Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 2 kwietnia 2023
w Esensji w Esensjopedii

Gry

Magazyn CCXXIV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks DriveThruRPG.com Skapiec.pl

Nowości

growe

 • Znajdź coś…
 • Imperium Maledictum
  Dave Allen, Emmet Byrne, Tim Cox, Zak Dale-Clutterbuck, John Dunn, Michael Duxbury, Cody Faulk, Tim Huckelbury, D.G. Laderoute, Elaine Lithgow, TS Luikart, Dominic McDowall, Pádraig Murphy, Sam Taylor
 • Lustria
  Dave Allen, Steve Darlington, Michael Duxbury, Jude Hornborg, Charles Morrison, Alfred Nunez Jr., Pádraig Murphy, Clive Oldfield, Samuel Poots, Anthony Ragan, Simon Wileman
 • Threat Assessment: Xenos
  Christopher Colston, Michael Duxbury, Chris Edwards, Christ Handley, Travis Legge, Ciarán O’Brien, Sven Truckenbrodt
więcej »

Zapowiedzi

Alfheim Daily #2

Już dziś przeczytacie Państwo o Dramatycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce zarówno w Lyonesse, jak i innych częściach Alfheimu. Dżentelmeni pragnący nadążać za najnowszą modą z pewnością będą zainteresowani ofertą Salonu Mme Poutrix!

Miłosz Cybowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #2

Już dziś przeczytacie Państwo o Dramatycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce zarówno w Lyonesse, jak i innych częściach Alfheimu. Dżentelmeni pragnący nadążać za najnowszą modą z pewnością będą zainteresowani ofertą Salonu Mme Poutrix!
Postęp
Kompania Piwowarska Bawencji stara się dotrzymać kroku czasom, ograniczając sprzedaż piwa oraz innych alkoholi do zaledwie jednego pubu w Lyonesse, którego właściciel musi płacić za ten przywilej niebagatelną sumę trzech tysięcy księżyców rocznie. Miłośnicy bawenckich piw od dziś zmuszeni są do odwiedzania baru „Dłoń i Maska” w Comedian′s End, by móc się cieszyć tymi wyśmienitymi napitkami.
Niewiele brakowało
Ekscytujący incydent miał miejsce na rzece Tetera kilka dni temu wczesnym rankiem. Dwaj strażnicy rzeczni, Wright i Green, zauważyli w ciemności, że przepływający obok statek był mocno zanurzony w wodzie. Po wejściu na jego pokład ujrzeli, że woda wlewa się aż do kabiny, gdzie kapitan i jego dwaj pomocnicy byli pogrążeni we śnie. Śpiący po obudzeniu wyszli na pokład, gdzie się okazało, że statek osiadł na mieliźnie. Z pomocą kilku pracowników wpierw wylano wodę, a następnie rozkołysano statek i ostatecznie uwolniono go z błota.
Salon krawiecki Madamme Poutrix
11 Sovereign Road, Quirinale, Lyonesse
Madamme Poutrix chciałaby łaskawie poinformować Szanowne Panie i Panów, iż dopiero co OTWORZYŁA OBSZERNĄ SIEDZIBĘ, której celem ma być zaopatrywanie Panów w KAPELUSZE każdego rodzaju po jak najniższych cenach.
Skład posiada najszerszy asortyment najnowszych stylów bogatych, podwójnie wykańczanych Akwitańskich Aksamitnych oraz Satynowych Cylindrów, produkowanych z największym pietyzmem i z użyciem najpiękniejszych, najtrwalszych kolorów.
Akwitańskie Aksamitne Kapelusze z pewnością są warte uwagi Panów planujących swe zakupy na nadchodzący sezon, jako że są one idealną ochroną przed gorącem, tym samym zachowują całą głowę wygodnie chłodną o każdej porze, ponadto posiadają wytrzymałość, doskonałość kolorów oraz utrzymywanie kształtu: mimo swojej przewiewności są odporne na deszcz i pozostają nienaruszone przez jakiekolwiek zmiany pogody czy klimatu.
Szczególna uwaga poświęcana jest departamentowi, który posiada ogromny asortyment najnowszych stylów Eleganckiej Mody Młodych Dżentelmenów oraz innych Kapeluszy, w każdym rodzaju dominujących trendów, jak również Dżentelmeńskie Kapelusze podróżnicze i na przechadzki.
Nowe Panamy, Marynarskie, Wojskowe i Tweedowe Letnie Kapelusze, &c., &c. Szkolne oraz Ogrodnicze Czapki dla Młodych Dżentelmenów po najniższych możliwych cenach.
Również Jeździeckie Kapelusze i Czapki dla Pań!
Kaszkiety, Stetsony, Cylindry, Meloniki, wielokolorowe Kokardy, &c., &c.
Panom mieszkającym na prowincji, przez załączenie informacji o rozmiarze kapelusza, cały asortyment zostanie dostarczony, w obszarze do trzydziestu mil, za jedyne dodatkowe sześć pensów do ceny Kapelusza. Pieniądze zostaną zwrócone w przypadku niedokonania zakupu.
Tragiczna pielgrzymka?
W ubiegłym tygodniu odnaleziono siedzącego mężczyznę, nagiego oraz całkiem martwego w studni św. Thomasa w Everness. Nieboszczyk, o którym nic dotąd nie wiadomo, miał na szyi medalion pontyfikalny; wygląda na to, iż był on pielgrzymem, który udał się do Everness, by dokonać ablucji w tej powszechnie znanej studni i wyleczyć swoje prawdziwe lub wyimaginowane dolegliwości. Prawdopodobnie zginął poprzez zanurzenie w zimnej wodzie.
koniec
16 kwietnia 2010
POMYSŁY NA PRZYGODY:
Postęp

Gracze zostają wynajęci przez klub „Jesion i Dąb”, by wykupili kontrakt od właściciela „Dłoni i Maski”. Tymczasem on sam znika w tajemniczych okolicznościach, a przedstawiciele Kompanii Piwowarskiej zaczynają dopominać się o obiecaną zaliczkę.

Rozpoczęła się cicha wojna między właścicielami pubów w Comedian′s End – każdy chce zdobyć osławione trunki. Nocami piwnice pubu są okradane. Świadkowie twierdzą, że widzieli, jak golemy teatralne dokonują grabieży.

Bohaterowie graczy zmuszeni są do odnalezienia znanego bawenckiego rusznikarza, który ukrywa się w Lyonesse. Jako że pub ściąga do siebie praktycznie wszystkich przedstawicieli tej nacji z Lyonesse, nietrudno o podsłuchanie plotek i znalezienie odpowiednich informacji. Jednak bohaterowie nie są jedynymi, którzy szukają rusznikarza. Także agenci Wolsung GmbH są widywani w okolicach pubu. Mówi się, że sam koncern maczał palce w podpisaniu kontraktu: czyżby poszukiwany człowiek był kimś o wiele bardziej wartościowym niż się na początku wydawało?

Niewiele brakowało

Załoga okazuje się przemytnikami, a ładunek czarnego lotosu zniknął spod pokładu. Kapitan wraz z załogą twierdzą, że to Alven Yard maczał w tym palce. Trzeba znaleźć i wyeliminować słabe ogniwo. Jeden z przemytników trafia do bohaterów i w zamian za ochronę przed jego byłymi kompanami oferuje niebagatelną sumę.

To początek monopolizowania przewozu przez rzekę przez firmę „Tetera Crossing”. Scylla podobno ma długie macki. Mniejsi przewoźnicy czują się zagrożeni.

Tajemnicze mielizny pojawiają się coraz częściej. Żegluga utrudniona. Królewskie Towarzystwo Zoologii rozpoczyna badania. Pogłoski o tajemniczych kształtach pod powierzchnią wody.

Salon krawiecki Madamme Poutrix

Hurtownia otwarta w dość specyficznej dzielnicy z racji specyficznego asortymentu spod lady. Prócz wyrafinowanych kapeluszy dla dżentelmenów oferuje również technomagiczne (i nie tylko) przedmioty na zamówienie. Oto wycinek z oferty (dostępnej tylko dla zaufanych klientów):

(Gadżety: dwie cechy, 10 pd)
 • Szapoklak: elegancki składany cylinder z metalową obręczą obszytą delikatnym aksamitem. Bardzo niebezpieczna broń miotana, a zarazem wyrafinowany dodatek na bankiet;
  Cechy: wraca do właściciela, za żeton +5 do ataków na średnim zasięgu;
 • Melonik: eleganckie nakrycie głowy ze skrzętnie ukrytymi wysuwanymi goglami;
  Cechy: w zależności od właściwości gogli.
 • Golemiczny cylinder: elegancki cylinder, z tą różnicą, że jest cięższy i w dodatku potrafi się poruszać. Po ściągnięciu cylindra i jego aktywacji wysuwają się spod niego mechaniczne odnóża.
  Cechy: otwieranie zamków +3, popisowy numer – uwolnienie z więzów.
Tragiczna pielgrzymka?

Czy aby na pewno to była pielgrzymka? Czy nie był to przypadkiem szpieg pontyfikatu? Czy kościół alfheimski chciał coś przekazać poprzez tę śmierć? Czyżby konflikt między oboma ugrupowaniami powoli się zaostrzał? Bohaterowie, w zależności od swojego wyznania i sławy, mogą zostać poproszeni przez jedną ze stron o pomoc w dochodzeniu i ukaraniu winnych.

Ciało pielgrzyma znika, czy stał się on nieumarłym? Czy ktoś chce nastraszyć okolicznych mieszkańców i przepędzić pielgrzymów? To dopiero początek tajemniczych zniknięć. Studnia zaczyna śmierdzieć trupim jadem.

Królewskie Towarzystwo Archeologiczne zaczyna węszyć. Czy był to ich archeolog? Na co trafił? Pojawiają się tarcia między kościołem a Towarzystwem. Czyżby okolice Everness skrywały więcej tajemnic niż tylko jedną magiczną studnię? Jaką rolę w całej aferze odgrywają miejscowi mieszkańcy?

Komentarze

16 IV 2010   09:32:31

\"Zginął przez zanurzenie w zimnej wodzie\"?

Niestety pomysły dużo słabsze niż w poprzednim numerze, ale liczę, że kolejne podnioisą poziom.

Niezależnie od tego gratuluję inicjatywy i życzę wytrwałości w pisaniu kolejnych numerów AD.

16 IV 2010   13:05:44

Wtedy nie było określenia tyczącego się wychłodzenia organizmu więc opis był właśnie taki.
No mam nadzieję że sprostam twoim wymaganiom, jednak należy wziąć pod uwagę że tam był jeden dłuższy artykuł ,a tu są 3 notki ;)

16 IV 2010   14:52:55

A czego brakuje tym pomysłom? I czy chodzi o same zahaczki, czy artykuły? Wszelkie uwagi mile widziane, ale by sprostać gustom czytelników byłoby dobrze wiedzieć, co tak do końca jest nie tak;-)

16 IV 2010   19:06:59

Po prostu piszcie. Zrobiliście dobrą robotę.
Tak trzymać.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Marzec 2023
Esensja

31 III 2023

Wprawdzie oficjalnie nastała już wiosna, ale pogoda wciąż może zaskoczyć. Może więc warto w te mniej wiosenne dni nadrobić coś z naszych marcowych recenzji?

więcej »

W krainie Wojennego Młota: Luty 2023
Miłosz Cybowski

8 III 2023

Luty nie obfitował w nadmiar nowości, ale przynajmniej wiemy, jakich dodatków możemy się spodziewać w najbliższym czasie. A dla spragnionych brutalnego sportu mamy też informacje o najnowszej odsłonie „Blood Bowl”.

więcej »

Nie przegap: Luty 2023
Esensja

28 II 2023

Może i luty jest najkrótszym miesiącem, ale to nie znaczy że nie było czego recenzować!

więcej »

Polecamy

Słudzy Pana Rozkładu

W świecie pdf-ów:

Słudzy Pana Rozkładu
— Miłosz Cybowski

Mali, brzydcy i zieloni
— Miłosz Cybowski

Polityka wśród zielonoskórych
— Miłosz Cybowski

Tajemnicza wyspa
— Miłosz Cybowski

Nie trać głowy
— Miłosz Cybowski

Przygoda na Halloween
— Miłosz Cybowski

W ogrodzie Morra
— Miłosz Cybowski

Kaplice zamiast pomników
— Miłosz Cybowski

Gabinet osobistości
— Miłosz Cybowski

Nieludzie Starego Świata
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Inne recenzje

Alfheim Daily #13
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #12
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #11
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #10
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #9
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #8
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #7
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Kto zabił grapefruiciarza?
— Miłosz Cybowski

Alfheim Daily #6
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #5
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Z tego cyklu

Alfheim Daily #13
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #12
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #11
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #10
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #9
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #8
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #7
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #6
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #5
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Alfheim Daily #4
— Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Justyna Lenda, Kamil Sambor

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.