Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 31 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Ranking na premierę: 10 filmów postapokaliptycznych

Esensja.pl
Esensja.pl
Choroby, bomby i kataklizmy. Apokaliptyczne wizje świata zniszczonego przez naturę i ludzi we własnej osobie. Przy okazji premiery postapokaliptycznej „Księgi ocalenia” prezentujemy subiektywny przegląd najciekawszych wizji świata „po”.

Kamil Witek

Ranking na premierę: 10 filmów postapokaliptycznych

Choroby, bomby i kataklizmy. Apokaliptyczne wizje świata zniszczonego przez naturę i ludzi we własnej osobie. Przy okazji premiery postapokaliptycznej „Księgi ocalenia” prezentujemy subiektywny przegląd najciekawszych wizji świata „po”.

Nasz nowy cotygodniowy cykl tekstów to swego rodzaju zapowiedź najgorętszej (naszym zdaniem) premiery filmowej następnego dnia. Z tej okazji w każdy czwartek zaprezentujemy ranking w jakiś sposób nawiązujący do tej premiery, a może nawet poszerzający waszą filmową wiedzę o tematyce najciekawiej zapowiadającego się filmu wchodzącego na polskie ekrany w najbliższy piątek. Brzmi poważnie, ale obiecujemy, że będzie przede wszystkim ciekawie.

W związku z jutrzejszą premierą filmu „Księga ocalenia” prezentujemy 10 filmów postapokaliptycznych.
1. Mad Max (1979)
Australia. Postapokaliptyczna, alternatywna przyszłość, w której benzyna jest na wagę złota. Na bezdrożach panuje złowrogi, bandycki gang. Policji, mimo usilnych prób, coraz ciężej utrzymać prawo i porządek. Każdy dzień to śmiertelny pojedynek. Ostatnią nadzieją jest Max – policjant ze specjalnej jednostki, ostatni sprawiedliwy w krainie bezprawia. Gdy bandyci w zemście za śmierć ich przywódcy zabijają mu rodzinę, Max, wyposażony w 600-konny wóz rozpoczyna wściekłą i krwawą vendettę. Hordy złoczyńców nie wiedzą bowiem, że z kim jak z kim, ale z Maxem się nie zadziera. Kto nie jest po jego stronie, z pewnością nie ujdzie z życiem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
2. 12 małp (1995)
Rok 2035. Ogromną większość populacji spustoszył śmiercionośny wirus. Ci, którzy przetrwali, ukryli się w bunkrach pod ziemią, na powierzchni do głosu doszła natura ponownie przejmując władzę na planetą. Rządząca totalitarnie resztkami ludzi grupa naukowców, chcąc przywrócić planetę ponowne pod panowanie człowieka, postanawia naprawić błędy z przeszłości i wysłać do niej więźnia Jamesa Cole’a z misją powstrzymania epidemii. Wszystko jednak idzie nie tak. Wpierw Cole trafia nie do tego roku co trzeba, a że większość problemów rozwiązuje pięścią, na dodatek głosząc, że jest przybyszem z przyszłości, szybko trafia do szpitala dla umysłowo chorych. Gdy z czasem wpada na ślad organizacji „12 małp”, domniemanie odpowiedzialnej za wywołanie kataklizmu, okazuje się ze jest ona zupełnie czymś innym, niż zakładano w przyszłości…
3. Seksmisja (1984)
Laureat Nagrody Nobla i wybitny naukowiec Profesor Kuppelweiser konstruuje bombę, która ma czasowo paraliżować geny męskie. Niestety, czegoś nie dopatrzono i jej wybuch zlikwidował je raz na zawsze. Efekt – świat całkowicie pozbawiony mężczyzn. Kobiety w obawie przed szkodliwym promieniowaniem schroniły się pod powierzchnią, budując podziemnie państwo-miasto z Jej Eminencją na czele. Bez chłopów radzą sobie całkiem nieźle, ponieważ dzięki partenogenezie nie są oni potrzebni nawet do rozmnażania. Na szczęście w obronie brzydkiej płci staje dwóch eksperymentalnych hibernatusów. Kłopoty rodzą się same, bo żaden prawdziwy mężczyzna nie pozwoli żeby mu baba rozkazywała… A że wszystko w tym „kraju kobiet” z czasem wróci do ustalonego przez naturę porządku,chyba nikt nie ma wątpliwości. W końcu ich dwóch, konkurencji praktycznie żadnej…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
4. Wodny Świat (1995)
Globalne ocieplenie dało w końcu znać o sobie. Lodowce roztopiły się bezpowrotnie, kontynenty w całości zalała woda. Ludzie zmuszeni zostali do przesiadki na łodzie, tankowce i sztuczne atole. Cała ludzkość w swych pragnieniach cofnęła się o co najmniej kilka wieków do czasów, gdy odkrycie lądu było marzeniem każdego podróżnika. W centrum wydarzeń trafia samotny Żeglarz, człowiek-mutant mający skrzela i naturalne płetwy, gdy z opresji ratuje dziewczynkę i jej opiekunkę z rąk złowrogich Dymiarzy. Jak cenna jest to zdobycz dowiaduje się, gdy odkrywa, że dziewczynka ma na plecach wytatuowana drogę do mitycznego suchego lądu. Pytanie tylko, czy faktycznie suchy lad jest dla ludzkości jakimkolwiek zbawieniem. Wnioskując po spustoszeniach, jakie ludzie z reguły dokonują na ziemi, chyba lepszym rozwiązaniem dla świata było by pozostawienie ich na niepewnej i zdradliwej wodzie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
5. Matrix (1999)
Patrząc na świat taki, jak wygląda w prawdziwej rzeczywistości, faktycznie należałoby się zastanowić nad tezą, że niewiedza jest błogosławieństwem. Po długoletniej wojnie władzę na Ziemi przejęły bowiem inteligentne maszyny, utrzymując ludzi przy życiu tylko jako dawców energii. Ich świadomość jest podpięta do programu „matrix”, który symuluje w umysłach zwyczajne życie na Ziemi z końca lat 90. Na szczęście znaleźli się też tacy, którzy oparli się maszynom, i podjęli walkę w matriksie i poza nim. Szansa na wygranie wojny staje się coraz bardziej realna, tym bardziej, że do szeregów wyzwolonych ludzi dołącza niejaki Neo – przepowiedziany Wybraniec, który uchyla się przed kulami, kieruje ich lotem, a co najważniejsze daje maszynom i ich programowi nieźle popalić.
6. Ostatni brzeg (1959)
Tytułowy ostatni brzeg to wybrzeże Australii – ostatniego kontynentu wolnego od radioaktywnego promieniowania po atomowej wojnie. Do jej brzegów przybija amerykańska łódź podwodna z marynarzami, którym pod wodą udało się przetrwać atomowy holocaust. Liczą na ocalenie, jednak czas nieubłaganie się kończy. Ludzie zaczynają umierać na chorobę popromienną, pogrzeby stają się chlebem powszednim. Ostatnią szansą jest nieregularny i mało czytelny sygnał odbierany z terenu San Diego, dający nadzieję, że komuś udało się przeżyć na teoretycznie zakażonym lądzie. Nadzieja jednak i w tym wypadku zawodzi. To, co nieuniknione, staje się faktem. „Ostatni brzeg”, adaptacja powieści Nevila Shute’a, powstał gdy świat pogrążony był w atomowym kryzysie. Zagrożenie konfliktem było realne, a wizja świata całkowicie pustego i pozbawionego życia – autentycznie przerażająca.
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
7. Ludzkie dzieci (2006)
Niedaleka przyszłość. Ludzi trapi ogólnoświatowa plaga bezpłodności. Z jednej strony to ratunek dla przeludnionej planety, z drugiej jednak wizja wymierającej w ciągu kilkudziesięciu lat całej ludzkiej populacji sprawia, że świat ogarnia ogromny chaos. Jedną z ostatnich oaz pozornego porządku jest Wielka Brytania, która także pogrążona jest w zamieszkach w związku z napływającymi zewsząd imigrantami. Zdarza się jednak cud. Jedna z imigrantek zachodzi w ciążę, stając się z miejsca najbardziej poszukiwaną kobietą na wyspie. Jej los krzyżuje się z niejakim Theo, który podejmuje się bohaterskiego zadania eskortowania ciężarnej do tajnej organizacji naukowej „Projekt Humanitarny” – mającej nadzieję, że pierwsze od lat narodziny będą katalizatorem do znalezienia leku na bezpłodność.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
8. Człowiek Omega (1971)
Na świecie wybuchła wojna biologiczna. Ludzie masowo wyginęli, ci, którym udało się wyjść cało z konfliktu zmienili się w zmutowane, humanoidalne potwory, lękające się tylko światła. Jedynym ocalałym bez szwanku jest doktor Robert Neville, któremu udało się stworzyć jednorazowo serum niwelujące efekty zarazy. Neville żyje w przeświadczeniu, że jest ostatnim człowiekiem żyjącym na Ziemi. Swój dom zamienia w fortecę, nie rozstaje się z bronią automatyczna i poluje na mutantów. Gdy jednak napotyka na grupkę ludzi odpornych na zarazę, stara się zrobić wszystko by powielić szczepionkę, i postawić pierwszy poważny krok w procesie powrotu mutantów do normalności i dawnej postaci. Ciężko jednak współpracować z wrogiem, który najbardziej pragnie twojej śmierci. Tym bardziej, gdy z zachowania jest mu znacznie bliżej do dzikich zwierząt niż cywilizowanych ludzi.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
9. Droga (2009)
Pesymistyczna wizja apokalipsy według Cormaca McCarthy’ego. Świat jaki znamy uległ straszliwemu kataklizmowi. Słońce przygasło, natura zaczęła błyskawicznie umierać. Wszędzie roi się od kanibalów. W tej zawierusze i pozbawionej nadziei rzeczywistości ojciec i syn podróżują przez Stany Zjednoczone. Bez większego celu, tylko żeby przeżyć. Przy sobie mają pistolet z dwoma kulami – do obrony, albo do samobójstwa. Napotykają pozostałości cywilizacji, które nie mają już żadnego znaczenia. Istotą w „Drodze” jest bowiem wewnętrzny dramat ojca – chcącego za wszelką cenę ochronić syna przed światem, jednocześnie zdając sobie sprawę z tego, że to niemożliwe.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
10. Delicatessen (1991)
Wycieńczonemu wojnami światu, coraz bardziej doskwiera problem niedoboru żywności. Akcja toczy się jednak z dala od konfliktu, w jednej z francuskich kamienic, gdzie twardą ręką rządzi rzeźnik, właściciel budynku i miejscowych „Delikatesów”. Do kamienicy przybywa niejaki Louison, pod pretekstem pracy w roli dozorcy i złotej rączki. W rzeczywistości rzeźnik potrzebuje go do jednego celu – bycia głównym daniem i mięsnym urozmaiceniem menu. Problem pojawia się, gdy w nieznajomym zakochuje córka rzeźnika, a współlokatorzy mają już coraz bardziej dość totalitarnych rządów. A że rzeźnik to człowiek o sporej tuszy, rozwiązanie nasuwa się samo…
koniec
28 stycznia 2010

Komentarze

« 1 2
29 I 2010   15:50:04

Za opis Mad Maxa dwója dla autora.

30 I 2010   13:41:53

a genialny "Chłopiec i jego pies"?

30 I 2010   19:56:56

czy stopklatka poinformowała już świat ze seksmisja zajęła 3 miejsce :)

30 I 2010   19:57:55

esensja znaczy :)

01 II 2010   14:20:39

Dr. Strangelove też by pasował oraz Planeta małp, Stalowy świt, Damnation Alley.

03 II 2010   21:08:20

a gdzie w Dr Strangelove było post- ?

04 II 2010   03:11:31

Czy to poważnie z tym Hardware? Prawda, że film ma klimat, i sporo znanych twarzy dla dodania smaku, ale kluczowa jego część przypomina raczej średni slasher z uciekającą wkoło panienką i robotem-nie-bardzo-wielokrotnym-mordercą, pokonanym ostatecznie słuchawką od prysznica...
Po prostu jestem zaskoczony, bo cholernie lubię ten film (pustynia, jak wyżej + Nomad!), ale nie myślałem że zajmuje tak ważne miejsce w kinie post-apo.
Zgadzam się natomiast, że brakło tu Terminatora i chociażby Blade Runnera jako filmów z apokalipsą w pięknym tle. Co tu jeszcze... może Sędzia Dredd? ;]

05 II 2010   22:18:21

Mam nadzieję,że autor artykułu dowartościował swoje ego kiedy streszczał "Seksmisję". Zabawa w szowinistę nie jest drogi panie na topie. Dziennikarze niestety w tym kraju schodzą na psy stąd takie wypociny zapewne:)

06 II 2010   14:45:57

Ale przecież "Seksmisja" JEST filmem szowinistycznym. Kobiety wcale nie są w nim przedstawione w przesadnie miłym świetle. Recenzja nieźle oddaje istotę filmu.

« 1 2

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Dziurkacz w roli głównej
Sebastian Chosiński

28 III 2023

Oglądając po latach wyreżyserowaną przez legendarnego Józefa Słotwińskiego sztukę Marka Domańskiego „Mord w hurtowni”, można głośno się śmiać. Tyle że powinien to być śmiech przez łzy. Autor w groteskowy sposób przedstawił bowiem problem, z jakim borykaliśmy się w PRL-u i jaki wcale nie zniknął w III RP – to gospodarcze kombinatorstwo i złodziejstwo.

więcej »

Z filmu wyjęte: Pieczęć średniego zapieczętowania
Jarosław Loretz

27 III 2023

Oprócz solidnych dekoracji warto mieć na planie filmowym także przygarść sensownych rekwizytów. Choć chyba nie każda ekipa o tym pamięta…

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Oko wykol Krukowi!
Sebastian Chosiński

21 III 2023

Witold Pyrkosz nadawał się do roli nieuczciwego kasjera bankowego Zenona Kruka idealnie! Gra bohatera, który nie rzuca się w oczy, więc tym samym nie wzbudza żadnych podejrzeń. A przynajmniej tak mu się wydaje. Jego wewnętrzny spokój pewnego dnia pryska jednak jak bańka mydlana… Historię wymyśloną przez Feliksa Falka wyreżyserował inny mistrz – Ryszard Bugajski. A jej tytuł brzmi tak niewinnie: „Kiedy się ze mną podzielisz?”

więcej »

Polecamy

Pieczęć średniego zapieczętowania

Z filmu wyjęte:

Pieczęć średniego zapieczętowania
— Jarosław Loretz

Dekoracje waść niszczysz!
— Jarosław Loretz

Ten człowiek jeszcze oddycha!
— Jarosław Loretz

Dama przed podróżą
— Jarosław Loretz

Dama w podróży
— Jarosław Loretz

Wymarzony kochanek
— Jarosław Loretz

Spaleni słońcem
— Jarosław Loretz

Dymek w lesie
— Jarosław Loretz

Beczka bezpieczeństwa
— Jarosław Loretz

Pomsta na ufokach
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż twórcy

Wiatraki pokonane!
— Kamil Witek

Esensja ogląda: Styczeń 2016 (1)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Jarosław Robak, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Listopad 2013 (3)
— Miłosz Cybowski, Jarosław Loretz, Agnieszka Szady

Dantejski scenariusz
— Jarosław Loretz

Esensja ogląda: Październik 2013 (2)
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Kamil Witek

Kosmos, jakiego do tej pory nie znaliście
— Konrad Wągrowski

London Film Festival 2013: Sens życia według Terry’ego Gilliama
— Marta Bałaga

Wenecja 2013: „Houston, mamy problem”
— Marta Bałaga

Esensja ogląda: Luty 2013 (DVD i BR)
— Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Jarosław Loretz

Esensja ogląda: Styczeń 2013 (Kino)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Piotr Dobry, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Alicja Kuciel, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.