Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 października 2021
w Esensji w Esensjopedii

Kalendarium: Samuel L. Jackson

Esensja.pl
Esensja.pl
21 grudnia 60 urodziny obchodzi Samuel L. Jackson.

Kalendarium: Samuel L. Jackson

21 grudnia 60 urodziny obchodzi Samuel L. Jackson.
Samuel Leroy Jackson urodził się 21 grudnia 1948 roku w Waszyngtonie jako jedynak, wychowywał się jednak w Tennessee bez udziału ojca, który był alkoholikiem. Uczył się w szkole artystycznej, kierując się jednak początkowo nie w stronę aktorstwa a muzyki. Od wczesnej młodości zainteresowany był ruchem Martina Luther Kinga, która to fascynacja wyrobiła w nim chęć do działań społecznych. Był członkiem różnych murzyńskich organizacji (np: Black Power) na studiach i później, uciekając się często do niezgodnych z prawem działań, za co był stawiany przed sądem i zawieszany w prawach studenta. Dzięki matce, która została poinformowana przez FBI o obserwacji Samuela, Jackson zrezygnował w końcu z członkostwa w skrajnych bojówkach. Pozwoliło mu to powrócić na uczelnię i zrobić licencjat ze sztuki.
Przygodę z aktorstwem rozpoczął od studenckiego teatru i – w latach 70 – filmów telewizyjnych. W 1976 roku przeprowadził się z Atlanty do Nowego Jorku gdzie występował na scenie. Ten okres zbiegł się z uzależnieniem od alkoholu i kokainy, co było zapewne jedną z przyczyn nieistnienia w hollywoodzkim kinie. Jackson miał za to szczęście do mentorów – jego karierą interesowali się Morgan Freeman i Spike Lee, przy czym ten ostatni zaproponował mu niewielkie rólki w swoich filmach.
Na początku lat 90. Jackson popadł w tak silny nałóg, że rodzina musiała wysłać go na kurację odwykową. Okazało się to zbawienne dla kariery. Już w 1991 roku Jackson zagrał w filmie „Malaria” Spike Lee za co został nagrodzony w Cannes nagrodą dla aktora drugoplanowego, a sam wypowiadał się, że rola uzależnionego była dla niego otrzeźwieniem i katharsis. W tym momencie jego kariera ruszyła na dobrze: rozpoczął od drugoplanowych ról w głośnych filmach w rodzaju „Parku Jurajskiego” czy „Czasu patriotów”, by przejść na pierwszy plan w komediach „Amos and Andrew” a przede wszystkim w „Pulp Fiction” Quentina Tarantino – za ten ostatni film był nominowany do Oscara, Złotego Globu i BAFTA. Równie dobrze przyjęty został występ w „Czasie zabijania”, a sukcesem komercyjnym okazała się „Szklana pułapka 3”. Jednocześnie jednak w pełni ujawniła się „pułapka box officu” i okazało się, że dobre role (np: w „Jackie Brown”) przeplatają się z mało ambitnymi produkcjami za które Jackson był ganiony (np: „Kula”, „Shaft” czy „xXx”). W 2000 roku Jackson został uhonorowany gwiazdą w Alei Sław, a na popularność znacząco wpłynęła rola – trzecioplanowa co prawda, ale charyzmatyczna i zauważalna – w nowej trylogii „Gwiezdnych Wojen” (zresztą dobry odbiór postaci Mace Windu wpłynął na jej rozwój w kolejnych filmach).
Mimo iż od czasów „Pulp Fiction” nie otrzymał w znaczącym filmie samodzielnej roli (za to bardzo często był partnerem innych sław, w tym czterokrotnie Bruce’a Willisa), uznawany jest za jednego z najbardziej dochodowych aktorów. Jego filmy, wliczając w to obrazy w których występował na dalszym planie, przyniosły prawdopodobnie ponad 4 miliardy dolarów zysku (a inne wyliczenia mówią nawet o 7mld) co daje mu drugie miejsce na liście wszechczasów.
Jackson ma żonę i córeczkę, mieszkają obecnie w Los Angeles.
Czytaj też:
Filmografia:
koniec
21 grudnia 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Copernicon 2021: spotkajmy się w Wirtualnym Toruniu!

5 VIII 2021

W tym roku Copernicon odbędzie się wyjątkowo w cyberprzestrzeni dzięki aplikacji Gather Town. Umożliwia ona uczestnictwo w festiwalu z dowolnego miejsca na świecie bez utraty unikalnej atmosfery konwentu fantastyki oraz stworzenie wrażenia faktycznej bliskości z innymi uczestnikami.

więcej »

Nebule 2020 przyznane

6 VI 2021

W sobotę 5 czerwca ogłoszono laureatów nagrody Nebula za rok 2020.

więcej »

Finaliści nagród Hugo 2021

13 IV 2021

Ogłoszono listę finalistów nagród Hugo 2021 za utwory, które swoją premierę miały w roku 2020.

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.