Po komiks marsz: Listopad 2011Za nami MFKiG, przed nami Mikołaj i Gwiazdka, więc nie powinien dziwić wysyp komiksowych tytułów. W tym miesiącu znaczna liczba tytułów, którym patronuje Esensja („Thorgal”, „Louve”, „Long John Silver”) oraz, tutaj bijemy się w piersi, kilka zaległości z października.
Esensja KomiksPo komiks marsz: Listopad 2011Za nami MFKiG, przed nami Mikołaj i Gwiazdka, więc nie powinien dziwić wysyp komiksowych tytułów. W tym miesiącu znaczna liczba tytułów, którym patronuje Esensja („Thorgal”, „Louve”, „Long John Silver”) oraz, tutaj bijemy się w piersi, kilka zaległości z października. Cykl ten ma za zadanie przybliżyć czytelnikom najciekawsze komiksowe nowości, które w nadchodzącym miesiącu trafią na księgarskie półki. „Esensja” podpowiada, w które tytuły warto zainwestować czas i pieniądze. Nie dajemy gwarancji, że wszystkie polecone przez nas pozycje są genialne lub przynajmniej wybitne – niektóre mogą być tylko dobre. W zwięzłym uzasadnieniu obok okładki każdego z dzieł podajemy powody, dla których dany komiks znalazł się w naszym prestiżowym zestawieniu najciekawszych premier nadchodzącego miesiąca. Temu, czy zgadzacie się z naszymi dotychczasowymi rekomendacjami, czy nie, możecie dać wyraz na naszej Liście Przebojów Komiksowych, a jeśli jakiś ważny, ciekawy komiks umknął naszej uwadze, wytknijcie nam to w komentarzach poniżej. NOWOŚCI: ![]()
Wyszukaj / Kup Jak łatwo się domyślić po tytule serii, mamy do czynienia z komiksowym nawiązaniem do słynnego dzieła Roberta Louisa Stevensona. W żadnym wypadku nie jest to adaptacja „Wyspy skarbów”, tylko luźna wariacja na temat dalszych losów tytułowego bohatera. Poza nim i kilkoma innymi postaciami nie należy spodziewać się zbyt wielu wątków nawiązujących do książki. Motywem przewodnim całej serii ma być poszukiwanie gdzieś w Amazonii mitycznego miasta Guyanacapac, kryjącego nieprzebrane skarby. We Francji album miał premierę w 2007 roku, obecnie ma się ukazać czwarty tom. ![]()
Wyszukaj / Kup Przyznajmy – wobec Thorgala jesteśmy ostatnio raczej krytyczni. Nie wiąże się to ze zmianą scenarzysty, bo już ostatnie albumy Van Hamme’a nie rzucały na kolana, ale raczej z wyeksploatowaniem samej postaci głównego bohatera. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę z faktu, że nadal na każdego „Thorgala” czekają miliony czytelników na całym świecie, a każdy album jest wydarzeniem. „Statek-miecz” będzie kontynuował wątki z „Bitwy o Asgard”, tym razem bardziej koncentrując się na losach Thorgala (Jolan, po korzystnym dla siebie boskim wyroku, powinien mieć trochę spokoju). Ze zwiastunów zapowiada się dynamiczna akcja w mroźnej scenerii – kto wie, może będzie fajnie. „Louve” to kolejna – po „Kriss de Valnor” – seria „odpryskowa” cyklu o Thorgalu. Tym razem, jak łatwo się domyślić, w centrum uwagi będzie córeczka Thorgala, postać do tej pory stosunkowo mało eksponowana. Czy jest na tyle ciekawa, by pociągnąć cały cykl? Trudno powiedzieć, przekonamy się. Ciekawostką będzie fakt, że serię prowadzi dwóch zupełnie nowych twórców – za scenariusz odpowiedzialny jest Yann, a rysownikiem został kolejny polski grafik, Roman Surżenko. Każdy kolejny tom tej mangi jest lepszy od poprzedniego i odsłania nowy kawałek świata, który wspólnie stworzyli nieżyjący już mistrz japońskiego komiksu Osamu Tezuka, autor przygód chłopca-robota Atoma i Naoki Urasawa, który wykonał uwspółcześniony remake. Wreszcie być może doczekamy się odpowiedzi ważnych dla każdego kryminału: kto i dlaczego mordował. I przypuszczalnie mistrzostwo Naoki Urasawy w konstruowaniu fabuły sprawi, że ciągle nic nie będzie proste i jasne, a czytelnicy będą chcieli więcej. Nagradzany i obsypany pochwałami recenzentów „Pluto” jest czymś, co powinien mieć na półce każdy entuzjasta mangi, miłośnik komiksu, a także wielbiciel dobrze opowiedzianej historii, bez względu na to, w jakiej formie jest podana. ![]()
Wyszukaj / Kup Po ostatnim, jubileuszowym albumie (ładnie wydanym, ale średnim pod względem treści) wracamy do klasycznych, czarno-białych historii. Tytułowa „Czarna Dusza” to stary znajomy Usagiego – demon Jei, który tym razem opętał szermierza Inazumę i chcę go wykorzystać jako narzędzie zemsty na króliku samuraju. Ten, wraz z Genem i kilkoma innymi łowcami nagród, rozpoczyna polowanie na Inazumę. Rzecz o tyle ciekawa, że zgodnie z zapowiedziami w tym albumie dowiemy się prawdy o pochodzeniu Jei. ZALEGŁOŚCI: ![]()
Wyszukaj / Kup Superbohaterowie z drugiego tomu „New Avengers” znajdują się w sytuacji najbardziej dla nich odpowiedniej – nie mogą narzekać na brak przeciwników. Autorzy serii zadbali o to w poprzedniej części, zatytułowanej „Ucieczka”, toczącej się w więzieniu dla przestępców o nadnaturalnych zdolnościach. Najnowszy tom jest poświęcony przede wszystkim jednej postaci – tytułowemu Sentry’emu – i próbie retconu: wpisania na nowo potężnego bohatera w świat Marvela (który czasem wydaje się jak z gumy). Nikt nic o nim nie wie, a jedyny ślad jego istnienia to twórczość zapomnianego rysownika komiksów. Żeby było ciekawiej, to sam Sentry zażądał, by zamknąć go więzieniu, choć osoba, o której zabójstwo się obwinia, ma się całkiem dobrze. Założenia ciągle są te same: rząd wybiera nieszczęśnika, eksploduje mu serce i czyni przykładem dla reszty obywateli, by ci docenili radości życia. 24 godziny wcześniej na jego progu pojawia się on – ten smutny biurokrata z okładki – dostarczyciel zawiadomienia o śmierci. W każdym tomie schemat jest taki sam, ale przecież każde życie i śmierć są inne, a przynajmniej stają się takie pod piórem, pędzelkiem lub Photoshopem – czy czego tam używa – Motoro Mase. Każda część cyklu Ikigami to nowa historia, opowiedziana w ramach konwencji, którą narzucił sobie autor. A ponieważ to ograniczenia tworzą naprawdę interesujące dzieła, każdego następnego tomu wyglądamy z niecierpliwością. Ten komiks to spojrzenie na Batmana od strony jego arcywroga – Jokera. A właściwie spojrzenie na Jokera oczami podrzędnego gangstera, który staje się prawą ręką szaleńca podczas jego kolejnego rajdu przez Gotham, w przerwie między odsiadkami w Arkham Asylum. Warto zauważyć, że mogliby w końcu zmądrzeć i zamiast zamykać go w miejscu, skąd wychodzi bez trudu, po prostu zastrzelić. Samo podstawienie zewnętrznego obserwatora wybryków Jokera wydaje się zrozumiałe. Trudno przedstawić w pierwszej osobie wewnętrzne życie ucieleśnienia szaleństwa i zła w świecie człowieka-nietoperza. A jeśli jakiś artysta by to potrafił, to należałoby go uważnie obserwować. W każdym razie zapowiada się interesująca próba potrząśnięcia legendą Batmana i znalezienia w niej czegoś nowego. Czy lepszego – przekonamy się. ![]()
Wyszukaj / Kup A teraz czas na odmianę po fantastycznych propozycjach na październik. Zgodnie z tym, co ogłaszają zapowiedzi, komiks ma być o życiu i problemach, miłości i pracy na emigracji. Sprawach, z którymi obecne pokolenie może się zidentyfikować. A „Fotostory” zaczyna się ciekawie i optymistycznie, bo od nieudanego samobójstwa. Wiadomo, że po czymś takim może być już tylko lepiej lub gorzej. W każdym razie na pewno zobowiązuje to autorów do opowiedzenia ciekawej historii. Do czego dodajmy obaj mają kwalifikacje, wystarczy sprawdzić łamy „Esensji”. ![]() 2 listopada 2011 |
A poza tym, to gdzie Logikomiks zapowiedziany przez WAB na 31 listopada?
Baza nam się zbuntowała przy próbie wprowadzenia tej daty wydania, to pewnie dlatego (MSPANC) ;-)
Nie wiem czy Szanowna Redakcja to przegapiła, czy może uznała za mało interesujące, ale w listopadzie ukaże się ( a przynajmniej takie są zapowiedzi Muchy) także "Detektyw Fell" Warena Ellisa. Komiks jest z pewnością godny uwagi:)
W tomie „Wielki turniej” osią akcji są walki baranów oraz starania Kajka i Kokosza o zdobycie odpowiedniego zawodnika. Po wielu perypetiach delegacja Mirmiłowa przybywa do stolicy. Gród kipi życiem i nieważne, że składa się z kilkudziesięciu drewnianych chatek…
więcej »Pierwsze w tym roku polecanki komiksowe. Zwracamy uwagę na powrót Corto Maltese, Kajka i Kokosza, Chrononautów. Wbrew pozorom, komiksowy styczeń szykuje się interesująco.
więcej »„A jak wyłupiesz prąd i benzynę…”, czyli Tytus wyprzedza swoją epokę!
więcej »Umarł król, niech żyje król!
— Marcin Osuch
Gryzonie zemsty
— Marcin Osuch
Zanim pojawił się wiedźmin
— Marcin Osuch
Nadciąga tornado
— Paweł Ciołkiewicz
Wielki Ranking komiksów Thorgala
— Esensja Komiks
Miecz od dawna wyszczerbiony
— Jakub Gałka
Najlepsze komiksy 2011 roku
— Esensja
Quo vadis dziewczynko?
— Jakub Gałka
Zabłysnąć przy Jokerze
— Konrad Wągrowski
Wybieramy komiks roku 2011 – nominacje
— Esensja
Esensja czyta dymki: Grudzień 2011
— Esensja
Miecze i egzorcyzmy
— Agnieszka Szady
Wilczyca w trzech smakach
— Konrad Wągrowski
Styczeń 2021
— Esensja Komiks
Grudzień 2020
— Esensja Komiks
Listopad 2020
— Esensja Komiks
Październik 2020
— Esensja Komiks
Wrzesień 2020
— Esensja Komiks
Sierpień 2020
— Esensja Komiks
Lipiec 2020
— Esensja Komiks
Czerwiec 2020
— Esensja Komiks
Maj 2020
— Esensja Komiks
Kwiecień 2020
— Esensja Komiks
Jest lepiej, a przynajmniej ładnie
— Dagmara Trembicka-Brzozowska
Chcesz być jak rzodkiew, czy jak jajko?
— Marcin Osuch
Krótko o komiksach: Opowieść kompletna
— Marcin Osuch
Klasycznie i od nowa
— Dagmara Trembicka-Brzozowska
Legendarna Historia Polski: Umarł król, niech żyje król!
— Marcin Osuch
Legendarna Historia Polski: Gryzonie zemsty
— Marcin Osuch
Legendarna Historia Polski: Zanim pojawił się wiedźmin
— Marcin Osuch
W poszukiwaniu prawdy
— Maciej Jasiński
Prosta historia
— Marcin Knyszyński
Ten komiks się nie zestarzał
— Marcin Osuch
Prezenty świąteczne 2020: Komiksy
— Esensja Komiks
Nowy „Thorgal” już niedługo
— Esensja Komiks
Najczarniejsze szwarccharaktery polskiego komiksu
— Esensja Komiks
10 najlepszych komiksów 2019 roku
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2019 roku - nominacje
— Esensja Komiks
Bogusław Polch nie żyje
— Esensja Komiks
Plany Taurusa na rok 2020
— Esensja Komiks
Prezenty świąteczne 2019: Komiksy
— Esensja Komiks
Monstressa z kolejną nagrodą Hugo
— Esensja Komiks
20 najlepszych komiksów 2018 roku
— Esensja Komiks
Ale Surżenko jest rasowym Rosjaninem a nie Polakiem :) I opublikowane przez Lombard pierwsze plansze dowodzą, że facet rysuje jak Rosiński za najlepszych lat!