Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 lutego 2018
w Esensji w Esensjopedii

Filmy

Magazyn CLXXIII

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

kinowe (wybrane)

więcej »

dvd i blu-ray (wybrane)

więcej »

Zapowiedzi

kinowe

więcej »

dvd i blu-ray (wybrane)

więcej »

East Side Story: Życie bez podsłuchu

Esensja.pl
Esensja.pl
Taki film mógłby, a nawet powinien powstać w Polsce. Wymagałby jednak od autora dużej odwagi. Bo bohater mało chwalebny. Bo sama tematyka ryzykowna. Bo finałowa przemiana głównej postaci mogłaby zostać odebrana jako moralny relatywizm. Dlatego na razie cieszmy się rosyjską wersją tej opowieści pod postacią psychologicznego dramatu Jusupa Razykowa „Tureckie siodło”.

Jusup Razykow
‹Tureckie siodło›

EKSTRAKT:70%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułTureckie siodło
Tytuł oryginalnyТурецкое седло
ReżyseriaJusup Razykow
ZdjęciaJurij Michajliszyn, Jurij Kroczuk
Scenariusz
ObsadaWalerij Masłow, Weronika Kuzniecowa, Witalij Dauszew, Ilja Kowriżnych, Siergiej Gienkin, Anna Bielienkaja, Konstantin Siłakow, Julia Znakomcewa, Siergiej Atroszczenko, Alisa Wiediniapina
MuzykaAleksiej Artiszewski
Rok produkcji2017
Kraj produkcjiBiałoruś, Rosja
Czas trwania76 min
Gatunekdramat
Wyszukaj wKumiko.pl
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
W epoce wchodzenia w życie ustawy dezubekizacyjnej pewnie niejednokrotnie zadawaliście sobie pytanie, co dzisiaj porabiają dawni funkcjonariusze peerelowskiego aparatu represji? Jak wygląda ich codzienne życie na emeryturze? Jakimi są ludźmi? Czy dokonali rachunku sumienia i podjęli próbę zadośćuczynienia krzywdom, jakie wyrządzali innym, służąc reżimowi? Kwestie te, jak się okazuje, nurtują jednak nie tylko Polaków. Od jakiegoś czasu zastanawiał się nad nimi również pochodzący z Uzbekistanu (urodzony w Taszkencie w 1967 roku), ale od dawna już mieszkający w Rosji, Jusup Razykow – reżyser, scenarzysta („Ucieczka z Moskwabadu”), producent i aktor filmowy. Pracuje on głównie dla telewizji, realizując – rzadko kiedy ambitne – seriale i filmy pełnometrażowe przeznaczone na „mały ekran”; od czasu do czasu zdarza mu się jednak nakręcić także niskobudżetowy film kinowy, z którego może być szczególnie dumny.
W takich sytuacjach, korzystając najczęściej z własnych scenariuszy, tworzy znacznie bardziej wartościowe dramaty psychologiczne, jak chociażby prezentowany przed paru laty podczas „Sputnika nad Polską” „Wstyd” (2013) czy najnowsze swoje dzieło – „Tureckie siodło”. Premiera tego ostatniego miała miejsce w czerwcu 2017 roku podczas Otwartego Rosyjskiego Festiwalu Filmowego „Kinotawr” w Soczi, gdzie zdobył on nawet nominację do Grand Prix. I chociaż ostatecznie przegrał rywalizację – choć akurat zostać pokonanym przez dzieło tej miary, co „Arytmia” Borisa Chlebnikowa to żaden wstyd – Razykow nie wrócił z nadmorskiego kurortu na tarczy. „Tureckie siodło” uhonorowano nagrodą za najlepszą muzykę (dla Aleksieja Artiszewskiego) oraz prestiżowym dyplomem Izby Krytyków i Znawców Filmowych. W kontekście tego uznania trochę może dziwić fakt, że w ciągu kolejnych miesięcy nie znalazł się dystrybutor, który zechciałby wprowadzić obraz Uzbeka do kin rosyjskich.
Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Po pierwsze: „Tureckie siodło” nie ma żadnych walorów komercyjnych, co oznacza tyle, że zarobić na nim się (raczej) nie da. Argument to – przynajmniej z artystycznego punktu widzenia – mało merytoryczny, ale potencjalni dystrybutorzy muszą, chcąc nie chcąc, brać go pod uwagę. Po drugie: specyfika bohatera, a zwłaszcza zawód, jaki uprawiał do momentu przejścia na emeryturę, może rodzić obawy przed tym, jak zareagują władze, tym bardziej że przypadłość filmowego Iljicza może dopaść kiedyś (a może już dopada?) najważniejszą osobę w państwie. Po trzecie (choć tu trzeba zachować ostrożność, aby nie zdradzić zbyt dużo szczegółów fabuły): główny bohater dramatu dopuszcza się czynu wielce nagannego, wpisującego się jednak w obecną w Rosji od lat antymodernistyczną narrację. Podsumowując: choć nie sposób uznać „Tureckie siodło” za film krytyczny wobec państwa, to mimo wszystko pojawiają się w nim akcenty, które mogą zostać odebrane negatywie.
Iljicz – fizjonomią przypominający nieco (i pewnie nie jest to przypadkiem) – kapitana Gerda Wieslera z „Życia na podsłuchu” (2006) – jest, podobnie jak tamten, oficerem służby bezpieczeństwa. W czasach sowieckich służył w KGB, później przeszedł do FSB, wreszcie – po osiągnięciu odpowiedniego wieku – odszedł na emeryturę. Można tylko podejrzewać, że było to dla niego traumatyczne przeżycie. Jest przecież w pełni władz umysłowych i fizycznych, ma wielkie doświadczenie w inwigilowaniu (strach zresztą pomyśleć, w czym jeszcze), mógłby jeszcze przydać się ojczyźnie. Ale ta już go nie chce. W efekcie Iljicz zostaje skazany na kompletnie pozbawione sensu życie w samotności. Kiedyś miał wprawdzie żonę, ale odeszła, gdy on bez końca poświęcał się pracy dla dobra socjalistycznej ojczyzny. Dzisiaj mógłby znaleźć sobie kobietę, stworzyć udany związek, ale nie potrafi – jest samotnym wilkiem, któremu z ogromnym trudem przyszłaby nauka życia w stadzie. Pustkę i beznadzieję, objawiające się pod postacią tytułowego „zespołu pustego siodła tureckiego”, wypełnia tym, co wcześniej nadawało sens jest egzystencji – śledzeniem przypadkowych ludzi spotkanych na ulicy.
Wszystko zmienia się w dniu, kiedy do kamienicy, w której mieszka były kagiebista, wprowadzają się Aliona i Artiom, para śpiewaków operowych. Są młodzi, piękni, zdolni i wyglądają na szczęśliwych. Pracują właśnie nad nowym spektaklem. Kobieta często ćwiczy w domu, a jej głos słyszalny jest również w mieszkaniu Iljicza. Ten, dotąd raczej unikający wrażeń kulturalnych, jest zauroczony nową sąsiadką – wielkie wrażenie robi na nim nie tylko jej uroda, ale i talent. Chcąc lepiej ją poznać, stosuje stare i sprawdzone w czasie służby metody, dzięki którym poznaje głęboko skrywany sekret małżeństwa. „Ubek” jest postacią niejednoznaczną. Jego przeszłość, wciąż utrzymywane podejrzane kontakty z kumplami po fachu sprawiają, że otacza go mroczna aura. Do tego dochodzi nieprzenikniona osobowość, nie wyrażająca żadnych emocji twarz, a może raczej – maska, pod którą nie wiadomo co się kryje. Z drugiej strony jednak Jusup Razykow (w roli scenarzysty) przedstawia go jako człowieka zagubionego, głęboko nieszczęśliwego, cierpiącego z powodu samotności, ale jednocześnie czującego strach przed otwarciem się na bliźniego. A to z kolei rodzi współczucie i sympatię.
Zapewne nikt nie chciałby się znaleźć w umyśle i ciele Iljicza, na całe życie naznaczonego piętnem mało chwalebnej przeszłości. Przeszłości, od której nie sposób się odciąć (chociażby po to, aby zacząć wszystko od nowa), o czym dosadnie przypomina mu Kuzniecow, były towarzysz (a może i przełożony) z KGB. To sprawia, że mężczyzna czuje coraz większe wewnętrzne rozdarcie, coraz większy niepokój. Może i chciałby pogrzebać raz na zawsze swoje dawne „ja”, ale okazuje się to znacznie trudniejsze, niż wydaje się w pierwszej chwili. Razykow opowiada historię Iljicza w sposób bardzo stonowany, niemal minimalistyczny, jak dokumentalista. Nie wchodzi z butami w jego życie, nie wywleka na powierzchnię skrywanych głęboko brudów; raczej dyskretnie go podgląda, pozwala mu mówić, a potem z oszczędnie wypowiadanych słów i półsłówek, gestów pozornie bez znaczenia skrzętnie składa portret człowieka. Portret, który zdecydowanie nie napawa nadzieją.
Zdjęcia do „Tureckiego siodła” powstawały w nadwołżańskim Jarosławlu (i – częściowo – w białoruskim Mińsku). Z tego też powodu na ekranie możemy zobaczyć przede wszystkim aktorów zatrudnionych w miejscowym teatrze. Stamtąd Razykow „wyjął” między innymi wcielającego się w głównego bohatera Walerija Masłowa, dla którego był to dopiero pierwszy występ na dużym ekranie, Witalija Dauszewa, który wcielił się w Artioma, oraz Siergieja Gienkina („Jarosław. Tysiąc lat temu”, „Legenda z numerem 17”), który podarował swą twarz złowrogiemu Kuzniecowowi. Grająca piękną i zdolną Alionę dwudziestojednoletnia Weronika Kuzniecowa jest natomiast studentką szkoły teatralnej działającej przy Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym (MChAT). Zadebiutowała przed pięcioma laty w telewizyjnym melodramacie „Miłość na czterech kółkach”, rok temu z kolei – obok „Tureckiego siodła” – zagrała również w reżyserskim debiucie znanego aktora Kiryła Plietniowa „Płoń!”. Za zdjęcia odpowiadało dwóch operatorów: tym ważniejszym był etatowy współpracownik Razykowa Jurij Michajliszyn, drugim stawiający dopiero pierwsze kroki w zawodzie Jurij Kroczuk. Dobrze znany reżyserowi był także twórca ścieżki dźwiękowej Aleksiej Artiszewski, kompozytor muzyki do nie mniej przejmującego „Wstydu”.
koniec
28 stycznia 2018
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

East Side Story: Prostaczek naszych czasów
Sebastian Chosiński

18 II 2018

Komediodramat Witalija Susłina ma bardzo gorzki wydźwięk. Ale czy może być inaczej, skoro opowiada o sympatycznym i pracowitym wiejskim prostaczku, którego postanawia wykorzystać do swoich niecnych celów para cwaniaczków z dużego miasta? „Boże cielę” – choć tytuł oryginalny jest nieco bardziej dosłowny – idealnie oddaje i charakter głównego bohatera, i nastrój filmu.

więcej »

East Side Story: Chrześcijański fundamentalizm vs. agnostycyzm
Sebastian Chosiński

11 II 2018

W ten film dramat wpisany był od samego początku pracy nad nim. Scenarzystka i reżyserka Walerija Surkowa za podstawę fabuły obrała bowiem mniej znaną sztukę Anny Jabłonskiej – ukraińskiej pisarki, która zginęła przed siedmioma laty w zamachu terrorystycznym na moskiewskim lotnisku Domodiedowo. „Poganie” to film, który konfrontuje ze sobą poczucie szczęścia, do którego dąży człowiek, z wiarą, która narzuca na niego wiele ograniczeń. A wnioski, do jakich prowadzi na pewno nie są jednoznaczne…

więcej »

Film o filmie tak złym, że aż dobrym
Jarosław Robak

9 II 2018

Dziś premiera „The Disaster Artist” Jamesa Franco. Przypominamy recenzję z American Film Festival.

więcej »

Polecamy

Każdy kadr to Ameryka

Dobry i Niebrzydki:

Każdy kadr to Ameryka
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Rzeźnia dla dwojga
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Partia na party w czasach Brexitu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Jak smakują Porgi?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Chwała na wysokości?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Podręczne z Kairu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Atak paniki
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Coco jest spoko, ale czy to kolejne arcydzieło?
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Czeska babcia w roli Kaja
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Męska wrażliwość nie ma racji bytu
— Piotr Dobry, Konrad Wągrowski

Zobacz też

Z tego cyklu

Prostaczek naszych czasów
— Sebastian Chosiński

Chrześcijański fundamentalizm vs. agnostycyzm
— Sebastian Chosiński

Kto ratuje jedno życie… musi porzucić marzenia
— Sebastian Chosiński

Dwie – wcale nie zgryźliwe – tetryczki
— Sebastian Chosiński

Współczesny western górniczy
— Sebastian Chosiński

Bardzo starzy oboje i ich wnuczka
— Sebastian Chosiński

Na bezdrożach, z nożem w ręku
— Sebastian Chosiński

Zdesperowani i nieromantyczni
— Sebastian Chosiński

…i nie stanie się nic – aż do końca!
— Sebastian Chosiński

Skandal?… Wiele hałasu o nic!
— Sebastian Chosiński

Tegoż autora

Non omnis moriar: Świat cały w lustrze
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Fragmentaryczność na dwa (kontra)basy
— Sebastian Chosiński

Zdrada czai się pod wodą
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Tam i z powrotem, czyli najpierw na Bali, potem do Sztokholmu
— Sebastian Chosiński

Wróblewski był pierwszy!
— Sebastian Chosiński

Non omnis moriar: Czy marokańskie dziewczyny śnią o amerykańskich i niemieckich chłopcach?
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Gdy jazzmani zaczynają grać krautrocka…
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Trylogia, która krzepi uszy (i serca zresztą też)
— Sebastian Chosiński

Non omnis moriar: Ojciec, Syn i święte duchy
— Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Trzech na jednego – i co z tego wyszło…
— Sebastian Chosiński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.