dzisiaj: 18 sierpnia 2019
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CLXXXVIII

Konkursy

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

książkowe (wybrane)

więcej »

kinowe

więcej »

komiksowe

więcej »

growe

więcej »

Zapowiedzi

książkowe (wybrane)

więcej »

kinowe (wybrane)

więcej »

komiksowe

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
1 2 3 1174 »


Wojciech, 17-08-2019 22:16:
Przy scenie na dachu wieży myślałem, że oglądam niewykorzystane sceny z "Nieustraszonych braci Grimm"...


Beatrycze, 17-08-2019 17:42:
Ja się tylko tak wtącę, żeby tylko nikt nie liczył na to, że P.M. ktokolwiek przekona do czegokolwiek, niezależnie od przytaczanych źródeł ;P
Krucjata w temacie "posiadania", "protagonisty" i może też "póki co" regularnie przetacza się przez komentarze na portalach okołoksiążkowych.

El Lagarto, 17-08-2019 14:48:
@Pawel.M.
To ryzykowna teza, że zespół tłumaczy zajmujący się przekładem Biblii nie znał definicji jednego z istotnych słów przewijających się w tekście. Styl podniosły rządzi się swoimi prawami. Tak jak niektóre wyrażenia ujdą płazem w mowie potocznej, tak samo w języku prawniczym, urzędniczym czy kościelnym padają sformułowania, które na co dzień nie przeszłyby nam przez gardło. Pisze o tym np. ta blogerka: http://wittamina.pl/posiadac-czy-miec/
Łukasz Rokicki podaje kilka warunków użycia czasownika "posiadać", i generalnie zapewne ma rację, ale trzymanie się kurczowo tych zasad to kolejna pułapka.
WARUNKI WG ROKICKIEGO
Słowa posiadać używamy, gdy spełnione są łącznie cztery poniższe warunki:
1. POSIADACZEM JEST CZŁOWIEK
Miłośnicy mitologii, SF i fantasy mogliby wskazać setki przykładów, gdzie ten warunek nie działa, a zdanie jest poprawne.
W otchłani Internetu znalazłem też sformułowanie: "Laboratorium posiada certyfikat" Laboratorium=zespół ludzi, dla mnie jak najbardziej OK.
Wg powyższej zasady zwierzęta nie mogą posiadać. Jeśli jednak dokonamy lekkiej antropomorfizacji, to właściwie czemu nie?
Na przykład:
Sroka-złodziejka posiadała kolekcję błyskotek skradzionych w pobliskiej wiosce.
2. POSIADANA RZECZ JEST CENNA, WARTOŚCIOWA
Co jest cenne rzecz względna. Znowu Biblia (2 Księga Królewska:)
"Elizeusz zaś rzekł do niej: «Co mógłbym uczynić dla ciebie? Wskaż mi, co posiadasz w mieszkaniu?» Odpowiedziała: «Służebnica twoja nie posiada niczego w mieszkaniu poza garncem oliwy»."
3. MOŻNA POWIEDZIEĆ ZAMIENNIE, ŻE KTOŚ JEST WŁAŚCICIELEM CZEGOŚ
Przy tym restrykcyjnym warunku oczywiście odpadają sformułowania: posiadać wiedzę, doświadczenie, umiejętności, które dla mnie też są OK
4. w pozycji dopełnienia występuje RZECZOWNIK OZNACZAJĄCY KONKRETNY PRZEDMIOT MATERIALNY (nie może to być np. nazwa cechy, zjawiska, uczucia, odczucia itp., wykluczone są oczywiście wszystkie rzeczowniki abstrakcyjne).
Komentarz jak przy punkcie 3. Ponadto warunek nie uwzględnia uprzedmiotowionych ludzi i zwierząt:
Faraon posiadał setki niewolników. Szejk posiadał cztery żony i mnóstwo rasowych koni.
Co do wyrażeń posiąść/posiadać kobietę, to może z kobietą jest jak ze skarbem? Można skarb posiąść, a potem posiadać, zgubić albo roztrwonić?


Beatrycze, 17-08-2019 13:07:
Na pewno najbardziej płodnym. Był taki rok, w którym na jeden dzień przypadał statystycznie nieco więcej niż jeden tekst Sebastiana. Jak on to godzi z pracą, rodziną i jeszcze innymi aktywnościami (jak rozumiem jakiś kanał muzyczny, czy udzielanie się na stronce poświęconej historii jego rodzinnych stron). W redakcji żartujemy sobie nieraz, że Sebastian nie istnieje, zamiast niego te artykuły pisze S.I. albo sztab ludzi.

@Jale
Przeczytałem dyskusję i podziwiam twoją cierpliwość. Cenna cecha (ja jej niestety nie posiadam:))

... czyli pan Sebastian Chosiński oficjalnie jedynym recenzentem Esensji?


Pawel.M., 16-08-2019 18:23:
El Lagarto
Biblię ktoś tłumaczył, ktoś niekoniecznie znający definicję konkretnego słowa. A tłumaczyli chyba uczeni, a ci nader chętnie posługują się urzędniczą nowomową.

Pawel.M., 16-08-2019 18:20:
Jale
Ale o tym pisałem w pierwszym poście - że jest stanowisko ortodoksyjne (można posiadać wyłącznie wartościowe przedmioty) i reformatorskie (można też posiadać wiedzę i znajomość języków obcych) :D
>jeśli można wiedzę posiąść, to i również można ją później posiadać<
Trochę ryzykowna teza - kobietę też można posiąść, ale posiadać nie bardzo :)

freynir, 16-08-2019 17:23:
„wtedy i tylko wtedy”- jest to zastrzeżenie obustronne, że występują warunki zarówno wystarczające jak i konieczne do rozwiązania problemu Np. (za Wikipedią)- jeżeli liczba jest podzielna przez 10, to jest podzielna przez 5. Fakt podzielności przez 10 jest warunkiem wystarczającym dla podzielności przez 5, natomiast fakt podzielności przez 5 jest warunkiem koniecznym dla podzielności przez 10.
Warunek wystarczający nie musi być warunkiem koniecznym — liczba nie musi wcale być podzielna przez 10, by była podzielna przez 5.
PS- a propos posiadania, podoba mi się bardzo trzecia i czwarta definicja ze słownika Doroszewskiego:
„usiąść kolejno, jeden za drugim, jeden po drugim, pousiadać”
„panować nad sobą, być panem siebie”


freynir, 16-08-2019 16:59:
Mam wrażenie, że „teledysk” wyszedł spod rąk t(f)urców z Z.F. Skurcz, co w pełni pasowałoby do Dr.Yry czy też jego kolegów z Kabanosa i Z.A.C.I.E.R.-u.
PS- „Żuliborskie Dziady” ®ulez!

@Pawel.M.
No właśnie o wiedzę mi chodzi. Z porad polonisty: "*Posiadać wiedzę — wiedza jest wprawdzie cenna, ale nie można być jej właścicielem, gdyż jest rzeczownikiem abstrakcyjnym." A ze słownika: "opanować jakąś wiedzę lub jakieś umiejętności". Więc jeśli można wiedzę posiąść, to i również można ją później posiadać.

El Lagarto, 16-08-2019 14:23:
@Achika
>>A od kiedy styl biblijny ma cokolwiek wspólnego z poprawną polszczyzną?
Myślę, że tak co najmniej od renesansu.
SJP dopuszcza "dwuroczny" w grach słownych, więc wszystko gra także z tym wyrazem:
https://sjp.pl/dwuroczny
Powtarzanie sformułowań w taki czy inny sposób to hebraizm. W LOGICE i matematyce używa się sformułowania "wtedy i tylko wtedy" i nikt nie ma z tym problemu :-)
BTW "bydło" niegdyś oznaczało nie tylko zwierzęta albo niewychowane osoby, ale też bogactwo, mienie, stan POSIADANIA

Achika, 16-08-2019 13:27:
A od kiedy styl biblijny ma cokolwiek wspólnego z poprawną polszczyzną? Choćby te "dwuroczne zwierzęta", powtarzanie słowa "klątwa"... Już pomijam logikę zdania: Bydło jest podzbiorem trzody, podobnie baranki, a wymienione osobno.

El Lagarto, 16-08-2019 12:38:
A jednak w stylu biblijnym "posiadanie" abstraktów nie razi.
Księga Sędziów: "Pan zaś zwrócił się ku niemu i rzekł do niego: «Idź z tą siłą, jaką posiadasz, i wybaw Izraela z ręki Madianitów".
Rzecz jasna tu siła oznacza konkretne wojsko/armię. Niżej jednak przykłady mniej oczywiste:
2 Księga Kronik: "Wszyscy z Judy oddawali Jozafatowi daninę, tak że posiadał obfite bogactwo i wielką sławę"
Dalej jest jeszcze gorzej;-) Tu dobytek może posiadać lub nie posiadać wartości:
1 Księga Samuela: "Saul i lud ulitował się jednak nad Agagiem i nad dobytkiem trzody i bydła, nad zwierzętami dwurocznymi, nad odchowanymi barankami i nad wszystkim, co było lepszego, nie chciano tego wytępić przez klątwę, cały zaś dobytek, nie posiadający żadnej wartości poddał klątwie".


GREAT ILLUMINATI ORDER, 16-08-2019 10:48:
Pozdrowienia z WIELKIEGO ZAMÓWIENIA ILLUMINATI do Stanów Zjednoczonych i na całym świecie, jest to otwarta okazja, aby dołączyć do bractwa ZAMÓWIENIA ILLUMINATI, gdzie można odzyskać utracone marzenia, a także gdzie można ujrzeć światło bogactwa i szczęścia bez jakakolwiek ofiara krwi. I z biegiem lat mamy światowych liderów, MILIONARIUSZY, BILLIONAIRY, NAUKOWCÓW, SUPERSTARÓW i wszystkich dzieł życia, jesteście mile widziani na całym świecie w swojej rasie, religii i pochodzeniu etnicznym. WITAMY w HALIE Sław i BOGACTWA.
Uprzejmie napisz do nas na nasz prywatny mail: greatilluminate99@gmail.com
Pozdrowienia TEMPLE ILLUMINATI STANY ZJEDNOCZONE.


Pawel.M., 16-08-2019 10:32:
Jale
No i...? Przecież z tego linka wynika dokładnie to, o czym piszę, tyle że to nie jest definicja "posiadać", a "posiąść" (z czego wynika dodany punkt: "odbyć stosunek seksualny"; jeśli chodzi o pkt. "zdobyć coś i zacząć tym dysponować" - to "dysponować" ma zbliżone znaczenie do "posiadać", konkretnie synonimami do „dysponować” są gospodarzyć, mieć we władaniu, być właścicielem).
Czyli z definicji ze SJP (pomijając punkt 1 - z seksem) wynika, że posiadać może wyłącznie człowiek i wyłącznie coś wartościowego (pkt. 3 i 4) oraz wiedzę (pkt. 2). Toż to dokładnie to, o czym tu piszę :D
Hmm... https://sjp.pwn.pl/slowniki/posiąść.html

Pawel.M., 15-08-2019 23:52:
Ze Słownika Poprawnej Polszczyzny:
"Posiadać (...) razi zwłaszcza w połączeniu z nazwami rzeczy drobnych, z rzeczownikami abstrakcyjnymi oraz przy podmiocie nieżywotnym".
I porady polonisty:
http://lukaszrokicki.pl/2011/09/27/miec-czy-posiadac/
No... według 13-tomowego SJP (wiem, 1964 to archeologia, ale jednak od tego czasu nikt nie wydał czegoś tak obszernego i kompletnego) nie tylko człowiek może posiadać. Określenie to może być również stosowane w przenośni - posiadać może więc np. miłość (czyjąś duszę) czy ambicja (serce). W kwestii posiadania potencjału przez książki spróbuję się jednak hamować. ;)
Aczkolwiek z drugiej strony... http://www.life-plus.pl/czy-krzeslo-moze-posiadac-potencjal.html :>

Pawel.M., 15-08-2019 22:16:
Jale
Wszystko OK, ale jak widzę tego byka, to mną telepie (to jakaś plaga jest):
"posiadała ona jednak nieco większy potencjał".
1. Posiadać może WYŁĄCZNIE człowiek.
2. Posiadać można wyłącznie wartościowe rzeczy - to stanowisko ortodoksyjne, wg stanowiska reformatorskiego można też posiadać wiedzę i znajomość języków obcych. I nic więcej już nie można posiadać.
3. Połączenie "posiadać" z rzeczownikiem abstrakcyjnym jest SZCZEGÓLNIE rażące.
4. Najprościej, żeby używać poprawnie, przyjąć, że "posiadać" jest synonimem do "być właścicielem" - w żadnym razie nie jest to synonim "mieć".

1 2 3 1174 »

Polecamy

Dwanaście i pół fortepianu

Kadr, który…:

Dwanaście i pół fortepianu
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Nadchodzą złodupcy
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Idę i powiewam
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Ludzie nietoperze
— Paweł Ciołkiewicz

Z kategorii „cytaty”
— Wojciech Gołąbowski

Córy Iranu
— Paweł Ciołkiewicz

…i nie zawaham się…
— Wojciech Gołąbowski

Pytania ważne i ważniejsze
— Wojciech Gołąbowski

Docent tragarz
— Paweł Ciołkiewicz

Nie wyobrażaj sobie!
— Wojciech Gołąbowski

Copyright © 2000-2019 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.