Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Zburzyć katedrę Notre-Dame!

Esensja.pl
Esensja.pl
To nie jest blockbuster roku. Ale "Trzem Muszkieterom" Paula W.S. Andersona również daleko do filmowej katastrofy. To znaczy, oczywiście, reżyser serwuje na talerze widzów kiepskie kino, a złą ekranizację nadrabia tylko tym, że jego film kwalifikuje się do kategorii zawrotnej rozrywki, wielkiego relaksu i przyjemnie ogłupiającego szaleństwa. Uwaga! Nie wolno brać na poważnie, a tym bardziej przedawkowywać. Stosując się do zaleceń, zabawa gwarantowana.

Paul W.S. Anderson
‹Trzej muszkieterowie 3D›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułTrzej muszkieterowie 3D
Tytuł oryginalnyThe Three Musketeers
Dystrybutor Monolith
Data premiery14 października 2011
ReżyseriaPaul W.S. Anderson
ZdjęciaGlen MacPherson
Scenariusz
ObsadaMatthew Macfadyen, Ray Stevenson, Luke Evans, Logan Lerman, Christoph Waltz, Orlando Bloom, Milla Jovovich
MuzykaPaul Haslinger
Rok produkcji2011
Kraj produkcjiFrancja, Niemcy, USA, Wielka Brytania
Gatunekakcja, przygodowy
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Najpierw należy zapomnieć o tym, że istniał Aleksander Dumas, który napisał „Trzech muszkieterów”, klasyczną powieść płaszcza i szpady z okresu rządów Ludwika XIII i kardynała Richelieu. Następnie trzeba popatrzeć na film Andersona jak na czystą kartę, zbiór tradycyjnych pomysłów zaadaptowanych pod nowoczesną kulturę popularną i zamęt konwencji filmowych podporządkowanych widowiskowości i efektom wizualnym. Wówczas losy D’Artagnana, jego przyjaciół i wrogów, z perspektywy autora „Resident Evil” nabierają kolorów odjechanej żonglerki motywami z każdej filmowej parafii. Na ekranie króluje umowność, przymrużenie oka, obfitość i absurdalne skoki scenariuszowe. Teoretycznie, nadbudówka fabularna Andersona opiera się o szkielet i fundamenty starych, dobrych muszkieterów książkowych, ale mury szybko pękają i widowiskowe dodatki przeważają gabarytami nad oryginalną historią. Kończy się na kozackich ujęciach 3D, humorystycznych one-linerach bohaterów oraz na zakręconych scenach akcji, w których na próżno szukać wierności światu przedstawionemu. Wprawdzie komizm często wypływa niezamierzenie, ale przynajmniej usprawiedliwia twórczą dezynwolturę reżysera.
Historia zaczyna się od przedstawienia bohaterów – a jakże! – przystojnych, sprytnych, silnych i pomysłowych, oraz ukazania sytuacji wyjściowej i rozłożenia pionków na planszy. Atos, Portos, Aramis i podstępna Milady wykradają ze skarbca Leonarda DaVinciego w Wenecji plany latających maszyn wojennych. Sielanka zwycięstwa nie trwa jednak długo, gdy okazuje się, że Milady sprzedała swoje usługi fircykowatemu księciu Buckinghamowi, a zarazem zdradziła muszkieterów i Francję. Mija rok, a akcja przenosi się do Gaskonii. Stamtąd do Paryża zmierza arogancki młodzieniec o imieniu D’Artagnan, który przez zrządzenie losu zadrze z każdym z trzech muszkieterów, żeby potem zaprzyjaźnić się z nimi i wspólnie wplątać w aferę między królem, królową, kardynałem Richelieu i starym znajomym Buckinghamem, który zdążył wcielić weneckie plany w życie i wybudować okazały sterowiec.
Anderson mnoży na ekranie wizualne atrakcje, nie dbając o nic: ani o literackie świętości, ani o logikę akcji, ani tym bardziej o spójność między elementami widowiska, humoru i przygody. Dlatego na ekranie dzieje się wszystko, co może podpowiedzieć wyobraźnia, a tempo nie pozwala odpocząć. Bitwy sterowców, skradanie się po skarbcach rodem z „Mission Impossible” lub „Skarbu Narodów”, ucieczki, wybuchy, podchody i pojedynki na szpady – wszystko to poprzeplatano niezbyt oryginalnymi przepychankami słownymi i absurdalnymi sytuacjami. Jednak absurd stanowi największy atut nowych „Muszkieterów”. Dzięki nawiasowi, w którym umieszczono niemal cały film, dystansowi i nastrojowi niezobowiązującej zabawy, ekranowy cyrk urządzany przez Andersona da się potraktować jako głupiutką, ale niezwykle rozluźniającą zwoje mózgowe rozrywką. Solidną zaletą są także pojedynki na piechotę, bez wymyślnych sterowców ani innych ulepszeń. Świetnie wypada bijatyka na paryskim placu i konfrontacja D’Artagnana z Rochefortem na dachu katedry Notre Dame. W tych momentach czuć powiew dawnego kina płaszcza i szpady, a przede wszystkim przygody, tyle że odzianego w nowoczesne, ekstrawaganckie ubranko steampunku.
Na deser są oczywiście bohaterowie, nie-Francuzi grający Francuzów. Logan Lerman, czyli słynny syn Posejdona Percy Jackson mile zaskakuje jako D’Artagnan, zwłaszcza swobodą i naturalnością. Sprawdzają się także trzej muszkieterowie – Matthew McFadyen, Luke Evans i Ray Stevenson. Christoph Waltz w roli Richelieu jak zwykle błyszczy. Nieco nudzą przewidywalnością i przesadną diabolicznością Milla Jovovich i Orlando Bloom, ale z drugiej strony to zagranie wpisane w przerysowaną konwencję. Dlatego jeśli wymazać z głowy resztki zdrowego rozsądku „Trzej muszkieterowie” bawią za…trzech. I tylko Notre-Dame szkoda.
koniec
20 października 2011

Komentarze

20 X 2011   11:28:14

O, Titus Pullo!

20 X 2011   16:24:31

I Punisher w jednym :)

21 X 2011   09:51:56

zapomniała Pani o Madsie Mikkelsenie :)

28 X 2011   22:28:07

Recenzja dobrze oddaje istotę filmu. Kompletnie pokręcony, ale zabawa przednia!

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Wojna cywili
Konrad Wągrowski

16 III 2018

„W czterech ścianach życia” to kameralny film o dramacie cywili w czasie trwającej wojny. Minimalistyczna forma potęguje emocje widza i wręcz zmusza to postawienia się w roli bohaterów. Zwłaszcza, że wiemy, że fabuła dotyczy współcześnie toczącego się konfliktu.

więcej »

Esensja ogląda: Marzec 2018 (2)
Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

13 III 2018

W kolejnej edycji zbioru krótkich recenzji filmowych mamy trzy recenzje kinowe i dwie filmów DVD.

więcej »

East Side Story: Donieck jak Termopile
Sebastian Chosiński

11 III 2018

Kresu pełzającej wojny w Donbasie nie widać. Bo Rosja wcale nie jest zainteresowana jej szybkim zakończeniem. Dla Kremla dużo większą wartością, niż ewentualne zwycięstwo samozwańczych Republik Ludowych (Donieckiej i Ługańskiej), jest wieloletnia destabilizacja polityczna na Ukrainie. Obie strony rozgrywają jednak ten konflikt również na płaszczyźnie symboliczno-artystycznej. W tej sferze nie tak dawno kolejne uderzenie wyprowadził rząd w Kijowie. Jest nim dramat wojenny „Cyborgi” Achtema (...)

więcej »

Polecamy

Ranking filmów oscarowych

Oscary 2018:

Ranking filmów oscarowych
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja przyznaje Oscary
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsze filmy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsi aktorzy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Kategorie techniczne
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Zobacz też

Tegoż twórcy

Esensja ogląda: Czerwiec 2017
— Jarosław Loretz, Marcin Osuch, Jarosław Robak

Esensja ogląda: Marzec 2013 (1)
— Gabriel Krawczyk, Jarosław Loretz

Esensja ogląda: Wrzesień 2012 (kino)
— Ewa Drab, Mateusz Kowalski, Alicja Kuciel, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

A pamiętasz „Bullita”?
— Jakub Gałka

Nie taki Anderson zły, jakim go malują
— Bartosz Sztybor

Tegoż autora

Szybciej. Głośniej. Więcej zębów
— Ewa Drab

Samochody (nie) latają
— Ewa Drab

Kreacja automatyczna
— Ewa Drab

PR rządzi światem
— Ewa Drab

(I)grać i (wy)grać z czasem
— Ewa Drab

Llewyn Davis jest palantem
— Piotr Dobry, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna

Wszyscy jesteśmy oszustami
— Ewa Drab

Rzut kośćmi i sekrety Freuda
— Ewa Drab

Kto się boi Vina Diesla?
— Ewa Drab

Duch z piwnicy
— Ewa Drab

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.