Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 5 października 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
60,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Co nam w kinie gra: Pożegnanie Eastwooda? (27.03.2009)

Esensja.pl
Esensja.pl
Pomagamy wybrać seans filmowy na weekend. Premiery tego tygodnia to: „Gran Torino”, „Miasto ślepców”, „Człowiek na linie: Man on Wire”, „The International”, „Dzielny Despero” i „Zapowiedź”.

Esensja

Co nam w kinie gra: Pożegnanie Eastwooda? (27.03.2009)

Pomagamy wybrać seans filmowy na weekend. Premiery tego tygodnia to: „Gran Torino”, „Miasto ślepców”, „Człowiek na linie: Man on Wire”, „The International”, „Dzielny Despero” i „Zapowiedź”.

Co tydzień w piątek punktualnie o godzinie 10:00 szukajcie na naszych łamach poradnika, mającego pomóc wybrać wam premiery filmowe, na które w najbliższy weekend warto wybrać się do kina. Jeśli natomiast chcecie nadrobić zaległości – sprawdzajcie, co warto zobaczyć według Zgryźliwych Tetryków.

WASZ EKSTRAKT:
60,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Gran Torino
Podobno ostatnia kreacja aktorska Clinta Eastwooda, który ma już poświęcić się tylko reżyserii. Walt Kowalski, weteran o stalowej woli, żyjący w świecie, który nieustannie ulega zmianom, zostaje zmuszony przez sąsiadów-imigrantów do trudnej konfrontacji z własnymi zadawnionymi uprzedzeniami.
Piotr Dobry rozmawia z samym sobą w tekście „Z notatnika schizofrenika: Gran Torino”
– Piotrze, obejrzałem „Gran Torino” i wcale się nie dziwię, że został pominięty przy oscarowych nominacjach. Dawno nie widziałem czegoś tak archaicznego w formie i treści.
– To, co dla ciebie jest archaizmem, ja widzę jako świadomą prostotę. Forma jest tu przecież typowo dla Eastwooda, po ockhamowsku przycięta do treści. Spodziewałeś się Aronofsky′ego czy jak?
Czytaj cały tekst.
Clint Eastwood w swojej ostatniej ponoć roli – i dobrze, bo trzeba wiedzieć kiedy godnie odejść (najlepiej po świetnym „Za wszelką cenę”, no ale na to już za późno). W „Gran Torino” jest – mimo swoich deklaracji poza planem – powolny i wyraźnie zbyt stary, by grać twardzieli.
Opinie tetryków:
Kamila Sławińska: Końcówka zdecydowanie zbyt melodramatyczna, a to przymiotnik, jakiego nie używało się nigdy w opisie dzieł Clinta. Mimo to z przyjemnością daję ekstra punkty za brawurową kreację aktorską (ach, te mamroty i parskania, godne starego niedźwiedzia!) i za pełen współczucia i sympatii sportretowanie rodziny chińskich imigrantów i pełnej szacunku relacji, jaka rozwija się między głównym bohaterem a jego sąsiadami. (7/10)
Ocena widzów wg www.imdb.com: 8.4/10
Ocena krytyków wg www.rottentomatoes.com: 80%
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Miasto ślepców
Ekranizacja powieści Jose Saramago. Akcja opowieści dzieje się w nienazwanym współczesnym mieście, którego mieszkańcy z niewyjaśnionych przyczyn zaczynają tracić wzrok.
Fernando Meirelles bawi się w doktora. Diagnoza wydaje się jasna – stan pacjentów jest ciężki, lecz nie beznadziejny. Choroby duszy nie da się wyleczyć witaminami ani dobrą energią. „Miasto ślepców” musi budzić skojarzenia z terapią szokową.
Opinie tetryków:
Kamila Sławińska: Przez pierwsze minuty dałam się wciągnąć w klimat, i naprawdę obchodziły mnie losy bohaterów; cóż z tego, skoro w tym właśnie momencie, kiedy najbardziej chciałam się dowiedzieć, co z tego wyniknie (tak na fabularnym, jak i na filozoficznym poziomie) – dla Meirellesa i spółki cała opowieść stała się jedynie pretekstem dla pokazywania festiwalu zezwierzęcenia.(3/10)
Ocena widzów wg www.imdb.com: 6.8/10
Ocena krytyków wg www.rottentomatoes.com: 40%
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Człowiek na linie: Man on Wire
Dokument. Artystyczne przestępstwo stulecia to historia niesamowitego wyczynu jakiego dokonał 7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit. Marzeniem tego francuskiego linoskoczka było przejście po linie rozciągniętej między zbudowanymi wówczas niedawno bliźniaczymi wieżami World Trade Center.
Opinie tetryków:
Kamila Sławińska: Pasjonujący dokument o fantastycznym wydarzeniu, filozoficzna przypowieść o potędze wielkich marzeń, list miłosny do Nowego Jorku i unikalna, intymna rekonstrukcja końca pewnej przyjaźni – to wszystko w jednym. (10/10)
Ocena widzów wg www.imdb.com: 8.1/10
Ocena krytyków wg www.rottentomatoes.com: 100%
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
The International
Bohaterem historii jest nieugięty agent Interpolu, który postanawia zrobić wszystko, aby na jaw wyszły przekręty, handel bronią, korupcja i morderstwa, w które zaangażowani są przedstawiciele największych światowych instytucji finansowych.
Opinie tetryków:
Kamila Sławińska: Oto jest thriller na miarę naszych czasów, naznaczonych wszechświatowym krachem finansowym: opowieść kryminalna, w której przestępcą jest… bank. Ładny koncept, ale trochę mało na pasjonujący film. (6/10)
Ocena widzów wg www.imdb.com: 6.9/10>
Ocena krytyków wg www.rottentomatoes.com: 58%
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dzielny Despero
Familijny, animacja. Główny bohater opowieści to Despero – mała myszka z wielkimi uszami, która wraz z rodziną mieszka we wspaniałym zamku. Jest niezwykłą myszką, uwielbia muzykę, czyta książki, zakochuje się w księżniczce. Zarówno te cechy, jak i wygląd tak różniące ją od innych myszy, sprawiają, że Despero jest odrzucony przez najbliższą rodzinę i otoczenie. Występują też inne niezwyczajne postaci: śliczna księżniczka, nierozgarnięta służąca i całkiem sympatyczny szczur.
Bajka nietypowa, bo odwołująca się do klasyki, a nie przesłodzonych produkcji współczesnych, które albo dzieci traktują jak kompletnie nieznających świata idiotów, albo je ignorują, będąc po prostu parodiami kina dorosłego, skierowanymi do dorosłych. „Dzielny Despero” jest wymagający, bo i porusza trudne tematy (śmierć, smutek, fałsz przyjaciół, odkupienie win – przy czym dotyczy to również głównych bohaterów, którzy potrafią być bardzo egoistyczni), i jest opowiedziany w dość skomplikowany sposób.
Opinie tetryków:
Kamila Sławińska: Och, gdybyż tylko ta produkcja miała tyle szczęścia do scenarzystów, co do artystów, projektantów i animatorów! Postacie prześliczne, robota wspaniała – ale niestety forma przerasta treść o kilka długości. (7/10)
Ocena widzów wg www.imdb.com: 6.1/10
Ocena krytyków wg www.rottentomatoes.com: 54%
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zapowiedź
Thriller SF. W 1958 roku w pewnej szkole zakopano kapsułę z rysunkami dzieci. Została ona odkopana 50 lat później, jednak okazało się, że jeden z tych rysunków to coś więcej niż tylko dziecięca fantazja. John Koestler wkrótce przekona się, że umieszczone na kartce papieru przypadkowe cyfry w rzeczywistości wyznaczają daty najstraszniejszych katastrof ostatniego pół wieku. Nie wszystkie proroctwa już się jednak wypełniły… Zostały jeszcze trzy daty.
Ocena widzów wg www.imdb.com: 7.1/10
Ocena krytyków wg www.rottentomatoes.com: 26%
koniec
27 marca 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Parasol ogrodowy – jaki wybrać?

24 IX 2023

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a mimo to pogoda nas rozpieszcza. To idealny moment na to, by kupić parasol ogrodowy. Producenci zwykle nieco obniżają ceny w związku z mijającym sezonem, a jednocześnie wybór jest duży. Parasol to zakup na lata, przez zimę bez problemu przechowasz go razem z meblami ogrodowymi. Podpowiadamy zatem, jakie parasole ogrodowe warto wybierać.

więcej »

Odkurzacz basenowy: jak skutecznie utrzymać czystość w Twoim basenie?

16 IX 2023

Odkurzacz basenowy to niezwykle przydatne narzędzie, które pomaga utrzymać czystość w Twoim basenie. Dzięki niemu możesz skutecznie usunąć zanieczyszczenia, takie jak liście, piasek czy owady, które gromadzą się na dnie i powierzchni zbiornika. Warto zainwestować w odkurzacz basenowy, ponieważ pozwala zachować krystaliczną czystość basenu, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia korzystających z niego osób.

Dlaczego utrzymanie czystości w basenie jest ważne?

więcej »

Jaki prezent dla 6-latka wybrać?

13 IX 2023

Idealny prezent dla 6-latka jest dużo większym wyzwaniem niż dla noworodka czy niemowlęcia. Dziecko w tym wieku ma już jasno sprecyzowane zainteresowania i co najważniejsze oczekiwania. Nietrafione upominki mogą spotkać się nie tylko z odrzuceniem, ale wręcz z wyraźnym sprzeciwem. Dlatego też warto z wyprzedzeniem zaangażować się w poszukiwania i znaleźć taki pomysł na gift, który przypadnie dziecku do gustu. Jaki prezent dla 6-latka wybrać? Czym się kierować, chcąc kupić świetny prezent (...)

więcej »

Polecamy

Warzywny dramat

Z filmu wyjęte:

Warzywny dramat
— Jarosław Loretz

Międzygwiezdne fotele w natarciu
— Jarosław Loretz

Peregrynacje wyssane z palca
— Jarosław Loretz

Podróże międzygwiezdne de luxe
— Jarosław Loretz

E.T. wersja hard
— Jarosław Loretz

Ogrodowy nielot
— Jarosław Loretz

Mumii podejście drugie
— Jarosław Loretz

Mumia z gwiazd
— Jarosław Loretz

Pracownik idealny
— Jarosław Loretz

Niech się mury… drzewią?
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Ślepowidzenie
— Sebastian Chosiński

Umrika
— Sebastian Chosiński

„Tajemnice Bridgend” i „Czarodziejska góra”
— Sebastian Chosiński, Konrad Wągrowski

Jesteśmy waszymi przyjaciółmi
— Sebastian Chosiński

Slow West
— Sebastian Chosiński

Imigranci
— Marta Bałaga, Sebastian Chosiński

Steve Jobs
— Kamil Witek

Pakt z diabłem
— Marta Bałaga

Intruz
— Sebastian Chosiński

W piwnicy
— Marta Bałaga

Tegoż twórcy

Krótko o filmach: Bezpieczna przystań na pustyni
— Sebastian Chosiński

Zderzenie wizji i osobowości
— Marcin Mroziuk

Pomysł na życie zawodowe po osiemdziesiątce
— Konrad Wągrowski

7. American Film Festival: Siedmiu wspaniałych
— Kamil Witek

7. American Film Festival: Znaczy kapitan
— Kamil Witek

Esensja ogląda: Październik 2016 (2)
— Jarosław Loretz, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

To mógł być dobry film
— Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Luty 2013 (DVD i BR)
— Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Jarosław Loretz

Esensja ogląda: Styczeń 2013 (DVD i Blu-Ray)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Styczeń 2013 (Kino)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Piotr Dobry, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Alicja Kuciel, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.