dzisiaj: 30 września 2020
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CXCIX

Konkursy

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Zapowiedzi

książkowe (wybrane)

więcej »

komiksowe

więcej »

growe (wybrane)

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
1 2 3 105 »

Podzielę się świeżo powstałym haiku:
Gołąb jak wicher
wiatr, zefirek - jest, znikł
- klaszcząc skrzydłami


El Lagarto, 27-07-2020 07:39:
Dobra, przeczytałem „Labirynt śmierci” i powyższy artykuł. Warto było. A oto parę SPOJLEROWYCH uwag na gorąco:
IMIONA
Co najmniej część imion bohaterów ma konotacje religijne / mitologiczne oraz niesie pierwiastek zła i śmierci:
Seth Morley – Set egipski bóg zła i pustyni, wyobrażany pod postacią węża, krokodyla, hipopotama
Morley to co prawda tylko miasto w Anglii, ale „mor” w nazwisku Setha kojarzy się z łacińskim mors mortem śmierć oraz angielskim mortal – śmiertelny i morbid – chorobliwy, a nawet z Morlockami z „Wehikułu czasu” Wellsa.
Dr Milton Babble – biblijna wieża Babel; mieszkańcy osady nie mogą się ze sobą dogadać zupełnie jak budowniczy wieży, ponadto w powieści kluczową rolę odgrywa tajemnicza Budowla; każdy inaczej odczytuje napisy na jej wejściu. John Milton to poeta, autor „Raju utraconego”
Mary Morley – Maryja Matka Jezusa – w języku biblijnym nazywana też „drugą Ewą”; Maryja „naprawiała” to co zniszczyła Ewa w Raju; znaczenie dickowskiej Mary jest jednak złowrogie, tak jak „pierwszej” Ewy. W udziwnionym spisie treści w informacji o rozdziale ósmym autor podaje, że Mary jest w ciąży (oczywiście w powieści nie ma na ten temat wzmianki)
Ignatz Thugg – thuggowie to wyznawcy hinduistycznej bogini śmierci Kali, zabójcy-dusiciele (znani np. z filmu „Indiana Jones”); imię Ignacy pochodzi z łacińskiego ignis – ogień . Ignatz nie ma wiele wspólnego ze św. Ignacym, za to dużo z ogniem piekielnym, a może z zoroastryjskim kultem ognia
Glen Belsnor – Bel/Baal/Belial/Belzebuth imiona bliskowschodnich bóstw, których kult był zwalczany w Starym Testamencie. Imię Belzebub, bóstwa utożsamianego z Szatanem, zwanego Władcą Much. Glen Belsnor jest bardzo zainteresowany miejscowymi muchami
Susie Smart – mądra i cnotliwa Zuzanna w biblijnej Księdze Daniela, młoda kobieta niesłusznie oskarżona o rozwiązłość; Susie, tak jak Mary, jest przeciwieństwem swojej imienniczki; jest rozwiązła i niezbyt rozgarnięta
HIPOTEZY
HIPOTEZA 1. Tylko statek kosmiczny jest prawdziwym światem, ale…
… w rzeczywistości na statku kosmicznym Seth otwiera zawór i zabija wszystkich, w tym siebie. Spotkanie z Orędownikiem przypomina kuszenie Chrystusa na pustyni, by skoczył ze skały; Seth jest ułomnym Mesjaszem, który ulega pokusie, a rzekomy Orędownik – Niszczycielem Formy. Oferta Orędownika bardziej niż zbawienie przypomina pokusę, której ulega Seth… Seth pragnie zostać kaktusem na pustyni. Jest to antyteza rajskiego ogrodu i drzewa życia. Ponadto Set jest egipskim bogiem pustyni. Szata Orędownika jest WYPŁOWIAŁA. Tymczasem podczas biblijnych objawień anielskie istoty mają zawsze LŚNIĄCE szaty.
HIPOTEZA 2 Wszystkie światy są prawdziwe, zgodnie z doktryną Specktowsky’ego są to kolejne kręgi, w których moc Boga kolejno słabnie, co ostatecznie obrazuje studnia grawitacyjna, w którą wpadł statek kosmiczny (piekło – stan bez wyjścia)
1 Tekel Upharsim (nazwa, tak jak imię Susie pochodzi z Księgi Daniela i zapowiada śmierć). Wytwarzają tam przetwory z pomarańczy, które gromadzi Seth. Pomarańcza jest odpowiednikiem owoców rajskiego ogrodu. Żyje tam się nieźle, ale Seth i Mary są niezadowoleni.
Przed wyruszeniem w podróż Seth wzywa diabła:
„-Chcę tylko dokończyć mój ser – rzekł Morley, odkrawając kolejny plaster. Nagle poczuł, że wcale nie ma na niego ochoty; zjadł już zbyt dużo. –Do diabła z tym wszystkim – powiedział rzucając nóż”.
Niedługo potem spotyka Chodzącego po Ziemi – nadprzyrodzony byt. Ciemne ramiona, ciemna twarz w wyobrażeniach hinduistycznych i judeochrześcijańskich raczej wskazują na postać demoniczną. Chodzący po Ziemi doradza zabranie się innym pojazdem. Jedyny dobry uczynek jaki „anioł” przypomina Sethowi to miłość do żarłocznego i fałszywego kota, którego Seth ma spotkać po śmierci.
W rzeczywistości pojazd Setha i Mary ulega katastrofie i na domniemany Delmak O trafiają po swoim zgonie.
2 Delmak O to obraz zdeprawowanego raju („czyśca”?), gdzie kontakt z Bogiem jest osłabiony, ale wciąż możliwy. Początkowo bohaterowie snują się po planecie bez celu. Znajdują węża z nogami, który jest mechanizmem. W biblijnym raju wąż też miał początkowo nogi – dopiero po skuszeniu Adama i Ewy został ukarany koniecznością pełzania w prochu. Tutaj nosicielami zła są sami ludzie, nie wąż.
Rzeka, którą przekracza grupa to odpowiednik greckiego Styksu, a tatuaże, które znajdują na ciele to „znamię Bestii” z Apokalipsy św. Jana. Kolejne śmierci zbliżają bohaterów do Persusa 9 czyli piekła
3 Persus 9 Obraz piekła. Jeszcze jeden jego krąg osiągnie Seth jako kaktus na pustyni. W tym świecie nie ma Boga, modlitwy są nieskuteczne, a astronauci egzystują w cieniu zagłady co oznacza piekło.
Perseusz był greckim bohaterem, którego jako dziecko zamknięto w skrzyni i wrzucono do morza. Jako młodzieniec wyprawiał się do podziemi (piekła). Po śmierci został przemieniony w gwiazdozbiór. W mitologii greckiej Perseusz jest postacią pozytywną.


El Lagarto, 20-07-2020 12:24:
@grzegorz
Wszechświat ulega entropii. Nic dziwnego, że zjawisko nie omija też komentarzy w przestrzeni wirtualnej....
Zresztą wszyscy jesteśmy jako te dzieci w piaskownicy, a Esensja to iluzja.
Jako jeden z głównych Demiurgów śmieszkowania pod artykułem, nadmieniam, że twóczość Dicka ma w sobie wiele pokładów ironicznego humoru. Myślę, że Pan Dick się nie obraził, gdziekolwiek teraz jest.


Pawel.M., 19-07-2020 23:07:
Aaa. A z Leśniewskim to samo - niedouczony amator.

Pawel.M., 19-07-2020 23:06:
Co może zdemitologizować taki niekompetentny amator jak Zieliński, który wierzy dokładnie w te same fałszywki co Bieszk - np. fałszywą kronikę Kagnimira? Tu fragment profesjonalnej recenzji tfurczości Zielińskiego (autorem jest dr Michał Bogacki, historyk wojskowości, szczególnie wczesnośredniowiecznej):
http://seczytam.blogspot.com/2016/12/turbolechickie-zidiocenie-czyli-dojenie.html?showComment=1482090936472#c3554939841768441715
Zieliński wielkim poetą nie był, ale stoi raczej na przeciwnym biegunie niż Bieszko i Szydłowski, demitologizując historię Polski. A Leśniewskiego nie czytałem, co z nim?

Pawel.M., 19-07-2020 18:40:
Zieliński i Leśniewski polecani? Grubo. A Bieszka i Szydłowskiego też polecacie?


grzegorz, 18-07-2020 23:46:
Chciałem poczytać jakieś przemyślenia o Ubiku, zamiast tego bzdurne śmieszki o spojlery ciągnące się przez 4 strony. Dzieci z piaskownicy.


Marcin Knyszyński, 28-06-2020 13:03:
"Druciarz galaktyki" będzie za miesiąc. Zrobiłem zamianę w oczekiwaniu na nową edycję "Rebisu".
A czy pomiędzy "Ubikiem" a "Labiryntem śmierci" nie powinien być "Galaktyczny druciarz"?


Aleska Jones Marysia, 20-06-2020 10:48:
Bieda jest przestępstwem Bieda jest grzechem Bieda nie ma szacunku Bogactwo przynosi szacunek, sławę, moce i ochronę. Nigdy nie słuchaj ludzi, którzy cię zniechęcają Czyń dobrze, aby ludzie niepełnosprawni i centra sierocińca mieli więcej błogosławieństwa i bogactwa. Przestań żyć w ciemności, gdy pojawi się światło, które zmieni twoje życie. Dołącz do iluminatów i powiększ swoje bogactwa, jeśli tylko będziesz mieć szczęście, że zostaniesz wybrany członkiem bez problemu WhatsApp nasz Wielki Mistrz na +1 (470) 485-4938 i dołącz do najlepsze na świecie wysokie rankingi ✡️🔯🔯


Beatrycze, 11-06-2020 14:27:
Tak sobie sprawdziłam ,że w poprzednich wydaniach też było "Hauru".
Inna sprawa, że nie udało mi się znaleźć danych odnośnie tłumaczeń.

freynir, 10-06-2020 18:22:
W pełni was rozumiem, ale podejrzewam, że spore znaczenie mógł tu mieć nacisk wydawcy, czyli tłumacz:
- Howl= Wyjec
a wydawca:
- Co za Wyjec, w filmie jest Hauru i ma być Hauru.

Beatrycze, 10-06-2020 00:35:
Poza tym słowo "Howl" przecież ma znaczenie po angielsku, nie jest tylko nazwą własną (choć nie wiem, czy to słuszny trop, zobaczę, jak przeczytam).
@dk - miałem na myśli tłumacza filmu. Zostawienie japońskiego zapisu imienia w polskim wydaniu książki uważam po prostu za dalszy ciąg tego absurdu.
@freynir - wiem, że książkę wydano na fali popularności filmu. Sęk w tym, że ni cholery nie potrafię pojąć, jaki zamysł miał tłumacz filmu zostawiając w naszej wersji japoński zapis. Dla mnie to jest nielogiczne, niekonsekwentne (skoro wszystkie pozostałe imiona zapisano zgodnie z oryginałem) i nieprofesjonalne.

freynir, 08-06-2020 11:05:
@tomek- zauważ, że pierwsze polskie tłumaczenie (via Amber) pojawiło się dopiero w momencie polskiej premiery filmu. W innym wypadku prawdopodobnie nawet nie wiedziałbyś, że coś takiego zostało wydane.
PS- w języku japońskim r~=l, ale au czytają bardziej jako ouw, stąd Howla

Beatrycze, 08-06-2020 10:59:
Październik... bieda... naprawdę mam ochotę na tę książkę.
Tak, z Papierowym już jestem nauczona, żeby ich dat nie traktować poważnie.

Spriggana, 08-06-2020 02:38:
@Beatrycze
Wygląda na to że Morgenstern przesunęli na październik, a Ryana na 24 czerwca. Ale to drugie to Papierowy Ksieżyc przemnożony przez koronawirusa, więc… ;-)
@tomek
To nie wina tłumacza, tylko marketingowa strategia wydawcy.
Ja chyba będę szukał angielskiej wersji Howla, bo nie ma sensu kupować czegoś, co będzie mnie straszyło z półki i na każdej stronie książki.
Do dziś nie jestem w stanie pojąć, jak poważny tłumacz mógł odwalić taką manianę z tym tytułem :/

1 2 3 105 »

Polecamy

Komandosi z wyobraźni generała

Podziemny front:

Komandosi z wyobraźni generała
— Konrad Wągrowski

Komiks, którego nie było
— Konrad Wągrowski

Bitwa o szyny
— Konrad Wągrowski

Dobry Niemiec
— Konrad Wągrowski

Granat do studzienki, czyli najśmielsza akcja bojowa
— Konrad Wągrowski

Po twarzy poznasz konfidenta
— Konrad Wągrowski

Wybuch w burdelu
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000-2020 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.