Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić

10 najlepszych gier planszowych dla dzieci

Przez ostatnie dziesięć lat nie tylko pojawiały się gry mające bawić dorosłych czy też młodzież, ale również dzieci. Co ważne, nie ustępują one w pomysłowości ani wykonaniu tym „poważniejszym” tytułom. Czasami zaś te proste gry potrafią przykuć uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. To gry, które rozwijają i uczą, a co najważniejsze bawią. Oto dziesięć, naszym zdaniem, najbardziej pomysłowych i udanych tytułów ostatnich lat, wydanych oczywiście w Polsce.

Esensja

10 najlepszych gier planszowych dla dzieci

Przez ostatnie dziesięć lat nie tylko pojawiały się gry mające bawić dorosłych czy też młodzież, ale również dzieci. Co ważne, nie ustępują one w pomysłowości ani wykonaniu tym „poważniejszym” tytułom. Czasami zaś te proste gry potrafią przykuć uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. To gry, które rozwijają i uczą, a co najważniejsze bawią. Oto dziesięć, naszym zdaniem, najbardziej pomysłowych i udanych tytułów ostatnich lat, wydanych oczywiście w Polsce.
Elefun
Doskonała, niekonwencjonalna gra zręcznościowa dla najmłodszych, ale nie tylko. Okazuje się, że urok i prostota „Elefun” podbijają serca również dorosłych graczy, gdy wraz z trzylatkami łapią motyle. Elementy zapewniające świetną rozrywkę to pocieszny słonik (na baterie) z dłuuugą trąbą, przez którą w powietrze wyrzucane są kolorowe motylki oraz siatki służące do ich chwytania. Zwierzątko ustawiamy na podłodze, uruchamiamy mechanizm wydmuchiwania i obserwujemy radosne podskoki dzieci lub też z zapałem przyłączami się do nich. Niezastąpiona pozycja dla skorych do zabaw rodzin!
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Galopujące świnki
Wyścigi świnek po smakołyki. Słodkie figurki prosiaczków na pewno przykują uwagę maluchów, a proste zasady pozwalą na szybkie ich przyswojenie i rozpoczęcie rozgrywki. Gra oparta jest na wykładaniu kart w odpowiednich kolorach i poruszanie świnek na najbliższe wolne pole na torze. Jeśli zwierzak znajdzie się na przodzie stawki, gracz otrzymuje smakołyk. Jednak należy tutaj nauczyć się planować i nie rzucać kart na oślep. Tytuł zdecydowanie przykuwa uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Po prostu ma w sobie to coś.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Halli Galli
Co powstanie z połączenia talii „owocowych” kart i hotelowego dzwonka? Mnóstwo udanej zabawy, kształcącej u najmłodszych umiejętność szybkiego dodawania. Prosta karciana gra, w której sięgnąć do leżącego między graczami dzwonka należy wtedy, gdy suma odsłoniętych na stole owoców jest równa dokładnie 5 – nie mniej, nie więcej. Osoba z lepszym refleksem zgarnia wyłożone karty, które – niczym w klasycznej „wojnie” – zwiększają pulę gracza. Reguły dają się też przenosić na zwykłą talię kart (a zamiast dzwonka można użyć pluszowej zabawki), ale jakość oryginału zachęca do kupna.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Noc magów
Czy „Noc magów” to jeszcze gra planszowa…? Zdania zapewne są podzielone. Zapewne dlatego, że mamy do czynienia z… grą zręcznościową. Na planszy zapełnionej różnorodnymi pionkami ręcznie przesuwając swojego zawodnika staramy się umieścić swój kociołek w zagłębieniu na środku planszy. Nasze ruchy powodują, że inne pionki spadają z planszy, co kończy turę i przekazuje kolejkę do następnego gracza. A jeśli komuś za mało takiej zabawy, może… zgasić światło. Kluczowe pionki świecą, te mniej kluczowe nikną w ciemnością, ale wciąż słychać, jak spadają. Świetna zabawa dla całej rodziny.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Penguin
Pingwiny niczym koty zawojowały serca ludzkości (świadczy o tym chociażby liczba filmów o czarno-białych ptakach). Również pośród planszówek nie brak tych sympatycznych drepcących zwierzaków. „Penguin” to gra, w której staramy się wyzbyć wylosowanych pingwinów, ustawiając je w piramidzie. Każdy z graczy po kolei dokłada jedną ze swoich figurek do konstrukcji. Jednak należy pamiętać o tym, że pingwiny to ptactwo społeczne i nie będzie stać byle komu na ramionach. Dlatego dostawiony pingwin musi opierać się na chociaż jednym tego samego koloru, co on. Karciana wersja „Penguin” to „Pingu-Party”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Pewnego razu
Świetna wspólna zabawa dla tych, którzy nie lubią przegrywać: w tej grze nie ma zwycięzcy i pokonanych. W pierwszym etapie rozwijamy zdolności manualne, wyłuskując z woreczka elementy o potrzebnym nam kształcie (kwadrat, prostokąt, koło lub owal). Jeśli okazują się nam nieprzydatne, można je dołożyć współgraczom. Jeśli i im nie są potrzebne, odkładane są na bok, gdzie tworzą szereg obrazków-symboli. W drugim etapie właśnie z tychże wszyscy razem układają bajkę… Doskonała gra na jesienne i zimowe wieczory – dla dzieci i ich rodziców.
Pędzące żółwie
Dla młodszych – świetna zabawa, dla starszych – fascynująca gra. Jak doprowadzić żółwia w „swoim” kolorze do mety, by inni gracze się nie zorientowali, który to (z 5 biorących udział w wyścigu niezależnie od liczby graczy), a przez to nie mieli szansy nam przeszkadzać? Jak przy okazji nie doprowadzić niechcący do zwycięstwa któregoś ze współgraczy? Jedna z tych gier, która mimo zaskakująco krótkiego dystansu od startu do mety, nie kończy się zbyt szybko. Pomysłowo i ładnie wykonane figurki żółwi, potrafiące wspinać się jeden na drugiego, barwne karty do gry i Tajemnica.
Re Re Kum Kum (Skaczące żabki)
Prościutka gra dla najmłodszych, przyciągająca uwagę doskonałym wykonaniem – solidne kartonowe pola w stylu pływających liści, drewniane żabki i piękne wielkie żaby z ruchomymi oczami (będącymi kluczowym elementem rozgrywki). Prościutka, ale ani nudna, ani nieciekawa. Rozgrywka, polegająca na skakaniu z listka na listek, gdy nie widzą tego stare żaby uczy pamięci i spostrzegawczości, a artefakt zwycięzcy – ciemne okulary Mieczysława Frogga to marzenie każdego dzieciaka. Przyjemna zabawa, a od strony wykonania z pewnością jedna z najładniejszych pozycji na naszym rynku.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Serpentina
Gra karciana, rozwijająca ideę domina. Barwne karty przedstawiają głowę (7 sztuk – 6 kolorów plus „joker”), końcówkę ogona (takoż 7) i ciało węża (36 kart). Tułów jest dwubarwny na zasadzie kostki domina: kolor z jednego brzegu płynnie przechodzi w drugi. Gracze po kolei losują po jednej karcie i próbują dołączyć ją do już wyłożonych, doklejając trzymany na ręku fragment węża do odkrytych głów, ogonów i tułowi – a czasem sklejając dwa już leżące, dłuższe lub krótsze kawałki. Gracz, który doprowadza do połączenia głowy z ogonem (przy przynajmniej jeszcze jednym elemencie ciała), zabiera wszystkie tworzące węża karty – a im gad dłuższy, tym więcej zyskuje punktów na koncie. Jedyną wadą gry jest konieczność uprzedniego posprzątania pokoju, gdyż z uwagi na wielkość tworzonych węży najlepiej gra się na podłodze.
Skubane kurczaki
Przeurocza gra dla najmłodszych (teoretycznie od 4 roku życia, ale trzylatki też sobie radzą – sprawdzone!), będący w gruncie rzeczy wariacją na temat klasycznego „Memory”, ale w bardzo atrakcyjnej oprawie. Kilka (od jednego do czterech) kurczaków ściga się po podwórku, by wyskubać konkurencji pióra z ogona. Aby przejść na następne pole, wystarczy odkryć odwrócony żeton o identycznym obrazku. W trakcie gry oczywiście zapamiętujemy (dzieci szybciej!), gdzie jaki żeton leży, ale pomyłki są nieuniknione. Ładne wykonanie, szybka rozgrywka, dużo dobrej zabawy dla całej rodziny.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Zlot czarownic
Gra, w której jako czarownice ścigamy się na zlot. Oczywiście zdyskredytowanie przeciwniczek nie może się odbyć tylko poprzez prędkość, ale należy dorzucić do tego kilka akrobacji. Ważne jest to, że w grze nie liczy się szczęście, ale spostrzegawczość. Co turę rzucamy 9 kostkami wewnątrz księgi zaklęć (pudełko w specjalnym kształcie) i staramy się zapamiętać symbole, które nie mają pary w przeciwnym kolorze. Po zapamiętaniu symboli i zatrzaśnięciu księgi, w tajemnicy układamy zaklęcie, dzięki któremu ruszy nasza miotła. Im więcej symboli w danej barwie zapamiętaliśmy, o tym więcej pól się przemieścimy. Jednak każda pomyłka powoduje, że zaklęcie spala na panewce. Ciekawa mechanika ćwicząca pamięć oraz piękne wykonanie na pewno nie pozwalają przejść obok tej gry obojętnie.
• • •
Jeśli uważacie, że pominęliśmy jakieś istotne tytuły – podeślijcie je na adres gry@redakcja.esensja.pl wraz z uzasadnieniem. Z Waszych propozycji stworzymy listę alternatywną.
koniec
28 października 2010

Komentarze

12 VI 2016   22:52:07

A może gra ćwicząca mnożenie?
http://www.debinski.edu.pl/mnozenie-gra-planszowa/

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

W krainie Wojennego Młota: Luty 2023
Miłosz Cybowski

8 III 2023

Luty nie obfitował w nadmiar nowości, ale przynajmniej wiemy, jakich dodatków możemy się spodziewać w najbliższym czasie. A dla spragnionych brutalnego sportu mamy też informacje o najnowszej odsłonie „Blood Bowl”.

więcej »

Nie przegap: Luty 2023
Esensja

28 II 2023

Może i luty jest najkrótszym miesiącem, ale to nie znaczy że nie było czego recenzować!

więcej »
Fot. za ckis.siedlce.pl

Pożegnania 2022 (4/4)
Jarosław Loretz

11 II 2023

Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące październik-grudzień.

więcej »

Polecamy

Słudzy Pana Rozkładu

W świecie pdf-ów:

Słudzy Pana Rozkładu
— Miłosz Cybowski

Mali, brzydcy i zieloni
— Miłosz Cybowski

Polityka wśród zielonoskórych
— Miłosz Cybowski

Tajemnicza wyspa
— Miłosz Cybowski

Nie trać głowy
— Miłosz Cybowski

Przygoda na Halloween
— Miłosz Cybowski

W ogrodzie Morra
— Miłosz Cybowski

Kaplice zamiast pomników
— Miłosz Cybowski

Gabinet osobistości
— Miłosz Cybowski

Nieludzie Starego Świata
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Inne recenzje

Dzień Dziecka: Esensja gra z dziećmi
— Miłosz Cybowski, Alicja Kuciel, Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Diiing!!!
— Wojciech Gołąbowski

Gry do plecaka: Familijne wojaże
— Wojciech Gołąbowski, Kamil Sambor

Mała Esensja: Wspólna bajka
— Wojciech Gołąbowski

Mała Esensja: Kolorowy zawrót głowy
— Kamil Sambor

Mała Esensja: Jak świnki w galopie
— Justyna Lenda

Prezenty świąteczne: 15 gier planszowych, które powinny znaleźć się pod choinką
— Esensja

Ciemność, widzę ciemność!
— Konrad Wągrowski

Tegoż twórcy

Szkoła dorzucania do stosu
— Wojciech Gołąbowski

Mała Esensja: Sprzątanie poprzez odkładanie na bok
— Wojciech Gołąbowski

Mała Esensja: Zielone kozaczki kontra fioletowe trampki
— Wojciech Gołąbowski

Mała Esensja: Skąd to mięsko?
— Miłosz Cybowski

Mała Esensja: Dywersyfikacja i wstrzemięźliwość
— Wojciech Gołąbowski

Logiczna zmiana nastroju
— Marcin Mroziuk

Ilu piratów, tyle map
— Miłosz Cybowski

Dla wytrwałych
— Miłosz Cybowski

Uczłowieczanie przez granie
— Marcin Mroziuk

Łupieżcza wyprawa
— Jacek Jaciubek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.