Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 9 czerwca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Kaloryfer

Leszek ’Leslie’ Karlik, Małgorzata ’Ama’ Roznerska, Witold Witaszewski
« 1 2 3 4 5 »

Leszek ’Leslie’ Karlik, Małgorzata ’Ama’ Roznerska, Witold Witaszewski

Kaloryfer

Szczury nie lubią Tanków. Odrazą napawa ich bezmyślny sposób rozwiązywania przez Tanki problemów, hałas robiony przez Tanki i w ogóle Tanki jako takie. Szczury bez przerwy szydzą z Tanków i robią im głupie dowcipy. Tank ma ok. 20% szansy, że zrozumie szyderstwa Szczura lub zorientuje się, kto zrobił mu niezrozumiały (tylko dla niego oczywiście!) dowcip. Szczur ma +5 do Maskowania/ Skradania przy podchodzeniu do Tanka w celu wycięcia mu numeru i +5 do Uników przed ogniem z broni maszynowej rozsierdzonego numerem Tanka. Gracze, których Szczury nie wycinają Tankom numerów, powinni zostać ukarani.
Szczury pałają gorącą miłością do map i planów. Jeżeli Szczur zobaczy mapę, obojętnie bezpańską czy nie, nie spocznie, póki jej nie zdobędzie.
Szczury nie znoszą walki wręcz. Nie mogą angażować się w walkę wręcz z własnej woli. Jeśli Szczur zostanie zaskoczony, będzie starał się osiągnąć taką pozycję, by móc przeciwnika spokojnie zastrzelić. Rozwijanie umiejętności walki wręcz kosztuje Szczura podwójną cenę.
Zdolność specjalna:
Wyczucie niebezpieczeństwa – przy wchodzeniu w zasadzkę, na pole minowe, ew. na słaby mostek postaci przysługuje test na połowę czajenia. Jeśli test jest udany, postać czuje „złe wibracje”. Jeśli test udał się wyjątkowo dobrze lub MG jest w dobrym nastroju, postać wie dokładnie, czym coś grozi.
ZDOLNOŚCI POSTACI
Po wybraniu klasy postaci, gracz musi wylosować wszystkie cechy rzucając k20. Przy tym po losowaniu może wybrać cechą, którą może wylosować ponownie i wybrać wyższy wynik.
Po określeniu wszystkich cech i wpisaniu wyposażenia, gracz dostaje 50 punktów. Może za nie podnieść dowolną dostępną jego postaci umiejętność (w proporcji 1:1) albo dowolną cechę (w proporcji 1:10). Uwaga! Tankom nie można podnieść czajenia, gdyż Tanki go nie mają: to nie jest zero czajenia, tylko jego totalny brak!
Każda umiejętność posiada bazówkę, czyli podstawową wysokość, równą 1/4 odpowiedniej cechy. Rozszerzenie kupione za punkty jest dodawane do bazówki.
CZAS I RUNDY
Runda zajmuje akurat tyle czasu, żeby każda z postaci uczestniczących w walce zdążyła zrobić jedną rzecz – wykonać test umiejętności lub wykonać jedną, względnie nieskomplikowaną czynność. Wyjątkiem jest umiejętność Unik. Postać może zacząć rundę od zrobienia Uniku i potem wykonać jeszcze jedną czynność. Nie można jednak dokonać już jakiejś czynności i potem zadeklarować Uniku.
TESTY I TESTOWANIE
Do wykonywania wszystkich testów używa się k20. Test jest udany, jeżeli na k20 wypadnie mniej niż wynosi testowana zdolność lub cecha. Jeśli MG uzna jakąś czynność za wyjątkowo trudną, może dodać modyfikator wedle swojego uznania – postać testuje wtedy umiejętność zmniejszoną o wartość modyfikatora.
Jeżeli na k20 wypadnie 1, to jest to tzw. krytyczny sukces – postać zrobiła coś wyjątkowo dobrze i efekty są zadziwiające (wyjątkiem jest test czajenia dla Tanka – nawet 1 nie oznacza udanego testu).
Jeżeli na k20 wypadnie 20 to jest to tzw. krytyczna porażka – postaci udało się coś wyjątkowo spartolić i efekty także są zadziwiające.
STRZELANIE
Strzelanie ogniem pojedynczym
Rozwiązuje się je identycznie jak zwykłe testy umiejętności – rzut k20. Jeśli udany, to gracz rzuca na obrażenia. Do strzelania ogniem pojedynczym przysługuje dodatek +2 za celowanie i następne +2 za celownik (ale przecież prawdziwy Tank nie celuje!)
Strzelanie ogniem ciągłym
Są dwie procedury:
 • Ogień ciągły z celowaniem
 • Gracz określa, ile pocisków wystrzeli jego postać. Następnie testuje odpowiednią umiejętność strzelecką zwiększoną o 1 za każdą wystrzeloną kulę. W cel trafia tyle kul, o ile punktów rzut był niższy od umiejętności. Następnie wykonuje się rzut na obrażenia, pomniejsza o wartości: pancerza i Prawdziwego pakera celu i mnoży razy liczbę pocisków, które dotarły do celu.
 • Ogień ciągły bez celowania
 • Gracz określa, ile pocisków wystrzeli jego postać i jaki ma być rozrzut pocisków (w metrach). Należy podzielić liczbę pocisków przez rozrzut, a wynik pomnożyć razy 2. Efekt mnożenia to efektywna „umiejętność” chmury ołowiu do trafienia każdego celu w strefie ognia. Należy ją zmodyfikować w zależności od osłony, jaką ma cel i innych podobnych czynników. Potem przetestować to prawdopodobieństwo dla każdego celu i rzucać obrażenia.
  Klepanie paszczy
  Różnica pomiędzy klepaniem paszcz wręcz i klepaniem paszcz przy użyciu instrumentów polega wyłącznie na używanej umiejętności – zasady są dokładnie takie same.
  Atakujący deklaruje swój zamiar. Broniący określa swoją reakcję – może blokować uderzenie, mieć nadzieję że przeciwnik nie trafi albo wykonywać unik.
 • Jeśli broniący się próbował blokować lub unikać – obaj testują odpowiednie umiejętności. Jeśli któremuś z nich się nie uda, rezultat jest jasny. Jeśśli oba testy są udane, wygrywa ten który wyrzucił mniej na kostce.
 • Jeśli broniący się stał jak kołek – atakujący po prostu testuje umiejętność. Jeśli test jest udany trzeba wykonać rzut na obrażenia.
 • Obrażenia przy klepaniu
  Postać klepiąca inną postać wręcz zadaje jej jedną kostkę obrażeń za każde zaczęte dziesięć punktów swojej pakerności. Jeśli do klepania używany jest jakiś przyrząd, stosuje się obrażenia jakie zadaje przyrząd.
  SPRZĘT WSZELAKI
  Ubrania
  Jak to ubrania. Jeden nosi takie, drugi nosi inne. Jeśli ktoś ma fajną skórzaną kurtkę, jest niezły, a kurtkę można mu zabrać i sprzedać, jeśli nie będzie bardzo dziurawa. Kwestię cen normalnych ubrań pominę wyniosłym milczeniem.
 • Fajna skórzana kurtka
 • Postać wygląda w niej jak nieźlak – część ludzi ogląda się za nim z podziwem, część z zazdrością, część natychmiast chce go skroić. 200$.
 • Wyczesane glany
 • Potężne skórzane buciory wzmacniane w strategicznych miejscach stalowymi płytkami. Ważą przynajmniej po pięć kilo, potrzebują kilometrowych sznurówek i wzbudzają niekłamany szacunek gawiedzi. Nikt ci już nie nadepnie na nogę w autobusie. 50$.
 • Sandałki
 • Obuwie dla popaprańców. 10$.
 • Obszerny płaszcz
 • Jest ciepły. Jest czarny. Świetnie faluje na wietrze. Można pod nim ukryć bazookę. Same zalety. 100$.
  Przydatne gadżety
  Jak sama nazwa wskazuje, różne śmieci do noszenia po kieszeniach, w torbach i na ramionach.
 • Przenośny sprzęt grający, zwany też bumboksem
 • Rozprasza ciszę i nudę. Denerwuje sąsiadów i przechodniów. Straszy dzieci, gołębie i małe zwierzęta domowe. Czego więcej chcieć? Sprzęt grający wielkości małej komody kosztuje 500 $. Noszenie przy sobie mniejszego bumboksa mija się z celem – zagłuszy go hałas uliczny.
 • Wiertara
 • Zasilana z baterii dwuręczna wiertara udarowa, z regulowaną prędkością obrotów, zmianą kierunku kręcenia, kompletem wierteł i gustownym futerałem. Znakomita do wiercenia dziur, przydatna też do przesłuchań. Jedyne 100$.
 • Piła łańcuchowa
 • O, to jest dopiero fajny gadżet! Żadne drzwi się przed nią nie oprą, waży dobre pięć kilo, ogłuszająco warczy i żłopie paliwo w zastraszającym tempie. 200$, maskę hokejową trzeba dokupić osobno.
 • Maska hokejowa
 • Wraz z piłą tworzy niezbędnik szanującego się psychopaty. 25$.
 • Komplet narzędzi
 • Na wypadek, gdyby Druciarz zgubił swoje. 200$.
 • Misio
 • Lub inna sympatyczna, pluszowa maskotka. Małe, przyjazne oczka, radosny uśmiech, kubraczek. 5$
 • Trąba w spraju
 • Czyli podstawowy sprzęt kibica. Obsługa nie nastręcza problemów (chyba że Tankom) – nacisnąć dźwigienkę, słuchać trąbienia. Puścić dźwigienkę, słuchać dzwonienia w uszach. Znakomita rzecz na party.10$.
 • Farba w spraju
 • Czyli podstawowy sprzęt graficiarza. Obsługa nie nastręcza problemów (chyba że Tankom… to już gdzieś było, prawda?) 5$.
 • Spray-A-Flesh™
 • Opatrunek w spraju. Wylot kierujemy na ranę, naciskamy kapturek (co za obleśna nazwa) i rana pokrywa się glutowatą masą powstrzymującą krwawienie. Uwaga dla nie-Łapiduchów – sprajowanie na dziury po pociskach z działka mija się z celem. Starcza na pięć użyć, 15$.
 • Okularki
 • « 1 2 3 4 5 »

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Imię:
  Treść:
  Działanie:
  Wynik:

  Dodaj komentarz FB

  Najnowsze

  Nie przegap: Maj 2023
  Esensja

  31 V 2023

  Powoli zbliżają się wakacje – co ciekawego warto spakować do waszych pleckaów i walizek?

  więcej »

  W krainie Wojennego Młota: Kwiecień 2023
  Miłosz Cybowski

  4 V 2023

  Warhammerowy kwiecień upłynął głównie na zapowiedziach i prezentacjach nowych ciekawych materiałów.

  więcej »

  Nie przegap: Kwiecień 2023
  Esensja

  30 IV 2023

  Tym, którzy chcieliby przeznaczyć majówkę na nadrobienie naszych kwietniowych recenzji służymy ściągawką.

  więcej »

  Polecamy

  Księga wiedźmich czarów

  W świecie pdf-ów:

  Księga wiedźmich czarów
  — Miłosz Cybowski

  Pancerni bez psa
  — Miłosz Cybowski

  Słudzy Pana Rozkładu
  — Miłosz Cybowski

  Mali, brzydcy i zieloni
  — Miłosz Cybowski

  Polityka wśród zielonoskórych
  — Miłosz Cybowski

  Tajemnicza wyspa
  — Miłosz Cybowski

  Nie trać głowy
  — Miłosz Cybowski

  Przygoda na Halloween
  — Miłosz Cybowski

  W ogrodzie Morra
  — Miłosz Cybowski

  Kaplice zamiast pomników
  — Miłosz Cybowski

  Zobacz też

  Tegoż autora

  Full Thrust
  — Leszek ’Leslie’ Karlik

  Atak krytyków
  — Leszek ’Leslie’ Karlik

  Logika szkodzi
  — Witold Witaszewski

  Relatywny tłumek ludzi
  — Leszek ’Leslie’ Karlik, Małgorzata ’Ama’ Roznerska

  Średnia 3+
  — Leszek ’Leslie’ Karlik

  Super-naziści w kosmosie
  — Leszek ’Leslie’ Karlik

  Matrix
  — Leszek ’Leslie’ Karlik

  Kaloryfer – The Adventure
  — Witold Witaszewski

  D20 - Open Gaming?
  — Leszek ’Leslie’ Karlik

  Gasnące Słońca
  — Leszek ’Leslie’ Karlik

  Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.