Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 17 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Z planszą wśród zwierząt

Esensja.pl
Esensja.pl
Większość z nas wie jak wygląda bocian czy niedźwiedź i gdzie można je spotkać. Trudniej byłoby pewnie z bardziej egzotycznymi gatunkami. Zapraszam do recenzji gry, która sprawdzi naszą wiedzę na temat zwierząt.

Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za udostępnienie egzemplarza gry na potrzeby recenzji.

Friedemann Friese
‹Fauna›

EKSTRAKT:90%
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
TytułFauna
Tytuł oryginalnydruga edycja
Data produkcjiIV kwartał 2017
Autor
Wydawca Rebel.pl
Dystrybutor Rebel.pl
EAN5902650610842
Info2 - 6 osób; od 10 lat
WWW
Wyszukaj wMadBooks.pl
Kup wLitero.pl: 139,95 zł
Wyszukaj w
Wyszukaj wAmazon.co.uk
Zobacz w
„Fauna” to swego rodzaju quiz wiedzy o zwierzętach, autorstwa Friedemanna Friese, zielonowłosego autora, którego gry zazwyczaj mają tytuły na literę „F”. W pudełku znaduje się spora plansza, będąca jednocześnie mapą świata, z zaznaczonymi na niej regionami. Nie znajdziemy tu poszczególnych państw, a obszary, takie jak na przykład: Labrador, Mikronezja czy Amazonia. W środku mamy też 180 dwustronnych kart z rysunkami mniej lub bardziej znanymi zwierzętami oraz sporo różnokolorowych drewnianych znaczników.
Zadanie graczy jest bardzo proste – po włożeniu kart zwierząt do specjalnego pudełka należy odgadnąć miejsce występowania gatunku widocznego na pierwszej z nich. Pudełko jest na tyle duże, że widać wyłącznie nazwę i rysunek zwierzęcia wraz z liczbą zamieszkiwanych obszarów, a zasłonięte są szczegółowo informacje, czyli to, co de facto należy odgadnąć. Oprócz obszarów zamieszkiwanych przez dane stworzenie, należy jeszcze na specjalnym torze obstawić jego wagę i często też długość ogona. I to wcale nie jest proste zadanie.
Podczas rundy gracze po kolei biorą po jednym ze swoich znaczników i kładą go na planszy-mapie w miejscu, które uważają za właściwe. Obowiązuje zasada jednego znacznika na obszar, więc osoba rozpoczynająca jest trochę uprzywilejowana. Punkty zdobywa się za prawidłowo wskazane rejony oraz za posiadanie znaczników w rejonach przylegających. Liczba punktów jest zależna od tego, jak popularne jest dane zwierzę na Ziemi – im więcej obszarów zamieszkuje tym mniej bonusów za ich odgadnięcie. Podobnie sprawa wygląda z wagą i ogonem – bonus przysługuje nie tylko za prawidłowe obstawianie, ale też za bycie blisko dobrej odpowiedzi. W swojej turze gracz może obstawiać lub spasować. Jeżeli się wycofa, to nie może już wrócić w danej rundzie do gry. Jest to o tyle istotne, że gracz traci swoje znaczniki, które postawione zostały w złym (niepunktowanym) miejscu. Każdy rozpoczyna z sześcioma kosteczkami, ale nigdy nie może mieć mniej niż trzy, jednak im więcej tym większa szansa na punkty, więc nie można rozkładać ich bezkarnie.
Jak widać z opisu „Fauna” jest grą edukacyjną o bardzo prostych zasadach, co czyni ją praktycznie tytułem dla każdego. Zwierzęta są na tyle zróżnicowane, że wiele z nich będzie wyzwaniem dla osób dorosłych, gwarantuje, że nikt się tu nie będzie nudził – w końcu tupaja pospolita, mimo swej nazwy, nie jest aż tak znana. Grając, można dokształcić się zarówno z biologii, jak i z geografii i dzieje się to w bardzo wesoły i nienachalny sposób. Teoretycznie do rozgrywki potrzebny jest pewien zakres wiedzy na temat zwierząt i obszarów ich występowania, stąd minimalny wiek graczy to dziesięć lat, ale sprawdziłam, że młodsze dzieci świetnie się bawiły – wystarczy zamiłowanie do żywych stworzeń. Nie obawiałabym się też o to, że karty zbyt szybko się skończą – starczą na wiele rozgrywek i gwarantuję, że i tak nie zapamiętamy wszystkiego i będzie można do nich wracać.
To już drugie wydanie tej gry – w stosunku do pierwszego niewiele się zmieniło. Na pewno została odświeżona szata graficzna, nie miałam okazji porównać czy pojawiły się nowe zwierzęta. Dla mnie jest to tytuł praktycznie bez wad, który szczerze polecam wszystkim, którzy chcą poszerzyć lub sprawdzić swą wiedzę na temat fauny świata.
koniec
30 listopada 2017

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Z aparatem przez dżunglę
Agata Hanak

2 I 2018

Kostaryka to niewielkie państwo w Ameryce Środkowej liczące sobie niecałe pięć milionów mieszkańców. Jak na karaibski kraj przystało jest tam bardzo ciepło i wilgotno (w niektórych rejonach pada cały rok), co sprzyja faunie. Właśnie do podróży do dżungli na bezkrwawe, bo z aparatem fotograficznym, łowy nawiązuje gra zatytułowana własnie „Kostaryka”.

więcej »

Szybko myśl, szybko mów
Agata Hanak

2 XII 2017

„Szybkie słówka”, to kolejna na naszym rynku gra testująca refleks i myślenie na czas. Czy przy szybko przesypującym się piasku klepsydry będziemy w stanie wymyślić właściwe słowa, nie powielając przy tym odpowiedzi przeciwników?

więcej »

Podróż na północ
Agata Hanak

25 X 2017

Właśnie ukazała się kolejna samodzielna gra z popularnej serii „Wsiąść do pociągu: Kraje Północy” – przeznaczona wyłącznie dla 2-3 osób. Tym razem przyjdzie nam przemierzać mroźną Skandynawię, jak zwykle mozolnie budując połączenia kolejowe.

więcej »

Polecamy

Owernia latem w szczegółach

Online:

Owernia latem w szczegółach
— Wojciech Gołąbowski

W zgodzie ze schematami
— Miłosz Cybowski

Strzelając do zombie
— Miłosz Cybowski

Latający baloniasty kot
— Miłosz Cybowski

W podróż przez cały rok
— Wojciech Gołąbowski

Jeszcze raz to samo, ale lepiej
— Miłosz Cybowski

W kółko to samo
— Miłosz Cybowski

Ubodzy komandosi
— Miłosz Cybowski

Złe korporacje i nielegalny handel
— Miłosz Cybowski

Liniowa skradanka
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Tegoż twórcy

Ta niesamowita planeta Ziemia
— Jakub Małecki

Ten cholerny Robinson!
— Miłosz Cybowski

Coś, co rekiny lubią najbardziej
— Piotr Stelmach

Mała Esensja: Ile jaj składa tygrys, zajadając sałatę?
— Wojciech Gołąbowski

Prawo ulicy
— Kamil Sambor

Wielkie podkładanie świń
— Kamil Sambor

W 360 zwierząt dookoła świata
— Kamil Sambor

200% normy
— Kamil Sambor

Elektryfikacja bez Władzy Rad
— Konrad Wągrowski

Tegoż autora

Z aparatem przez dżunglę
— Agata Hanak

Szybko myśl, szybko mów
— Agata Hanak

Podróż na północ
— Agata Hanak

Bąbelkowe wojny
— Agata Hanak

Japońskie pejzaże
— Agata Hanak

Pikantne skojarzenia
— Agata Hanak

Żeglując po japońskich wodach
— Agata Hanak

Średniowieczne potyczki
— Agata Hanak

Kradzież popłaca
— Agata Hanak

Hotel idealny
— Agata Hanak

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.