Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 września 2018
w Esensji w Esensjopedii

Filmy

Magazyn CLXXIX

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

kinowe

więcej »

dvd i blu-ray (wybrane)

więcej »

Zapowiedzi

Piotr Dumała

ImięPiotr
NazwiskoDumała

Piotr Dumała otrzyma Laur Cisowy

Esensja.pl
Esensja.pl
Piotr Dumała otrzyma doroczny Laur Cisowy, nagrodę przyznawaną polskim reżyserom za wybitne osiągnięcia zawodowe, na festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Wydarzenia główne tegorocznej 21. edycji festiwalu odbędą się w dniach 14-16 lipca, a poprzedzi je tygodniowy Prolog Filmowy.

Piotr Dumała otrzyma Laur Cisowy

Piotr Dumała otrzyma doroczny Laur Cisowy, nagrodę przyznawaną polskim reżyserom za wybitne osiągnięcia zawodowe, na festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Wydarzenia główne tegorocznej 21. edycji festiwalu odbędą się w dniach 14-16 lipca, a poprzedzi je tygodniowy Prolog Filmowy.

Piotr Dumała

ImięPiotr
NazwiskoDumała
Piotr Dumała to jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich twórców filmu animowanego, reżyser, scenarzysta, pisarz i rysownik. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki, studiował również animację pod okiem samego Daniela Szczechury. Od kilku lat Piotr Dumała realizuje także filmy kinowe i w zgodnej ocenie widzów i krytyków posiadają one niepowtarzalny charakter. Wybrane filmy animowane Piotra Dumały oraz kinową fabułę „Ederly” będzie można zobaczyć na „Lecie z Muzami”.
Piotr Dumała zadebiutował w 1981 roku w Studiu Filmowym Se-ma-for w Łodzi filmem animowanym „Lykantropia”, pełnej czarnego humoru opowieści o bestiach, które okazują się tak naprawdę skrywać ludzkie oblicze. W kolejnych latach zrealizował m.in. „Czarnego Kapturka”, w którym chłopiec znany jako Czarny Kapturek staje się czarnym charakterem znanej baśni, „Łagodną” w oparciu o opowiadanie Fiodora Dostojewskiego czy „Latające włosy” z 1984 roku, w którym po raz pierwszy zastosował stworzoną przez siebie technikę animacji polegającej na wydrapywaniu obrazów na płytach gipsowych. Dumała wypracował w ten sposób niezwykle oryginalny i rozpoznawalny styl animacji, dzięki któremu jego filmy nie sposób pomylić z dziełami jakiegokolwiek innego twórcy. Za najważniejszy film w tym okresie jego twórczości uznawane są „Ściany” z 1987 roku, stawiane w jednym rzędzie z najwybitniejszymi dokonaniami klasyków polskiej animacji, jak „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego czy „Fotel” Daniela Szczechury. Nagrodzone m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Espinho, MFF Animowanych w Ottawie czy na Krakowskim Festiwalu Filmowym, „Ściany” to poruszające studium klaustrofobii, odczytywane jako metaforyczna przypowieść o życiu Polaków w PRL-u.

Piotr Dumała
‹Ederly›

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułEderly
Dystrybutor Żółty Szalik
Data premiery18 listopada 2016
ReżyseriaPiotr Dumała
Scenariusz
ObsadaMariusz Bonaszewski, Aleksandra Poplawska, Helena Norowicz, Piotr Skiba, Wieslaw Cichy, Aleksandra Górska, Janusz Chabior, Andrzej Szeremeta
MuzykaSelma Mutal
Rok produkcji2015
Czas trwania87 min
Gatunekdramat, komedia
Zobacz w
Wyszukaj wSkąpiec.pl
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Wyszukaj / Kup
Już wtedy Dumała dał się poznać jako mistrz kina psychologicznego, używający technik kina animowanego do odmalowania najbardziej złożonych stanów emocjonalnych człowieka. W swoich kolejnych dziełach często osadza akcję na granicy jawy i snu, wykorzystując medium filmowe do opowiadania o lękach, obsesjach i tajemnicach swoich bohaterów. Za jedne z jego najwybitniejszych dzieł są uznawane „Franz Kafka” z 1991 roku i „Zbrodnia i kara” z 2000 roku.
Piotr Dumała jest ponadto autorem zbioru opowiadań „Gra w żyletki” i komiksu „Zbrodnia i kara”, a w 2009 roku zadebiutował jako reżyser filmów fabularnych świetnie przyjętym „Lasem” z Mariuszem Bonaszewskim i Stanisławem Brudnym w rolach głównych, w którym z powodzeniem łączy technikę animacji z filmem aktorskim. Z Bonaszewskim współpracował ponadto przy swoim najnowszym filmie aktorskim „Ederly”, onirycznej opowieści o miasteczku istniejącym na granicy realnego świata i snu. Główny bohater, konserwator zabytków Słow trafia tam, by odrestaurować kościelne rzeźby, ale z miejsca zostaje wzięty przez okolicznych mieszkańców za kogoś innego. „Ederly” to czarno-biała, surrealistyczna komedia z elementami kryminału, nagrodzona Złotym Pazurem w Konkursie Inne Spojrzenie na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Piotr Dumała będzie gościem „Lata z Muzami”. 14 lipca odbędzie się spotkanie towarzyszące seansowi krótkich filmów mistrza, których wyboru dokonał sam laureat. Jeszcze tego samego dnia, podczas otwarcia festiwalu, Piotr Dumała otrzyma honorowy „Laur Cisowy”. Dzień później publiczność będzie mogła obejrzeć fantastyczny „Ederly”, po którym także odbędzie się spotkanie z reżyserem.
• • •
Główne wydarzenia 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie odbędą się w dniach 14-16 lipca, a poprzedzi je tygodniowy filmowy „prolog” odbywający się w przestrzeni miasta – w kinie i na plaży. W czasie trwania festiwalu widzowie będą mieli okazję wziąć udział w licznych pokazach filmowych, spotkać twórców polskiego kina, docenić dokonania młodych polskich artystów. Po raz kolejny odbędzie się konkurs polskich filmów krótkometrażowych „Filmowa Młoda Polska”, zaplanowana została prezentacja filmu niemego z premierową muzyką graną na żywo, będą koncerty i występy artystyczne.
Na planie „Ederly”
Na planie „Ederly”
Główne dni festiwalowe poprzedzają też warsztaty artystyczne, które kojarzone są już od lat z „Latem z Muzami”. W dniach 7-16 lipca będzie można wziąć udział w warsztatach z takich dziedzin jak: teatr, taniec, malarstwo, wokal, instrumenty, film-foto, warsztaty ognia i bębny. Finałem tych spotkań jest specjalny plenerowy koncert dla gości i mieszkańców Nowogardu. Miasto w te dni tętni życiem kulturalnym.
koniec
7 czerwca 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

CF nr 1 (58) 2018: Fantastyka miejska
Facta Ficta

18 IX 2018

Ukazał się 58. numer czasopisma naukowo-literackiego „Creatio Fantastica”, poświęcony problematyce fantastyki miejskiej (urban fantasy).

więcej »

Bruno Schulz. Festiwal 2018
EMG

11 IX 2018

Zbliża się kolejna, już 7. edycja Bruno Schulz. Festiwal, która odbędzie się w dniach 9-14 października we Wrocławiu. Tematem wiodącym 7. edycji BSF będzie biografia jako gatunek literacki, filmowy i komiksowy.

więcej »

Arkhamer 2018 już w ten weekend
KF Arkham

22 VIII 2018

Już w piątek o godzinie 17:00 rozpocznie się czwarta edycja Arkhamera – Kaliskiego Weekendu Fantastyki. Organizatorzy przygotowali program ramowy konwentu, w którym znalazły się prelekcje, konkursy, turnieje w planszówki i panele dyskusyjne. Wśród gości imprezy znaleźli się Stanisław Mąderek, Istvan Vizvary, Artur Olchowy i Michał Dzidt.

więcej »

Polecamy

Jezdem opentana

Z filmu wyjęte:

Jezdem opentana
— Jarosław Loretz

Straszliwy sznurek
— Jarosław Loretz

Bujany samochodzik w wersji budżetowej
— Jarosław Loretz

Organiczna bielizna
— Jarosław Loretz

Babulina babulinie nierówna
— Jarosław Loretz

Kocyk zabójca
— Jarosław Loretz

Wilkołak spod budki z piwem
— Jarosław Loretz

Wilkołak sauté
— Jarosław Loretz

Klient w garniturze jest mniej awanturujący się
— Jarosław Loretz

Narodowy zombie
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż twórcy

Czekając na arcydzieło
— Patrycja Rojek

Wkrótce

zobacz na mapie »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.