Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Orlen Cinergia 2017: Niemieccy kowboje i bułgarscy Indianie

Esensja.pl
Esensja.pl
W uzasadnieniu głównej nagrody na tegorocznych Nowych Horyzontach napisano, że film Valeski Grisebach twórczo wykorzystuje konwencję tradycyjnego gatunku westernu, aby opisać współczesny świat, naznaczony lękiem przed obcymi oraz zderzeniami kultur. „Western” można zobaczyć na Orlen Cinergia i przekonać się, czy konwencja filmu z Dzikiego Zachodu nadal może być nośna.

Valeska Grisebach
‹Western›

EKSTRAKT:60%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułWestern
ReżyseriaValeska Grisebach
ZdjęciaBernhard Keller
Scenariusz
ObsadaMeinhard Neumann, Reinhardt Wetrek, Syuleyman Alilov Letifov, Veneta Fragnova, Viara Borisova, Kevin Bashev, Aliosman Deliev, Momchil Sinanov
Rok produkcji2017
Kraj produkcjiAustria, Bułgaria, Niemcy
Czas trwania119 min
Gatunekdramat, western
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Grupa osadników przybywa na tereny indiańskie, by zanieść tam cywilizację. Rozpoczynają prace budowlane, ale te nie idą tak jak należy, piętrzą się trudności. Następują pierwsze, naznaczone nieufnością, kontakty z tubylcami. Handel wymienny jest korzystny dla obu stron, ale pojawiają się też pierwsze zgrzyty i napięcia. Z jednej strony wśród osadników znajdziemy osoby, które, niczym Kevin Costner z „Tańczącego z wilkami”, szukają kontaktu ze społecznością indiańską i znajdują z nimi szybko wspólny język (nawet jeśli na początku jest to przede wszystkim język gestów), z drugiej znajdą się osoby – w tym lider grupy osadniczej – które postrzegają tubylców jako tych, którzy powinni przede wszystkim zaspakajać potrzeby przybyszów, bo są po prostu ludźmi mniej wartościowymi. Z jednej więc strony mamy w filmie powolną integrację dwóch światów i dwóch społeczności, z drugiej kronikę napięć i nieporozumień, które mogą eskalować do jawnej przemocy. Tyle tylko, że owymi osadnikami jest grupa niemieckich robotników, którzy mają rozpocząć prace pod budowę zapory i elektrowni wodnej, a Indianami są bułgarscy mieszkańcy okolicznych wiosek, bo właśnie w Bułgarii ma miejsce ta inwestycja.
Tytuł filmu jest więc pewnego rodzaju żartem twórczyni filmu Valeski Grisebach (podkręcanym też pomysłem, by bohaterowie często dosiadali lokalnych koni, co jeszcze bardziej ma ich upodabniać do kowboi i Indian), ale też wskazówką, jak należy czytać tę historię. Bo przecież nierzadko westerny, w których pojawiali się Indianie, mówiły właśnie o zderzeniu kultur i światów i reakcjach na niesioną zmianę cywilizacyjną. Robotnicy są dumni ze swej niemieckości, od razu instalują na budowie wielką niemiecką flagę. Bułgarzy patrzą na przybyszów z dużą rezerwą, bojąc się przede wszystkim, by prace nie wywróciły ich życia do góry nogami. Do tego dochodzą obawy, czy Niemcy nie będą wykorzystywali swej pozycji przyjezdnych z bogatszego kraju. To nie są obawy bezpodstawne, bo już w pierwszych kontaktach niektórzy robotnicy prezentują niezbyt elegancki stosunek do lokalnych kobiet i łatwość sięgania po mienie mieszkańców wioski.

‹22 Forum Kina Europejskiego „Cinergia”›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
MiejsceŁódź
Od23 listopada 2017
Do2 grudnia 2017
Główny bohater, wojenny weteran, dawny najemnik (grany wyraziście przez charyzmatycznego naturszczyka Meinharda Neumanna), człowiek znający życie, jako pierwszy rozpoczyna integrację z Bułgarami, powoli przełamując ich rezerwę i budując zaufanie, ale jego przełożony Vincent przyzwyczajony jest do tego, że wszystko ma być takie, jakiego on sobie życzy. I w tym objawia się kolejny temat filmu – stosunek do życia. Meinhard swoje już przeżył, gdy słyszy pytania, czy kogoś kiedyś zabił, milczy, jedynie czasem niekontrolowane odruchy świadczą o tym, że przemoc była istotą jego życia. Ten etap ma jednak za sobą, teraz szuka spokoju, harmonii, do wszystkiego podchodzi z dystansem i stoicyzmem. Jego szef ma poczucie nieustannego niespełnienia, jest niecierpliwy, porywczy i zaborczy. Podobne podziały istnieją również po bułgarskiej stronie, nic więc dziwnego, że Meinhard znajduję bratnią duszę w lokalnym bogaczu, który jest też mężczyzną z przeszłością, też nie jest to zapewne przeszłość zbyt chwalebna, też wie o życiu więcej niż inni ludzie. Doświadczenie życiowe stanowi więc istotniejszą więź niż narodowość i pochodzenie.
I tak to się wiezie – od niespokojnych spojrzeń, rwanych dialogów, zahaczających o skomplikowane historyczne relacje, poprzez wspólnie wypite piwa, tańce na lokalnej zabawie, aż po nieporozumienia, gesty agresji, bójki i bijatyki. Zawiedzie się jednak ten, kto z tytułu wysnuje, że oprócz wzajemnego iskrzenia na granicy dwóch środowisk będzie w filmie więcej uwspółcześnionego westernu – strzelaniny, pojedynki, walka dobra ze złem, finałowa kulminacja między dwójką głównych bohaterów. Nie, to raczej kino powolne, kontemplacyjne, w którym istotne są niedopowiedzenia, w którym nie ma rozwiązań ostatecznych i nie ma też jasnych konkluzji. Zderzenie dwóch światów będzie zawsze wiązało się z niepewnością i nieufnością, nawet gdy uda się przełamać pierwsze lody, żadne jednoznaczne zwieńczenie tej opowieści nie jest więc możliwe.
koniec
28 listopada 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Co nam w kinie gra: Wojna cywili
Konrad Wągrowski

16 III 2018

„W czterech ścianach życia” to kameralny film o dramacie cywili w czasie trwającej wojny. Minimalistyczna forma potęguje emocje widza i wręcz zmusza to postawienia się w roli bohaterów. Zwłaszcza, że wiemy, że fabuła dotyczy współcześnie toczącego się konfliktu.

więcej »

Esensja ogląda: Marzec 2018 (2)
Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

13 III 2018

W kolejnej edycji zbioru krótkich recenzji filmowych mamy trzy recenzje kinowe i dwie filmów DVD.

więcej »

East Side Story: Donieck jak Termopile
Sebastian Chosiński

11 III 2018

Kresu pełzającej wojny w Donbasie nie widać. Bo Rosja wcale nie jest zainteresowana jej szybkim zakończeniem. Dla Kremla dużo większą wartością, niż ewentualne zwycięstwo samozwańczych Republik Ludowych (Donieckiej i Ługańskiej), jest wieloletnia destabilizacja polityczna na Ukrainie. Obie strony rozgrywają jednak ten konflikt również na płaszczyźnie symboliczno-artystycznej. W tej sferze nie tak dawno kolejne uderzenie wyprowadził rząd w Kijowie. Jest nim dramat wojenny „Cyborgi” Achtema (...)

więcej »

Polecamy

Ranking filmów oscarowych

Oscary 2018:

Ranking filmów oscarowych
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja przyznaje Oscary
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsze filmy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsi aktorzy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Kategorie techniczne
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Zobacz też

Inne recenzje

Orlen Cinergia 2017: Na własną rękę
— Konrad Wągrowski

Orlen Cinergia 2017: Długi film o umieraniu
— Konrad Wągrowski

Orlen Cinergia 2017: Kino drogi po rosyjsku
— Konrad Wągrowski

Orlen Cinergia 2017: Ludzie na skraju załamania nerwowego
— Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Na własną rękę
— Konrad Wągrowski

Długi film o umieraniu
— Konrad Wągrowski

Kino drogi po rosyjsku
— Konrad Wągrowski

Ludzie na skraju załamania nerwowego
— Konrad Wągrowski

Tegoż autora

Esensja ogląda: Marzec 2018 (2)
— Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Oscary 2018: Ranking filmów oscarowych
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Marzec 2018 (1)
— Piotr Dobry, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Esensja przyznaje Oscary
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Najlepsze filmy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja czyta: Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Oscary 2018: Najlepsi aktorzy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Oscary 2018: Kategorie techniczne
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Nasz człowiek w Rio Klawo
— Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Luty 2018 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.