dzisiaj: 24 sierpnia 2019
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CLXXXVIII

Konkursy

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

kinowe (wybrane)

więcej »

komiksowe

więcej »

growe

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
1 2 3 391 »


freynir, 23-08-2019 17:19:
Poprzedni komentarz jest mojego autorstwa, podszyłem się niechcący (myszka mi się omskła)

@EL Lagarto, 23-08-2019 17:18:
„No tak, na jachcie nie ma stołków, są koje...”-
po pierwsze primo- koja to łóżko, nie siedzisko
po drugie primo- to, czy są stołki, zależy od wielkości jachtu, ale zazwyczaj nawet na najmniejszych znajdziesz przynajmniej jeden składany
Co do samej Grety, z oryginalnego artykułu wynika, że o ile ona mogła być nieświadoma, jakie powiązania ma jej sponsor, o tyle rodzice dobrze znali jego kontakty


El Lagarto, 22-08-2019 23:04:
>Oczywiście że laboratorium to pomieszczenie i sprzęt. itp. >Niemniej to ludzie starają się o certyfikat i potem się nim >posługują. Chyba że każda
>szkoła jest tylko odpowiednio wyposażonym budynkiem, a Warszawa miastem, które nie potrzebuje mieszkańców.
Przeczytałem sobie ponownie co sam napisałem i dopiero teraz zorientowałem się, że tak zaczynający się fragment (dalej jest coś o "Walking dead")w sierpniu mógł się skojarzyć z robieniem paskudnych żartów z Powstania Warszawskiego. Mogłem napisać Londyn, Paryż albo Pekin, ale nie wiem czemu napisałem Warszawa, nie była to jednak żadna aluzja ani celowa złośliwość. Dowód na to że czasem warto się chwilę zastanowić przed dodaniem komentarza. A Powstańcom cześć i chwała!

To jest ciekawe: https://www.energetyka24.com/oskarzenia-pod-adresem-grety-thunberg-stoja-za-nia-pr-owcy-i-koncerny
Biedna Greta pewnie nawet nie ma świadomości co jest grane...

El Lagarto, 22-08-2019 17:24:
No tak, na jachcie nie ma stołków, są koje...
Greta jest wykorzystywana przez dorosłych w przedsięwzięciu marketingowym. Oczywiście trudno to porównać do losu przeciętnej pakistańskiej dziewczynki, ale i tak jest to smutne.
https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/bild-podroz-grety-thunberg-obciaza-klimat,297383,1,0.html
Przynajmniej dziewczyna w coś wierzy i coś robi a nie pierdzi w stołek :).


El Lagarto, 22-08-2019 00:09:
Interpunkcja kuleje, ale zgadzam się z wszystkim co napisałem wyżej.

El Lagarto, 22-08-2019 00:06:
Nie posiadam się z radości, że zwykły czasownik budzi nie mniej emocji, niż recenzowana wyżej książka.
@Pawel M. Odpowiadam
>To nie jest teza ryzykowna, tylko teza pochodząca z lektury >naukowych opracowań - nadużywanie "posiadać" to standard.
OK, tyle że w przypadku stylu biblijnego to "nadużycie" brzmi naturalnie. Przeczytałem kawałek współczesnego "tłumaczenia" Biblii na "język hip hopu" i nawet jeśli to kogoś bawi brzmi to koszmarnie.
>Ale przecież o "posiadać" napisała to samo co ja - jako >przykłady stylu podniosłego podała inne słowa (np. "kroczyć" >zamiast "iść").
Przecież nie podważam wszystkiego co napisałeś. Generalnie się zgadzam, nie zgadzam się w szczegółach. BTW Są sytuacje kiedy styl podniosły śmieszy, są takie kiedy po prostu pasuje znacznie lepiej:
"Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,
Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie"
>Niestety, ale laboratorium to nie zespół ludzi, lecz >pomieszczenie wyposażone w specjalistyczny sprzęt, >przeznaczone do prowadzenia doświadczeń itp.
I Ty masz rację, i ja mam rację. Użyłem słowa w znaczeniu szerszym - jako metonimii. Oczywiście że laboratorium to pomieszczenie i sprzęt. itp. Niemniej to ludzie starają się o certyfikat i potem się nim posługują. Chyba że każda
szkoła jest tylko odpowiednio wyposażonym budynkiem, a Warszawa miastem, które nie potrzebuje mieszkańców.
W sumie czemu nie? W "The Walking Dead" Atlanta nadal jest Atlantą, chociaż nie ma tam prawie żywych ludzi :-D
>Tu już wchodzisz na drogę rozważań filozoficznych, a nie >językowych. W Słowniku Poprawnej Polszczyzny jest to bodajże >ujęte jako rzecz cenna o wymiernej wartości.
Dla dziecka czymś wartościowym może być brudna, szmaciana laleczka o zerowej wartości rynkowej, dla dorosłego coś o wartości sentymentalnej. Jedno i drugie wymierne nie jest...
>Czy szejk posiada żony, to już zmusza do rozbioru Koranu i >raczej posiadanie, mimo znacznej dyskryminacji kobiet, jest >tu wątpliwe.
Przy tworzeniu zdania raczej nie zastanawiamy się, co na ten temat mówi Koran, bo pewnie nie nauczylibyśmy się mówić po polsku. Bardziej istotne jest to, co autor zdania, myśli o tym szejku.
>Nie, nie jest jak ze skarbem. Zresztą posiadanie w tym >znaczeniu odchodzi do lamusa, jako seksistowskie. I słusznie
Ze skarbem to był mały żarcik. Wyrażenie "posiąść" o dawien dawna jest tylko wyrażeniem książkowym. W powszechnym obiegu jest czasownik "przelecieć" oraz inne słowa o wiele bardziej wulgarne. Seksistowskie czy nie ani myślą odchodzić do lamusa. Przy nich czasownik "posiąść" wydaje się niemal elegancki.
Ogólnie rzecz biorąc nie walczę z zasadami, jedynie zalecam umiar w ich stosowaniu. Polski język być na tyle elastyczna, że zwykle znaleźć się jakiś wyjątek od reguła.

Ostatnie zdanie pogrąża całą recenzję w oparach absurdu. Jak można było zestawić ofiarę fundamentalizmu islamskiego z tym sztucznym konstruktem powołanym do życia przez koncerny energetyczne? Masakra.

@freynir
Ano. I wiele słów, które po stuleciu w końcu zostały uznane. A także takie, z którymi językoznawcy wyczyniają jakieś niewyobrażalne łamańce (np. jako oboczność wobec dżudoki jest proponowany dżudowiec, bo dżudysta - też figurujący w niektórych słownikach - został chyba w końcu uznany za słowo niepożądane). Dlatego niektóre mądrości językoznawców pozwalam sobie puszczać mimo uszu.
Notabene - gdyby pisać ultrapoprawnie, nigdy by się nie pojawiło "źdźblenie się"...

Przepraszam bardzo, ale co to było? Bo na pewno nie recenzja..


freynir, 19-08-2019 05:21:
@Pawel.M.
„Co do "posiadać" to co najmniej od XIX wieku bywa nieprawidłowo używane jako zamiennik dla "mieć" - i wciąż nie stało się to poprawne.”
I to mnie zadziwia. Przez ostatnie 100 lat wiele innych słów przestało być używane, zmieniło znaczenie (niektóre nawet kilkukrotnie), powstały i weszły na stałe do użytku nowe, a tymczasem „posiadanie” wciąż jest w dyskusji etymologicznej.

Pawel.M., 18-08-2019 20:55:
El Lagarto
"To ryzykowna teza, że zespół tłumaczy zajmujący się przekładem Biblii nie znał definicji jednego z istotnych słów przewijających się w tekście".
To nie jest teza ryzykowna, tylko teza pochodząca z lektury naukowych opracowań - nadużywanie "posiadać" to standard.
"Pisze o tym np. ta blogerka"...
Ale przecież o "posiadać" napisała to samo co ja - jako przykłady stylu podniosłego podała inne słowa (np. "kroczyć" zamiast "iść").
"Miłośnicy mitologii, SF i fantasy mogliby wskazać setki przykładów, gdzie ten warunek nie działa, a zdanie jest poprawne".
Po prostu w literaturze SF/fantasy należy to rozszerzyć na inne gatunki/istoty inteligentne (także te stworzone metodą antropomorfizacji).
"Laboratorium posiada certyfikat" Laboratorium=zespół ludzi, dla mnie jak najbardziej OK".
Niestety, ale laboratorium to nie zespół ludzi, lecz pomieszczenie wyposażone w specjalistyczny sprzęt, przeznaczone do prowadzenia doświadczeń itp.
"Co jest cenne rzecz względna".
Tu już wchodzisz na drogę rozważań filozoficznych, a nie językowych. W Słowniku Poprawnej Polszczyzny jest to bodajże ujęte jako rzecz cenna o wymiernej wartości.
"Faraon posiadał setki niewolników. Szejk posiadał cztery żony i mnóstwo rasowych koni".
Tak - faraon posiadał niewolników (bo prawnie mieli status zbliżony do przedmiotów lub zwierząt gospodarczych). Czy szejk posiada żony, to już zmusza do rozbioru Koranu i raczej posiadanie, mimo znacznej dyskryminacji kobiet, jest tu wątpliwe.
"Co do wyrażeń posiąść/posiadać kobietę, to może z kobietą jest jak ze skarbem?"
Nie, nie jest jak ze skarbem. Zresztą posiadanie w tym znaczeniu odchodzi do lamusa, jako seksistowskie. I słusznie.
Beatrycze
"Krucjata w temacie "posiadania", "protagonisty" i może też "póki co" regularnie przetacza się przez komentarze na portalach okołoksiążkowych".
No i...? Co Cię dziwi w tym, że chcę czytać książki czy recenzje napisane po polsku, a nie po polskiemu?
freynir
"nie zawsze lingwiści i słowniki nadążają za tzw. językiem potocznym"
Z drugiej strony, słowniki internetowe zazwyczaj, a papierowe często oddają stanowisko jednego człowieka, więc opieranie się na nich bywa ryzykowne. Dlatego sam korzystam ze słowników drukowanych PWN. Jeszcze warto pamiętać, że Słownik Języka Polskiego często podaje jak słowo JEST używane, a nie jak POWINNO być używane. Znacznie lepiej wiedzę czerpać ze Słownika Poprawnej Polszczyzny.
Co do "posiadać" to co najmniej od XIX wieku bywa nieprawidłowo używane jako zamiennik dla "mieć" - i wciąż nie stało się to poprawne.

freynir, 18-08-2019 08:35:
Pamiętajmy, że nie zawsze lingwiści i słowniki nadążają za tzw. językiem potocznym. Sam pamiętam, że już w podręcznikach do szkoły średniej, zwłaszcza z fizyki czy chemii, bardzo często napotykałem zwroty typu:
„bariera posiada potencjał”, „ten kierunek studiów posiadał sporą wartość naukową”,
a było to, nieskromnie przyznać, prawie ćwierć wieku temu.

Beatrycze, 17-08-2019 17:42:
Ja się tylko tak wtącę, żeby tylko nikt nie liczył na to, że P.M. ktokolwiek przekona do czegokolwiek, niezależnie od przytaczanych źródeł ;P
Krucjata w temacie "posiadania", "protagonisty" i może też "póki co" regularnie przetacza się przez komentarze na portalach okołoksiążkowych.

El Lagarto, 17-08-2019 14:48:
@Pawel.M.
To ryzykowna teza, że zespół tłumaczy zajmujący się przekładem Biblii nie znał definicji jednego z istotnych słów przewijających się w tekście. Styl podniosły rządzi się swoimi prawami. Tak jak niektóre wyrażenia ujdą płazem w mowie potocznej, tak samo w języku prawniczym, urzędniczym czy kościelnym padają sformułowania, które na co dzień nie przeszłyby nam przez gardło. Pisze o tym np. ta blogerka: http://wittamina.pl/posiadac-czy-miec/
Łukasz Rokicki podaje kilka warunków użycia czasownika "posiadać", i generalnie zapewne ma rację, ale trzymanie się kurczowo tych zasad to kolejna pułapka.
WARUNKI WG ROKICKIEGO
Słowa posiadać używamy, gdy spełnione są łącznie cztery poniższe warunki:
1. POSIADACZEM JEST CZŁOWIEK
Miłośnicy mitologii, SF i fantasy mogliby wskazać setki przykładów, gdzie ten warunek nie działa, a zdanie jest poprawne.
W otchłani Internetu znalazłem też sformułowanie: "Laboratorium posiada certyfikat" Laboratorium=zespół ludzi, dla mnie jak najbardziej OK.
Wg powyższej zasady zwierzęta nie mogą posiadać. Jeśli jednak dokonamy lekkiej antropomorfizacji, to właściwie czemu nie?
Na przykład:
Sroka-złodziejka posiadała kolekcję błyskotek skradzionych w pobliskiej wiosce.
2. POSIADANA RZECZ JEST CENNA, WARTOŚCIOWA
Co jest cenne rzecz względna. Znowu Biblia (2 Księga Królewska:)
"Elizeusz zaś rzekł do niej: «Co mógłbym uczynić dla ciebie? Wskaż mi, co posiadasz w mieszkaniu?» Odpowiedziała: «Służebnica twoja nie posiada niczego w mieszkaniu poza garncem oliwy»."
3. MOŻNA POWIEDZIEĆ ZAMIENNIE, ŻE KTOŚ JEST WŁAŚCICIELEM CZEGOŚ
Przy tym restrykcyjnym warunku oczywiście odpadają sformułowania: posiadać wiedzę, doświadczenie, umiejętności, które dla mnie też są OK
4. w pozycji dopełnienia występuje RZECZOWNIK OZNACZAJĄCY KONKRETNY PRZEDMIOT MATERIALNY (nie może to być np. nazwa cechy, zjawiska, uczucia, odczucia itp., wykluczone są oczywiście wszystkie rzeczowniki abstrakcyjne).
Komentarz jak przy punkcie 3. Ponadto warunek nie uwzględnia uprzedmiotowionych ludzi i zwierząt:
Faraon posiadał setki niewolników. Szejk posiadał cztery żony i mnóstwo rasowych koni.
Co do wyrażeń posiąść/posiadać kobietę, to może z kobietą jest jak ze skarbem? Można skarb posiąść, a potem posiadać, zgubić albo roztrwonić?
@Jale
Przeczytałem dyskusję i podziwiam twoją cierpliwość. Cenna cecha (ja jej niestety nie posiadam:))

Pawel.M., 16-08-2019 18:23:
El Lagarto
Biblię ktoś tłumaczył, ktoś niekoniecznie znający definicję konkretnego słowa. A tłumaczyli chyba uczeni, a ci nader chętnie posługują się urzędniczą nowomową.

Pawel.M., 16-08-2019 18:20:
Jale
Ale o tym pisałem w pierwszym poście - że jest stanowisko ortodoksyjne (można posiadać wyłącznie wartościowe przedmioty) i reformatorskie (można też posiadać wiedzę i znajomość języków obcych) :D
>jeśli można wiedzę posiąść, to i również można ją później posiadać<
Trochę ryzykowna teza - kobietę też można posiąść, ale posiadać nie bardzo :)

freynir, 16-08-2019 17:23:
„wtedy i tylko wtedy”- jest to zastrzeżenie obustronne, że występują warunki zarówno wystarczające jak i konieczne do rozwiązania problemu Np. (za Wikipedią)- jeżeli liczba jest podzielna przez 10, to jest podzielna przez 5. Fakt podzielności przez 10 jest warunkiem wystarczającym dla podzielności przez 5, natomiast fakt podzielności przez 5 jest warunkiem koniecznym dla podzielności przez 10.
Warunek wystarczający nie musi być warunkiem koniecznym — liczba nie musi wcale być podzielna przez 10, by była podzielna przez 5.
PS- a propos posiadania, podoba mi się bardzo trzecia i czwarta definicja ze słownika Doroszewskiego:
„usiąść kolejno, jeden za drugim, jeden po drugim, pousiadać”
„panować nad sobą, być panem siebie”

1 2 3 391 »

Polecamy

Dwanaście i pół fortepianu

Kadr, który…:

Dwanaście i pół fortepianu
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Nadchodzą złodupcy
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Idę i powiewam
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Ludzie nietoperze
— Paweł Ciołkiewicz

Z kategorii „cytaty”
— Wojciech Gołąbowski

Córy Iranu
— Paweł Ciołkiewicz

…i nie zawaham się…
— Wojciech Gołąbowski

Pytania ważne i ważniejsze
— Wojciech Gołąbowski

Docent tragarz
— Paweł Ciołkiewicz

Nie wyobrażaj sobie!
— Wojciech Gołąbowski

Copyright © 2000-2019 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.