Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 maja 2020
w Esensji w Esensjopedii

85. urodziny Wajdy uczczone w Moskwie

Esensja.pl
Esensja.pl
Festiwal Polskich Filmów „Wisła” obchodzi 85. urodziny Andrzeja Wajdy. Z tej okazji rosyjskiej publiczności zostaną zaprezentowane jego dwa słynne filmy: „Panny z Wilka” oraz „Wszystko na sprzedaż”. Pokazany zostanie również dokument przybliżający jego sylwetkę: „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”, nakręcony przez czwórkę adeptów jego Szkoły Filmowej.

85. urodziny Wajdy uczczone w Moskwie

Festiwal Polskich Filmów „Wisła” obchodzi 85. urodziny Andrzeja Wajdy. Z tej okazji rosyjskiej publiczności zostaną zaprezentowane jego dwa słynne filmy: „Panny z Wilka” oraz „Wszystko na sprzedaż”. Pokazany zostanie również dokument przybliżający jego sylwetkę: „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”, nakręcony przez czwórkę adeptów jego Szkoły Filmowej.
Festiwal „Wisła” zbliża się wielkim krokami. Już 15 kwietnia rosyjskiej publiczność zostaną zaprezentowane najlepsze polskie filmy. Nie mogło obyć się bez upamiętnienia ważnych dat związanych z ludźmi polskiego kina, takich jak 15. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego czy 85. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. W związku z tą ostatnią festiwal „Wisła” przygotował krótką retrospektywę twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. W jej ramach zostaną pokazane dwa bardzo ważne filmy: „Panny z Wilka” i „Wszystko na sprzedaż”.
„Panny z Wilka” to adaptacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza, za które Wajda w 1979 roku został nominowany do Oscara. Intymna, refleksyjna opowieść porusza temat stosunku człowieka do naturalnego cyklu przyrody: życia i śmierci. Film wart jest uwagi również za sprawą znakomitych zdjęć Edwarda Kłosińskiego i scenografii Allana Starskiego.
„Wszystko na sprzedaż” jest to opowieścią o człowieku, który niespodziewanie odszedł. Jego śmierć zmusza do zastanowienia się nad tym, kim był naprawdę, co po sobie zostawił, jakim pozostanie w pamięci tych, którzy go kochali, i tych, którzy podziwiali go z daleka. Jest to – jak mówił Andrzej Wajda – opowieść o ludziach, którzy robią filmy – reżyserach, aktorach, asystentach, pomocnikach. Występujący w „Wszystko na sprzedaż” Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska czy Daniel Olbrychski grają samych siebie, występują pod własnymi imionami, mówią swoje teksty. Filmowa fikcja miesza się tu z rzeczywistością. Tytułowa „sprzedaż” to odkrywanie swoich myśli, uczuć, wrażeń – swoisty rachunek sumienia.
Na festiwalu zostanie pokazany również film „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”. Jest to portret dokumentalny mistrza nakręcony przez czwórkę adeptów jego Szkoły Filmowej. Obserwacje uchwycone na przełomie 2006 i 2007 roku na planie „Katynia” połączone są z fragmentami monologu reżysera, dzielącego się swoim wieloletnim doświadczeniem pracy filmowca.
6 marca Andrzej Wajda skończył 85 lat. Jest współtwórcą Polskiej Szkoły Filmowej, reżyserem m.in. „Ziemi obiecanej”, „Brzeziny”, „Wesela”, „Panien z Wilka”, „Katynia”. Laureatem honorowego Oskara, czterokrotnie nominowanym do tej nagrody za swoje filmy. Zdobywcą Złotej Palmy w Cannes za film „Człowiek z żelaza” i laureatem Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.
koniec
9 kwietnia 2011

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Finaliści nagród Hugo 2020 i Retro Hugo 1945

8 IV 2020

Ogłoszono listę finalistów nagród Hugo 2020 i Retro Hugo 1945 za utwory, które swoją premierę miały odpowiednio w latach 2019 i 1944.

więcej »

WĘŻE 2020. „Futro z misia” najgorszym filmem roku

1 IV 2020

Popkulturalna Akademia Wszystkiego już po raz dziewiąty przyznała Węże – nagrody dla najgorszych filmów roku. Najwięcej wyróżnień i tytuł najgorszego filmu roku otrzymało „Futro z misia” w reżyserii Kacpra Anuszewskiego i Michała Milowicza, które triumfowała w aż 4 kategoriach.

więcej »

„Misz Masz czyli Kogel Mogel 3” na czele nominacji do Węży 2020

10 III 2020

Popkulturowa Akademia Wszystkiego (PAW) w dniu 1 IV 2020 r. po raz dziewiąty przyzna wyróżnienia dla najgorszych polskich produkcji kinowych. Zanim jednak to nastąpi czas ogłosić nominacje.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.