Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Filmy

Magazyn CLXXII

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

kinowe

więcej »

dvd i blu-ray (wybrane)

więcej »

Zapowiedzi

East Side Story: „Nowa Moskwa” mówi po tadżycku

Esensja.pl
Esensja.pl
Podczas ubiegłorocznego festiwalu filmów rosyjskich „Sputnik nad Polską” wyjątkowo ciekawie prezentowała się sekcja dokumentalna. Przed tygodniem pisaliśmy o poświęconych Jakutom „24 śniegach”, dzisiaj przyjrzymy się bliżej „Cudzej robocie” Denisa Szabajewa, której bohaterami są imigranci zarobkowi z Tadżykistanu.

Denis Szabajew
‹Cudza robota›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułCudza robota
Tytuł oryginalnyЧужая работа
ReżyseriaDenis Szabajew
ZdjęciaDenis Szabajew
Scenariusz
ObsadaFarruch Gafurow, Darawon Gafurow, Abdurachmon Gafurow, Faridun Gafurow, Szachło Chodżybobojewa, Wiaczesław Ponomariow, Dmitrij Blinow, Zachit Jusupow, Batyr Nurbekow
Rok produkcji2015
Kraj produkcjiRosja, Tadżykistan
Czas trwania67 min
Gatunekdokument
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Rosyjska dokumentalistyka ma ogromne tradycje; młodzi twórcy mają więc od kogo się uczyć – i wcale nie chodzi o nawiązywanie do dokonań takich autorów sprzed lat, jak Dżiga Wiertow („Człowiek z kamerą”, 1929) czy Roman Karmen. Cenionymi dokumentalistami byli i wciąż są jeszcze przecież Aleksandr Sokurow czy pochodzący z Ukrainy Siergiej Łoźnica. Nie brakuje też młodych reżyserów, którzy nierzadko zdobywają nagrody na międzynarodowych przeglądach, jak chociażby Siergiej Miroszniczenko, Julia Kisieliowa, Aleksiej Wachruszew, Siergiej Kaczkin bądź – ostatnio oddający się już jednak głównie kręceniu filmów fabularnych – Iwan I. Twierdowski („Klasa specjalna”, 2014; „Zoologia”, 2016). Na ich tle Denis Szabajew to dopiero żółtodziób stawiający pierwsze kroki na drodze do, miejmy nadzieję, wielkiej kariery.
„Cudza robota”, która powstała przed dwoma laty pod skrzydłami firmy producenckiej reżyserki Mariny Rabieżkinej („Jar”), to dopiero jego drugi film. Pierwszy – średniometrażowe „Razem” – nakręcił rok wcześniej. Do szerszej świadomości widzów przedarł się jednak dopiero swoim drugim obrazem. Wszak nie bez powodu na ubiegłorocznym Kinotawrze w Soczi „Cudza robota” otrzymała nominację do Grand Prix i laur za najlepszy debiut; znalazła też uznanie krytyków i historyków kina, którzy przyznali jej własne wyróżnienie. Szabajew przez kilka studiował na wydziale kina dokumentalnego we Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii (WGIK), ale dyplomu nie zdobył. Jak sam przyznaje, rzucił naukę, kiedy urodziła mu się córka, musiał bowiem wtedy zacząć zarabiać na życie. Do swej fascynacji kinem powrócił po trzydziestce, mając już ustabilizowaną sytuację rodzinną.
Pomysł na „Cudzą robotę” zrodził się, kiedy Szabajew podróżował po będących byłymi republikami radzieckimi krajach Azji Środkowej. W Duszanbe, stolicy Tadżykistanu, odwiedził między innymi przedstawicielstwo Rosyjskich Służb Migracyjnych, gdzie spotkał marzącego o wyjeździe do Rosji początkującego aktora teatralnego Farrucha Gafurowa. Od słowa do słowa panowie ustalili, że Farruch – wraz z całą jego rodziną – stanie się bohaterem najnowszego filmu Szabajewa. I tu docieramy do kwestii zasadniczej. Reżyser – po wielu rozmowach z Gafurowem – opracował scenariusz; kolejne sceny są w dużej mierze inscenizowane, mają swój ciąg przyczynowo-skutkowy. W efekcie można mieć pewne wątpliwości co do tego, czy „Cudza robota” to na pewno kino dokumentalne. Granica między dokumentem a fabułą jest tu bardzo płynna, tym bardziej że „odtwórca” głównej roli jest… aktorem, a przynajmniej o takiej karierze marzy i pewne predyspozycje ku temu bez najmniejszych wątpliwości posiada.
Tak naprawdę nie możemy być do końca pewni, na ile Denis Szabajew podgląda Farrucha i jego najbliższych, braci i rodziców, a na ile kreuje rzeczywistość. W każdym razie „Cudza robota” to obraz, który można uznać za uniwersalny portret imigranckiej rodziny, która stara się dostosować do funkcjonowania w rosyjskiej stolicy. Gafurowowie żyją na obrzeżach miasta, mieszkają w starym kontenerze. Są biedni, ale nie tracą nadziei na poprawę swego losu. Farruch ima się każdego zajęcia, jakie może przynieść dochód (na przykład handluje złomem); w czasie wolnym próbuje dostać się, jako epizodysta, na plan filmowy. Jego młodszy brat, Farawon, kibic petersburskiego Zenitu, marzy natomiast o karierze piłkarskiej. Żyjąc na obczyźnie, rodzina nie chce tracić kontaktu z tradycjami. Są muzułmanami, modlą się więc w meczecie, wraz z innymi współwyznawcami obchodzą wieńczące ramadan Święto Ofiarowania (Kurban Bajram).
Mimo wielu starań, z czasem wiedzie im się coraz gorzej, a sytuację rodziny pogarsza jeszcze konflikt z prawem Farrucha. Ostatecznie staje on przed dylematem, gdzie chce budować swą przyszłość – na obczyźnie (gdzie perspektywy zdają się lepsze), czy w ojczyźnie. Problem w tym, że jeżeli opuści Rosję, prawdopodobnie już nigdy nie uzyska zgody na wjazd do tego kraju, znalazł się już bowiem w rejestrze karnym. Trochę można żałować, że Szabajew nie zdecydował jednoznacznie, jaki film chce zrobić. Stawiając w stu procentach na dokument, mógłby stworzyć obraz znacznie wyrazistszy, bliższy prawdy i zapewne bardziej przejmujący. Decydując się na fabułę, miałby natomiast szansę na pogłębienie portretu psychologicznego głównego bohatera, jak na przykład zrobiła to Daria Połtoracka w pokrewnej tematycznie „Ucieczce z Moskwabadu” (2015), a jeszcze wcześniej Dmitrij Mamulija w znakomitym „Innym niebie” (2010). „Cudzą robotą” Szabajew zrobił krok w stronę kina fabularnego, nie powinniśmy się więc zdziwić, jeśli za parę lat reżyser zadebiutuje także w tej formie.
koniec
22 stycznia 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Ludzie na skraju załamania nerwowego
Konrad Wągrowski

19 I 2018

Czy mamy już polskie „Dzikie historie”? Pokazywany na festiwalu Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia „Atak paniki” może nie jest jeszcze dziełem na miarę filmu Damiána Szifrona, ale naprawdę niewiele mu brakuje. Debiutancki film Pawła Maślony już zebrał wiele w pełni zasłużonych pochwał.

więcej »

East Side Story: Współczesny western górniczy
Sebastian Chosiński

14 I 2018

Nieczęsto zdarza się, aby uznany reżyser zdecydował się stanąć przed kamerą po… ćwierćwieczu milczenia. Mówiąc jednak precyzyjniej: po dwudziestu pięciu latach przerwy w realizacji filmów fabularnych. Bo dokumentalne jednak w tym czasie kręcił. Chodzi o Ormianina Karena Geworkiana, który „Całą naszą nadzieją…” postanowił zabrać głos w dyskusji nad bardzo ważną dla Rosji (choć nie tylko dla niej) kwestią społeczną.

więcej »

Blaski i cienie świata liliputów
Konrad Wągrowski

11 I 2018

Najnowszy film Alexandra Payne’a zaskakuje formą i tematem, ale budzi przy tym raczej mieszane uczucia.

więcej »

Polecamy

Partia na party w czasach Brexitu

Dobry i Niebrzydki:

Partia na party w czasach Brexitu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Jak smakują Porgi?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Chwała na wysokości?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Podręczne z Kairu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Atak paniki
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Coco jest spoko, ale czy to kolejne arcydzieło?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Czeska babcia w roli Kaja
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Męska wrażliwość nie ma racji bytu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

To nie Ragnarok, tylko Ragnaroczek
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Grimm Girl, czyli diabeł tkwi w szczegółach
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Zobacz też

Z tego cyklu

Współczesny western górniczy
— Sebastian Chosiński

Bardzo starzy oboje i ich wnuczka
— Sebastian Chosiński

Na bezdrożach, z nożem w ręku
— Sebastian Chosiński

Zdesperowani i nieromantyczni
— Sebastian Chosiński

…i nie stanie się nic – aż do końca!
— Sebastian Chosiński

Skandal?… Wiele hałasu o nic!
— Sebastian Chosiński

Zdążyć przed Amerykanami
— Sebastian Chosiński

Półwysep zbuntowany
— Sebastian Chosiński

Schemat goni schemat
— Sebastian Chosiński

Wiedźmy kontra kapitalizm
— Sebastian Chosiński

Tegoż autora

Non omnis moriar: W poszukiwaniu własnego języka
— Sebastian Chosiński

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Wulkaniczny wehikuł czasu
— Sebastian Chosiński

Kto z Ligą wojuje…
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Awangardowa potańcówka
— Sebastian Chosiński

Napalona doktor Quinn
— Sebastian Chosiński

Non omnis moriar: Pre-Embryo w epoce niewinności
— Sebastian Chosiński

Wampirza podróż w czasie i przestrzeni
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Tak samo, ale zupełnie inaczej
— Sebastian Chosiński

Dobra mina do złej gry
— Sebastian Chosiński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.