Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 lutego 2019
w Esensji w Esensjopedii

Filmy

Magazyn CLXXXIII

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

Zapowiedzi

kinowe (wybrane)

więcej »

dvd i blu-ray (wybrane)

więcej »

Władimir Kott
‹Karp rozmrożony›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKarp rozmrożony
Tytuł oryginalnyКарп отмороженный
ReżyseriaWładimir Kott
ZdjęciaMichaił Agranowicz
Scenariusz
ObsadaMarina Niejołowa, Alisa Frejndlich, Jewgienij Mironow, Anton Szpińkow, Tatiana Tuzowa, Olga Kożewnikowa, Natalia Surkowa, Siergiej Puskiepalis
MuzykaRusłan Muratow
Rok produkcji2017
Kraj produkcjiRosja
Czas trwania101 min
Gatunekdramat, komedia
Zobacz w
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup

East Side Story: Dwie – wcale nie zgryźliwe – tetryczki

Esensja.pl
Esensja.pl
Pojawiająca się w tytule najnowszego filmu Władimira Kotta ryba nie ma nic wspólnego z Wigilią ani świętami Bożego Narodzenia. Symbolizuje coś innego, choć związanego – luźno – z tradycją chrześcijańską. „Karp rozmrożony” to bardzo gorzka komedia o przemijaniu i miłości, której akcja rozgrywa się na głębokiej rosyjskiej prowincji.

Sebastian Chosiński

East Side Story: Dwie – wcale nie zgryźliwe – tetryczki

Pojawiająca się w tytule najnowszego filmu Władimira Kotta ryba nie ma nic wspólnego z Wigilią ani świętami Bożego Narodzenia. Symbolizuje coś innego, choć związanego – luźno – z tradycją chrześcijańską. „Karp rozmrożony” to bardzo gorzka komedia o przemijaniu i miłości, której akcja rozgrywa się na głębokiej rosyjskiej prowincji.

Władimir Kott
‹Karp rozmrożony›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułKarp rozmrożony
Tytuł oryginalnyКарп отмороженный
ReżyseriaWładimir Kott
ZdjęciaMichaił Agranowicz
Scenariusz
ObsadaMarina Niejołowa, Alisa Frejndlich, Jewgienij Mironow, Anton Szpińkow, Tatiana Tuzowa, Olga Kożewnikowa, Natalia Surkowa, Siergiej Puskiepalis
MuzykaRusłan Muratow
Rok produkcji2017
Kraj produkcjiRosja
Czas trwania101 min
Gatunekdramat, komedia
Zobacz w
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup
Mają Rosjanie pociechę z braci-bliźniaków Kottów. Urodzeni 22 lutego 1973 roku Władimir i Aleksandr są cenionymi reżyserami i scenarzystami filmowymi, których dzieła zdobyły już niejedną festiwalową nagrodę. Nie prześcigają się w tworzeniu nowych obrazów, nie rywalizują ani ze sobą, ani z innymi; odzywają się dopiero wtedy, gdy mają coś istotnego do powiedzenia. O obu mieliśmy już okazję parokrotnie pisać. Władimir Konstantinowicz zagościł na łamach „Esensji” chociażby jako twórca przejmujących dramatów psychologicznych „Gromozeka” (2010) oraz inspirowanego powieścią Maksima Gorkiego – przeniesionego jednak w czasy współczesne, to jest w XXI wiek – „Na dnie” (2014). Ukończywszy pracę nad ostatnim ze wspomnianych filmów, Kott zabrał się za „Karpia rozmrożonego”. Jako podstawę scenariusza wykorzystał nowelę autorstwa aktora Andrieja Taratuchina, którą dopracował jeszcze, korzystając z pomocy Dmitrija Łanczichina („Klasa specjalna”) oraz Oksany Karas („Lodołamacz”, „Dobry chłopiec”).
Bohaterką tej ironiczno-gorzkiej prowincjonalnej opowieści o przemijaniu jest emerytowana nauczycielka Jelena Michajłowna Nikiforowa. Od wielu już lat mieszka sama, zmagając się z trudami codziennego życia i nękającymi ją dolegliwościami. W pewnym sensie sama tak sobie pościeliła. Wcześnie została wdową; Siergieja, dużo starszego od niej, nigdy nie kochała, może dlatego po jego śmierci nie związała się z innym mężczyzną. Jedyną radością był dla niej ukochany syn Oleg. Nikiforowej zależało na tym, aby zdobył wykształcenie, dlatego po ukończeniu szkoły nalegała na to, aby wyjechał do dużego miasta. Chłopak uległ matce, pozostawiając w miasteczku swoją ukochaną Nataszę, zdobył dyplom, potem zaczął robić karierę i zdobył majątek. Teraz, wiecznie zapracowany, nie ma nawet czasu, aby oderwać się od codziennych zajęć i odwiedzić rodzicielkę. Ostatni raz był u niej… pięć lat temu. I kto wie, ile czasu jeszcze by minęło przed jego kolejnymi odwiedzinami, gdyby nie alarmistyczny telefon od „cioci Ludy”, czyli Ludmiły Baranowej, sąsiadki i przyjaciółki Jeleny Michajłownej.
W tym momencie zaczyna się właściwa część filmu. Wiekowa Jelena Michajłowna dowiaduje się bowiem od swego lekarza, byłego ucznia, że cierpi na niezwykle poważną chorobę serca. Może umrzeć w każdej chwili. Gdy wraca z przychodni do domu, spotyka po drodze rybaka Walerę (kolejnego z wychowanków), od którego dostaje, choć bardzo wzbrania się przed tym, karpia. Co ma teraz zrobić z nieszczęsną rybą? Z braku lepszego pomysłu pakuje ją do zamrażalnika. W czasie tej czynności nagle traci przytomność. Wezwany przez Ludę Oleg odbiera matkę ze szpitala i odwozi ją do domu. Nie może jednak zostać, obowiązki wzywają go do miasta – interesu trzeba pilnować, aby nie przepadła kolejna okazja podpisania korzystnego kontraktu. Staruszka nie ma mu tego za złe; przecież kiedyś sama wypchnęła go z domu w wielki świat. Wie, że jej samotność jest konsekwencją tamtej decyzji sprzed lat. Nie utyskuje więc, nie żali się, ale wręcz przeciwnie – decyduje się pomóc zapracowanemu synowi.
Jak? Następnego dnia po powrocie ze szpitala postanawia rozpocząć przygotowania do… własnego pogrzebu. Chce – jeszcze za życia – załatwić wszystkie formalności, dokonać wszystkich niezbędnych zakupów, aby Oleg Siergiejewicz, kiedy stanie się już najgorsze, nie musiał poświęcać swego cennego czasu na bieganie po sklepach i urzędach. Nie trzeba chyba dodawać, że takie podejście do sprawy budzi wielkie zdziwienie osób, które stają teraz na drodze Jeleny Michajłownej. Władimir Kott podszedł do swojej bohaterki z wielką delikatnością i czułością. Kreśląc portret psychologiczny Nikiforowej, przedstawia kobietą inteligentną i zdecydowaną, pozbawioną uprzedzeń i – na swój sposób – odważną, bo pogodzoną z tym, co ostateczne. Na jej tle zupełnie inaczej wypada Oleg – niekonkretny, rozchwiany emocjonalnie, w pewnym sensie wykorzeniony, ponieważ wyrwany, wbrew swej woli, ze swego naturalnego małomiasteczkowego środowiska. Syn Jeleny Michajłownej nigdy bowiem tak naprawdę nie zapuścił korzeni w nowym miejscu zamieszkania, z czego zaczyna zdawać sobie sprawę, kiedy to komiczny przypadek sprawia, że musi pozostać w rodzinnej miejscowości dłużej.
Premiera festiwalowa „Karpia rozmrożonego” miała miejsce w końcu czerwca ubiegłego roku podczas Moskiewskiego Festiwalu Filmowego, gdzie dzieło Władimira Konstantinowicza zgarnęło nagrodę publiczności oraz otrzymało nominację do lauru za najlepszy film. I chociaż reżyser musiał obejść się smakiem – statuetkę Złotego Świętego Jerzego otrzymał bowiem kto inny – nie krył zadowolenia. Polscy widzowie mogli obejrzeli obraz Kotta podczas listopadowego „Sputnika nad Polską”. Do szerokiej dystrybucji w ojczyźnie autora „Karp…” trafił jednak dopiero przed kilkoma dniami (18 stycznia). Hitem rosyjskich kin na pewno nie zostanie, ale kto się na niego wybierze – żałował na pewno nie będzie. Ta nostalgiczna opowieść, niepozbawiona momentów autentycznie zabawnych, ale i nadzwyczaj wzruszających ma w sobie niezwykły czar. Momentami przypomina „Dwóch zgryźliwych tetryków” (1993) Donalda Petriego, choć na tle amerykańskiej produkcji jawi się jako dzieło głębiej osadzone psychologicznie, przekazujące więcej prawdy o współczesnym świecie. Ale może przekonanie o tym wynika z tego, że zwyczajnie przedstawia rzeczywistość bliższą nam mentalnie.
W głównych rolach Kott obsadził gwiazdy kina radzieckiego i rosyjskiego. Nikiforową zagrała rzadko pojawiająca się w ostatnich latach na ekranie siedemdziesięcioletnia Marina Niejołowa („Monolog”), w jej syna wcielił się Jewgienij Mironow („Norweg”, „Czas pionierów”, „Matylda”), natomiast w ciocię Ludę – legendarna Alisa Frejndlich („Półtora pokoju, czyli Sentymentalna podróż do ojczyzny”, „Bolszoj”). Znanych twarzy nie zabrakło także w znaczących epizodach. Siergiej Puskiepalis („Dziewięć dni i jeden poranek”, „Bitwa o Sewastopol”) zagrał patologa Anisimowa, Aleksandr Baszirow („Kraina Oz”, „Muchamory”) – sprzedawcę trumien, Natalia Surkowa („Dureń”, „Rozwód na własne życzenie”) – pracownicę Urzędu Stanu Cywilnego, natomiast Anton Szpińkow („Sniegir”, „Przyciąganie”) – wnuka Ludmiła Baranowej. Za kamerą w roli operatora stanął doświadczony Michaił Arganowicz (słynna gruzińska „Pokuta”, „Miłość ON/OFF”), a ścieżka dźwiękowa wyszła spod ręki Rusłana Muratowa („Admirał”, „Pod przykrywką”, „Wysocki”).
koniec
21 stycznia 2018

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Chłopcy bawią się w Mad Maksy, a dziewczyny w ślub
Konrad Wągrowski

21 II 2019

Postapokaliptyczny wyniszczony świat przyszłości, regularnie najeżdżany przez przybyszy z innej planety. Międzygwiezdna podróż w towarzystwie kosmicznego awanturnika. Skomplikowana pętla czasowa. Zmiennokształtna królowa planety z obcego systemu gwiezdnego, która bierze ślub z ubranym na biało Batmanem. A wszystko to w realiach jednej piwnicy i jednego pokoju dziecięcego. Oj, trzeba przyznać, że fantazji twórcom drugiej „Lego Przygody” nie brakowało. Tylko czy dziecięcy widz jest w stanie się w (...)

więcej »

Krótko o filmach: Z nutką nostalgii
Marcin Mroziuk

19 II 2019

Wielu wybitnych aktorów pod koniec kariery grywa w filmach znacznie poniżej ich poziomu. Na szczęście nie dotyczy to Roberta Redforda, którego rola w „Gentlemanie z rewolwerem” w pełni zasłużyła na nominację do Złotego Globu. Zresztą jego partnerzy na planie wcale nie ustępują mu umiejętnościami.

więcej »

East Side Story: Tyle demona, ile trucizny w zapałce
Sebastian Chosiński

17 II 2019

Mam z tym filmem problem. Z jednej strony doceniam jego awangardową formę, z drugiej drażni mnie dezynwoltura, z jaką autor podchodzi do fabuły. Cieszą mnie nawiązania do rosyjskiej tradycji, ale martwi fakt, że wszystko to nie zmierza do jakiegoś określonego celu, a zatapia się jedynie w imitowaniu stylu Davida Cronenberga czy Nicolasa Windinga Refna. Jaki obraz wzbudził we mnie takie kontrowersje? „Rosyjski demon” Grigorija Konstantinopolskiego.

więcej »

Polecamy

Wonder Wheel

Z filmu wyjęte:

Wonder Wheel
— Jarosław Loretz

Zróbmy sobie statuę
— Jarosław Loretz

Szpiedzy z tamtych lat
— Jarosław Loretz

Zła passa Cyganów
— Jarosław Loretz

Rtęć morderczą jest
— Jarosław Loretz

Karnawał osobliwości
— Jarosław Loretz

Jeszcze à propos jedzenia
— Jarosław Loretz

Smacznego z Ameryki
— Jarosław Loretz

Telewizja cię zje!
— Jarosław Loretz

Na parkowej ławeczce
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.