„Osiedle Swoboda” komiksem roku według czytelników Esensji!Zakończył się drugi plebiscyt „Esensji” na komiks roku. Tym razem zdecydowanie zwyciężyło „Osiadle Swoboda” Michała „Śledzia” Śledzińskiego, po raz pierwszy wydane w tym roku w wersji albumowej przez Kulturę Gniewu.
Esensja Komiks„Osiedle Swoboda” komiksem roku według czytelników Esensji!Zakończył się drugi plebiscyt „Esensji” na komiks roku. Tym razem zdecydowanie zwyciężyło „Osiadle Swoboda” Michała „Śledzia” Śledzińskiego, po raz pierwszy wydane w tym roku w wersji albumowej przez Kulturę Gniewu. „Osiedle Swoboda”, publikowane w latach 90. w częściach na łamach czasopisma „Produkt” to komiks legenda, dzieło przełomowe, ale też przekorny i inteligentny zapis swoich czasów. Bardzo długo musieliśmy czekać na wydanie w albumie, ale tegoroczna edycja Kultury Gniewu w twardej oprawie spełniła chyba oczekiwania wszystkich. Zwycięstwo „Osiedla Swoboda” w naszym plebiscycie nie jest żadną sensacją – komiks ten zbiera po kolei różne laury i bez dwóch zdań był ważnym wydarzeniem kulturalnym minionego roku. Wypada nadmienić, że to kolejne zwycięstwo w naszym plebiscycie komiksu Kultury Gniewu – w zeszłym roku triumfował „Przybysz” Shauna Tana. Drugie miejsce „Blacksada” również specjalnie nie dziwi – zarówno nasza redakcja, jak i czytelnicy od lat hołubili klimat czarnego kryminału i piękną grafikę tego cyklu. Na trzecim miejscu – o włos przed zaskakująco docenioną adaptacją prozy Stephena Kinga – klasyka komiksowego SF. Ten gatunek zawsze będzie miał zwolenników. Poniżej przedstawiamy pierwszą dziesiątkę głosowania: Zapewniamy was – gdy po latach kulturoznawcy będą szukali dzieł najlepiej obrazujących polską rzeczywistość wczesnych lat 90., „Osiedle Swoboda” Michała Śledzińskiego zajmie wśród nich poczesne miejsce. Być może nawet zostanie ukoronowane – bowiem ani film, ani literatura nie zaprezentowały tak ciekawej, trafnej, barwnej, inteligentnej wizji czasu przemian z punktu widzenia młodego człowieka. Długo czekaliśmy na właściwe wydanie całości tej historii, ale w tym roku się doczekaliśmy.
Wyszukaj / Kup Czwarty tom przygód kota detektywa – „Blacksad. Piekło, spokój” – zabiera nas do Nowego Orleanu. A skoro Nowy Orlean, to oczywiście jazz i koniec karnawału, a skoro karnawał, to nie możemy być pewni, czy wszyscy są tymi, na których wyglądają… „Blacksad” to seria od dawna zachwycająca fenomenalną stroną graficzną i kapitalnym pomysłem na wykorzystanie personifikowanych zwierząt jako bohaterów kryminału noir. Czytaj naszą recenzję.
Wyszukaj / Kup „Rozbitkowie czasu” to opowieść niezwykła, wielowątkowa, łącząca bardzo różne gatunki od s-f, poprzez kryminał, aż po fantasy. I właściwie nie powinno to nikogo dziwić, wszak scenarzysta, Jean –Claude Forest jest ojcem legendarnej „Barbarelli”. Od strony graficznej „Rozbitkowie…” to prawdziwa gratka dla miłośników klasycznego, realistycznego rysunku. Kreska Gillona przypomina trochę prace Polcha z najlepszych lat, tylko jest (choć może wydawać się to niemożliwe) jeszcze bardziej precyzyjna a jednocześnie widać w niej dużo większą dozę fantazji. Czytaj naszą recenzję. 4. Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Jae Lee „Narodziny rewolwerowca” 5. Juan Robert Crumb „Księga Genesis” 6. Regis Loisel, Jean-Louis Tripp „Skład główny” 7. Jacques Tardi, Jean Vautrin „Krzyk ludu” 8. Charles M. Schulz „Fistaszki zebrane 1955-1956” 9. Tadeusz Baranowski „Skąd się bierze woda sodowa – wydanie specjalne” 10. Jirō Taniguchi – „Odległa dzielnica” • • • Upominki wylosowali:
![]() 26 stycznia 2011 |
Wielkie rewolucje na skalę uniwersum to chleb powszedni w DC Comics – przynajmniej w dwudziestym pierwszym stuleciu. Dziś zajmiemy się wydarzeniem o dość kategorycznej nazwie – „Final Crisis” z 2008 roku. Był to najbardziej skomplikowany a także najlepszy „kryzys” swoich czasów i… naprawdę ostatni. Dwa kolejne wydarzenia, wywracające do góry nogami świat DC, nie zostały już bowiem nazwane „kryzysami”.
więcej »Po niezwykle intensywnym maju, wydawcy nie zwalniają tempa, w wyniku czego szykuje się równie ciekawy komiksowy czerwiec. Poniżej garść naszych propozycji odnośnie premie w bieżącym miesiącu.
więcej »Esensja wznawia współpracę z warszawską księgarnią Centrum Komiksu, by przyjrzeć się temu, jakie pozycje najchętniej kupują miłośnicy historii obrazkowych. Pierwsze zestawienie po długiej przerwie wygląda co najmniej intrygująco.
więcej »Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch
Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch
Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch
Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch
Być jak Kmicic
— Marcin Osuch
Prezenty świąteczne 2011: 21 komiksów pod choinkę
— Esensja
Po komiks marsz: Październik 2011
— Esensja
Ech, te kobiety!
— Marcin Osuch
Wybieramy komiks roku 2010 - nominacje
— Esensja
Prezenty świąteczne 2010: 20 komiksów idealnych pod choinkę
— Esensja
Kadr, który…: Veve Papy Legby
— Agnieszka Szady
Muzyka i maski
— Agnieszka Szady
Po komiks marsz: Październik 2010
— Esensja
Po komiks marsz: Wrzesień 2010
— Esensja
Po komiks marsz: Styczeń 2010
— Esensja
Szekspir w parku, metro w likwidacji
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
Odbicie w lustrze
— Paweł Ciołkiewicz
Kiedyś to były czasy, dzisiaj czasów nie ma
— Dagmara Trembicka-Brzozowska
Krótko o komiksach: Jakaś taka amerykańskawa ta polska rodzinka…
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
Esensja czyta dymki: Styczeń 2018 (2)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady
Swobodna ekipa kontratakuje
— Paweł Ciołkiewicz
Kapitan Żbik: Korzeń też psuje się od głowy
— Sebastian Chosiński
Esensja czyta dymki: Styczeń 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski
Jaka piękna katastrofa
— Sebastian Chosiński
Każda piękna kobieta musi być kotką
— Agnieszka Szady
Najlepsze komiksy 2021 roku
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2021 – nominacje
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2020 roku
— Esensja Komiks
Komiks roku 2020 - nominacje
— Esensja Komiks
Nowy „Thorgal” już niedługo
— Esensja Komiks
Najczarniejsze szwarccharaktery polskiego komiksu
— Esensja Komiks
10 najlepszych komiksów 2019 roku
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2019 roku - nominacje
— Esensja Komiks
Bogusław Polch nie żyje
— Esensja Komiks
Plany Taurusa na rok 2020
— Esensja Komiks