Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 października 2021
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

SPF – Subiektywny Przegląd Filmów (3)
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
W kolejnej edycji Subiektywnego Przeglądu Filmów znajdziecie między innymi nową produkcję z Robertem De Niro i traumatyczne wspomnienie ostatnich osiągnięć Johna Rambo.

Jakub Gałka

SPF – Subiektywny Przegląd Filmów (3)
[ - recenzja]

W kolejnej edycji Subiektywnego Przeglądu Filmów znajdziecie między innymi nową produkcję z Robertem De Niro i traumatyczne wspomnienie ostatnich osiągnięć Johna Rambo.

SPF, czyli Subiektywny Przegląd Filmów to cykl realizujący dokładnie to, co określa jego tytuł – autorzy „Esensji” przedstawiają swoje opinie na temat niedawno obejrzanych filmów. Każdy tekst będzie dzielony na cztery części. Jutro omawia produkcje, które niedługo wejdą na ekrany naszych kin, Dziś przedstawia filmy, które właśnie pojawiły się w Polsce, Wczoraj to produkcje nieco starsze, ale jeszcze obecne w kinach, a DVD – jak łatwo się domyślić – ukazuje filmy dostępne na płytach.

JUTRO:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Co jest grane (40%)
Rozdergana kamera nie jest niestety narzędziem mogącym wiarygodnie oddać rozdergany stan ducha bohatera i jego życie w pośpiechu. Zresztą w ogóle nieszczególnie tym bohaterem się przejmujemy, choćby dlatego, że problemy śpiącego na pieniądzach hollywoodzkiego producenta niespecjalnie przystają do problemów przeciętnego widza. W efekcie jego rozterki – na przykład niemożność zdecydowania się, czy chce być z którąś z byłych żon – niespecjalnie oglądającego film obchodzą. Może więc satyra na Hollywood? Owszem, tu już jest dużo lepiej, pokazanie od kuchni, jak producenci wpływają na kształt filmu, jak powinien według inwestujących w obraz pieniądze wyglądać film przynoszący dochód (aktorzy tylko gładko ogoleni, zwierząt nie zabijamy itp.) wywołuje od czasu do czasu uśmieszek. Jednak również tu zabrakło zdecydowania i części satyrycznej po prostu brakuje pazura – nie mówiąc o tym, że film zbyt wyraźnie podzielony jest między problemy zawodowe i osobiste bohatera, co wywołuje uczucie oglądania dwóch odrębnych, niespójnych obrazów. De Niro na zwykłym, dobrym poziomie (ale też nie jakoś szczególnie porywającym) nie jest w stanie sam udźwignąć tego banalnego filmu o niczym.
• • •
WCZORAJ:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Obywatel Milk (70%)
Zdecydowanie przereklamowana i właściwie banalna hagiografia (a w niektórych momentach, jak finałowe zabójstwo, wręcz prostacka w korzystaniu z filmowych środków wyrazu). Jednak tam, gdzie zawodzą scenarzysta i reżyser, luki wypełnia cała reszta, czyli znakomicie oddająca klimat hippisowskiego San Francisco lat 70. scenografia, kostiumy, i charakteryzacja oraz – przede wszystkim – aktorstwo. Błyszczy słusznie nagrodzony Oscarem Sean Penn, ale i drugi plan z Joshem Brolinem i Jamesem Franco na czele daje sobie znakomicie radę (gdyby nie to, ocena spadłaby przynajmniej o 20%). Gdyby tylko „Milk” był odrobinę krótszy i mniej rozdrobniony, skupiający się na sprawie walki o prawa gejów, a nie na wszystkich drobnostkach z życia bohatera, byłby naprawdę dobrym filmem.
• • •
DVD:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Młode wino (50%)
Wyluzowana, choć niespecjalnie śmieszna komedyjka opierająca się na sympatycznych bohaterach – trochę fajtłapach, trochę cwaniakach – i ładnych, sielskich krajobrazach. Można popatrzeć na to bez bólu, choć historia – opierająca się na postaci mieszczucha odkrywającego uroki życia dzięki znalezieniu się na wsi i wyrwaniu z pędu życia (często na bakier z prawem) – nie jest wyszukana i w żaden sposób nowa. Gorzej, że nie jest też wciągająca i kolaż obrazków oraz nie do końca powiązanych ze sobą scenek jest cokolwiek usypiający. Jednak jako towarzysz do butelki wina ujdzie – albo wywoła lekki uśmieszek, albo ukołysze do snu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
John Rambo (20%)
Fajna okładka bardzo, bardzo złego filmu. I to z gatunku tych złych złych, a nie dobrych złych. Jak podsumował w notce tetrycznej Konrad Wągrowski – „masakra”. Sly skupił się w swoim filmie na zaserwowaniu widzom ferii latających flaków rozrywanych na różne możliwe sposoby: minami, granatami, seriami z karabinów maszynowych itp. Na tym opiera się cała fabuła: najpierw pokazujemy bardzo dosłownie, jak źli masakrują niewinnych (żeby widz poczuł do nich odrazę), a później pokazujemy, jak w identyczny sposób Rambo masakruje złych (żeby widz przeżył katharsis i odszedł od telewizora z poczuciem starotestamentowej sprawiedliwości). To ostatnie to zresztą najlepsza – w sensie: najśmieszniejsza – scena filmu. Całe rozwiązanie akcji, zabawy w podchody, wykradanie jeńców itp. kończą się tym, że Rambo wskakuje za potężny karabin i strzela, strzela, strzela, strzela, strzela, strzela… Napisy końcowe. A nie, jeszcze zapomniałem: raz, żeby tradycji stało się zadość, używa swojego wielkiego noża, a w finale odzyskuje spokój ducha symbolizowany przez… Zresztą nieważne, bo to idiotyczne zakończenie idiotycznego filmu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zdarzenie (50%)
Film ma genialny początek, a scena nawiązująca do jesiennego wiatru, co sp… majstra z dachu, jest świetna i słusznie została zaliczona do najlepszych horrorowych scen minionego roku. Zresztą pomysł i przesłanie też niegłupie, a nastrój scen, w których bohaterowie niepokojąco wpatrują się w szumiące na wietrze liście, to Shyamalan w całej okazałości. Zresztą da się też odczuć tutaj klimat katastroficznych filmów SF sprzed pół wieku i za to również plusik. Niestety, po trzymającym w napięciu początku tempo siada, filmowi brakuje wyraźnej pointy, aktorstwo jest wyjątkowo drewniane, a napięcie między bohaterami zerowe – i tego już konwencją kina retro usprawiedliwić się nie da.
koniec
9 kwietnia 2009

Komentarze

13 V 2010   12:54:38

Jeśli chodzi o Rambo to odnosząc sie do całej serii zawsze to byłą tylko odmużdżająca rozrywka. No może jedynka miała coś w sobie. Jednak są cytaty z bodaj pierwszej części, który mnie rozśmieszył "Rambo zje to co koza by wyżygała" oraz z niewiem której "-Liczysz na pomoc jednego człowieka on nie jest bogiem.
-Wiem, bóg wybacza, on nie."

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

East Side Story: Współczesna baśń w blasku zorzy polarnej
Sebastian Chosiński

24 X 2021

Ten niepozornie rozpoczynający się film okazuje się być jedną z bardziej interesujących produkcji rosyjskich tego roku. Pod ironicznym płaszczykiem „Mleko” Karena Oganesiana skrywa bowiem nadzwyczaj ważne tematy: dla kobiet i mężczyzn, dla dorosłych i nastolatków. Od reżysera i aktorów udział w nim wymagał też niemałej odwagi, ponieważ jego obyczajowa śmiałość niektórych może szokować.

więcej »

Klasyka kina radzieckiego: Nie nadeptuj (przyszłemu) teściowi na odcisk!
Sebastian Chosiński

20 X 2021

Reżyserski dorobek Siergieja Sidieliowa jest nadzwyczaj mizerny: zaledwie cztery filmy pełnometrażowe, w tym tylko trzy zrealizowane samodzielnie. Z tych trzech jeden to inscenizacja opery. A mimo to z dwóch pozostałych autor mógł być dumny. Zwłaszcza z komedii „Ulica pełna niespodzianek”, która w drugiej połowie lat 50. i kolejnych dekadach aż do upadku Związku Radzieckiego cieszyła się statusem kultowej.

więcej »

East Side Story: Miłość i rewolucja na lodzie
Sebastian Chosiński

17 X 2021

Polski dystrybutor nie byłby sobą, gdyby wprowadzając ten film do oferty Netflixa, nie zmienił jego tytułu. Zamiast oryginalnych (w podwójnym tego słowa znaczeniu) „Srebrnych łyżew” mamy komercyjnie brzmiący „Zimowy romans”. I chociaż wszystko – w teorii – się zgadza, to jednak film Michaiła Łokszyna nie zasługuje na to, by postrzegać go jedynie w kategoriach obrazu miłosnego.

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Nie wszystko gra
— Piotr Czerkawski

Mleczna droga do równouprawnienia
— Urszula Lipińska

Zostaliście ostrzeżeni!
— Ewa Drab

Tegoż twórcy

Dobry, zły i łamliwy
— Konrad Wągrowski

Rozszczepieni
— Jarosław Robak

Esensja ogląda: Listopad 2016 (1)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Cannes 2015: Zagubieni
— Marta Bałaga

Esensja ogląda: Grudzień 2013 (5)
— Sebastian Chosiński, Karolina Ćwiek-Rogalska, Jarosław Loretz

Esensja ogląda: Czerwiec 2013 (3)
— Jarosław Loretz, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Logika jest dla słabych
— Agnieszka Szady

Stara i nowa krew
— Jakub Gałka

Pocztówka znad krawędzi
— Łukasz Gręda

Boys Are Back in Town
— Konrad Wągrowski

Tegoż autora

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nieprawdziwi detektywi
— Jakub Gałka

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszyscy za jednego
— Jakub Gałka

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Chodzi o dobre historie i ciekawych bohaterów
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jakub Gałka, Kamil Witek, Konrad Wągrowski, Michał Kubalski

Porażki i sukcesy 2013, czyli filmowe podsumowanie roku
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Krzysztof Spór, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski

Przygody drugoplanowe
— Jakub Gałka

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Wrzesień 2013 (2)
— Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.