Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Po komiks marsz: Listopad 2011

Esensja.pl
Esensja.pl
Za nami MFKiG, przed nami Mikołaj i Gwiazdka, więc nie powinien dziwić wysyp komiksowych tytułów. W tym miesiącu znaczna liczba tytułów, którym patronuje Esensja („Thorgal”, „Louve”, „Long John Silver”) oraz, tutaj bijemy się w piersi, kilka zaległości z października.

Esensja Komiks

Po komiks marsz: Listopad 2011

Za nami MFKiG, przed nami Mikołaj i Gwiazdka, więc nie powinien dziwić wysyp komiksowych tytułów. W tym miesiącu znaczna liczba tytułów, którym patronuje Esensja („Thorgal”, „Louve”, „Long John Silver”) oraz, tutaj bijemy się w piersi, kilka zaległości z października.
Cykl ten ma za zadanie przybliżyć czytelnikom najciekawsze komiksowe nowości, które w nadchodzącym miesiącu trafią na księgarskie półki. „Esensja” podpowiada, w które tytuły warto zainwestować czas i pieniądze. Nie dajemy gwarancji, że wszystkie polecone przez nas pozycje są genialne lub przynajmniej wybitne – niektóre mogą być tylko dobre. W zwięzłym uzasadnieniu obok okładki każdego z dzieł podajemy powody, dla których dany komiks znalazł się w naszym prestiżowym zestawieniu najciekawszych premier nadchodzącego miesiąca. Temu, czy zgadzacie się z naszymi dotychczasowymi rekomendacjami, czy nie, możecie dać wyraz na naszej Liście Przebojów Komiksowych, a jeśli jakiś ważny, ciekawy komiks umknął naszej uwadze, wytknijcie nam to w komentarzach poniżej.
NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Xavier Dorison, Mathieu Lauffray – „Long John Silver #1: Lady Vivian Hastings”
Jak łatwo się domyślić po tytule serii, mamy do czynienia z komiksowym nawiązaniem do słynnego dzieła Roberta Louisa Stevensona. W żadnym wypadku nie jest to adaptacja „Wyspy skarbów”, tylko luźna wariacja na temat dalszych losów tytułowego bohatera. Poza nim i kilkoma innymi postaciami nie należy spodziewać się zbyt wielu wątków nawiązujących do książki. Motywem przewodnim całej serii ma być poszukiwanie gdzieś w Amazonii mitycznego miasta Guyanacapac, kryjącego nieprzebrane skarby. We Francji album miał premierę w 2007 roku, obecnie ma się ukazać czwarty tom.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Grzegorz Rosiński, Yves Sente – „Thorgal #33: Statek-miecz”
Przyznajmy – wobec Thorgala jesteśmy ostatnio raczej krytyczni. Nie wiąże się to ze zmianą scenarzysty, bo już ostatnie albumy Van Hamme’a nie rzucały na kolana, ale raczej z wyeksploatowaniem samej postaci głównego bohatera. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę z faktu, że nadal na każdego „Thorgala” czekają miliony czytelników na całym świecie, a każdy album jest wydarzeniem. „Statek-miecz” będzie kontynuował wątki z „Bitwy o Asgard”, tym razem bardziej koncentrując się na losach Thorgala (Jolan, po korzystnym dla siebie boskim wyroku, powinien mieć trochę spokoju). Ze zwiastunów zapowiada się dynamiczna akcja w mroźnej scenerii – kto wie, może będzie fajnie.
WASZ EKSTRAKT:
43,0 (30,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Roman Surzhenko, Yann – „Thorgal: Louve #1: Raissa”
„Louve” to kolejna – po „Kriss de Valnor” – seria „odpryskowa” cyklu o Thorgalu. Tym razem, jak łatwo się domyślić, w centrum uwagi będzie córeczka Thorgala, postać do tej pory stosunkowo mało eksponowana. Czy jest na tyle ciekawa, by pociągnąć cały cykl? Trudno powiedzieć, przekonamy się. Ciekawostką będzie fakt, że serię prowadzi dwóch zupełnie nowych twórców – za scenariusz odpowiedzialny jest Yann, a rysownikiem został kolejny polski grafik, Roman Surżenko.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Osamu Tezuka, Naoki Urasawa – „Pluto 4”
Każdy kolejny tom tej mangi jest lepszy od poprzedniego i odsłania nowy kawałek świata, który wspólnie stworzyli nieżyjący już mistrz japońskiego komiksu Osamu Tezuka, autor przygód chłopca-robota Atoma i Naoki Urasawa, który wykonał uwspółcześniony remake. Wreszcie być może doczekamy się odpowiedzi ważnych dla każdego kryminału: kto i dlaczego mordował. I przypuszczalnie mistrzostwo Naoki Urasawy w konstruowaniu fabuły sprawi, że ciągle nic nie będzie proste i jasne, a czytelnicy będą chcieli więcej. Nagradzany i obsypany pochwałami recenzentów „Pluto” jest czymś, co powinien mieć na półce każdy entuzjasta mangi, miłośnik komiksu, a także wielbiciel dobrze opowiedzianej historii, bez względu na to, w jakiej formie jest podana.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Stan Sakai – „Usagi Yojimbo #18: Powrót czarnej duszy”
Po ostatnim, jubileuszowym albumie (ładnie wydanym, ale średnim pod względem treści) wracamy do klasycznych, czarno-białych historii. Tytułowa „Czarna Dusza” to stary znajomy Usagiego – demon Jei, który tym razem opętał szermierza Inazumę i chcę go wykorzystać jako narzędzie zemsty na króliku samuraju. Ten, wraz z Genem i kilkoma innymi łowcami nagród, rozpoczyna polowanie na Inazumę. Rzecz o tyle ciekawa, że zgodnie z zapowiedziami w tym albumie dowiemy się prawdy o pochodzeniu Jei.
ZALEGŁOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Brian Michael Bendis, David Finch – „New Avengers #2: Sentry”
Superbohaterowie z drugiego tomu „New Avengers” znajdują się w sytuacji najbardziej dla nich odpowiedniej – nie mogą narzekać na brak przeciwników. Autorzy serii zadbali o to w poprzedniej części, zatytułowanej „Ucieczka”, toczącej się w więzieniu dla przestępców o nadnaturalnych zdolnościach. Najnowszy tom jest poświęcony przede wszystkim jednej postaci – tytułowemu Sentry’emu – i próbie retconu: wpisania na nowo potężnego bohatera w świat Marvela (który czasem wydaje się jak z gumy). Nikt nic o nim nie wie, a jedyny ślad jego istnienia to twórczość zapomnianego rysownika komiksów. Żeby było ciekawiej, to sam Sentry zażądał, by zamknąć go więzieniu, choć osoba, o której zabójstwo się obwinia, ma się całkiem dobrze.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Motorô Mase – „Ikigami #5”
Założenia ciągle są te same: rząd wybiera nieszczęśnika, eksploduje mu serce i czyni przykładem dla reszty obywateli, by ci docenili radości życia. 24 godziny wcześniej na jego progu pojawia się on – ten smutny biurokrata z okładki – dostarczyciel zawiadomienia o śmierci. W każdym tomie schemat jest taki sam, ale przecież każde życie i śmierć są inne, a przynajmniej stają się takie pod piórem, pędzelkiem lub Photoshopem – czy czego tam używa – Motoro Mase. Każda część cyklu Ikigami to nowa historia, opowiedziana w ramach konwencji, którą narzucił sobie autor. A ponieważ to ograniczenia tworzą naprawdę interesujące dzieła, każdego następnego tomu wyglądamy z niecierpliwością.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Brian Azzarello, Lee Bermejo – „Joker”
Ten komiks to spojrzenie na Batmana od strony jego arcywroga – Jokera. A właściwie spojrzenie na Jokera oczami podrzędnego gangstera, który staje się prawą ręką szaleńca podczas jego kolejnego rajdu przez Gotham, w przerwie między odsiadkami w Arkham Asylum. Warto zauważyć, że mogliby w końcu zmądrzeć i zamiast zamykać go w miejscu, skąd wychodzi bez trudu, po prostu zastrzelić. Samo podstawienie zewnętrznego obserwatora wybryków Jokera wydaje się zrozumiałe. Trudno przedstawić w pierwszej osobie wewnętrzne życie ucieleśnienia szaleństwa i zła w świecie człowieka-nietoperza. A jeśli jakiś artysta by to potrafił, to należałoby go uważnie obserwować. W każdym razie zapowiada się interesująca próba potrząśnięcia legendą Batmana i znalezienia w niej czegoś nowego. Czy lepszego – przekonamy się.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dominik „Lucek” Szcześniak, Rafał Trejnis „Fotostory #1: Zanim zaczniemy”
A teraz czas na odmianę po fantastycznych propozycjach na październik. Zgodnie z tym, co ogłaszają zapowiedzi, komiks ma być o życiu i problemach, miłości i pracy na emigracji. Sprawach, z którymi obecne pokolenie może się zidentyfikować. A „Fotostory” zaczyna się ciekawie i optymistycznie, bo od nieudanego samobójstwa. Wiadomo, że po czymś takim może być już tylko lepiej lub gorzej. W każdym razie na pewno zobowiązuje to autorów do opowiedzenia ciekawej historii. Do czego dodajmy obaj mają kwalifikacje, wystarczy sprawdzić łamy „Esensji”.
koniec
2 listopada 2011

Komentarze

02 XI 2011   20:54:41

Ale Surżenko jest rasowym Rosjaninem a nie Polakiem :) I opublikowane przez Lombard pierwsze plansze dowodzą, że facet rysuje jak Rosiński za najlepszych lat!

02 XI 2011   23:20:48

A poza tym, to gdzie Logikomiks zapowiedziany przez WAB na 31 listopada?

03 XI 2011   02:34:23

Baza nam się zbuntowała przy próbie wprowadzenia tej daty wydania, to pewnie dlatego (MSPANC) ;-)

03 XI 2011   13:35:08

Nie wiem czy Szanowna Redakcja to przegapiła, czy może uznała za mało interesujące, ale w listopadzie ukaże się ( a przynajmniej takie są zapowiedzi Muchy) także "Detektyw Fell" Warena Ellisa. Komiks jest z pewnością godny uwagi:)

03 XI 2011   14:18:54

Prędzej przegapiliśmy niż uznaliśmy za nieciekawy, ale z tego, co wiem to zapowiedź pojawiła się dosłownie przed kilkoma dniami. Uzupełnimy następnym razem w ramach zaległości. Dzięki

03 XI 2011   23:15:17

@Marcin Mucha teraz przeniosła się na facebooka a pierwsza zapowiedź "Detektywa Fella" pojawiła się już pod koniecc września: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.181214338622485.45107.180384102038842&type=3

http://www.facebook.com/pages/Mucha-Comics/180384102038842

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Dekada TM-Semic: Narodziny nowego Supermana
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

22 III 2023

W pierwszym roku działalności TM-Semic do niewielkiego grona superbohaterów, którzy otrzymali swoje miesięczniki dołączył także Superman. I trzeba przyznać, że wejście miał wzorowe.

więcej »
fot. Marcin Osuch

Fotorelacja ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim
Marcin Osuch, Marcin Ścibior

19 III 2023

Prezentujemy zdjęcia ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim, które miało miejsce w dniu 3 marca 2023. Spotkanie odbyło się w Galerii Komiksu i Ilustracji Polishcomicart.pl.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Kurde blaszka!
Marcin Knyszyński

19 III 2023

Wydawnictwo Egmont wprowadza sukcesywnie na nasz rynek komiksy Alana Moore’a z jego własnego imprintu założonego w wydawnictwie „Wildstorm” w 1999 roku – „America’s Best Comics”. Trzytomowy „Tom Strong” powstawał w latach świetności „ABC” – zobaczmy co ciekawego możemy tu znaleźć.

więcej »

Polecamy

Kurde blaszka!

Niekoniecznie jasno pisane:

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński

To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński

Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński

Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński

Samotni wśród bliskich
— Marcin Knyszyński

Gdy zło zwycięża…
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Nadciąga tornado
— Paweł Ciołkiewicz

Wielki Ranking komiksów Thorgala
— Esensja Komiks

Miecz od dawna wyszczerbiony
— Jakub Gałka

Najlepsze komiksy 2011 roku
— Esensja

Quo vadis dziewczynko?
— Jakub Gałka

Zabłysnąć przy Jokerze
— Konrad Wągrowski

Wybieramy komiks roku 2011 – nominacje
— Esensja

Esensja czyta dymki: Grudzień 2011
— Esensja

Miecze i egzorcyzmy
— Agnieszka Szady

Wilczyca w trzech smakach
— Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Marzec 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Luty 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Styczeń 2023
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Grudzień 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Listopad 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Październik 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Wrzesień 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Sierpień 2022
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Lipiec 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Czerwiec 2022
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

Tegoż twórcy

Krótko o komiksach: Coś tu nie wyszło
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Powrót z martwych
— Marcin Knyszyński

Śliczne i superproste
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Wieczna wojna
— Marcin Knyszyński

Potężny przeciwnik
— Marcin Osuch

Znikająca Godzilla
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Tajemna katana z ostrzem energetycznym
— Marcin Osuch

W siedemnastowiecznej Japonii
— Andrzej Goryl

„Patrzcie! On ma głowę pana Mifune!”
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Dr Jekyll i Mr Usagi
— Marcin Osuch

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.