocą można pokonać demony. Okazuje się, że miecz przenosi Hellboya do dziwnej krainy japońskich legend, duchów i potworów. Dawno temu w Chinach ![]()
Wyszukaj / Kup Absolutny klasyk kina kung-fu wreszcie w Polsce na DVD. Jeden z największych przebojów w Hongkongu i całej Azji w latach 90., połączenie kina historycznego, kung-fu, przygodowego w klimacie westernu (czyli tu raczej easternu) – nawiązanie tytułem do produkcji Sergia Leone jest nieprzypadkowe. Jet Li wciela się w postać legendarnego i realnego chińskiego bohatera Wong Fei Hunga żyjącego w XIX wieku, w okresie gdy cywilizacja chińska starła się z napierającym światem Zachodu. Jak pisze Sławomir Zygmunt w swym „Leksykonie filmów wschodnich sztuk walki”: „»Dawno temu w Chinach« jest festiwalem sztuk walki, festiwalem kung-fu. Pojedynki odbywają się w najróżniejszych miejscach: w teatrze, w eleganckiej lecznicy, na dziedzińcu lecznicy. (…) Ostatnia walka w spichlerzu uznawana jest za najlepszą w dotychczasowej karierze Jeta Li”. Trzy pierwsze części cyklu otrzymujemy w jednym pakiecie. ![]() 3 września 2008 |
Główny bohater filmu p.t. „American Psycho” w reżyserii Mary Harron wciąż wzbudza w publiczności wiele pytań i emocji. Ponadczasowa satyra cywilizacji oparta na podstawie książki Breta Eastona Ellisa pozostawia otwarte drzwi do interpretacji realizmu seryjnych morderstw.
więcej »Jerzego Gruzę kojarzymy przede wszystkim jako reżysera kultowych komedii telewizyjnych i kinowych z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Należy jednak pamiętać, że był on również wziętym twórcą spektakli telewizyjnych, które nie zawsze miały na celu rozśmieszanie widza. Oparta na tekście Lucille Fletcher „Pomyłka, proszę się wyłączyć!” mogła go – dla odmiany – mocno wystraszyć.
więcej »Jak widać z poniższego obrazka, swego czasu Włosi rozgryźli sposób radzenia sobie w sytuacji, gdy w domu nie ma bieżącej wody…
więcej »Życie miejskie dla ubogich
— Jarosław Loretz
Drama na trzy ręce
— Jarosław Loretz
Nie, nie, wejście od frontu odpada
— Jarosław Loretz
Technika zgniłego Zachodu
— Jarosław Loretz
Tam, gdzie nikt nie patrzy
— Jarosław Loretz
Czy Herkules była kobietą?
— Jarosław Loretz
Prosimy nie regulować monitora
— Jarosław Loretz
Patyki eliminacji
— Jarosław Loretz
Pieczęć średniego zapieczętowania
— Jarosław Loretz
Dekoracje waść niszczysz!
— Jarosław Loretz
50 najlepszych filmów superbohaterskich
— Esensja
Dziś Star Wars Day!
— Esensja
SPF – Subiektywny Przegląd Filmów (9)
— Jakub Gałka
Najlepsze filmy, aktorzy, wydarzenia, DVD 2008 roku według dziennikarzy Stopklatki i Esensji
— Esensja
Prezenty świąteczne: 50 wydań DVD, których nie możesz przegapić
— Esensja
Popkuriozum III kwartału 2008 – nominacje
— Esensja
Jaja jak berety (zielone)
— Jakub Gałka
„Mroczny rycerz” filmem III kwartału 2008 w polskich kinach według Stopklatki i Esensji
— Esensja
Portret rodzinny w pęknięciu
— Piotr Czerkawski
Wojny klonów: Premiera z dawna nieoczekiwana
— Konrad Wągrowski
Marzec 2020
— Esensja
Luty 2020
— Esensja
Styczeń 2020
— Esensja
Grudzień 2019
— Esensja
Listopad 2019
— Esensja
Październik 2019
— Esensja
Wrzesień 2019
— Esensja
Sierpień 2019
— Esensja
Lipiec 2019
— Esensja
Maj 2019
— Esensja
Ród smoka: Odc. 10. Gdy wojna wisi w powietrzu
— Marcin Mroziuk
Ród smoka: Odc. 9. Taktyka faktów dokonanych
— Marcin Mroziuk
Ród smoka: Odc. 8. Wszystkie światła na króla
— Marcin Mroziuk
Ród smoka: Odc. 7. Stara miłość nie rdzewieje
— Marcin Mroziuk
Ród smoka: Odc. 6. Moc bezwzględnej matczynej miłości
— Marcin Mroziuk
Ród smoka: Odc. 5. Jak być szczęśliwym w małżeństwie
— Marcin Mroziuk
Ród smoka: Odc. 4. Czy księżniczkom wolno kochać?
— Marcin Mroziuk
Ród smoka: Odc. 3. Dworscy intryganci i wielcy wojownicy
— Marcin Mroziuk
Ród smoka: Odc. 2. Królewskie uczucia i powinności
— Marcin Mroziuk
Ród smoka: Odc. 1. W poszukiwaniu idealnego następcy
— Marcin Mroziuk
Zmarł Leonard Pietraszak
— Esensja
50 najlepszych filmów 2019 roku
— Esensja
Oscary 2019: Ranking filmów Oscarowych
— Esensja
50 najlepszych filmów 2018 roku
— Esensja
Prezenty świąteczne 2018: Najlepsze książki pod choinkę
— Esensja
20 najlepszych filmów animowanych XXI wieku
— Esensja
15 najlepszych filmów dokumentalnych XXI wieku
— Esensja
20 najlepszych polskich filmów XXI wieku
— Esensja