dzisiaj: 23 lipca 2019
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CLXXXVII

Konkursy

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

książkowe

więcej »

kinowe

więcej »

komiksowe

więcej »

growe (wybrane)

więcej »

Zapowiedzi

książkowe (wybrane)

więcej »

kinowe

więcej »

dvd i blu-ray

więcej »

growe

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
« 1 2 3 4 5 162 »


Darchi, 22-05-2019 07:43:
5 dobrych opowiadań mozna znaleźć w kompilacji 2 wczesnych zbiorów od Penguina. I to tyle, pompowanej przez ignorantów "legendy".

Darchi, 22-05-2019 07:33:
To, co się w Polszy o tym mizernym pisarzynie wypisuje, to rzeczywiście jest WEIRD i potwierdza tylko, że należy szerokim łukiem omijać wypociny tutejszych pasjonatów - czy to ich własne, "środowiskowe", czy importowane, zabijane "przekładem" i interpretacjami. BRAK DYSTANSU I OCZYTANIA DYSKWALIFIKUJE.

Wydawnictwo C&T odwala kawał dobrej roboty przybliżając czytelnikom dawno zapomniane klasyki literatury grozy. Zysku z tego dużego nie mają i faktycznie tłumaczenia często są "kwadratowe" (pozytywnie wyróżnia się Tomasz S. Gałązka, jego przekład "Październikowej Krainy" Bradbury'ego jest mistrzowski), ale gdyby nie oni to kto by się poważył na wydanie choćby "Trojga Szalbierzy" Machena? Pytanie retoryczne. Osobiście uważam, że najlepsze tomiki serii to te wczesne - Machen, Blackwood, M. R. James, Bradbury. Stoker jakoś mnie nie przekonuje.


freynir, 29-04-2019 13:56:
Wznowienie, pierwsze polskie wydanie:
Data wydania polskiego 10 marca 2008
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Przekład Robert Sudół
Serdecznie polecam (dla niecierpliwych, bo książka niegruba, ale intensywna) film z Vigo Mortensenem z 2009.


freynir, 26-04-2019 14:38:
Korekta proszona na stronę:
„Przekład Marta Krzywicka”
Chyba powinno być:
Ilustracje: Marta Krzywicka
Zgodnie z tym, co widać na okładce książki :-)


Wojciech, 26-04-2019 10:42:
@Shiloh
Błąd poprawiony, dzięki.


mmm777, 25-04-2019 18:50:
“Wpisane w beznadzieję i szarość tamtych czasów.”
.
Ech, jak te styropiany się starają...
.
Dziwne tylko, że nic nie ma o ówczesnej nędzy:
“Czym mogę usprawiedliwić moje pokolenie? Tylko tym, że przed 1989 rokiem zarabialiśmy kilkanaście-kilkadziesiąt dolarów na miesiąc. Nie wierzycie? To spytajcie swoich rodziców i dziadków”


Shiloh, 22-04-2019 18:28:
Co z tego otrzymujemy w „Nocnej zmianie”? - oj, taki oczywisty błąd? A może pomyłka z tomikiem opowiadań Stephena Kinga (swoją drogą fana twórczości Childa).
A moim zdaniem najlepsza jak dotąd książka.


Beatrycze, 17-04-2019 14:36:
Ta okładka boli.


freynir, 11-04-2019 15:42:
„Nauczka dla mnie, by nie pokazywać światu dwupłatowców w czasach dreamlinerów”- złe porównanie, bardzo złe. W czasach dreamlinerów trzeba właśnie pokazywać ludziom takie samoloty jak np. Tiger Moth, aby poczuli radość trudnego, ale samodzielnego latania.
W przypadku literatury chodzi o to, aby nie dawać ludziom bitych na jedną sztancę, chociaż pachnących nowością, książek-seriali, tylko czasem dać im może i surowe, nieoheblowane, jednak mające swój urok i odkrywczość chociażby opowiadania.

Beatrycze, 11-04-2019 13:09:
Mnie nie chodziło o to, że to złe opowiadanie, po prostu jednak mnie to rozwiązanie fabularne nieco odstręczyło (to nie do końca jest dobre słowo, raczej myśl, że na miejscu bohaterki, to bym się już brzydziła tego faceta, nawet jeśli biedak istotnie kochał).
Oczywiście rozumiem, że chodziło o to, że się nie dogadali i stąd całe przykre zamieszanie.
"większość relacji damsko-męskich ma w sobie coś niezdrowego" - a to smutna konkluzja, ja aż takiego wrażenia nie mam (chyba to dobrze dla mnie ;P)
A - i przeróbka z "Tolkienowskiego" na słowiańskie pomogła, bo inaczej to by było jednak bardziej zmontwanie motywów z Silmarillionu plus seks, a tak - ma to własny wyraz.
Pozdrawiam również!
Beata


Miłosz, 11-04-2019 09:00:
Ach, w istocie, ani autor, ani wydawca się nawet słowem nie zająknęli, że to książka oryginalnie wydana w 1997 roku. Mea culpa, powinienem był to sprawdzić.
Czas pokazał, że to jednak średnia książka.


Radek Rak, 11-04-2019 08:30:
@Beatrycze
Będąc poniekąd wywołany do tablicy, odpowiadam :-)
"Oswoić noc" to bardzo stare opowiadanie, napisane dobrą dekadę temu na konkurs na fanfik tolkienowski w celu wygrania pewnej książki. Książka była droga i łatwiej było mi napisać opowiadanie niż znaleźć na nią pieniądze. Potem tekst poprawiłem, wyciąłem wszystko co tolkienowskie, i wrzuciłem w odmęty internetu. Krzysztof Sokołowski wygrzebał go gdzieś i zapytał, czy może iść w Feniksie. Było mi wszystko jedno, bo Feniks i tak nie płacił, a "Oswoić noc" to stary tekst, który spełnił swoją rolę i nie miałem już dla niego innego zastosowania. Pewnie do tej pory można go przeczytać na fantastyka.pl .
Trudno mi się odnieść do tego, co napisałem w wieku dwudziestu lat, prócz tego, że spotkałem kobiety (i mężczyzn), którzy reagowali jak Vesna, i że większość relacji damsko-męskich ma w sobie coś niezdrowego. Możliwe, że chodziło mi raczej o to, że Szalej mógł wszystko osiągnąć bez uciekania się do czarów, gdyby okazał więcej cierpliwości i wyczucia, ale wydawało mu się, że jak pójdzie na skróty, to będzie lepiej. Ale nie pamiętam zbyt dobrze, pisałem dawno temu i to były takie "początki lotnictwa". Nauczka dla mnie, by nie pokazywać światu dwupłatowców w czasach dreamlinerów.
Pozdrawiam serdecznie,
RR


Dudziaczek, 11-04-2019 06:38:
Jednak czytaliśmy chyba dwie różne książki. Ekstrakt max 60 i tylko dlatego że to debiut. Rozwiązania fabularne, język, sama historia - być może w innym kraju zabrzmiała by mocniej. U nas, taka sobie opowiastka. I wszystko, szkoda klawiatury ;-)

@ Czas pokaże, czy Urbankowski zdobędzie tę samą popularność, a jego książka – status porównywalny do opracowania Garlickiego
Książka Urbankowskiego ma ponad dwadzieścia lat, chociaż recenzent zdaje się o tym nie wiedzieć. To co z tym czasem? Pokazał czy nie?


El Lagarto, 08-04-2019 22:48:
Ten Iwan Iljin to pewnie jakiś Włoch, bo przecież faszyzm był włoską ideologią. ;-)
A w książce nic o Chinach? Rozgrywka już dawno nie toczy się między USA i Rosją. Nawet jeśli książka ma parę lat, to może być już mocno nieaktualna, co nie znaczy że chętnie bym jej nie przeczytał (gdybym nie tracił czasu na internetowe wpisy).
Niemcy są znacznie bardziej prorosyjskie niż USA. Ciekawe czy autor coś skrobnął i na ten temat czy ograniczył się do snucia bajeczek o faszystach czających się za każdym rogiem?


freynir, 07-04-2019 10:33:
Chodziło właśnie o Apokalipsę, chociaż same groźby były pokłosiem upadku Science Fiction.
Tak mi się tylko przypomniało jak to parę(naście) lat temu Szmidt groził sądem za niezbyt entuzjastyczne recenzje jego twórczości. Nie pomne jednak czy o "Apokalipsę" chodziło czy jakiś inny tytuł.
Mówisz - przyjdzie cierpieć za przekonania...?
Tak notabene - tę dekadę temu książka mogłaby nawet bez bonusu za postapo dostać te 60%, ale dzisiaj...

« 1 2 3 4 5 162 »

Polecamy

Dwanaście i pół fortepianu

Kadr, który…:

Dwanaście i pół fortepianu
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Nadchodzą złodupcy
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Idę i powiewam
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Ludzie nietoperze
— Paweł Ciołkiewicz

Z kategorii „cytaty”
— Wojciech Gołąbowski

Córy Iranu
— Paweł Ciołkiewicz

…i nie zawaham się…
— Wojciech Gołąbowski

Pytania ważne i ważniejsze
— Wojciech Gołąbowski

Docent tragarz
— Paweł Ciołkiewicz

Nie wyobrażaj sobie!
— Wojciech Gołąbowski

Copyright © 2000-2019 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.