dzisiaj: 23 kwietnia 2018
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CLXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

książkowe

więcej »

kinowe (wybrane)

więcej »

komiksowe

więcej »

muzyczne

więcej »

Zapowiedzi

książkowe (wybrane)

więcej »

kinowe

więcej »

komiksowe

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
[1] 2 3 199 »


freynir, 23-04-2018 15:18:
Korekta, szybko:
"wojnie w latach 1970-1871"- chyba że prowadził wojnę temporalną, dzięki eterowi podróżując przez czas
(puste miejsce zostawione, aby błąd nie rzucał się w oczy na pierwszej stronie)


El Lagarto, 22-04-2018 23:02:
@ Pawel.M.
Nie OMG tylko NC (Na Croma!)
@Pi.
Conan miał w swoim życiorysie kozacki epizod, więc obawiam się, że po prostu przejąłby buławę Chmielnickiego i z barbarzyńską furią uderzył na Rzeczpospolitą.

Pawel.M., 22-04-2018 22:34:
>Mimo, że<
OMG... Tu nie powinno być przecinka.
Mocne to by było przerobienie Sienkiewicza na opowieści o Conanie: Cymeryjczyk obala Jagiełłę i prowadzi armię przeciw Krzyżakom, na pustyni Koth spotyka parę niewolników-uciekinierów: Stasha i Nel; walczy z Neronem w imię gnębionych wyznawców Mitry; i wreszcie to epickie: "nie oddam Kamienia Podolskiego na Croma".

El Lagarto, 21-04-2018 21:06:
Owszem Howard nie raz i nie dwa wprowadzał do swoich opowiadań piękne panie w opałach (nie wiem czemu znów mi się przypomniał Sienkiewicz;-) , ale stworzył też całkiem sporo charakternych damskich postaci: Valeria z "Czerwonych ćwieków", Zenobia z "Godziny smoka", Salome z "Narodzi się wiedźma", Atali z "Córki lodowego olbrzyma", Belit z "Królowej Czarnego Wybrzeża". Każda miała krótki występ, ale za to pamiętny. I każda jest inna.
To, że Howard prezentował same słabe i mdlejące niewiasty to taki sam stereotyp, jak to,że Conan biegał stale z nagim torsem i rozwianym długim włosem(a nosił zbroje, kolczugi i hełmy). Niestety Frank Frazetta oraz twórcy komiksów nie tylko spopularyzowali postać Conana, ale też umocnili wiele fałszywych przekonań na temat twórczości Howarda.

El Lagarto, 21-04-2018 20:46:
Nie był wszechstronny? Sprzeciw. Howard zasłynął jako autor fantasy, ale sięgał po bardzo różne konwencje literatury popularnej: westerny, kryminały, horror, opowieści płaszcza i szpady, opowieści podróżnicze. To, że łatwo je przerobić na fantasy wynika z samego charakteru pulpowej literatury, która się opiera na podobnych awanturniczych schematach.
Bez problemu moglibyśmy przerobić na fantasy Sienkiewicza: krzyżacy przysyłają Jagielle magiczne miecze niemocy, Staś i Nel muszą pokonać Złe Mzimu, Horpyna więzi Helenę za pomocą czarów, a doradcą Nerona jest Lucyfer we własnej osobie. I już mamy fantasy.


El Lagarto, 20-04-2018 10:38:
Hmm... Partnerką Iron Mana jest Pepper Potts, więc coś jest na rzeczy.


kotek38, 17-04-2018 16:08:
To nie ten Stanisław Szczepaniak - pomyliłeś osoby.


Achika, 17-04-2018 15:19:
Dobrze, że nie Pepperoni...

El Lagarto, 17-04-2018 00:39:
Pop-kultura pop-kulturą, a parytety parytetami, ale w mitologii skandynawskiej występuje córka Thora Thrud (uważana też za walkirię).
Po Ragnarok, rolę Thora i młot Mjolnir mieli przejąć jego synowie Modi i Magni, nie wiadomo co się ma stać z Thrud, ale można przyjąć, że też przeżyje bitwę i wraz z braćmi będzie zarządzać burzą i piorunami.
Słowiański odpowiednik Thora, czyli Perun, również miał swój żeński odpowiednik: boginię Peperunę.

@ixi
A możesz wskazać konkretnie fragmenty świadczące o "źle skrywanej nienawiści"? Bo ja mam wrażenie, że pomieszało Ci się krytyczne nastawienie do komiksu z oceną Żołnierzy Wyklętych...
Recenzja pisana ze źle skrywaną nienawiścią do Żołnierzy Wyklętych i autorów komiksu. Kuriozalne zarzuty na czele z tym, że "biografią można by wypełnić kilka albumów", tymczasem w komiksie niewiele się z tej biografii znalazło. Rozumiem, że podobne zarzuty nawiedzony recenzet postawiłby Rosińskiemu i jego komiksom o królach Polski, czy np. Wróblewskiemu i jego komiksowi o Cortezie. Esensja schodzi na psy.

Póki co odnoszę się do pozycji 150-170, które ukazały się już w UK. A tu jest słabiutko. Poza tym myślę, że gdyby odpowiednio zmobingować Egmont, zdecydowałby się na zbiorcze wydanie wspomnianych historii, tak jak zrobił z "Anihilacją".
"Poza tym patrząc na listę pozycji, jakie otrzymali Wyspiarze, nie jest to pierwszy sort i nie będzie wielkiej straty, jeśli je pominiemy." - ja przepraszam, ale czy kolega wie co pisze? W tomach 170-200 mamy mega komiksy, o które już od dawna proszą polscy czytelnicy - 5-tomowa saga o Rękawicy Nieskończoności, 4-tomowy Onslaugth i Earth-X to są tytuły typu "musisz-mieć", a nie blotki do odpuszczenia.


Pawel.M., 06-04-2018 14:12:
No, Kurc zrobił niezły prezent - myślałem, że nie doczekamy się Segrellesa w Polsce. A na jego twórczość uwagę zwróciłem dawno temu, kiedy jego ilustracje zdobiły okładki książek wydawnictwa Alfa (czyli z ćwierć wieku temu).


Klinkier, 05-04-2018 15:26:
>2018
>wreszcie oficjalnie udało się nam uruchomić layout mobilny
;D

Jest dokładnie tak jak pisze recenzent, ja tylko dodam, że rozbroił mnie tekst zamieszczony na końcu komiksu, gdzie Segrelles właściwie wprost pisze, ze chciał rysować gołe kobiety, latające gady i średniowieczną broń i zbroje. I dopiero gdy okazało się, że jest zainteresowanie wydawców, musiał wymyślić-2 jakaś łączącą te wszystkie elementy fabułę. Jak na taki proces tworzenia wyszło nadspodziewanie dobrze.

@El Lagarto
Widzę, że o Hansie-Janie już było. Natomiast tutaj Rosiński wspomina (na samym końcu) Rosiński wspomina, że przedruk Yansa odbył się bez jego zgody - https://esensja.pl/komiks/wywiady/tekst.html?id=8343&strona=2#strony
O ile pamiętam to w Świecie Młodych Yans był Janem. A odnośnie Żbików to sam się mocno zdziwiłem gdy się dowiedziałem, że rysowali je Rosiński i Polch. Ja się załapałem już na Żbiki Wróblewskiego i kilka Polcha, ale do głowy mi nie przyszło, że to ten sam Polch od Lądowania w Andach.

El Lagarto, 03-04-2018 20:18:
Tak jasne, zapomniałem, że Yans wychodził w "Fantastyce" w odcinkach.
Akurat Polcha już wtedy znałem z serii wg Danikena, z "Relaxu", pierwszego Funky'ego w "Fantastyce", a nawet (nie wiedząc kto jest ich autorem) z niektórych Żbików.
Przecinanie planety... zapomniałem o tym. No to było niezłe :)

[1] 2 3 199 »

Polecamy

Ranking filmów oscarowych

Oscary 2018:

Ranking filmów oscarowych
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja przyznaje Oscary
— Piotr Dobry, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsze filmy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najlepsi aktorzy
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Kategorie techniczne
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Copyright © 2000-2018 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.