Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Terminator: Zapiski przed zagładą

Esensja.pl
Esensja.pl
Dla fanów „Terminatora” wieść o „Kronikach Sarah Connor” była nadzieją na zmazanie złego wrażenia, jakie zostawił po sobie nieudany „Bunt maszyn”. Niestety, już po kilku odcinkach serialu w zdecydowanej większości opinii dominowało jedno słowo – rozczarowanie.
Dzień Sądu nie nadszedł. Skynet nie przejął władzy nad światem i nie spuścił bomb na Ziemię. Sarze i Johnowi Connorom udało się wysadzić Cyberdyne Systems i zapobiec wojnie, jaką w przyszłości mieli toczyć ludzie przeciwko maszynom. Przynajmniej tyle wiemy z zakończenia drugiej części „Terminatora”.
Właśnie taki punkt wyjścia przyjęli twórcy serialu „Kroniki Sarah Connor”, umiejscawiając początkowo akcję mniej więcej kilka lat po „Dniu Sądu”. Początkowo, bo już w pierwszym odcinku, rodzina Connorów przenosi się osiem lat w czasie (wyjątkowo dla serii – w przyszłość), kontynuując swoje perypetie i walkę z maszynami w całkowicie nowej sytuacji, niemal w całości ignorującej „Bunt maszyn”. Tak radykalne rozwiązanie to pomysł głównego architekta i scenarzysty serialu Johna Friedmana, który już na wstępie prac nad odcinkami zapowiedział, że aby utrzymać zainteresowanie widzów przez cały sezon „Kronik…”, nie można tylko powielać w kółko fabuły, jaką widzowie znali już z kinowych części. Czyli w każdym z odcinku sprowadzać Terminatora z przyszłości, który nieustępliwie będzie dybał na życie Connorów. Poza tym T3 nie zostawił zbyt szeroko otwartej furtki dla rozwinięcia większej fabuły między częściami, co było dodatkowym argumentem za tym, by zaproponować alternatywną wersję wydarzeń po „Dniu Sądu”.
Oś fabuły pierwszego sezonu „Kronik Sarah Connor” to po trosze kalka drugiej części „Terminatora”. Mimo zniszczenia Cyberdyne nie udało się zapobiec Dniu Sądu, lecz tylko odwlec go trochę w czasie (na rok 2011). Sarah Connor przenosi się zatem wraz z synem i chroniącą ich przeprogramowaną terminatorką Cameron (jej imię to hołd złożony reżyserowi pierwszych „Terminatorów”) do 2007 roku do Los Angeles, gdzie według informacji z przyszłości miało miejsce powstanie Skynetu. Ich misją jest zniszczenie systemu jeszcze przed jego powstaniem. Po ich piętach depcze Terminator wysłany z przyszłości przez maszyny – Cromartie, a także agent FBI James Ellison. Celem Connorów jest niejaki „Turek” – komputer szachowy, według ich podejrzeń mający być w przyszłości mózgiem dla Skynetu.
Mimo jednego z najlepszych otwarć w serialowym sezonie „Kroniki…” nie spełniały ani oczekiwań stacji Fox, ani widzów. Widownia z odcinka na odcinek drastycznie topniała, a prasa, mimo ogółem pozytywnych opinii, o serialu wypowiadała się raczej chłodno. Najbardziej dostało się odtwarzającemu rolę Johna Thomasowi Dekkerowi, który choć zapewniał, że jego kreacja będzie mroczniejszą wersją postaci z T2, poza częstym marszczeniem brwi nie do końca spełnił swoją obietnicę. Dla przeciwwagi komplementowano Summer Glau w roli Cameron, oklaski kierowano też w stronę Leny Headey, krytykowanej wcześniej przy wyborze do roli Sarah.
To jednak nie wystarczało. Serial co rusz pojawiał się w zestawieniach cykli najbardziej zagrożonych spadkiem z anteny. Nie satysfakcjonował ogarniętych nostalgią za pierwszymi dwoma „Terminatorami”, nie przyciągnął też zbyt wielu nowych widzów, niebędących jeszcze sympatykami serii o Elektronicznym Mordercy. „Kronikom…” zarzucano głównie o wiele mniej efektowną i dynamiczną akcję niż w filmach (co tłumaczono znacznie mniejszym budżetem) oraz zbyt przesadzoną powagę, nawet jak na serial SF z apokaliptyczną wizją przyszłości w tle. Na dodatek z zaplanowanych trzynastu odcinków – ze względu na słynny strajk scenarzystów – udało się zrealizować tylko dziewięć.
Ostatecznie, choć „Kroniki Sarah Connor” dostały od stacji żółtą kartkę, nie przeszkodziło to w rozpoczęciu prac nad drugą serią. Twórcy, mając na uwadze nieprzychylne opinie, zapowiedzieli rozluźnienie nieco zbyt ciężkiej treści, miano też położyć większy nacisk na rozwinięcie innych postaci, tak by mogły solidnie wspierać pierwszy plan. O wiele więcej akcji niż w pierwszym sezonie miało dziać się także w ogarniętej wojną przyszłości.
Niestety, „Kroniki…” nie mogły mieć całkowicie nowego otwarcia, bo kilka pierwszych odcinków drugiej serii z zamówionych dwudziestu dwóch trzeba było poświęcić na dogranie wątków z przerwanego pierwszego sezonu. Scenarzyści stanęli przed trudnym zadaniem dokończenia rozpoczętych linii fabuły, równocześnie pamiętając o nowych, mających być istotą drugiego sezonu. W efekcie dużo wątków pourywano bez zakończenia, a niektóre odcinki nie mają wcześniej ani później żadnego uzasadnienia i wpływu na fabułę, w części będąc niewykorzystanymi pomysłami, które ostatecznie nie miały szansy zmieścić się w pierwszej serii (wśród nich jest świetny „Self Made Man” o Terminatorze wysłanym błędnie do roku 1920 i jego planie przyszłego – bo dopiero w 2010 – zamachu na… gubernatora Kalifornii).
Rozczłonkowanie akcji na kilka głównych postaci sprawiło, że serial przez długi czas nie miał jakiegoś jasnego celu. Z jednej strony po zgubieniu tropu „Turka” konkretne polowanie na Skynet odsunięto na boczny tor, jednocześnie wysyłany z przyszłości żołnierz „przekazał” Connorom ostatnim tchnieniem listę celów (głównie osób), w które będzie chciał uderzyć Skynet (a bez których ruch oporu nie obejdzie się podczas przyszłej wojny), co nie pozwalało całkowicie zapomnieć o ich nieustannej misji.
W rzeczywistości druga seria przyniosła najwięcej zmian w samych postaciach. Przez większą część odcinków John Connor jest, a przynajmniej stara się być, bardziej zwykłym nastolatkiem z problemami dojrzewania niż przyszłym przywódcą ruchu oporu. Ma dziewczynę Riley (coś, co nie udało się pierwszym sezonie, choć były przymiarki), której obecność w jego otoczeniu powoduje jeszcze więcej tarć między nim a matką, chcącą za wszelką cenę go chronić. Nawet Cameron, uszkodzona na skutek wybuchu samochodu pułapki, daleko odbiega od normalnej maszyny do zabijania. Awarie chipa powodują zaburzenia w jej terminatorskiej świadomości, nachodzą ją wątpliwości i chwile zastanowienia. Scenarzyści poszli nawet o krok dalej, sugerując, że miedzy nią a Johnem wytworzyło się drobne niepokojące uczuciowe napięcie.
Najwięcej emocji wywołało jednak wprowadzenie do „Kronik…” całkowicie nowej postaci – tajemniczej Catherine Weaver, w rzeczywistości będącej niczym innym jak T-1001. To w jej ręce trafia ostatecznie „Turek” i na bazie jego rozpoczyna pracę nad stworzeniem świadomej sztucznej inteligencji. Ale czy na pewno chodzi o Skynet? Ostatni, kluczowy odcinek to właściwie kwintesencja całego serialu. Mimo że wyjaśnia wreszcie wiele ważnych kwestii, to wciąż nie przestaje stawiać mnóstwa pytań, na które nie ma odpowiedzi. Można się np. tylko zastanawiać, czym jest zagadkowa organizacja Kaliba, w fabryce której powstawały maszyny bardzo podobne do tych, z którymi w przyszłości będzie walczył ruch oporu, i jaka przewidziana jest dla niej dalsza rola. Niestety, widzowie nie dowiedzą się tego w kolejnym sezonie. Niedługo po zakończeniu drugiego sezonu szefowie Foxa wraz z producentami „Kronik Sarah Connor” ogłosili, że serial nie będzie kontynuowany.
koniec
8 czerwca 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Z filmu wyjęte: Zombie wariacje
Jarosław Loretz

20 III 2018

Że zacytuję klasyka – zombie, jaki jest, każdy widzi. Aczkolwiek z wyjątkami.

więcej »

Z filmu wyjęte: Edukacja przyszłości
Jarosław Loretz

13 III 2018

Gdy twórcy koniecznie chcą błysnąć, tylko nie za bardzo wiadomo, czym…

więcej »

Z filmu wyjęte: Obwoźny sekretarzyk
Jarosław Loretz

5 III 2018

Wozić ze sobą można nie tylko książki…

więcej »

Polecamy

Ranking filmów oscarowych

Oscary 2018:

Ranking filmów oscarowych
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja przyznaje Oscary
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsze filmy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsi aktorzy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Kategorie techniczne
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Zobacz też

Z tego cyklu

Brzydko, szybko i radośnie
— Przemysław Romański

Sarah i John spotykają Supermana
— Jakub Gałka

Seryjny elektroniczny morderca
— M. Fitzner

10 najbardziej morderczych filmowych robotów
— Jakub Gałka

Duch w maszynie, ale maszyna bez ducha
— Jakub Gałka

Terminator 2 i ½
— Jakub Gałka

Serce cyborga
— Michał R. Wiśniewski

10 najważniejszych filmów o podróżach w czasie
— Konrad Wągrowski

Terminator w „Esensji”
— Esensja

I’ll be back
— Artur Długosz

Tegoż autora

Oscary 2018: Ranking filmów oscarowych
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Marzec 2018 (1)
— Piotr Dobry, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Esensja przyznaje Oscary
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Najlepsze filmy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Luty 2018 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

One Man Show
— Kamil Witek

Nie interesuje mnie żaden związek
— Kamil Witek

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Kuglarskie sztuczki
— Kamil Witek

Esensja ogląda: Listopad 2017 (3)
— Jarosław Loretz, Kamil Witek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.