dzisiaj: 15 września 2019
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CLXXXIX

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Zapowiedzi

kinowe

więcej »

komiksowe

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
1 2 3 1176 »


freynir, 15-09-2019 08:20:
Dziękuję za ostrzeżenie. Uwielbiam Fritza, ale przy takim tłumaczeniu, i to jeszcze nie zawsze najlepszych opowiadań, musiałbym chyba do czytania pobrać dozę napojów rozweselających aby osiągnąć odrobinę szczęścia. A jak wszystkim wiadomo:
„- Szczęście to nazwa drinku w pobliskim barze”


Pawel.M., 14-09-2019 23:57:
freynir
No10 teraz mnie zaskoczyłeś -m ale to tylko potwierdza jakim bełkotem jest język prawników.

Panie Pi, niech Pan pisze więcej o muzyce na Esensji. Ładnie prosimy :)

@Beatrycze
Chowa w wolu https://pl.wikipedia.org/wiki/Wole_(anatomia_zwierząt)

Beatrycze, 10-09-2019 17:28:
Wow! Moje totemiczne zwierzę!!!
Jak on (ona?) to robi...
> łykających (...) jak pelikan ryby
Podobno niektóre ptaki są większe w środku niż na zewnątrz https://i.imgur.com/vGTNFgw.gifv

Miała być do opisania w recenzji, ale wena mię odeszła i jest jednym z filmów, których dotąd nie obejrzałem. ;)


freynir, 06-09-2019 13:26:
@Pawel.M.- „czynny i bierny zakaz prowadzenia pojazdów”. Owszem, w mowie prawnej istnieje coś takiego, jak bierny zakaz prowadzenia pojazdów. Jest nim, wynikający z kodeksu drogowego, brak posiadania uprawnień do kierowania daną kategorią pojazdów, karany zazwyczaj mandatem jako wykroczenie. Czynny zakaz jest wprowadzany przez sąd wobec osoby której albo/i zostały odebrane uprawnienia, albo uporczywie narusza przepisy poprzez jazdę bez uprawnień. Czyn ten jest przestępstwem, i podlega karze więzienia.
Z powyższego zaś wynika, że prawie każdy z nas „posiada” (jest wzbogacony) o bierny zakaz prowadzenia pojazdu np. kategorii M, albo samolotu :-)

Jako wierny fan nie mogę się nadziwić, że nie wstydzili się tego wydać. Chyba, ze to jakiś eksperyment społeczny z cyklu "jak za kilka stów wcisnąć ludziom odrzuty z poprzednich płyt zmiksowane z godziną jamowania w studio". I do tego ta okładka.


Achika, 06-09-2019 08:45:
Mocne. Poleciłam znajomym (no co, jak ktoś lubi "Sharknado" to już nic mu nie straszne).
Jale, a film o morderczej oponie znasz?

"Descending" na pewno nie kończy albumu. Niby psychofan, a kolejność utworów zupełnie inna niż w rzeczywistości...

Dalekie szlaki była pierwszą książką jaką zakupiłem osobiście. Miałem dziesięć lat. Dziś mam prawie 60. Jest to najfantastyczniejsza ze space oper. Przez te lata poznałem setki, a może z tysiąc z uchem, opowieści przygodowych i nie tylko z tego gatunku. Nic i nigdy nie dorówna i nie wzbudziło mego zachwytu jak ta powieść i nie sprawiło, że wracam co jakiś czas choćby do urywków. Naturalnie SF ogarnia ważniejsze i głębsze tematy. Ale jak Winnetou jest tylko jeden, tak i Eli nie ma sobie równego.


Pawel.M., 03-09-2019 21:45:
Dodałem komentarz przez facebooka, ale go nie widzę, to jeszcze raz.
El Lagarto
Smaug mógł posiąść i posiadać skarby, a Gollum pierścień - wszak to przedmioty o znacznej wartości. I w tym przypadku można to uznać za styl podniosły. Natomiast tam, gdzie "posiadać" użyte jest nieprawidłowo mamy do czynienia nie ze stylem podniosłym, a urzędniczą nowomową.
Taką samą urzędniczą - konkretnie prawniczą nowomową posłużył się CELOWO Kazik. W prawniczej urzędniczynie można nawet posiadać mandat, posiadać chorobę psychiczną (sam czytałem takie "ładne" zdanie, że delikwent posiadał czynny zakaz prowadzenia pojazdów - no nie można posiadać tego, co nas zubaża, a na dodatek, czy jest też bierny zakaz prowadzenia pojazdów? Czym się różni od czynnego zakazu?) Język prawniczy w ogóle jest koszmarny, bełkotliwy (co tym bardziej smutne, że prawnicy to wykształceni humaniści). Zaprawdę powiadam wam: nie uczcie się polszczyzny od prawników, bo będziecie bełkotać.
Natomiast "posiadanie" i "posiadać" to nieco inna broszka. "Posiadać" można prosto i poprawnie zastąpić czasownikiem "mieć", a "posiadanie" nie ma takiego odpowiednika (no nie ma "mienia" czy "miecia" w polszczyźnie) - a to zmusza do zmiany budowy zdania, żeby ominąć owo "posiadanie". Więc to nie są analogiczne przypadki. Choć osobiście wolę zmienić budowę zdania, niż nadużyć "posiadania".


freynir, 01-09-2019 07:09:
W środowisku stricte naukowym rehabilitacja Czochralskiego nastąpiła dużo wcześniej, już w latach 90-tych 20 wieku. Już wtedy profesorowie na Wydziale Chemii P.W. wspominali nam często o Czochralskim, zarówno jeżeli chodzi o obróbkę krzemu, jak i w kontekście jego wpółpracy z AK i oskarżeń o współpracę z Wehrmachtem.


El Lagarto, 30-08-2019 23:08:
@Pawel.M.
Naukowo-urzędnicza nowomowa to jednak inna rzeczywistość niż język Biblii. Stare tłumaczenie Biblii Jakuba Wujka przez stulecia stanowiło punkt odniesienia dla polszczyzny. Akurat w przypadku Biblii uroczysty i wzniosły styl jest sensowny. Inaczej mamy do czynienia z pastiszem albo parodią.
"Posiadać" i "mieć" trochę jednak mają wspólnego ze stylem podniosłym.
Porównaj zdania:
Smaug posiadał skarby zgromadzone we wnętrzu Samotnej Góry./
Smaug miał skarby zgromadzone we wnętrzu Samotnej Góry.
Gollum miał niezwykły pierścień/Gollum posiadał niezwykły pierścień.
Zgadzam się, że nadużywanie czasownika "posiadać" razi... Puryzm jednak też jest ścieżką donikąd. Jak zauważyli przedpiścy język żyje własnym życiem.
Rzeczownik "posiadanie" już nie budzi takich kontrowersji jak czasownik "posiadać". Posiadanie broni czy narkotyków funkcjonuje także poza środowiskiem prawniczym. Broń wykonana domowym sposobem czy niewielka ilość narkotyku mogą mieć znikomą wartość rynkową.
Kazik śpiewał:5 lat za posiadanie, 10 używanie. A Kazik przecież nie robi błędów językowych ;-)


El Lagarto, 30-08-2019 22:33:
Zatem uległem prowokacji. Jeśli jednak komiks jest tego warty, mogę ulegać dalej.

Wreszcie!


darba76, 30-08-2019 13:10:
Jak Włodzimierza Boruńskiego pierwszy raz zobaczyłem na szklanym ekranie (jeszcze jako dziecko) byłem przekonany, że to ... Julian Tuwim. Oczywiście szybko się zorientowałem że to jednak nie Tuwim tylko bardzo do niego podobny aktor. Teraz po latach wyczytałem że z Tuwimem był blisko spokrewniony stąd to podobieństwo


freynir, 28-08-2019 12:28:
Dla równowagi mamy Hugo Retro, za jednym wyjątkiem (Catherine L. Moore jako współautorka), sami mężczyźni.
I do tego jakie utwory, sama klasyka fantastyki!
Ciężko wyrzeźbić inne wyniki, jeśli w nominacjach praktycznie nie ma facetów. W powieści było 5:1 na korzyść kobiet, w mikropowieści 5:1, w noweli 5:1, a w opowiadaniu - cóż za zaskoczenie - również 5:1.

1 2 3 1176 »

Polecamy

Dwanaście i pół fortepianu

Kadr, który…:

Dwanaście i pół fortepianu
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Nadchodzą złodupcy
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Idę i powiewam
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Ludzie nietoperze
— Paweł Ciołkiewicz

Z kategorii „cytaty”
— Wojciech Gołąbowski

Córy Iranu
— Paweł Ciołkiewicz

…i nie zawaham się…
— Wojciech Gołąbowski

Pytania ważne i ważniejsze
— Wojciech Gołąbowski

Docent tragarz
— Paweł Ciołkiewicz

Nie wyobrażaj sobie!
— Wojciech Gołąbowski

Copyright © 2000-2019 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.