Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Orlen Cinergia 2017: Kino drogi po rosyjsku

Esensja.pl
Esensja.pl
„Jak Witia ′Czesnok′ wiózł Liochę ′Sztyra′ do domu opieki” to jeden z bardziej wpadających w ucho tytułów filmowych w tym roku. A przy tym niezłe kino drogi.

Aleksandr Chant
‹Jak Witia Czesnok wiózł Liochę Styra do domu opieki›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułJak Witia Czesnok wiózł Liochę Styra do domu opieki
Tytuł oryginalnyКак Витька Чеснок вёз Лёху Штыря в дом инвалидов [Kak Vitka Chesnok vyoz Lyokhu Shtyrya v dom invalidov]
ReżyseriaAleksandr Chant
ZdjęciaDaniił Fomiczow
Scenariusz
ObsadaDmitrij Archangielski, Jewgienij Tkaczuk, Konstantin Gacałow, Gieorgij Kudrienko, Olga Łapszyna, Alina Nasibullina, Aleksiej Sieriebriakow, Ksenia Orłowa, Andriej Smirnow, Olga Ozołappinia, Roman Szaliapin, Jana Sekste
Rok produkcji2017
Kraj produkcjiRosja
Gatunekdramat, sensacja
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
Witia Czesnokow ma 27 lat i niezbyt uporządkowane życie. Wychowywał się w sierocińcu, ma nędzną pracę, mieszka z żoną i dzieckiem, ale nie tworzą żadnej rodziny. Dziecko i małżeństwo było efektem wpadki. Witia zdecydował się na ślub, ale obecnie tego żałuje. Żony szczerze nie znosi, syna nawet nie dostrzega – tak jak kiedyś jego samego nie dostrzegał zapewne własny ojciec. Wieczory spędza w barze, pijąc, bawiąc się, wszczynając bijatyki i wyrywając lokalne dziewczyny. Jedna z nich na tyle mu się podoba, że chciałby nawet z nią zamieszkać – a przynajmniej mieć lokal na seks. W małym i biednym rosyjskim miasteczku nie ma jednak na to wielkich szans.
Pewnego dnia u Witii zjawia się dzielnicowy. Informuje go, że w odnalazł się jego ojciec Liocha, były gangster po wyroku, który jest sparaliżowany i potrzebuje opieki. Obecnie zajmuje się nim pewna starsza kobieta, ale ma ona już dosyć tej roboty. Witia oczywiście wyśmiewa pomysł, stwierdzając, że ojca, który go niegdyś porzucił, szczerze nienawidzi i jego los go zupełnie nie interesuje. Opiekunka sparaliżowanego odkrywa karty – proponuje, że zajmie się Liochą i jeszcze dopłaci Witii 200 tys. rubli, jeśli ten zrzeknie się ojcowskiego mieszkania – ciemnej i ponurej nory. Kobieta pragnie go dla swej córki i wnuczki. Witia wyczuwa szansę – mieszkanie to jednak mieszkanie, nawet jeśli nie jest zbyt komfortowe, to zamieszkać można, a i zameldować koleżankę, nie patrząc na obiekcje żony, też się da. Chłopak odrzuca propozycję i zgłasza bezwładnego ojca do domu opieki. Okazuje się, że miejsce, w którym mogą Liochę przyjąć znajduje się 1000 km od rodzinnego miasta bohatera. Chcąc nie chcąc, ładuje ojca do samochodu i wyrusza w podróż.
W tym momencie „Jak Witia ’Czesnok’ wiózł Liochę ’Sztyra’ do domu opieki” staje się całkiem klasycznym filmem drogi. Liocha na skutek wypadku samochodu na początku wyprawy odzyska świadomość i mowę i jego relacja z synem nabierze barw – nawet jeśli narzędziami komunikacji będzie tu nóż i pistolet. Na drodze bohaterów czeka kilka przygód – wypadek, wizyta u drugiej rodziny Liochy, gangsterskie porachunki, ale podróż, jak przystało na ten gatunek, stanie się katalizatorem przemiany obu bohaterów. Nie będzie to jednak przemiana taka, jaką znamy ze zbliżonych filmów w kinie amerykańskim – rozwinięcie filmu będzie dużo mniej oczywiste, dużo mniej typowe, a zakończenie pozostanie otwarte.

‹22 Forum Kina Europejskiego „Cinergia”›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
MiejsceŁódź
Od23 listopada 2017
Do2 grudnia 2017
Debiut Aleksandra Chanta wpisuje się w trend dzieł filmowych rosyjskich twórców, którzy swój kraj przedstawiają w raczej ponurych barwach („Lewiatan”, „Major”, „Dureń”, ale też dziesiątki innych). Rodzinne miasteczko Witii to ponure miejsce, niedające bohaterom żadnych życiowych perspektyw (chyba że ktoś jest skutecznym gangsterem, ale w tym fachu konkurencja jest mocna, a przegrani kończą w dołach wykopywanych na placach budowy), nakłaniając raczej do topienia zgryzot w wódce i w tejże wódce szukania wieczornych rozrywek. Bohaterowie to ludzie złamani – przez kraj, przez system, przez innych ludzi, przez nieszczęśliwe dzieciństwo. Wydostać się z tej pętli jest niemożliwością. Rosja to też oczywiście kraj korupcji, przestępczości, podejrzanych interesów. Witia ma nieskomplikowane plany – znaleźć kąt (ale na kredyt szans nie ma), oddać się prostym przyjemnościom, z kolei nadzieje, które budzi w sobie Liocha, wiążące się z jego byłą żoną i dawnym przyjacielem, okazują się ułudą. Kazdy z nich, podświadomie, szuka choć odrobiny człowieczeństwa w innych i otaczającym ich świecie. Z tej Rosji nie ma ucieczki, ale trzeba w niej jakoś żyć.
Od strony realizacji mamy do czynienia z bardzo solidną robotą. Scenariusz jest precyzyjny, dialogi celne, aktorzy – Jewgenij Tkaczuk (Witia) i znany z „9 kompanii”, „Ładunku 200” i „Lewiatana” Aleksiej Sieriebriakow (Liocha) – znakomici. Film nie jest pozbawiony humoru, ale uderza przede wszystkim jego szczerość i wiarygodność. Nikt nie karze tu lubić bohaterów, z pewnością żaden z nich nie budzi sympatii widza, ale można ich zrozumieć, a nawet im współczuć.
koniec
29 listopada 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Co nam w kinie gra: Wojna cywili
Konrad Wągrowski

16 III 2018

„W czterech ścianach życia” to kameralny film o dramacie cywili w czasie trwającej wojny. Minimalistyczna forma potęguje emocje widza i wręcz zmusza to postawienia się w roli bohaterów. Zwłaszcza, że wiemy, że fabuła dotyczy współcześnie toczącego się konfliktu.

więcej »

Esensja ogląda: Marzec 2018 (2)
Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

13 III 2018

W kolejnej edycji zbioru krótkich recenzji filmowych mamy trzy recenzje kinowe i dwie filmów DVD.

więcej »

East Side Story: Donieck jak Termopile
Sebastian Chosiński

11 III 2018

Kresu pełzającej wojny w Donbasie nie widać. Bo Rosja wcale nie jest zainteresowana jej szybkim zakończeniem. Dla Kremla dużo większą wartością, niż ewentualne zwycięstwo samozwańczych Republik Ludowych (Donieckiej i Ługańskiej), jest wieloletnia destabilizacja polityczna na Ukrainie. Obie strony rozgrywają jednak ten konflikt również na płaszczyźnie symboliczno-artystycznej. W tej sferze nie tak dawno kolejne uderzenie wyprowadził rząd w Kijowie. Jest nim dramat wojenny „Cyborgi” Achtema (...)

więcej »

Polecamy

Ranking filmów oscarowych

Oscary 2018:

Ranking filmów oscarowych
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja przyznaje Oscary
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsze filmy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsi aktorzy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Kategorie techniczne
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Zobacz też

Inne recenzje

East Side Story: Na bezdrożach, z nożem w ręku
— Sebastian Chosiński

Orlen Cinergia 2017: Na własną rękę
— Konrad Wągrowski

Orlen Cinergia 2017: Długi film o umieraniu
— Konrad Wągrowski

Orlen Cinergia 2017: Niemieccy kowboje i bułgarscy Indianie
— Konrad Wągrowski

Orlen Cinergia 2017: Ludzie na skraju załamania nerwowego
— Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Na własną rękę
— Konrad Wągrowski

Długi film o umieraniu
— Konrad Wągrowski

Niemieccy kowboje i bułgarscy Indianie
— Konrad Wągrowski

Ludzie na skraju załamania nerwowego
— Konrad Wągrowski

Tegoż autora

Esensja ogląda: Marzec 2018 (2)
— Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Oscary 2018: Ranking filmów oscarowych
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Marzec 2018 (1)
— Piotr Dobry, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Esensja przyznaje Oscary
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Oscary 2018: Najlepsze filmy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja czyta: Luty 2018
— Dawid Kantor, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka, Marcin Osuch, Katarzyna Piekarz, Konrad Wągrowski

Oscary 2018: Najlepsi aktorzy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Oscary 2018: Kategorie techniczne
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Nasz człowiek w Rio Klawo
— Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Luty 2018 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.