dzisiaj: 18 czerwca 2021
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CCVI

Konkursy

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

kinowe

więcej »

komiksowe

więcej »

growe

więcej »

Zapowiedzi

książkowe

więcej »

komiksowe

więcej »

growe

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
1 2 3 1262 »


Patryk, 18-06-2021 07:42:
Jedyne co mnie subliguje to czy cząsteczki hologramiczne mogą oscylować miedzy sobą w skutek inwazji? I dlaczego hologram ma konsystencje C kwadrat???


freynir, 16-06-2021 20:33:
Spóźniony- a ja jestem pełen podziwu, że szacowne gremium przyznające Węże przeoczyło to "arcy"dzieło. O ile jeszcze "nerdowskie" monologi Julka byłem w stanie znieść, chociaż większość z nich była niewczas i nie na miejscu, to cała reszta nie trzymała się (za przeproszeniem) przysłowiowej kupy. Pierwszy raz od baaardzo dawna zdarzyło mi się wybuchnąć śmiechem w połowie horroru (tak, scena z głową pani instruktor, poprzedni raz to było Blair Witch) z powodu bezsensowności działań bohaterów.


El Lagarto, 15-06-2021 16:39:
Powoli dociera do mnie prawda, że jestem omylny. Jest to bolesne... ;-)
Biję się w piersi, rzeczywiście obie formy są dopuszczalne.
@El Lagarto
Ze strony: https://sjp.pl/mie%C5%84szewicy:
mieńszewicy
dopuszczalne w grach (i)
mieńszewik
członek umiarkowanej frakcji w Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji, powstałej w opozycji do leninowskiej frakcji bolszewików; mienszewik
POWIĄZANE HASŁA:
mienszewik
mienszewicy
Obie formy są dopuszczalne.

El Lagarto, 14-06-2021 22:06:
W tekście jest literówka. Prawidłowa forma to "mienszewicy". W języku rosyjskim po "н" jest co prawda znak miękki, ale w języku polskim w słowie tym nie ma "ń".
Teoretyczne i literackie podstawy dla państwa totalitarnego formułował już Platon (w dobrej wierze jako pozytywny wzór). IMO za totalitarne państwa można uznać np. starożytną Spartę, państwo Inków albo rewolucyjną Francję (na której zresztą wzorował się Lenin). Punkty odniesienia zatem były znane od wieków.

Paweł.M, 14-06-2021 16:10:
"nie było jeszcze dyktatur Józefa Stalina czy Adolfa Hitlera. Nie było totalitarnych Państw Jedynych, których władze starały się podporządkować sobie obywateli i kontrolować ich całe życie".
Czy redakcja może zorganizować dla p. Chosińskiego przyspieszony kurs historii XX w. ze szczególnym uwzględnieniem zbrodniczej, lewicowej dyktatury Lenina?


Marcin, 13-06-2021 22:44:
Tak, zwłaszcza "Wehikuł...". Do dzisiaj pamiętam jakie wrażenie zrobiła na mnie ta ponura wizja przyszłości.

Przyznam, że z powyższego tekstu nie zarejestrowałem, czy film powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń (jak "Karbala" czy też "Oblężenie Jadotville"), czy też opisana na wstępie obecność Rosjan w Republice Środkowoafrykańskiej została wykorzystania do opowiedzenia fikcyjnej opowieści o bitwie?


El Lagarto, 13-06-2021 22:32:
Klimaty postapo można też znaleźć w komiksach Andrzejewskiego na kanwie twórczości Wellsa. "Wehikuł czasu" i "Wojna światów" były drukowane w "Alfie" jeszcze w latach 70.
Ech, "Tajemnica kamiennego lasu"... Pamiętam ten szok gdy jako dzieciak w komiksie o "jaskiniowcach" zobaczyłem nagle statek kosmiczny, czy też raczej pojazd przypominający nowoczesny helikopter lub coś w tym stylu. Nie miałem wtedy pojęcia o czymś takim jak postapo, ale kontrast miedzy prymitywizmem głównych bohaterów, a techniką tajemniczych mieszkańców "lasu" działał mocno na wyobraźnię...


towarzysz komisarz ds. sprawiedliwości, 13-06-2021 21:56:
Bolszewia cały czas niszczy - patrz cenzura klasyki literatury. I to wcale nie w Polsce...


El Lagarto, 13-06-2021 21:06:
Tak, zaczynało się jak fantasy, ale na końcu okazywało się, że to jednak postapo :-) Gdzieś tu na Esensji przypominaliście zresztą Raczkiewicza i coś o tym komiksie było.

Marcin, 13-06-2021 17:26:
El Lagarto
@ Nie pamiętam już szczegółów "Tajemnicy kamiennego lasu". Rzeczywiście to było postapo?

El Lagarto, 13-06-2021 12:19:
W tym samym roku (1986) na łamach "Świata Młodych" ukazała się "Tajemnica kamiennego lasu" Raczkiewicza. To też postapo.
Wzorcowe postapo mieliśmy wcześniej w świecie filmu. Oczywiście chodzi o "Seksmisję".


Olgierd Jedlina, 11-06-2021 23:43:
@ R.F.
"Dalej będziemy się pałowali tym, że ludzie, którzy nie mieli problemu z pracą w Polskim Radiu w czasach stanu wojennego, "bohatersko" z niego odeszli (bądź zostali zwolnieni) za "pisowskiej dyktatury"?"
Tak, jeszcze długo, ponieważ znaczenia Trójki dla szeroko pojętej polskiej kultury popularnej nie sposób przecenić i wykracza ono znacznie bardziej poza ramy "stanu wojennego" (nie wiem, czy słuchałeś Trójki w tamtym okresie) i przekracza również "pisowską dyktaturę", której jednakowoż udało się ten pomnik zniszczyć - bez stworzenia choćby własnej namiastki czegoś w zamian. To jest jak bolszewia - przejdzie, zniszczy i być może idzie dalej, ale w międzyczasie pozostawi po sobie niezatarty ślad.


Walasek, 11-06-2021 23:05:
To tak jak w serialu - odcinek najsłabszy z całej serii, obok "Dziwnego wypadku"...

rysunki do boli sztampowe (tak jak art directing w najnowszej ekranizacji btw), polecam poszukać ilustracji Moebiusa (niedoszła ekranizacja) i Enki Bilala (książki).

Rewelacyjna książka, która kipi emocjami!


Weil Deshalb, 06-06-2021 21:16:
@Beatrycze
Jeżeli chodzi o Kaya, gorąco polecam "Tiganę".

Beatrycze, 06-06-2021 00:02:
O "Mieście..." wspominał mi też redakcyjny kolega, myślę, że się skuszę.
@adrenalina - to prawda, ale w końcu nadchodzi taki moment, kiedy to siada i wtedy trzeba mieć czas na oddech. Abstrahując od tego konkretnego przypadku, odnosi się wrażenie, że głównego bohatera chroni "plot armour", bo dookoła niego generalnie ludzie padają jak muchy.
"Ronja..." mi się bardzo podobała, jak byłam dzieckiem. Postaram się zapamiętać i może kiedyś się skuszę.
Co do Kaya - "Fionavarski gobelin" swoim egzaltowanym stylem zniechęcił mnie raz a dobrze do tego autora, choć rozumiem, że to była jego wczesna twórczość.

1 2 3 1262 »

Polecamy

Smętny finał

Tajemnica złotej maczety:

Smętny finał
— Konrad Wągrowski

Stukasy, Wellingtony, Halifaksy!
— Konrad Wągrowski

O wolność waszą i naszą
— Konrad Wągrowski

Na wielbłądzie boli tyłek
— Konrad Wągrowski

Z Łosiem na łowy
— Konrad Wągrowski

Przybywając do PRL-owskiego raju
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000-2021 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.