Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 16 października 2021
w Esensji w Esensjopedii

Gra Roku 2004

Esensja.pl
Esensja.pl
Artur Długosz
Czytelnicy portalu gry-planszowe.pl wybrali spośród wydanych w Polsce gier planszowych i karcianych w roku 2004 najlepszą pozycję. Okazała się nim być gra "Drakon" wydawnictwa Galakta.

Artur Długosz

Gra Roku 2004

Czytelnicy portalu gry-planszowe.pl wybrali spośród wydanych w Polsce gier planszowych i karcianych w roku 2004 najlepszą pozycję. Okazała się nim być gra "Drakon" wydawnictwa Galakta.
Polskiemu rynkowi gier planszowych daleko jeszcze do stopnia rozwoju w krajach takich, jak Niemcy czy Stany Zjednoczone. Kulejemy i pod tym względem podobnie, jak dzieje się to choćby z komiksami. Nie ma u nas tradycji grania w gry planszowe, które w powszechnym mniemaniu są przeznaczone dla dzieci, a jeśli już dorosłych, to jedynym skojarzeniem są szachy. Cieszy więc fakt, że znaleźli się w kraju ludzie, którym zależy na promowaniu tego sposobu spędzania czasu. Nieodzownym tego elementem jest nagroda, dzięki której gry planszowe mogą dotrzeć do nowych potencjalnych graczy.
Drakon
Drakon
Gra Roku dla gier planszowych i karcianych jest pomysłem, jaki zrodził się na forum strony gry-planszowe.pl, ale jasne jest, że o takim wyróżnieniu myślało wiele osób dużo wcześniej. W Polsce ukazuje się naprawdę niewiele tytułów takich gier, są one słabo dystrybuowane ze względu na małe zainteresowanie i praktycznie w ogóle nie reklamowane z oczywistych powodów. Niemniej rok 2004 był w pewnym sensie przełomowy, bo ukazało się kilkanaście tytułów, a także pojawiły się na rynku wydawnictwa gotowe zainwestować czas i pieniądze w rozwój rynku. Przykładem jest tu choćby wydawnictwo Galakta, które właśnie w roku 2004 wydało pierwszą grę. Oczywiście, jak to bywa z każdą nagrodą, trzeba ustalić klarowny regulamin, sposób nominowania, głosowania i wyłaniania zwyciężców. Nie jest to łatwy chleb, wie o tym każdy, kto choć raz organizował jakiegoś rodzaju nagrodę. Gra Roku portalu gry-planszowe.pl nie jest pod tym względem wyjątkiem, o czym można się przekonać czytając Post scriptum do nagrody. Niemniej udało się i oto mamy polskie wyróżnienie dla gier planszowych i karcianych.
Troja
Troja
W szranki stanęło 20 gier planszowych lub karcianych, bardzo zróżnicowanych pod wieloma względami. Wśród nominowanych tytułów można znaleźć typowe gry wojenne wydawane w Polsce od dość dawna, gry zdecydowanie dla dzieci, edukacyjne, przygodowe czy fantasy. Z jednej strony cieszy ta różnorodność, z drugiej zastanawia sens rankingowania niektórych gier ze sobą. Głosujący oddali niemal 500 głosów wybierając najlepszą grą "Drakon" wydawnictwa Galakta. Miejsce drugie i trzecie zajęły odpowiednio "Troja" i "Zaginione Miasta". System głosowania uniemożliwia podanie liczby głosów oddanych na konkretny tytuł, a organizatorzy pierwotnie planowali podanie tylko pierwszego miejsca.
Zaginione miasta
Zaginione miasta
"Drakon" jest grą fantasy, w której gracze wcielają się w poszukiwaczy przygód przyłapanych przez tytułową smoczycę na gorącym uczynku. Jednak ofiarowano im szansę uniknięcia skonsumowania pod warunkiem, że zdołają zebrać określoną liczbę sztuk złota ze skarbca smoczycy. Gra przeznaczona jest dla 2-6 osób od 8 lat i kosztuje okolo 50 złotych. Gra jest tłumaczeniem oryginalnego wydania przez Fantasy Flight Games.
"Troja" jest niekolekcjonerską grą karcianą, w której gracze odgrywają kluczowych bohaterów greckich podczas Wojny Trojańskiej. Grać może w nią od 2 do 4 osób w wieku od 10 lat, a jej cena wynosi około 50 złotych. Co jest istotne to to, że "Troja" jest dziełem całkowicie polskim.
"Zaginione miasta" to gra przygodowa, w której gracze rywalizują między sobą poprzez organizowanie ekspedycji w celu poszukiwania zaginionych miast. Gra przeznaczona jest dla 2 graczy od 10 lat i kosztuje około 50 złotych. Jest to także tłumaczenie gry zagranicznej.
Więcej informacji na stronie organizatora nagrody.
koniec
19 czerwca 2005

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Copernicon 2021: spotkajmy się w Wirtualnym Toruniu!

5 VIII 2021

W tym roku Copernicon odbędzie się wyjątkowo w cyberprzestrzeni dzięki aplikacji Gather Town. Umożliwia ona uczestnictwo w festiwalu z dowolnego miejsca na świecie bez utraty unikalnej atmosfery konwentu fantastyki oraz stworzenie wrażenia faktycznej bliskości z innymi uczestnikami.

więcej »

Nominacje do Śląkfy za rok 2020

7 VII 2021

Śląski Klub Fantastyki ogłosił nominacje do Śląkf za rok 2020. Zapraszamy do lektury listy nominacji wraz z ich uzasadnieniami.

więcej »

Nebule 2020 przyznane

6 VI 2021

W sobotę 5 czerwca ogłoszono laureatów nagrody Nebula za rok 2020.

więcej »

Polecamy

Testowanie szczepionki na wirusa?

Online:

Testowanie szczepionki na wirusa?
— Wojciech Gołąbowski

Manewrowanie atomem
— Wojciech Gołąbowski

Puzzle jako pomoc dydaktyczna
— Wojciech Gołąbowski

Sprzątaczka zamiast Magazyniera?
— Wojciech Gołąbowski

Nie tylko dla szachistów
— Miłosz Cybowski

Z dna w górę arytmetycznej dżungli
— Wojciech Gołąbowski

Błękit
— Miłosz Cybowski

Ale jak to: zablokowane?
— Wojciech Gołąbowski

Owernia latem w szczegółach
— Wojciech Gołąbowski

W zgodzie ze schematami
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Tegoż autora

Zasłużyć na pamięć
— Artur Długosz

Tylko we dwoje
— Artur Długosz

Dokąd jedzie ten tramwaj?
— Artur Długosz

A na imię ma Josephine
— Artur Długosz

Cicho sza
— Artur Długosz

Dekoltem i szpadą
— Artur Długosz

Co łączy entropię i plamkę ślepą
— Artur Długosz

Zabić Hitlera!
— Artur Długosz

Conan, nie Conan?
— Artur Długosz

Zagraj w to jeszcze raz!
— Artur Długosz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.