Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 września 2023
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXIX

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

 • Pan Wtorek Popielcowy
  Éric Liberge
 • Black Beard
  Jean-Yves Delitte
 • Relax #43 (PolishComicArt)
  Grant Morrison, Gardner Fox, Mikołaj Graniak, Gerard Way, Karol Weber, Artur Grzenda, Jakub Kijuc; Jacek Skrzydlewski, Wojciech Cichoń, Artur Biernacki, Łukasz Zabdyr, Andrzej Graniak, Paweł Bartosiak, Sławomir Kiełbus, Mariusz Moroz, Gedeon, Zbigniew Larwa, Jakub Kijuc, Darick Robertson, Alfonso Font, Joe Kubert, Frank Frazetta, Freddie E. Williams II
 • Kroniki ze Stambułu #01
  Ersin Karabulut
 • Relax #43 (Labrum)
  Bernie Wrightson, Przemysław Soroka, Bartosz Zaskórski, Philippe Druillet, François Rivière, André Franquin, Caza, Bartosz Minkiewicz, Daniel Chmielewski, Jimmy Stamp, Mark Russell, Janek Koza, Daniel Odija; Wojciech Stefaniec, Bernie Wrightson, Debora Santos, Bartosz Zaskórski, Przemysław Dedelis, Yanick Paquette, Caza, Philippe Druillet, Daniel Chmielewski, André Franquin, Janek Koza, Bartosz Minkiewicz, Andreas Martens
 • Wdówka #1
  Igor Barańko
 • Kamasutra (wyd.2023)
  Milo Manara
 • Znajdujemy ich, gdy są już martwi #3: Dusza
  Al Ewing; Simone Di Meo
więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Weekendowa Bezsensja: The Best of Dilbert

Esensja.pl
Esensja.pl
Recenzowany już w Esensji cykl o Dilbercie opowiada o przypadkach ekipy inżynierskiej pracującej w korporacji zajmującej się bliżej nieokreślonymi wynalazkami technicznymi. Mają szpiczastowłosego szefa-tumana i zgryźliwą sekretarkę, ale sami też nie są ideałami.

Agnieszka ‘Achika’ Szady

Weekendowa Bezsensja: The Best of Dilbert

Recenzowany już w Esensji cykl o Dilbercie opowiada o przypadkach ekipy inżynierskiej pracującej w korporacji zajmującej się bliżej nieokreślonymi wynalazkami technicznymi. Mają szpiczastowłosego szefa-tumana i zgryźliwą sekretarkę, ale sami też nie są ideałami.
1. Gabinet z drzwiami
Wally jest mistrzem nie tylko w unikaniu wszelkiej pracy i odpowiedzialności, ale także w znajdowaniu satysfakcji tam, gdzie inni byliby niezadowoleni. W pewnej historyjce zgodził się mieć głowę wkręconą w imadło, aby móc siedzieć w domu zamiast w biurze, co radośnie skomentował, że wcale nie jest mu tak niewygodnie. W omawianym pasku Wally, skazany przez szefa na wygnanie ze swego boksu do kabiny w toalecie, nie czuje się – jak widać – ani trochę upokorzony.
2. Szczurbert-stażysta
Szczurbert jest jednym z kilku (obok Piesberta i Kotberta oraz pary dinozaurów) gadających zwierzątek występujących w komiksach o Dilbercie. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych –bertów jest bardzo naiwny i pełen dobrych chęci. W tym pasku zostaje stażystą w firmie Dilberta: ów tłumaczy mu, że stażysta to ktoś, kto siedzi w obitym tkaniną boksie i udaje zajętego, a reszta cieszy się, że nie jest nim. Szczurbert wziął sobie tę poradę do serca i, jak widać, udaje zajętego bardzo skutecznie.
3. Sałatka kompostowa
Tina, zajmująca się opisami technicznymi, od tygodni nękała Dilberta, by przeczytał przygotowany przez nią opasły dokument. Kiedy wyzwała go od kupy obmierzłego kompostu, inżynier otworzył segregator i zobaczył, że zawiera on tylko puste kartki. Jego współpracowniczka rozpaczliwie usiłuje zachować twarz.
4. Fruglpupilion
Fuzja z innym przedsiębiorstwem kosztowała firmę Dilberta „kwotę tak wielką, że nie ma nawet swojej nazwy”. Wobec tego dział marketingu wymyślił słowo „fruglpupilion”, które jest w świecie anglojęzycznym (oczywiście w wersji „frooglepoopilion”) od czasu do czasu stosowane jako synonim niewyobrażalnie wielkiej sumy pieniędzy. Dział marketingu w tej firmie jest zresztą nad wyraz kreatywny: kiedyś wymyślił projekt urządzenia będącego zarazem skrobaczką do języka i mrożonym masztem.
5. Dzień zielonego długopisu
Szeregowi pracownicy w firmie zdają sobie sprawę, że niewiele od nich zależy – starają się więc uprzyjemniać sobie życie, udając przynajmniej przez sobą samymi, że wydają jakieś zarządzenia. Choćby i najbardziej absurdalne.
6. Pośladki Wally’ego
Kiedy na odprawie u szpiczastowłosego szefa przychodzi pora złożenia tygodniowego raportu, pomysłowość Wally’ego ma pole do popisu. Raz sporządza on raport o niczym, za to utrzymany w sensacyjnym tonie, kiedy indziej opisuje swoje nicnierobienie za pomocą korporacyjnego żargonu, który sprawia wrażenie intensywnej działalności. Wszystko jednak bije na głowę tekst o pośladkach, które w dodatku zamieniły się miejscami.
7. Baletnica
Carol – zgorzkniała sekretarka – nie znosi swojego szefa i co jakiś czas podejmuje wysiłki, bo go ubezwłasnowolnić („Ja to zrobię”), wpędzić w paranoję („Ty wciąż żyjesz?! Jak to możliwe?”) lub pozbawić zdolności językowych („Czy możesz obalić tę doktrynę po całym środowisku?” „Zimnokrwiście”). Czasem chce po prostu się go pozbyć, organizując mu trasę podróży służbowej prowadzącą przez najmniej cywilizowane kraje.
8. Elbończycy
Elbonia to kraj wymyślony przez Scotta Adamsa – niektórym kojarzy się ze Środkowym Wschodem. Autor osadza w niej akcję, kiedy jest mu potrzebne jakieś rozwijające się państwo, a nie chce nikogo obrazić. Elbończycy brodzą po pas w błocie, hodują świnie i czasem są wynajmowani przez firmę Dilberta do różnych czynności – na przykład wyniesienia na orbitę satelity, co ma się odbyć za pomocą kopnięcia go przez knura.
9. Pięść śmierci
Nigdzie nie jest powiedziane, którą ze sztuk walki zna Alice, jednak używanie przez nią przemocy fizycznej jest częstym motywem pasków. Ta energiczna kobieta nawet demona potrafi chwycić za rogi i wbić po pas w ścianę. Zwykle stara się panować nad sobą, lecz głupota współpracowników straszliwie działa jej na nerwy.
10. Spotkanie z trollem
W firmie Dilberta dział księgowości zaludniony jest przez złośliwe trolle. Od czasu do czasu któryś z bohaterów ma z nimi do czynienia i nie są to miłe przeżycia – Dilbert omal sam nie zmienił się w trolla. Stażysta Asok musiał tam zejść, aby dokonać drobnej poprawki. Na miejscu zastaje ohydnego stwora jedzącego ludzką nogę, który każe mu… no właśnie.
koniec
8 października 2011

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niekoniecznie jasno pisane: Nowe status quo
Marcin Knyszyński

17 IX 2023

Wielkie crossovery Marvela, z miejscem akcji rozciągniętym na całe parseki i zatrzęsieniem bohaterów pojawiających się ni stąd, ni zowąd w najmniej oczekiwanych momentach, nie zawsze są komiksami z najwyższej półki. Ale są lubiane właśnie z powodu wielkiej skali i fabularnego rozmachu – a niektóre, jak omawiana dziś „Anihilacja”, zmieniają „kosmos Marvela” w sposób istotny.

więcej »

Wrzesień 2023
Sebastian Chosiński, Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

16 IX 2023

Na horyzoncie widać już łódzki festiwal, więc i liczba zapowiadanych na koniec miesiąca premier idzie w górę. Jak widać jest wiele ciekawych kontynuacji, wznowień i całkowitych nowości. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

więcej »

Komiksowe Top 10: Sierpień 2023
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

13 IX 2023

Słoneczko, morze, plaża i komiksy. Czego chcieć więcej? Chyba tylko jeszcze więcej komiksów. A jeśli nie wiecie, co jest teraz na topie, zerknijcie do szesnastego zestawienia najchętniej kupowanych pozycji obrazkowych zrealizowanego we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu.

więcej »

Polecamy

Nowe status quo

Niekoniecznie jasno pisane:

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część pierwsza
— Marcin Knyszyński

Superbohater zza biurka
— Marcin Knyszyński

Myślę, więc jestem – tym, kim myślę, że jestem
— Marcin Knyszyński

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Jedyna nadzieja w lisiczce?
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Krótko o filmach: Jak ogień z wodą
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Ken odkrywa patriarchat, czyli bunt postaci drugoplanowych
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Pościg z drągiem za pociągiem
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Magia znowu działa
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Krótko o filmach: Grzebanie w czasie na nic ci zda się
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Krótko o filmach: Spotkanie na pustkowiu
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Krótko o książkach: Fotki, plotki, anegdotki
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Nielegalna blondynka
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Krótko o książkach: Wielbłąd w samolocie???
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.