Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 stycznia 2022
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Co nam w kinie gra: Dwóch solistów w duecie, a piła znów rżnie (23.10.2009)

Esensja.pl
Esensja.pl
Pomagamy wybrać seans filmowy na weekend. Premiery tego tygodnia to: „Solista”, „Serafina”, „Odgłosy robaków: zapiski mumii”, „Notorious”, „Piła VI”, „Granice miłości”, „Mniejsze zło”, „Zero” i „Gamer”.

Esensja

Co nam w kinie gra: Dwóch solistów w duecie, a piła znów rżnie (23.10.2009)

Pomagamy wybrać seans filmowy na weekend. Premiery tego tygodnia to: „Solista”, „Serafina”, „Odgłosy robaków: zapiski mumii”, „Notorious”, „Piła VI”, „Granice miłości”, „Mniejsze zło”, „Zero” i „Gamer”.

Co tydzień w piątek punktualnie o godzinie 10:00 szukajcie na naszych łamach poradnika, mającego pomóc wybrać wam premiery filmowe, na które w najbliższy weekend warto wybrać się do kina. Jeśli natomiast chcecie nadrobić zaległości – sprawdzajcie, co warto zobaczyć według Zgryźliwych Tetryków.

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Solista
Głównym bohaterem historii jest utalentowany skrzypek Nathaniel Ayers, który w czasie drugiego roku studiów na prestiżowej akademii muzycznej Juilliard School of Music w Nowym Jorku, zachorował na schizofrenię i ostatecznie skończył jako bezdomny zarabiający na życie graniem na ulicach.
Czytaj w „Esensji":
Historia skrojona dokładnie pod gusta Akademii, broniąca się tylko tym, że jest prawdziwa. Ciężko uwierzyć, ale rozwiedziony pracoholik, uczący się od kloszarda pasji i dobroci oraz upadły geniusz, nie mogący odnaleźć się w społeczeństwie, to postacie prawdziwe. Do tego znakomicie zagrane przez Jamiego Foxxa i Roberta Downeya Jr. Oscarowy faworyt? No nie, do tego jest „Soliście” jednak daleko. (70%)
Tetrycy o filmie:
Piotr Dobry: Robert Downey Jr. jest wspaniały jako współczesny Judym pochylający się nad bezdomnym z początku tylko dla korzyści, a dopiero później również ze szlachetniejszych pobudek. Jamie Foxx jako ów bezdomny tworzy równie przejmującą kreację co w „Rayu”. Właściwszym tytułem byłby tu chyba „Duet”, bo mimu kilku popisowych solówek prawdziwy koncert gry aktorskiej dostajemy, kiedy obaj panowie są w jednym kadrze. (9/10)
Ocena widzów wg www.imdb.com: 6.9/10
Ocena krytyków wg www.rottentomatoes.com: 54%
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Serafina
W 1913 roku niemiecki kolekcjoner Wilhelm Uhde, jeden z pierwszych nabywców dzieł Picassa i odkrywca Celnika Rousseau, wynajmuje mieszkanie w Prowansji, aby pisać i odpocząć od intensywnego paryskiego życia. Do prac domowych zatrudnia 48-letnią Séraphine. Wkrótce u jednego z lokalnych notabli dostrzega fascynujący obraz namalowany na desce. Jego zaskoczenie jest olbrzymie, gdy dowiaduje się, że jego autorką jest właśnie Séraphine.
Czytaj w „Esensji":
Mimo że „Serafina” nie unosi się zbytnio ponad poziom typowego filmu biograficznego, jest przede wszystkim brawurowo zagrana, z pełnymi i ujmującymi kreacjami. W podobieństwie do żywych, niemal „ruchomych” obrazów artystki, tak i film Provosta ma osobisty czar i niełatwy do wyjaśnienia wewnętrzny magnetyzm, pozwalający interpretować go co najmniej na kilku płaszczyznach. (70%)
Tetrycy o filmie:
Urszula Lipińska: Martin Provost zebrał w swoim filmie najważniejsze zalety francuskiego kina: od poziomu w jakim autor zwraca się do widza po delikatność dotykania tak bardzo zbanalizowanych przez reżyserów tematów jak niewytłumaczalność talentu czy odmienność artysty. W „Serafinie” twórca nie uzurpuje sobie prawa do wykładania na ekranie wszystkiego. Opowiada historię będącą rewersem „Mojego Nikifora”, odwrotnie niż państwo Krauze, przekonując, że nie każdą odmienność można oswoić i zaadaptować do społecznych norm. „Serafina” wybija się wysoko ponad poziom filmu biograficznego o wyjątkowej artystce, stając się bardziej obrazem o nieprzeniknionej naturze geniuszu. Talent Serafiny nie przenosi jej ani odmiany losu, ani nie ratuje jej od tragedii, ani nie jest siłą destrukcyjną – a w kierunku takich prostych tez skłania się większość filmowych biografii. Provost natomiast podsuwa mnóstwo spostrzeń o tajemnicy geniuszu, ale żadnego z nich nie zamyka kropką. (8/10)
Michał Oleszczyk: Wstrząsający film o niedopasowaniu artysty wobec świata: nic wspólnego z „Moim Nikiforem”, bo nie ma tu żadnej waty ani cukru. Serafina nie jest miłą nieszkodliwą maskotką ani nawet ciekawym dziwadłem – pod tym głupkowatym wyrazem twarzy, jaki Yolande Moreau tak wspaniale zagrała, czai się gniew, religijny obłęd, autodestrukcyjna spirala. Wybitny film, a jeśli ktoś napisze, że to proza i powieść, odpowiadam: tak – jak u Manna, jak u Hamsuna. (10/10)
Ocena widzów wg www.imdb.com: 7.4/10
Ocena krytyków wg www.rottentomatoes.com: 91%
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Odgłosy robaków: zapiski mumii
Myśliwy polujący na króliki odkrywa w lesie zmumifikowane ciało 40-letniego mężczyzny. Lekarze twierdzą, że zgon nastąpił około stu dni wcześniej. Zmarły prowadził dziennik, z którego możemy odtworzyć ostatnie dwa miesiące jego życia.
Czytaj w „Esensji":
Eksperymentalne kino esejowo-dokumentalne. Płynące z zapisków mądrości są prawdziwe, sny i halucynacje chwilami przerażają, ale robi to wrażenie przez pierwsze kilkanaście minut. Z czasem jest już tylko monotonną i męczącą wyliczanką, wywołującą u oglądającego co najwyżej ból brzucha. (30%)
Ocena widzów wg www.imdb.com: 7.8/10
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Notorious
Film opowiada historię Christophera Wallace′a, który dzięki swemu talentowi i determinacji osiągnął sukces i stał się – dla wielu – największym raperem wszech czasów. Film opowiada o jego trudnej drodze do sławy i bezkompromisowej osobowości. Historia Notoriousa B.I.G. nadaje nowy wymiar legendzie tzw. „amerykańskiego snu”.
Czytaj w „Esensji":
Dokładnie to, co na raperskich teledyskach: mnóstwo bluzgów, kręcących tyłkami nagich lasek i grubi Murzyni w śmiesznych czapkach, obwieszeni złotem. Uparty, bezwzględny, pomiatający kobietami i je zdradzający – jego życie i wybory zupełnie nie tworzą dojrzałego mężczyzny, jakim nazywa się Notoriousa w finale filmu. I to, obok niepotrzebnego rozdęcia do prawie 130 minut, główna wada filmu. Poza tym nie jest wcale tak źle: niezłe aktorstwo, trochę humoru, a na okrasę odważne sceny seksu. (60%)
Tetrycy o filmie:
Urszula Lipińska: Brakuje tu ręki Spike’a Lee. Artysty, potrafiącego rozrysować na ekranie zależność między człowiekiem i środowiskiem potęgującym napięcie otaczającym bohatera. Zawężenie perspektywy do kurczowego trzymania się jedynie postaci Notoriousa niestety z czasem mści się na George’u Tillmanie. Jamal Woodlard talent aktorski ma odwrotnie proporcjonalny do rozmiarów, podobnie jak reszta mizernej obsady. Jedyna ratowana dobrym aktorstwem Angeli Bassett matka rapera dowodzi, że można było znaleźć ciekawe i mniej banalne ujęcie jego biografii. Jej udało się pokazać nerw tego tragicznego istnienia raptem w trzech scenach. Woodlardowi nie wyszło nawet przez dwie godziny. (4/10)
Ocena widzów wg www.imdb.com: 6.3/10
Ocena krytyków wg www.rottentomatoes.com: 50%
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Piła VI
Kolejna część głośnego cyklu. Agent specjalny Peter Strahm nie żyje, a detektyw Mark Hoffmann stał się niepokonanym następcą Jigsawa. Jednak, kiedy FBI zbliża się do Hoffmanna, jest on zmuszony do uruchomienia nowej śmiercionośnej gry, a wielki plan Jigsawa wreszcie zostaje zrozumiany…
Czytaj w „Esensji":
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Granice miłości
Historia kilku osób, żyjących w różnych miejscach i w różnym czasie. Ich losy związane są jednak ze sobą tajemnicą wybaczenia i miłości.
Ocena widzów wg www.imdb.com: 6.8/10
Ocena krytyków wg www.rottentomatoes.com: 29%
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mniejsze zło
Film na podstawie powieści Janusza Andermana „Cały czas”. Głównym bohaterem jest pisarz, karierowicz-oportunista, tłem historii – polskie dzieje najnowsze, od PRL-u do dnia dzisiejszego. Jest rok 1980 i od młodych, wykształconych ludzi oczekuje się zajęcia jasnego stanowiska: albo jesteś z nami, albo… przeciw nam. Ale Kamil jakoś nie potrafi się określić.
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zero
W wielkiej, bliżej nieokreślonej metropolii wstaje dzień. Na wysokim piętrze biurowca, w dużym gabinecie szefa międzynarodowej korporacji dzwoni telefon. Biznesmen chwilę wpatruje się w ekran komórki, aż w końcu odbiera. Dzwoni niechlujny tłuścioch jadący rozklekotanym vanem z dziwacznym towarzyszem. Pyta o decyzję. Chodzi o śledzenie pewnej osoby. Po chwili wahania biznesmen potwierdza zlecenie…
Czytaj w „Esensji":
Zero” to Altmanowska w stylu, bardzo precyzyjnie napisana, wielowątkowa historia, z wieloma bohaterami. Kamera zawsze idzie za tym, który wypowiada ostatnie słowo w scenie. Film narzuca reżim, trzyma w napięciu, zmusza do dyscypliny, ale emocjonalnie wychodzimy na zero.
Czytaj cały tekst.
• • •
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Gamer
Niedaleka przyszłość, w której przenikanie do umysłów innych dzięki wysoko rozwiniętej technologii stało się faktem. Ludzie kontrolują się wzajemnie poprzez gry komputerowe. Kable jest mistrzem niezwykle okrutnej gry „Slayers”, której uczestnicy kierują prawdziwymi więźniami. Kable jest skazańcem, kontrolowanym przez Simona, młodego gracza, który zwycięża we wszystkich rozgrywkach.
Ocena widzów wg www.imdb.com: 6.1/10
Ocena krytyków wg www.rottentomatoes.com: 29%
koniec
23 października 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Hugo 2021 – laureaci

20 XII 2021

18 grudnia podczas 79 Worldconu w Washington D.C. przyznano Nagrody Hugo 2021.

więcej »

Copernicon 2021: spotkajmy się w Wirtualnym Toruniu!

5 VIII 2021

W tym roku Copernicon odbędzie się wyjątkowo w cyberprzestrzeni dzięki aplikacji Gather Town. Umożliwia ona uczestnictwo w festiwalu z dowolnego miejsca na świecie bez utraty unikalnej atmosfery konwentu fantastyki oraz stworzenie wrażenia faktycznej bliskości z innymi uczestnikami.

więcej »

Nebule 2020 przyznane

6 VI 2021

W sobotę 5 czerwca ogłoszono laureatów nagrody Nebula za rok 2020.

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Ślepowidzenie
— Sebastian Chosiński

Umrika
— Sebastian Chosiński

„Tajemnice Bridgend” i „Czarodziejska góra”
— Sebastian Chosiński, Konrad Wągrowski

Jesteśmy waszymi przyjaciółmi
— Sebastian Chosiński

Slow West
— Sebastian Chosiński

Imigranci
— Marta Bałaga, Sebastian Chosiński

Steve Jobs
— Kamil Witek

Pakt z diabłem
— Marta Bałaga

Intruz
— Sebastian Chosiński

W piwnicy
— Marta Bałaga

Tegoż twórcy

Mąż stanu, którego trudno polubić
— Sebastian Chosiński

One Man Show
— Kamil Witek

Esensja ogląda: Styczeń 2017 (1)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz

Wzloty i upadki kobiety zawiedzionej
— Sebastian Chosiński

Esensja ogląda: Kwiecień 2013
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Tomasz Kujawski, Małgorzata Steciak, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Marzec 2013 (2)
— Grzegorz Fortuna, Alicja Kuciel, Małgorzata Steciak, Agnieszka Szady

Esensja ogląda: Styczeń 2013 (Kino)
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Piotr Dobry, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Alicja Kuciel, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady, Konrad Wągrowski

Film w teatrze, teatr w filmie
— Konrad Wągrowski

Pociąg (do) drugiej klasy
— Jakub Gałka

Dziecko z krwią na rękach
— Ewa Drab

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.