Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 stycznia 2018
w Esensji w Esensjopedii

Filmy

Magazyn CLXXII

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

kinowe

więcej »

dvd i blu-ray (wybrane)

więcej »

Zapowiedzi

Fest Makabra: Kołysanka w stylu retro

Esensja.pl
Esensja.pl
„Głosy ze ściany” bardzo chciałyby być klimatyczną gotycką opowieścią o skrywanej w starym domu tajemnicy, tyle że gdzieś po drodze ulatnia się wszystko oprócz klimatu.

Eric D. Howell
‹Głosy ze ściany›

EKSTRAKT:50%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułGłosy ze ściany
Tytuł oryginalnyVoice from the Stone
Dystrybutor Kino Świat
ReżyseriaEric D. Howell
ZdjęciaPeter Simonite
Scenariusz
ObsadaEmilia Clarke, Marton Csokas, Caterina Murino, Remo Girone, Lisa Gastoni, Edward Dring, Duccio Camerini, Nicole Cadeddu
MuzykaMichael Wandmacher
Rok produkcji2017
Kraj produkcjiUSA, Włochy
Czas trwania94 min
Gatunekdramat, kryminał, thriller
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Przykład „Głosów ze ściany” pokazuje, że dysponowanie starym, niepokojącym dworzyszczem, zaniedbanym barokowym ogrodem, zagajnikiem ponurych drzew, wilgotnymi katakumbami, zręcznym zdjęciowcem i aktorką ze znanego serialu (Emilia Clarke, czyli Daenerys Targaryen z „Gry o tron”) nie wystarcza do uzyskania wzorcowej opowieści gotyckiej. Najwyraźniej niezbędny do kompletu jest jeszcze rozsądny scenariusz, i to najlepiej taki, który podsunąłby widzowi jakąś mroczną tajemnicę. Taką jednak, która da się rozwikłać, a nie będzie się mętnie płożyła po kątach do samych napisów końcowych.
Przedstawiona historia jest bardzo prosta. Do mieszkającego w prowincjonalnej, zaczynającej się już sypać rezydencji chłopca, wciąż milczącego mimo upływu miesięcy od śmierci matki, przyjeżdża guwernantka słynąca z wyciągania dzieci z problemów emocjonalnych i związanych z nimi schorzeń. Ojciec chłopca jest do niej nastawiony sceptycznie, babka raczej opiekuńczo, służący traktuje ją niemal jak powietrze, chłopak zaś zawzięcie milczy. Mija pół godziny chodzenia, milczenia i niewiele znaczących rozmów, nim w kinematograficznych majtkach coś wreszcie drgnie. Zaczynają pojawiać się zagadkowe zachowania chłopca, niekiedy wręcz niebezpieczne dla opiekunki. Dzięki temu z jednej strony podsypiający już widz ma szansę się ocknąć, z drugiej jednak zaciekawienie intrygą zaczyna się chwiać ze względu na rosnące podobieństwo do ogólnego zarysu „W kleszczach lęku”. A przecież film jest na podstawie samodzielnej powieści, a nie kleconego naprędce pomysłu. Cóż z tego jednak, skoro wkrótce akcja znów zapada w letarg. Intryga staje w pół drogi, grzęznąc w fabularnej niemocy, podczas gdy domniemany duch cichutko sobie popiskuje gdzieś tam, poza obrysem ekranu, nie mogąc dorwać się do swoich pięciu minut. Dopiero kwadrans przed finałem znów wszystko rusza do przodu.
W efekcie film jest w odbiorze strasznie rozlazły. Reżyser prawdopodobnie myślał, że wolne rozpoczęcie fabuły i utopienie jej w niby wiele znaczących, ale tak naprawdę po prostu leniwych i niezbyt istotnych dla intrygi scenach jest świetną drogą do stworzenia głębokiego filmu. Otóż nie. W ten sposób osiąga właśnie film rozlazły, irytujący nieuchwytną, ale ewidentnie obecną pretensjonalnością. Problem pogłębiają ugrzecznione, błahe dialogi i przesadnie męczeńskie aktorstwo Emilii Clarke, wciąż zasępionej, zmartwionej, zatroskanej, zasmuconej bądź litującej się. We znaki dają się też powolne ruchy całej obsady i smyczkowa muzyka, z uporem godnym lepszej sprawy pracowicie przekuwająca dramat na pograniczu delikatnego kina grozy w ckliwy melodramat.

‹Fest Makabra 2›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Organizator Kino Świat
CyklFest Makabra
Od28 października 2017
Do31 grudnia 2017
WWW
Wbrew pozorom „Głosy ze ściany” nie są jednak katastrofą. Wręcz przeciwnie – jest to kino całkiem ciekawe i szalenie klimatyczne. Ale żeby je docenić, nie można nastawiać się na horror. Bo w istocie z horroru w znaczeniu takim, jakie dzisiaj jest rozpowszechnione – czyli latania flaków, chlustania krwi czy stękania duchów – nie ma tu literalnie nic. Jest to bowiem klasyczna, lekko barwiona uczuciem niepokoju opowieść gotycka, tak lokacją (prowincja włoska na przełomie lat 1940-tych i 1950-tych), jak i wykonaniem korespondująca ze starszymi filmami tego typu, kładącymi nacisk na to, CO się dzieje, a nie JAK się dzieje.
I jeśli traktować „Głosy ze ściany” właśnie jako wariację kina próbującego grać klimatem, a nie ordynarny horror, który powinien ściąć nam krew w żyłach, nagle się okaże, że opowieść potrafi urzec sugestywnymi plenerami, oszczędną scenografią i przemyślaną kolorystyką obrazu (główna historia jest nieco przyćmiona, podczas gdy retrospekcje potrafią zaskoczyć żywym kolorem). Oznacza to jednak tyle, że nie mają tu czego szukać widzowie mniej cierpliwi, liczący na żywą rozrywkę i oczekujący sążnistego dreszczu grozy. Cała reszta, a zwłaszcza sympatycy kina starszego, również tego kostiumowego, znajdzie tu dla siebie chwilę eleganckiego wytchnienia, okraszonego interesującą, choć pozbawioną sensownego wyjaśnienia zagadką i kapką artystycznej erotyki. Nie da się jednak ukryć, że po seansie zostaje wrażenie obcowania ze swego rodzaju wydmuszką, w której forma dalece przerosła treść.
koniec
31 października 2017
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

East Side Story: Dwie – wcale nie zgryźliwe – tetryczki
Sebastian Chosiński

21 I 2018

Pojawiająca się w tytule najnowszego filmu Władimira Kotta ryba nie ma nic wspólnego z Wigilią ani świętami Bożego Narodzenia. Symbolizuje coś innego, choć związanego – luźno – z tradycją chrześcijańską. „Karp rozmrożony” to bardzo gorzka komedia o przemijaniu i miłości, której akcja rozgrywa się na głębokiej rosyjskiej prowincji.

więcej »

Ludzie na skraju załamania nerwowego
Konrad Wągrowski

19 I 2018

Czy mamy już polskie „Dzikie historie”? Pokazywany na festiwalu Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia „Atak paniki” może nie jest jeszcze dziełem na miarę filmu Damiána Szifrona, ale naprawdę niewiele mu brakuje. Debiutancki film Pawła Maślony już zebrał wiele w pełni zasłużonych pochwał.

więcej »

East Side Story: Współczesny western górniczy
Sebastian Chosiński

14 I 2018

Nieczęsto zdarza się, aby uznany reżyser zdecydował się stanąć przed kamerą po… ćwierćwieczu milczenia. Mówiąc jednak precyzyjniej: po dwudziestu pięciu latach przerwy w realizacji filmów fabularnych. Bo dokumentalne jednak w tym czasie kręcił. Chodzi o Ormianina Karena Geworkiana, który „Całą naszą nadzieją…” postanowił zabrać głos w dyskusji nad bardzo ważną dla Rosji (choć nie tylko dla niej) kwestią społeczną.

więcej »

Polecamy

Partia na party w czasach Brexitu

Dobry i Niebrzydki:

Partia na party w czasach Brexitu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Jak smakują Porgi?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Chwała na wysokości?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Podręczne z Kairu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Atak paniki
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Coco jest spoko, ale czy to kolejne arcydzieło?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Czeska babcia w roli Kaja
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Męska wrażliwość nie ma racji bytu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

To nie Ragnarok, tylko Ragnaroczek
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Grimm Girl, czyli diabeł tkwi w szczegółach
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Zobacz też

Tegoż autora

Pożegnania 2017 (2)
— Jarosław Loretz

Lokalny kryminał
— Jarosław Loretz

Jamochłon na niebiesiech
— Jarosław Loretz

Z filmu wyjęte: Potęga ducha II
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2017 (1)
— Jarosław Loretz

Esensja ogląda: Styczeń 2018 (1)
— Jarosław Loretz

Z filmu wyjęte: Potęga ducha
— Jarosław Loretz

Umordowana
— Jarosław Loretz

Z filmu wyjęte: Nauka w lesie
— Jarosław Loretz

Esensja ogląda: Grudzień 2017 (3)
— Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.