Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 4 grudnia 2021
w Esensji w Esensjopedii

007: Adwersarze, czyli galeria łotrów

Esensja.pl
Esensja.pl
Konrad Wągrowski
« 1 2

Konrad Wągrowski

007: Adwersarze, czyli galeria łotrów

Aristotle Kristatos
Grecki przemytnik działający na usługach KGB i w tej służbie robiący Brytyjczykom dużo przykrych rzeczy. Przechwytuje brytyjski system ATAC, pozwalający na komunikacje z nuklearną flotą podwodną, i próbuje odsprzedać go Rosjanom. Przy okazji chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i napuścić Brytyjczyków na swego konkurenta Milosa Columbo. Okazuje się to dla niego bardzo niezdrowe – tak jak niezdrowy bywa wbity w plecy celnie rzucony przez rywala nóż.
W roli Kristatosa Julian Glover.
Generał Orłow
Rosyjski zajadły militarysta, niepojmujący, że zaczyna się era pierestrojki. Uważa, że ZSRR ma zdecydowaną przewagę militarna nad Zachodem i właśnie w połowie lat 80. należy uderzyć całą siłą swych dywizji pancernych. Nie sądzi, aby Amerykanie odważyli się odpowiedzieć nuklearnym kontratakiem. Aby dodatkowo osłabić polityczną pozycję USA, chce odpalić bombę atomową wewnątrz amerykańskiej bazy w Niemczech Zachodnich. To zostałoby uznane za tragiczny wypadek i zmobilizowało do energicznych działań ruchy rozbrojeniowe. W przygotowaniu tej operacji pomaga mu nastawiony na zysk afgański książę Kamal Khan. Orłow zginie w banalny sposób – zastrzelony przez straż na granicy RFN i NRD. Bomba również nie wybuchnie – w ostatniej chwili rozbroi ją przebrany za klauna James Bond.
Jako Orłow pojawił się etatowy filmowy czarny charakter („Gliniarz z Beverly Hills”, „Rambo II”) Steven Berkoff.
Max Zorin
Bill Gates zbrodni. Max Zorin urodził się w NRD, ale wyemigrował do Francji, gdzie stał się szanowanym biznesmenem operującym na rynku technologii mikroprocesorowej. Mało kto wie, że był efektem eksperymentu nazistowskiego pod koniec II wojny światowej – jego matka otrzymywała ogromne ilości sterydów, przez co Zorin ma ponadprzeciętną inteligencję, ale również psychopatyczne skłonności. Przez jakiś czas pracuje na rzecz KGB, ale w końcu zrywa tę współpracę. Planuje zatopienie amerykańskiej Doliny Krzemowej, by stać się monopolistą. Zginie, spadając z przęsła mostu Golden Gate do zatoki San Francisco.
W tej roli zimnooki specjalista od grania psychopatów, Christopher Walken.
Brad Whitaker
Handlarz bronią i narkotykami, pozujący na doświadczonego żołnierza. Fascynuje się wielkimi bitwami historii. Próbuje wykorzystać napięcia między USA i ZSRR, by zwiększyć swe zyski. Współpracuje z rzekomym rosyjskim dysydentem Koskowem. Swoje Waterloo spotyka, gdy podczas pojedynku z Bondem zwala mu się na głowę pewna duża i ciężka statua. I chyba więcej nie da się o nim powiedzieć.
W tej roli Joe Don Baker. Owe występki, a nawet śmierć nie przeszkodziły mu 8 lat po „W obliczu śmierci” zagrać agenta CIA Jake’a Wade’a w „GoldenEye”.
Franz Sanchez
Paskudny typ. Właściciel narkotykowego imperium, z dziobatą twarzą, jakby wyjętą z „Policjantów z Miami” czy „Crime Story”. Interesy prowadzi z rozmachem, ale daleko mu do klasy wcześniejszych adwersarzy Bonda. Zwraca jednak na siebie uwagę 007 tym, że kaleczy (za pomocą rekina) jego kumpla z CIA, Felixa Leitera. Bond rusza więc do staromodnej zemsty, zabijając Sancheza poprzez podpalenie zapalniczką.
W tej roli Robert Davi, specjalista od ról drugoplanowych w serialach telewizyjnych i mało znanych sequelach cykli wszelakich.
Alec Trevelyan
Agent brytyjskiego wywiadu z licencją na zabijanie numer 006, wraz z Jamesem Bondem prowadzący atak na fabrykę chemikaliów w Archangielsku. Tam zostaje schwytany i rozstrzelany na miejscu. A przynajmniej tak sądzi Bond, bo tak naprawdę Alex upozorował swoją śmierć, by stać się „Janusem” – jednym z liderów rosyjskiej mafii. Motywacja Trevalyana jest dość skomplikowana – swą akcją mści się na Wielkiej Brytanii za repatriację swych rodaków, ukraińskich Kozaków do ZSRR po II wojnie światowej (większość została bezwzględnie rozstrzelana). W tym celu Alex/Janus zdobywa kontrolę nad zdolnym unieszkodliwiać urządzenia elektryczne systemem satelitarnym GoldenEye, którym chce zaatakować Zjednoczone Królestwo. Gdy nadejdzie jego czas, przygniecie go duża antena satelitarna.
W roli Aleca Sean „Boromir” Bean, w dużej mierze powtarzający swoją kreację terrorysty z „Czasu patriotów”.
Elliot Carver
Ted Turner zbrodni. Magnat prasowy, pragnący, aby to właśnie jego media jako pierwsze transmitowały każde ważne światowe wydarzenie. W tym celu nie waha się sprowokować konfliktu między Wielką Brytanią i Chinami, licząc na doskonałe materiały prasowe i filmowe, na rolę mediatora, któremu ten konflikt uda się zażegnać, ale też na 100 lat wyłączności transmisji w Chinach. Niestety, spotka na swej drodze ogromne wiertło, które wcześniej zatopiło brytyjski krążkownik HMS „Devonshire”. Carver też nie wyjdzie bez szwanku z kontaktu z owym narzędziem.
W tej roli znany, lubiany i zwykle wcale nie demoniczny Jonathan Pryce.
Viktor „Renard” Zokas
Niezwykle groźny terrorysta-anarchista, niegdyś na służbie KGB, później niezależny. Wiele na sumieniu – działał w Bośnu, Birmie, Korei i dziesiątkach innych miejsc. Cecha charakterystyczna: kula, która utkwiła w mózgu i powoli zabija Renarda, ale na razie głównie uodparnia go na ból. Cel: wprowadzenie ogólnoświatowego chaosu. Na razie chce przejąć kontrolę nad złożami ropy w Azerbejdżanie. Nie da rady – czeka na niego pluton. I to wcale nie egzekucyjny.
W tej roli charakterystyczny aktor brytyjski Robert Carlyle. Tym razem ani goły, ani tym bardziej wesoły.
Le Chiffre
Łzawiący krwią (to się nazywa hemolakria) skarbnik organizacji terrorystycznych. Najprawdopodobniej pochodzi z Albanii. Genialny matematyk, świetny szachista, zapalony karciarz. Nieudana akcja powoduje, że traci poważne sumy pieniędzy, które ma zamiar odzyskać w pokerowej rozgrywce w Casino Royale. Tam jednak przegrywa z Bondem i już nie odzyskuje zaufania wierzycieli. Ci drastycznie przerywają mu rozrywkę, jaką jest torturowanie Bonda, poprzez obtłukiwanie jego genitaliów.
W roli Le Chiffre’a świetny duński aktor Mads Mikkelsen.
Dominic Greene
Dominic Greene to osobnik złowrogi, szczurowaty, żaden tam psychopata, co nie znaczy, że mniej niebezpieczny. Czarny charakter na nasze czasy - bardziej biznesmen niż szalony satrapa. Prywatnie ekspert od środowiska. Chce zatruć zasoby wody pitnej w Boliwii, aby podnieść jej ceny. Kończy kiepsko - pozostawiony na pustyni jedynie z butelką... oleju do picia. Pozostawia po sobie słabe wspomnienie i przekonanie, że prawdziwie wielkie ryby czają się za jego plecami.
W roli Dominica Greene′a nieodmiennie przypominający młodego Romana Polańskiego francuski aktor Mathieu Almaric.
Raoul Silva
Raoul Silva to renegat. Wcześniej pracował dla MI6, ale przeszedł na złą stronę. Nie po to by próbować zapanować nad światem, stworzyć zagrożenie dla całej ludzkości, czy zdobyć majątek. Silvy plan jest dużo bardziej prozaiczny - pragnie on po prostu zemścić się na swej dawnej szefowej M, która, tak się składa, jest również obecną szefową Bonda. Silva to niegłupi gość - jego plan wykonywany jest całkiem zgrabnie, on sam stał się ekspertem od cyberterroryzmu. Jest przy tym niejednoznaczny seksualnie, co dobrze wpisuje się w historię złoczyńców z opowieści o 007. Staje się też jednym z nielicznych łotrów bondowskich, którzy mogą się pochwalić skuteczną realizacją swego planu - choć sam już tego nie doczeka, o czym zadecyduje sztylet Bonda w jego piersi.
W roli Raoula Silvy jak zwykle doskonały, wybitny hiszpański aktor Javier Bardem.
Galeria pomagierów
Mało który z superłotrów radzi sobie całkiem sam. Z reguły każdy ma mniej lub bardziej sprawnych asystentów, nie licząc dobrze wyposażonej prywatnej armii. A owi asystenci bywają również bardzo malowniczy. Wspomnijmy choćby Rosę Klebb, ogrzycę (nie ma lepszego określenia) z KGB, później na usługach SPECTRE. Rosa, poza wyjątkowo miłą aparycją (pozwalającą jej między innymi na akcje w przebraniu sprzątaczki czy szkolnej pani woźnej), posiada również zatruty kolec w bucie, zabijający już po 12 sekundach. Równie malowniczy jest Koreańczyk Oddjob, małomówny (choć pogodny – często się uśmiecha), potężny, odporny na ciosy, z kapeluszem z metalowym rondem, potrafiący jednym rzutem ściąć głowę. Irma Bunt wygląda na młodszą siostrę Rosy Klebb i jest równie sympatyczna (choć posługuje się raczej karabinem maszynowym). Oryginalną parą zabójców jest para homoseksualistów Wint i Kidd. Wiecznie uśmiechnięty czarny dryblas z cęgami zamiast dłoni (którą stracił w spotkaniu z krokodylem), czyli Tee Hee, lubi tortury. Nick Nack ma około metra wzrostu i Bond może go powstrzymać jedną ręką, nie przerywając praktycznie pieszczot z dziewczyną, ale czy to powód, by pominąć tego wrednego małego człowieczka? Po drugiej stronie znajdziemy olbrzyma (prawdziwe 215 cm wzrostu) Szczęki, człowieka o stalowych zębach, potrafiącego przegryźć żelazny łańcuch i zagryźć rekina, ale niepotrafiącego zabić Bonda (i vice versa zresztą). Wreszcie cała plejada zabójczych blondynów: psychopatyczny Red Grant, zabójczy Eric Kriegler, bezwzględny Necros, zimny Stamper… Zaprawdę powiadam wam – strzeżcie się blondynów. Ale nie wolno nam zapomnieć o pięknych dziewczynach – Fiona Volpe, Helga Brandt, Bambi i Thumper, czarnoskóra May Day, Xenia Onattop, Elektra King przypominają, że kobiecie jednak nie należy ufać. Być może bowiem superłotr ma w sobie więcej osobistego uroku niż nawet najprzystojniejszy brytyjski agent.
koniec
« 1 2
8 listopada 2015

Komentarze

29 XI 2009   10:02:41

He, he...
`Urodził się w Gdyni w roku 1908'
- w 1908 roku Gdynia nie istniała...

23 X 2012   19:41:53

Nawet jako wioska?

09 XI 2015   09:47:02

Jako wioska istniała. Z Esensją dialog przez wieki:)

09 XI 2015   11:14:32

A skąd ten biedny scenarzysta miał wiedzieć, że największy port na Bałtyku (pod koniec międzywojnia) nie istniał przed pierwszą wojną?

09 XI 2015   14:28:39

Nie scenarzysta, a pisarz - Ian Fleming. To on stworzył historię narodzin Blofelda.

09 XI 2015   14:34:09

"Gdy nadejdzie jego czas, przygniecie go duża antena satelitarna." Ee, serio? To była antena radioteleskopu.

09 XI 2015   15:09:04

@Rory
Nie zmienia to sensu tego co napisałem.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Listopad 2021
Esensja

30 XI 2021

Na coraz dłuższe wieczory proponujemy lekturę naszych listopadowych recenzji.

więcej »

Z filmu wyjęte: Szerokie usta 2: Poszerzenie
Jarosław Loretz

29 XI 2021

Cykl „twarzowy” kończę kadrem znowuż przedstawiającym kobietę, choć trudno się w jej przypadku zdecydować, czy jeszcze się zalicza do homo sapiens, czy jednak już nie.

więcej »

Z filmu wyjęte: Szerokie usta
Jarosław Loretz

22 XI 2021

Prawem serii dzisiaj trzecia kobieca twarz. Tym razem ludzka, choć nikomu bym nie życzył doświadczania tak szerokiego rozwarcia szczęk.

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Przyjaciele czyli galeria sprzymierzeńców
— Konrad Wągrowski

Wszystkie laski Jamesa Bonda
— Urszula Lipińska

Och, James!, czyli Bond Bondowi nierówny
— Konrad Wągrowski

Wielki Ranking Filmów z Jamesem Bondem
— Konrad Wągrowski

Strawberry Fields Forever
— Michał R. Wiśniewski

Im więcej Bonda, tym mniej
— Jakub Gałka

Agenci bez licencji
— Kamil Witek

Z gitarą wśród agentów Jej Królewskiej Mości
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Biografia Jamesa Bonda
— Konrad Wągrowski

Biegiem z tym szpiegiem!
— Piotr Dobry

Tegoż twórcy

Esensja ogląda: Listopad 2012 (Kino)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Mateusz Kowalski, Gabriel Krawczyk, Alicja Kuciel, Patrycja Rojek

Esensja ogląda: Październik 2012 (kino)
— Sebastian Chosiński, Krystian Fred, Gabriel Krawczyk, Patrycja Rojek, Konrad Wągrowski

Agent na rozstajach
— Jakub Gałka

Mroki przeszłości
— Gabriel Krawczyk

Wszyscy mamy źle w głowach…
— Ewa Drab

Wybrukowana dobrymi chęciami
— Ewa Drab

Wyboista droga
— Michał Chaciński

Tegoż autora

Wiekopomne dzieło króla Długouchych
— Konrad Wągrowski

Rzadka koniunkcja planet
— Konrad Wągrowski

Stulecie Stanisława Lema: Przeciętniak w swym zawodzie
— Agnieszka Hałas, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Santorini, wyspa ognia
— Konrad Wągrowski

Stulecie Stanisława Lema: Jam jest robot hartowany, zdalnie prądem sterowany!
— Miłosz Cybowski, Adam Kordaś, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Podwodne wykopywanie przybysza z kosmosu
— Konrad Wągrowski

Rozbitkowie ze strumienia nadprzestrzeni
— Konrad Wągrowski

Dziesięciu z Wielkiej Ziemi: Koniec wojny, koniec serii
— Konrad Wągrowski

Dziesięciu z Wielkiej Ziemi: Ciotka chce czerwony haczyk
— Konrad Wągrowski

Dziesięciu z Wielkiej Ziemi: Centrala każe uczyć się karate
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.