Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 marca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Papcio Chmiel kończy 90 lat!

Esensja.pl
Esensja.pl
Papcio Chmiel kończy dziś 90 lat – naprawdę piękny wiek! Gratulujemy, życzymy co najmniej 120, a przy tej okazji przypominamy, co pisaliśmy na łamach Esensji o Tytusie i spółce. A pisaliśmy niemało.
PUBLICYSTYKA
Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski – Bardzo nam wesoło, bo z nami de Zoo! (dyskusja redakcyjna)
Tego tematu nie mogliśmy pominąć. Wznowienie klasycznych wydań przygód Tytusa, Romka i A’Tomka natychmiast zmobilizowało nas do wspomnień. Wszak historie uczłowieczania niesfornego szympansa to kawał naszej młodości, a zaczytane na śmierć dawno wydane książeczki dawno rozpadły się na pojedyncze kartki. Czy taka estyma dla A’Tomka i jego zastępu to jednak doświadczenie pokoleniowe, czy może w tym być coś ponadczasowego?
Zapraszamy Was do wehikułu czasu. Z okazji niedawnego wydania ostatniego (?) albumu przygód Tytusa, Romka i A’Tomka „Tytus powstańcem” i cyklu wznowień pierwszych wydań książeczek o przygodach trojga harcerzy, proponujemy powrót do lat dzieciństwa i wspomnienie czasów, gdy z wypiekami na twarzy sięgało się po kolejne zeszyty.
Dzisiaj prezentujemy pozycję niezbędną dla każdego tytusofila – katalog pojazdów. Wszelkiej maści wehikuły były znakiem firmowym całej serii o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Chyba nie ma innej serii komiksowej prezentującej zbliżoną różnorodność w tej dziedzinie.
Marcin Osuch – The Best of Tytus
Może nie wszyscy w to uwierzycie, ale w swoim czasie księgi z przygodami trójki harcerzy były kopalnią kultowych tekstów (bodaj najsłynniejszy to noworoczny toast: „Aby się nam dzieci nie czepiały rakiet”). Zapraszamy do przeglądu tych, których autorem był Tytus.
M. Fitzner – The Best of A′Tomek
Kultowych tekstów ciąg dalszy. W dzisiejszym odcinku kilka nieśmiertelnych cytatów A’Tomka – przywódcy, biznesmena, wynalazcy i poety, inteligenta i brutala.
M. Fitzner – The Best of Romek
W dzisiejszym zestawieniu kultowych cytatów: Romek, samozwańczy zastępca zastępowego. Nemezis Tytusa, niszczyciel, erudyta, modniś, lingwista, pragmatyczny Casanova i koneser damskiej urody.
Bryk z geografii i historii Polski. Rozmówki szwedzko-polskie dla początkujących. Podręcznik „Kubizmu dla opornych”. Dzieło sztuki współczesnej. Tuba propagandowa. Dokument o trudnych czasach i odtrutka na nie. Polska Myszka Miki. To właśnie – i nie tylko to – „Tytus”. Komiks kultowy – a wśród kultowych jedyny w swoim rodzaju.
M. Fitzner – Tytus 2009 (1)
„Tytus” komiksem kultowym? Nie dla wszystkich! Dzisiejsza młodzież nawet go nie zna. Dlaczego? I co z tym fantem zrobić?
M. Fitzner – Tytus 2009 (2)
Tytus przemierza świat wszerz i wzdłuż, wzwyż i wspak. A i tak jest wciąż lata świetlne od człowieczeństwa…
RECENZJE
Marcin Osuch – Tytus dla dorosłych
Wydawnictwo „Prószyński i s-ka” podjęło decyzję o reedycji 25 ksiąg „Tytusa, Romka i A’Tomka”, rozpoczynając od księgi pierwszej „Tytus harcerzem”. Jeśli macie małe dzieci, to pod żadnym pozorem nie kupujcie im tego komiksu. Kupcie go dla siebie.
Wymieńcie trzy dowolne pojazdy pojawiające się w albumach o Tytusie. Jest wśród nich Rozalia? Jeśli tak – wyjaśnienie jest oczywiste. Rozalia jest na tyle odmienna od innych wehikułów, którymi podróżowali chłopcy, że po prostu nie można jej pominąć. A jeśli nie? Cóż, najwyraźniej jest na tyle odmienna, że nie zaliczyliście jej do pojazdów Tytusa i spółki…
Konrad Wągrowski – Gagarin na okruszkach
Po dwóch spokojnych, edukacyjno-wychowawczych księgach trzeci tom przygód Tytusa, Romka i A’Tomka to prawdziwa rewolucja – niesamowita feeria oryginalnych pomysłów, przygoda przez wielkie „P” i jednocześnie jeden z najlepszych – jeśli nie najlepszy – album całego zasłużonego cyklu.
Po promocji harcerstwa, Młodzieżowej Służby Ruchu i astronautyki przyszedł czas na wojsko. Polskie. Ludowe. Czwarta książeczka przygód Tytusa i spółki przywołuje dziecięce marzenia o zostaniu czołgistą. Lub jakimkolwiek innym wojakiem.
Po zwiedzeniu przez Tytusa, Romka i A’Tomka najdalszych zakątków Polski i wyprawie w kosmos przyszedł wreszcie czas na wizytę w krajach obozu kapitalistycznego. Taka kolejność nie powinna dziwić – w krajach demokracji ludowej często wyjazd na Zachód bywał trudniejszy od lotu na orbitę.
Lata 60. i 70. to pasmo niespotykanych wcześniej i później sukcesów polskiego sportu. Gros medali przywieziony z olimpiad w Tokio, Meksyku, Monachium i Montrealu nie mógł pozostać bez wpływu na opowieści o Tytusie. Księga szósta przedstawia więc przygotowania szympansa do igrzysk.
Konrad Wągrowski – Ten Bałtyk to ocean czy jezioro?
Zeszyt siódmy przygód Tytusa to pierwsze tak znaczące starcie naszego bohatera ze szkołą. Miało być zapewne bardzo edukacyjnie i wychowawczo, ale wyszło tak nie do końca…
Papcio Chmiel zawsze lubił klasyczne SF. W księdze II mieliśmy robotykę (rozwiniętą w księdze XIII), w III wyprawę na inną planetę, w XIV podróż do wnętrza Ziemi, w XVII uprowadzenie przez UFO. Nie mogło więc też zabraknąć podróży w czasie.
Gdyby Karol Strasburger zadał w Familiadzie pytanie: „Z czym kojarzy się Tytus”, z pewnością wysoko powinna znaleźć się odpowiedź: „Z wskakiwaniem do filmu”. Część dziewiąta, westernowa, to zeszyt doskonały, pełen kultowych scen i tekstów, kto wie, czy nie najlepszy w całej serii.
Początek księgi dziesiątej jest dosyć dziwaczny. Ale jaki by nie był, to co dzieje się później powoduje, że uznaję tę księgę za jedną z dwóch najlepszych w dorobku Papcia Chmiela (obok dwunastej).
Konrad Wągrowski – Duch i Tytus w półpancerzu
Księga XI przygód Tytusa, Romka i A’Tomka to znów szlachetne przedsięwzięcie edukacyjne. Tym razem chłopcy ruszają zabytkom na odsiecz. Co ciekawe – nie bez sukcesów.
Wakacje w górach? Ha! Harcerze nie mają wakacji. Ciężko harują, by zorganizować czas tym, którzy do wypoczynku mają prawo. By rozsławić Bieszczady jak Polska długa i szeroka – a także by bawiąc, uczyć. Z wszystkich tych zadań wywiązali się w dwustu procentach.
A jednak przyszedł ten moment. Nie dwudziesta, nie pięćdziesiąta, ale trzydziesta druga księga jest ostatnią z przygodami trójki harcerzy. I choć ostatnimi czasy ich gwiazda nieco przygasła na komiksowym firmamencie, to pożegnanie z Tytusem i przyjaciółmi ma właściwą oprawę, dosłownie i w przenośni.
(jak się okazało ostatecznie, nie był to wcale ostatni „Tytus”, ale wówczas tego nie wiedzieliśmy)
koniec
7 czerwca 2013

Komentarze

07 VI 2013   22:37:06

Ale fajnie Papcio wygląda na zdjęciu! Jeżeli to aktualne, to tylko pozazdrościć świetnego trzymania się.

08 VI 2013   09:52:09

Wczoraj w "Faktach" TVN był krótki reportaż o Papciu i rzeczywiście trzyma się świetnie, zarówno fizycznie jak i umysłowo.

09 VI 2013   19:37:42

Ciekawostka: jest rok młodszy od Stana Lee - również świetnie się trzymającego, i całkiem aktywnego (okazyjnie udziela się nawet na jutubie!)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Kadr, który…: Bez dzwonków sań
Wojciech Gołąbowski

15 III 2018

Zima 1945/46, oddział majora Hieronim Dekutowskiego „Zapory” zimuje po wiejskich zagrodach. Sypie śnieg…

więcej »

Kadr, który…: Ani Thorgal, ani Shaigan
Marcin Osuch

8 III 2018

W swojej długiej już historii (35 albumów) zdarzyło się Thorgalowi nie być sobą. Ale tym razem nie chodzi o czas kiedy był Shaiganem.

więcej »

Po komiks marsz: Marzec 2018
Esensja Komiks

2 III 2018

Komiksowy marzec zapowiada się bardzo ciekawie. Wygląda na to, że w tej branży nie ma już „martwego” sezonu.

więcej »

Polecamy

Jedziemy po zioło

Marvel:

Jedziemy po zioło
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Koniec nieskończoności
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nieskończoność megalomanii
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ostatnie łowy doktora Octopusa
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Przeczytać Panterę i zapomnieć
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pokręcony komiks
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Warlock raz jeszcze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Człowiek pociągający za sznurki
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Pogromca – moja miłość
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Mroczna strona Marvela
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.