dzisiaj: 21 sierpnia 2019
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CLXXXVIII

Konkursy

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

książkowe (wybrane)

więcej »

kinowe

więcej »

komiksowe

więcej »

growe

więcej »

Zapowiedzi

kinowe (wybrane)

więcej »

komiksowe

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
« 1 2 3 4 5 6 164 »


freynir, 27-06-2019 18:37:
Wszak benzyna czy inne ciecze łatwopalne mają gęstość mniejszą od wody. Z kolei dla np. fosforu woda to świetny utleniacz.


Chomik, 19-06-2019 23:30:
Opowiadania ok,ale ten felieton Oramusa to jakaś pomyłka....


Pawel.M., 19-06-2019 04:28:
Interesujące streszczenie - tylko dlaczego w dziale recenzji?


freynir, 16-06-2019 12:52:
I dlatego bociany są pod ochroną ;-)

Pawel.M., 16-06-2019 00:43:
No, mówili też, że jak się żaby zabija to deszcz pada...

freynir, 13-06-2019 17:39:
@Pawel.M.- a zawsze mówili, nie sądź książki po okładce.

Pawel.M., 12-06-2019 23:22:
Nie czytałem, w ogóle nie znam twórczości tej autorki. Wydawca skutecznie ją ukatrupił w moich oczach tymi ohydnymi okładkami w stylu paranormal romance...

Ok, ale w warstwie emocjonalnej czy psychicznej, tych niezwykle eksponowanych w prozie Brzezińskiej, nie wydają się okrutne. Są - jeżeli rozpatrujemy to w kategoriach ogólnoludzkich - znacznie gorsze (dla człowieka), ponieważ obrazują międzyludzką bierność, obojętność i odrzucenie. Bohater wolałby już poczuć negatywny kontakt z drugim człowiekiem, ale rzadko jest mu to dane.

cranberry, 05-06-2019 09:59:
Dla mnie to jest okrucieństwo na poziomie mentalności: to jak ci ludzie widzą siebie nawzajem i jak jednak w naszej kulturze, w naszych czasach to postrzeganie przesuwa się (jest w trakcie przesuwania się) w stronę empatii.

Beatrycze, 04-06-2019 23:31:
Jak dla mnie są okrutne, choć nie w taki typowy naturalistyczny sposób.
Oj tam, aż takie okrutne teksty Brzezińskiej nie są. Ani "Wody głębokie na niebo", ani Jagódka. Ale prawdą, że wszystkie są piękne i poetyckie.

Mała uwaga co do pomieszanego czasu narracji - tak jest w oryginale. Dickens po prostu sobie zaeksperymentował, wyszło dziwnie.

„(…) szkoła mniszego posłuszeństwa to oddanie się instytucji, która wchodzi w posiadanie mnicha we wszystkich jego wymiarach, począwszy od potrzeb biologicznych, wyżywienia, dachu nad głową, ubioru, skończywszy na poczuciu emocjonalnego i intelektualnego bezpieczeństwa”
Hmmm... Nie jestem mnichem a wydaje mi się to oczywiste. Autor przed wstąpieniem do zakonu nie miał tej świadomości? Zakon to jak armia: albo się podporządkujesz albo wylatujesz/odchodzisz.


Spriggana, 01-06-2019 02:09:
@freynir
Po pierwsze zbiorek był wydany w 1977 roku, więc trudno żeby zawierał teksty napisane później (Saylor), po drugie – nie kojarzę opowiadań Chmielewskiej ani Eco, więc nie było czego wybrać.

freynir, 30-05-2019 18:19:
A z naszego podwórka- konkurencji panny Marple, czyli niejakiej Joanny opisywanej przez niejaką Joannę Chmielewską. Dodatkowo: Gordianusa z cyklu "Roma sub Rosa" Stevena Saylora i Wilhelma z Baskerwille od Umberto Eco.

Robert, 30-05-2019 12:18:
Z pewnością brak księdza Browna stworzonego przez Gilberta K. Chestertona. Ale powody powiedzmy zrozumiałe :) Brakuje Marlowe'a ale i nieobecny jest Lew Archer z powieści Rossa Macdonalda.

No właśnie nie można wyjaśnić kim była Lewicka dla Piłsudskiego tzn. czy była kochanką czy nie czy było to tylko platniczne uczucie czy tez wiecej. Nie ma żadnych dowodów i z sufitu tego sie nie wezmie.Nie da rady wyjasnić tez tego co sie zdarzyło na Madzerze i dlaczego Pilsudski zerwal kontakt z Lewicką oraz dlaczego zwolniono ją z pracy w Druskiennikach po powrocie z Madery i dlaczego Pilsudski przestał ją chronić. Nie ma żadnych źródeł historycznych ale jest tam wiele ciekawych faktów. Dziwne też jest że nikt niue przychodzi na greób Lewickiej tak jakby rodzina sie nią nie interesowała ale ten grób jest wiec ktoś płaci za miejsce na cmentarzu.


freynir, 25-05-2019 14:18:
@2) ze śledziem i majonezem, jako zakładka plasterek salami.


ILLUMINATI NEW WORLD ORDER, 22-05-2019 14:18:
Pozdrowienia od WIELKIEGO ZAMÓWIENIA ILLUMINATI do stanu zjednoczonego i na całym świecie, jest to otwarta okazja, aby dołączyć do braterstwa Iluminatów, gdzie można odzyskać swoje utracone marzenia, a także gdzie można zobaczyć światło bogactwa i szczęścia bez żadnego poświęcenia krwi. A także płacimy kwotę 650 000 USD, aby powitać wszystkich nowych członków, którzy dołączają do wspólnoty, a także dom, który wybrali i gdzie mają inwestycje, wraz z tą szansą na życie, aby mogli być sławni.
KORZYŚCI DANE NOWYM CZŁONKOM, KTÓRE DOŁĄCZAJĄ DO ILLUMINATI.
1. Nagroda pieniężna w wysokości 650 000 USD.
2. Nowy elegancki samochód CAR o wartości 150 000 USD
3. Wymarzony dom kupiony w wybranym kraju.
Miesiąc spotkań z 5 najlepszymi na świecie.
Liderzy i 5 najważniejszych gwiazd na świecie. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z poprzednim adresem e-mail = greatilluminate99@gmail.com
UWAGA; to bractwo Iluminatów, do którego można dołączyć z dowolnego miejsca na świecie Indie, Turcja, Afryka, Stany Zjednoczone, Malezja,
Dubaj, Kuwejt, Wielka Brytania, Austria, Niemcy, Europa. Azja, Australia itd.,
Pozdrowienia TEMPLE ILLUMINATI STANY ZJEDNOCZONE


Darchi, 22-05-2019 07:43:
5 dobrych opowiadań mozna znaleźć w kompilacji 2 wczesnych zbiorów od Penguina. I to tyle, pompowanej przez ignorantów "legendy".

« 1 2 3 4 5 6 164 »

Polecamy

Dwanaście i pół fortepianu

Kadr, który…:

Dwanaście i pół fortepianu
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Nadchodzą złodupcy
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Idę i powiewam
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Ludzie nietoperze
— Paweł Ciołkiewicz

Z kategorii „cytaty”
— Wojciech Gołąbowski

Córy Iranu
— Paweł Ciołkiewicz

…i nie zawaham się…
— Wojciech Gołąbowski

Pytania ważne i ważniejsze
— Wojciech Gołąbowski

Docent tragarz
— Paweł Ciołkiewicz

Nie wyobrażaj sobie!
— Wojciech Gołąbowski

Copyright © 2000-2019 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.