Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 7 grudnia 2021
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe (wybrane)

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Weekendowa Bezsensja: The Best of Dilbert

Esensja.pl
Esensja.pl
Recenzowany już w Esensji cykl o Dilbercie opowiada o przypadkach ekipy inżynierskiej pracującej w korporacji zajmującej się bliżej nieokreślonymi wynalazkami technicznymi. Mają szpiczastowłosego szefa-tumana i zgryźliwą sekretarkę, ale sami też nie są ideałami.

Agnieszka ‘Achika’ Szady

Weekendowa Bezsensja: The Best of Dilbert

Recenzowany już w Esensji cykl o Dilbercie opowiada o przypadkach ekipy inżynierskiej pracującej w korporacji zajmującej się bliżej nieokreślonymi wynalazkami technicznymi. Mają szpiczastowłosego szefa-tumana i zgryźliwą sekretarkę, ale sami też nie są ideałami.
1. Gabinet z drzwiami
Wally jest mistrzem nie tylko w unikaniu wszelkiej pracy i odpowiedzialności, ale także w znajdowaniu satysfakcji tam, gdzie inni byliby niezadowoleni. W pewnej historyjce zgodził się mieć głowę wkręconą w imadło, aby móc siedzieć w domu zamiast w biurze, co radośnie skomentował, że wcale nie jest mu tak niewygodnie. W omawianym pasku Wally, skazany przez szefa na wygnanie ze swego boksu do kabiny w toalecie, nie czuje się – jak widać – ani trochę upokorzony.
2. Szczurbert-stażysta
Szczurbert jest jednym z kilku (obok Piesberta i Kotberta oraz pary dinozaurów) gadających zwierzątek występujących w komiksach o Dilbercie. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych –bertów jest bardzo naiwny i pełen dobrych chęci. W tym pasku zostaje stażystą w firmie Dilberta: ów tłumaczy mu, że stażysta to ktoś, kto siedzi w obitym tkaniną boksie i udaje zajętego, a reszta cieszy się, że nie jest nim. Szczurbert wziął sobie tę poradę do serca i, jak widać, udaje zajętego bardzo skutecznie.
3. Sałatka kompostowa
Tina, zajmująca się opisami technicznymi, od tygodni nękała Dilberta, by przeczytał przygotowany przez nią opasły dokument. Kiedy wyzwała go od kupy obmierzłego kompostu, inżynier otworzył segregator i zobaczył, że zawiera on tylko puste kartki. Jego współpracowniczka rozpaczliwie usiłuje zachować twarz.
4. Fruglpupilion
Fuzja z innym przedsiębiorstwem kosztowała firmę Dilberta „kwotę tak wielką, że nie ma nawet swojej nazwy”. Wobec tego dział marketingu wymyślił słowo „fruglpupilion”, które jest w świecie anglojęzycznym (oczywiście w wersji „frooglepoopilion”) od czasu do czasu stosowane jako synonim niewyobrażalnie wielkiej sumy pieniędzy. Dział marketingu w tej firmie jest zresztą nad wyraz kreatywny: kiedyś wymyślił projekt urządzenia będącego zarazem skrobaczką do języka i mrożonym masztem.
5. Dzień zielonego długopisu
Szeregowi pracownicy w firmie zdają sobie sprawę, że niewiele od nich zależy – starają się więc uprzyjemniać sobie życie, udając przynajmniej przez sobą samymi, że wydają jakieś zarządzenia. Choćby i najbardziej absurdalne.
6. Pośladki Wally’ego
Kiedy na odprawie u szpiczastowłosego szefa przychodzi pora złożenia tygodniowego raportu, pomysłowość Wally’ego ma pole do popisu. Raz sporządza on raport o niczym, za to utrzymany w sensacyjnym tonie, kiedy indziej opisuje swoje nicnierobienie za pomocą korporacyjnego żargonu, który sprawia wrażenie intensywnej działalności. Wszystko jednak bije na głowę tekst o pośladkach, które w dodatku zamieniły się miejscami.
7. Baletnica
Carol – zgorzkniała sekretarka – nie znosi swojego szefa i co jakiś czas podejmuje wysiłki, bo go ubezwłasnowolnić („Ja to zrobię”), wpędzić w paranoję („Ty wciąż żyjesz?! Jak to możliwe?”) lub pozbawić zdolności językowych („Czy możesz obalić tę doktrynę po całym środowisku?” „Zimnokrwiście”). Czasem chce po prostu się go pozbyć, organizując mu trasę podróży służbowej prowadzącą przez najmniej cywilizowane kraje.
8. Elbończycy
Elbonia to kraj wymyślony przez Scotta Adamsa – niektórym kojarzy się ze Środkowym Wschodem. Autor osadza w niej akcję, kiedy jest mu potrzebne jakieś rozwijające się państwo, a nie chce nikogo obrazić. Elbończycy brodzą po pas w błocie, hodują świnie i czasem są wynajmowani przez firmę Dilberta do różnych czynności – na przykład wyniesienia na orbitę satelity, co ma się odbyć za pomocą kopnięcia go przez knura.
9. Pięść śmierci
Nigdzie nie jest powiedziane, którą ze sztuk walki zna Alice, jednak używanie przez nią przemocy fizycznej jest częstym motywem pasków. Ta energiczna kobieta nawet demona potrafi chwycić za rogi i wbić po pas w ścianę. Zwykle stara się panować nad sobą, lecz głupota współpracowników straszliwie działa jej na nerwy.
10. Spotkanie z trollem
W firmie Dilberta dział księgowości zaludniony jest przez złośliwe trolle. Od czasu do czasu któryś z bohaterów ma z nimi do czynienia i nie są to miłe przeżycia – Dilbert omal sam nie zmienił się w trolla. Stażysta Asok musiał tam zejść, aby dokonać drobnej poprawki. Na miejscu zastaje ohydnego stwora jedzącego ludzką nogę, który każe mu… no właśnie.
koniec
8 października 2011

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Po komiks marsz: Grudzień 2021
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

4 XII 2021

Niedawna publikacja propozycji prezentów komiksowych (TUTAJ) nie zwalnia nas z obowiązku przygotowania tradycyjnego „Po komiks marsz”. Zresztą, może wśród poniższych poniższych pozycji znajdziecie coś dobrego na prezent.

więcej »

Nie przegap: Listopad 2021
Esensja

30 XI 2021

Na coraz dłuższe wieczory proponujemy lekturę naszych listopadowych recenzji.

więcej »

Prezenty świąteczne 2021: Komiksy
Esensja Komiks

24 XI 2021

Za miesiąc Wigilia, po drodze Mikołaj, a my dzisiaj przedstawiamy listę komiksów, które mogą się sprawdzić jako prezent świąteczno-mikołajkowy.

więcej »

Polecamy

Łatwe trudnego początki

Polscy podróżnicy:

Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Zobacz też

Tegoż autora

Niedoczarowana
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Szekspir w parku, metro w likwidacji
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Krótko o książkach: Obyś cudze dzieci uczył….
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Krótko o komiksach: Pod ochroną kruka
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Moja wielka, grecka tragedia
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Siła pustyni dla początkujących
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Oboje nie cierpią osób, którym są poślubieni
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Krótko o komiksach: Złodzieje latających wysp
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

10 naj… : Wehikuły czasu
— Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Smętne miny tygrysicy
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.