Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

SPF - Subiektywny Przegląd Filmów (13)
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Dziwna sprawa – pomimo obecności w zestawieniu filmów z Hugh Grantem czy Hilary Swank, najlepszy z całego dzisiejszego przeglądu okazał się niemający dystrybucji kinowej czwarty sequel niskobudżetowej produkcji z podstarzałym Dolphem Lundgrenem…

Jakub Gałka

SPF - Subiektywny Przegląd Filmów (13)
[ - recenzja]

Dziwna sprawa – pomimo obecności w zestawieniu filmów z Hugh Grantem czy Hilary Swank, najlepszy z całego dzisiejszego przeglądu okazał się niemający dystrybucji kinowej czwarty sequel niskobudżetowej produkcji z podstarzałym Dolphem Lundgrenem…

SPF, czyli Subiektywny Przegląd Filmów to cykl realizujący dokładnie to, co określa jego tytuł – autorzy „Esensji” przedstawiają swoje opinie na temat niedawno obejrzanych filmów. Każdy tekst będzie dzielony na cztery części. Jutro omawia produkcje, które niedługo wejdą na ekrany naszych kin, Dziś przedstawia filmy, które właśnie pojawiły się w Polsce, Wczoraj to produkcje nieco starsze, ale jeszcze obecne w kinach, a DVD – jak łatwo się domyślić – ukazuje filmy dostępne na płytach.

JUTRO:
Odbicie zła (50%)
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Nie thriller, a horror raczej, choć krwi nie ma tu zbyt wiele. Zamiast tego są ładne ujęcia niepokojąco sterylnej i pustej metropolii, której odrealniony charakter podkreśla niespokojna muzyka. Dzięki temu udaje się reżyserowi przynajmniej na początku utrzymać widza w napięciu, tym przyjemniejszym, że budowanym dość niestandardowymi metodami. Dalej jest już niestety gorzej, bo nie dzieje się w „Odbiciu zła” zbyt wiele, poza snującą się z przestraszoną miną bohaterką, a ileż razy można tej ostatniej kazać powolnym krokiem i przy narastającej muzyce zbliżać się do drzwi, winkla czy innego miejsca zza którego może wyskoczyć Straszne Coś. Oczywiście nie wyskakuje, a z czasem widz się tą zabawą w kotka i myszkę nudzi. Rozczarowuje też finał i wyjaśnienie całej intrygi… którego właściwie nie ma, a na pewno nie ma na poziomie racjonalnym (stąd też film bliższy jest nadprzyrodzonemu horrorowi niż realistycznemu psychologicznemu thrillerowi). Kilka scen jednak się filmowcom udało, a i nastrój przez pierwszą połowę „Odbicie…” buduje fajny – szkoda, że nie dorównał temu scenariusz.
Czy słyszeliście o Morganach? (30%)
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Niestety słyszeliśmy i chcemy jak najszybciej zapomnieć. Ten film nie jest bardzo zły, nijaki czy głupi – jest do bólu sztampowy. Posklejany z dobrze znanych klisz z filmów o nielubiącej się parze odbudowującej uczucie i, przede wszystkim, obrazów o „city slickers”, mieszczuchach udających się na zachód i doznających zderzenia kultur dotkliwie boli w trakcie oglądania. Trzeba bowiem znosić nie tylko drewniane aktorstwo Granta i Parker (słuszna nominacja do Razzie!), ale też dowcipy w rodzaju „to chyba Sarah Palin” na widok kobiety ze strzelbą, „wolę umrzeć w NY niż żyć gdzie indziej”, czy spotkania z niedźwiedziem grizzly polegające na rozpaczliwym czytaniu poradnika na temat takich właśnie przypadków. A wszystko po to, by dowiedzieć się, że nowojorczycy są „be” bo się rozwodzą, nie mają dzieci i jadają sałatki, a kowboje to są fajni bo noszą strzelby, mówią „Howdy” zamiast „Dzień dobry” i wpieprzają na śniadanie góry bekonu z jajecznicą. Jest jeden niezły dowcip polegający na rozszyfrowaniu przez dziarską kowbojkę skrótu PETA – People for Eating Tasty Animals, ale dla tego jednego rodzynka nie warto oglądać całego filmu.
DZISIAJ:
Amelia Earhart (30%)
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Słowacki wielkim poetą był. W tak szkolny, bezkrytyczny sposób podchodzi do Amelii Earhart reżyserka Mira Nair. Wielką pilotką była – i niewiele więcej się dowiemy z tego absolutnie nijakiego filmu. Jest tu wszystko: miłość do latania od dzieciństwa, życie prywatne łącznie ze zdradzaniem męża, słynny lot przez Atlantyk, pokazanie Earhart jako wielkiej celebrytki… A jednocześnie nie ma nic: największy wyczyn to zaledwie kilka minut czasu ekranowego, teksty o miłości do latania to sztucznie deklamowane pompatyczne banały, w związku Earhart z mężczyznami nie ma ani chemii ani dramatyzmu, o roli celebrytki i wpływie jaki miała na awiację i amerykańskie społeczeństwo nie dowiadujemy się wiele więcej niż z ogranych do bólu nagłówków gazet przelatujących przez ekran. Nie ma też jakiejkolwiek psychologii postaci, choć przecież aż się prosi by spojrzeć na słynną pilotkę przez pryzmat emancypacji kobiet, dążenia do samodzielności. Aktorzy grają nieco sztywno (choć trzeba oddać Swank fizyczne podobieństwo i zaangażowanie w rolę), ich dialogi to górnolotne przemowy albo jednozdaniowe bon-moty, a do tego reżyserka stawia ich w dość sztucznych sytuacjach. Film nabiera rozpędu, kołuje, kołuje, ale aż do końca nie może wystartować – brakuje kulminacji ku której mógłby dążyć. Brakuje też spontaniczności i zdecydowania, by z obfitego i ciekawego materiału wyciąć coś więcej niż laurkę, by przyjąć jakąś nietypową perspektywę z której oglądalibyśmy bohaterkę. W efekcie wychodzi film nudny jak szkolne streszczenia lektur.
DVD:
Universal Soldier: Regeneration (60%)
Johnowi Hyamsowi wspomaganemu przez słynnego ojca Petera, który tu zajmował się zdjęciami, udało przywołać ducha B-klasowych produkcji z lat 80. – w tym samego oryginalnego „Universal Soldier” Rolanda Emmericha. To czym „Regeneration” nie dorównuje oryginałowi (z innymi kontynuacjami – były dwie telewizyjne i jedna kinowa, również z Van Dammem – nawet nie zamierza się porównywać, negując wydarzenia w nich pokazane) to bohaterowie. Niby powracają tu postacie grane przez Van Damme’a i Lundgrena (obaj są już zdecy, ale nie podchodzą bliżej niż na drugi plan – ten pierwszy pojawia się tylko pretekstowo, tylko po to by doprowadzić do finału z jego udziałem, a ten drugi ma zaledwie epizod, również w końcówce filmu. Gorzej, że również wcześniej nie pojawia się żadna postać, którą uznać by można za pierwszoplanowanego bohatera, nikogo komu można by kibicować, lub kogo można się bać (wprowadzenie Lundgrena wprowadza zamęt również co do tego kto jest właściwie „złym bossem”, którego Van Damme powinien rozwalić na końcu). Pomijając jednak tę dziurę scenariuszową, film ma wszystko czego można by było oczekiwać od tego typu produkcji. Są bezwzględne cyborgi i bezduszni, wojskowi lekarze-eksperymentatorzy, jest krwawa jatka i brutalne eksterminacje (nadziewanie na hak jednej z postaci miło przypomina o sposobie w jaki skończył Lundgren w oryginale), a także zamierzone przegięcia (zamiast nałożyć żołnierzom kamerę przykręca się im ją do czaszki). Jest też wyraźny klimat produkcji video sprzed dwóch dekad uzyskany dzięki scenerii – rzecz rozgrywa się w opustoszałym Czarnobylu – elektronicznej muzyce, odpowiedniej dawce przemocy i samej fabule, pesymistycznej bez happy endu. Dodatkowy plusik za rolę Lundgrena, fajnie, że scenarzyści próbowali nieco odwrócić schemat jego postaci, szkoda, że nie wyszło im to do końca. Może piąta odsłona przygód super-żołnierzy nie jest całkowitym ożywieniem trupa jakim stała się seria, ale na pewno regeneracją na tyle udaną, że zombie zaczęło się poruszać.
koniec
17 lutego 2010

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Sprawa prywatna: Odc. 7. Tajemnica maski demona
Marcin Mroziuk

20 III 2023

Po raz kolejny możemy się przekonać, że główna bohaterka jest w gorącej wodzie kąpana, a zarazem ufając swej intuicji jest skłonna zaufać różnym osobom, nie zważając na wysuwane przeciw nim oskarżenia. Przy tej okazji wystawione na próbę będą też jej uczucia do Pabla i Andrésa, a na razie trudno przesądzić, czy któryś z nich w końcu zawładnie je sercem.

więcej »

East Side Story: „Złota Viagra” na męską niedoskonałość
Sebastian Chosiński

19 III 2023

Czosnek uprawiany jest przez ludzi od pięciu tysięcy lat. Jest nie tylko popularną przyprawą, ale przede wszystkim rośliną leczniczą, co dowiodły zresztą badania kliniczne. Przypisuje mu się także nadzwyczajne moce, dzięki którym odstrasza wampiry i czarownice. Czy można zatem dziwić się, że niejednokrotnie stał się również „bohaterem” filmów. Jak chociażby w obyczajowej tragikomedii kazachskiego reżysera Eldara Szybanowa zatytułowanej – adekwatnie do jej treści – „Górski czosnek”.

więcej »

The Last of Us: Odc. 7. Niezapomniana noc w centrum handlowym
Marcin Mroziuk

17 III 2023

Kiedy zastanawiamy się, jak ciężka jest rana Joela i czy Ellie da radę się nim zaopiekować, znienacka otrzymujemy rozbudowaną retrospekcję rozgrywająca się w okresie, gdy dziewczyna uczęszczała jeszcze do szkoły w Bostonie, którą prowadziła FEDRA. No cóż, ta historyjka o dwóch przyjaciółkach mogłaby być nawet interesująca, ale musiałaby się pojawić w innym momencie serialu.

więcej »

Polecamy

Dekoracje waść niszczysz!

Z filmu wyjęte:

Dekoracje waść niszczysz!
— Jarosław Loretz

Ten człowiek jeszcze oddycha!
— Jarosław Loretz

Dama przed podróżą
— Jarosław Loretz

Dama w podróży
— Jarosław Loretz

Wymarzony kochanek
— Jarosław Loretz

Spaleni słońcem
— Jarosław Loretz

Dymek w lesie
— Jarosław Loretz

Beczka bezpieczeństwa
— Jarosław Loretz

Pomsta na ufokach
— Jarosław Loretz

Zupa jednak wyszła za słona
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

Złe odbicie, niedobre
— Jarosław Loretz

Filmowy samolot bez skrzydeł
— Dariusz Kuźma

Tegoż autora

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nieprawdziwi detektywi
— Jakub Gałka

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszyscy za jednego
— Jakub Gałka

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Chodzi o dobre historie i ciekawych bohaterów
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jakub Gałka, Kamil Witek, Konrad Wągrowski, Michał Kubalski

Porażki i sukcesy 2013, czyli filmowe podsumowanie roku
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Krzysztof Spór, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski

Przygody drugoplanowe
— Jakub Gałka

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Wrzesień 2013 (2)
— Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.