Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 lipca 2018
w Esensji w Esensjopedii

Papcio Chmiel kończy 90 lat!

Esensja.pl
Esensja.pl
Papcio Chmiel kończy dziś 90 lat – naprawdę piękny wiek! Gratulujemy, życzymy co najmniej 120, a przy tej okazji przypominamy, co pisaliśmy na łamach Esensji o Tytusie i spółce. A pisaliśmy niemało.

Esensja Komiks

Papcio Chmiel kończy 90 lat!

Papcio Chmiel kończy dziś 90 lat – naprawdę piękny wiek! Gratulujemy, życzymy co najmniej 120, a przy tej okazji przypominamy, co pisaliśmy na łamach Esensji o Tytusie i spółce. A pisaliśmy niemało.
PUBLICYSTYKA
Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski – Bardzo nam wesoło, bo z nami de Zoo! (dyskusja redakcyjna)
Tego tematu nie mogliśmy pominąć. Wznowienie klasycznych wydań przygód Tytusa, Romka i A’Tomka natychmiast zmobilizowało nas do wspomnień. Wszak historie uczłowieczania niesfornego szympansa to kawał naszej młodości, a zaczytane na śmierć dawno wydane książeczki dawno rozpadły się na pojedyncze kartki. Czy taka estyma dla A’Tomka i jego zastępu to jednak doświadczenie pokoleniowe, czy może w tym być coś ponadczasowego?
Zapraszamy Was do wehikułu czasu. Z okazji niedawnego wydania ostatniego (?) albumu przygód Tytusa, Romka i A’Tomka „Tytus powstańcem” i cyklu wznowień pierwszych wydań książeczek o przygodach trojga harcerzy, proponujemy powrót do lat dzieciństwa i wspomnienie czasów, gdy z wypiekami na twarzy sięgało się po kolejne zeszyty.
Dzisiaj prezentujemy pozycję niezbędną dla każdego tytusofila – katalog pojazdów. Wszelkiej maści wehikuły były znakiem firmowym całej serii o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Chyba nie ma innej serii komiksowej prezentującej zbliżoną różnorodność w tej dziedzinie.
Marcin Osuch – The Best of Tytus
Może nie wszyscy w to uwierzycie, ale w swoim czasie księgi z przygodami trójki harcerzy były kopalnią kultowych tekstów (bodaj najsłynniejszy to noworoczny toast: „Aby się nam dzieci nie czepiały rakiet”). Zapraszamy do przeglądu tych, których autorem był Tytus.
M. Fitzner – The Best of A′Tomek
Kultowych tekstów ciąg dalszy. W dzisiejszym odcinku kilka nieśmiertelnych cytatów A’Tomka – przywódcy, biznesmena, wynalazcy i poety, inteligenta i brutala.
M. Fitzner – The Best of Romek
W dzisiejszym zestawieniu kultowych cytatów: Romek, samozwańczy zastępca zastępowego. Nemezis Tytusa, niszczyciel, erudyta, modniś, lingwista, pragmatyczny Casanova i koneser damskiej urody.
Bryk z geografii i historii Polski. Rozmówki szwedzko-polskie dla początkujących. Podręcznik „Kubizmu dla opornych”. Dzieło sztuki współczesnej. Tuba propagandowa. Dokument o trudnych czasach i odtrutka na nie. Polska Myszka Miki. To właśnie – i nie tylko to – „Tytus”. Komiks kultowy – a wśród kultowych jedyny w swoim rodzaju.
M. Fitzner – Tytus 2009 (1)
„Tytus” komiksem kultowym? Nie dla wszystkich! Dzisiejsza młodzież nawet go nie zna. Dlaczego? I co z tym fantem zrobić?
M. Fitzner – Tytus 2009 (2)
Tytus przemierza świat wszerz i wzdłuż, wzwyż i wspak. A i tak jest wciąż lata świetlne od człowieczeństwa…
RECENZJE
Marcin Osuch – Tytus dla dorosłych
Wydawnictwo „Prószyński i s-ka” podjęło decyzję o reedycji 25 ksiąg „Tytusa, Romka i A’Tomka”, rozpoczynając od księgi pierwszej „Tytus harcerzem”. Jeśli macie małe dzieci, to pod żadnym pozorem nie kupujcie im tego komiksu. Kupcie go dla siebie.
Wymieńcie trzy dowolne pojazdy pojawiające się w albumach o Tytusie. Jest wśród nich Rozalia? Jeśli tak – wyjaśnienie jest oczywiste. Rozalia jest na tyle odmienna od innych wehikułów, którymi podróżowali chłopcy, że po prostu nie można jej pominąć. A jeśli nie? Cóż, najwyraźniej jest na tyle odmienna, że nie zaliczyliście jej do pojazdów Tytusa i spółki…
Konrad Wągrowski – Gagarin na okruszkach
Po dwóch spokojnych, edukacyjno-wychowawczych księgach trzeci tom przygód Tytusa, Romka i A’Tomka to prawdziwa rewolucja – niesamowita feeria oryginalnych pomysłów, przygoda przez wielkie „P” i jednocześnie jeden z najlepszych – jeśli nie najlepszy – album całego zasłużonego cyklu.
Po promocji harcerstwa, Młodzieżowej Służby Ruchu i astronautyki przyszedł czas na wojsko. Polskie. Ludowe. Czwarta książeczka przygód Tytusa i spółki przywołuje dziecięce marzenia o zostaniu czołgistą. Lub jakimkolwiek innym wojakiem.
Po zwiedzeniu przez Tytusa, Romka i A’Tomka najdalszych zakątków Polski i wyprawie w kosmos przyszedł wreszcie czas na wizytę w krajach obozu kapitalistycznego. Taka kolejność nie powinna dziwić – w krajach demokracji ludowej często wyjazd na Zachód bywał trudniejszy od lotu na orbitę.
Lata 60. i 70. to pasmo niespotykanych wcześniej i później sukcesów polskiego sportu. Gros medali przywieziony z olimpiad w Tokio, Meksyku, Monachium i Montrealu nie mógł pozostać bez wpływu na opowieści o Tytusie. Księga szósta przedstawia więc przygotowania szympansa do igrzysk.
Konrad Wągrowski – Ten Bałtyk to ocean czy jezioro?
Zeszyt siódmy przygód Tytusa to pierwsze tak znaczące starcie naszego bohatera ze szkołą. Miało być zapewne bardzo edukacyjnie i wychowawczo, ale wyszło tak nie do końca…
Papcio Chmiel zawsze lubił klasyczne SF. W księdze II mieliśmy robotykę (rozwiniętą w księdze XIII), w III wyprawę na inną planetę, w XIV podróż do wnętrza Ziemi, w XVII uprowadzenie przez UFO. Nie mogło więc też zabraknąć podróży w czasie.
Gdyby Karol Strasburger zadał w Familiadzie pytanie: „Z czym kojarzy się Tytus”, z pewnością wysoko powinna znaleźć się odpowiedź: „Z wskakiwaniem do filmu”. Część dziewiąta, westernowa, to zeszyt doskonały, pełen kultowych scen i tekstów, kto wie, czy nie najlepszy w całej serii.
Początek księgi dziesiątej jest dosyć dziwaczny. Ale jaki by nie był, to co dzieje się później powoduje, że uznaję tę księgę za jedną z dwóch najlepszych w dorobku Papcia Chmiela (obok dwunastej).
Konrad Wągrowski – Duch i Tytus w półpancerzu
Księga XI przygód Tytusa, Romka i A’Tomka to znów szlachetne przedsięwzięcie edukacyjne. Tym razem chłopcy ruszają zabytkom na odsiecz. Co ciekawe – nie bez sukcesów.
Wakacje w górach? Ha! Harcerze nie mają wakacji. Ciężko harują, by zorganizować czas tym, którzy do wypoczynku mają prawo. By rozsławić Bieszczady jak Polska długa i szeroka – a także by bawiąc, uczyć. Z wszystkich tych zadań wywiązali się w dwustu procentach.
A jednak przyszedł ten moment. Nie dwudziesta, nie pięćdziesiąta, ale trzydziesta druga księga jest ostatnią z przygodami trójki harcerzy. I choć ostatnimi czasy ich gwiazda nieco przygasła na komiksowym firmamencie, to pożegnanie z Tytusem i przyjaciółmi ma właściwą oprawę, dosłownie i w przenośni.
(jak się okazało ostatecznie, nie był to wcale ostatni „Tytus”, ale wówczas tego nie wiedzieliśmy)
koniec
7 czerwca 2013

Komentarze

07 VI 2013   22:37:06

Ale fajnie Papcio wygląda na zdjęciu! Jeżeli to aktualne, to tylko pozazdrościć świetnego trzymania się.

08 VI 2013   09:52:09

Wczoraj w "Faktach" TVN był krótki reportaż o Papciu i rzeczywiście trzyma się świetnie, zarówno fizycznie jak i umysłowo.

09 VI 2013   19:37:42

Ciekawostka: jest rok młodszy od Stana Lee - również świetnie się trzymającego, i całkiem aktywnego (okazyjnie udziela się nawet na jutubie!)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niekoniecznie jasno pisane: Surrealizm zaangażowany
Marcin Knyszyński

15 VII 2018

Enki Bilal, jeden z najsłynniejszych europejskich twórców komiksowych, pochodzi z dawnej Jugosławii. Jego rodzina przybyła do Paryża z Belgradu w 1960 roku, wymknąwszy się z kraju pozostającego we władzy Josipa Broza-Tito. Bilal często powtarzał, że widok zniszczonej jugosłowiańskiej stolicy pozostał z nim na całe życie i wpłynął na specyficzną, obskurną i lekko turpistyczną estetykę jego komiksów. Zajrzyjmy do jego najgłośniejszego dzieła, pierwszego w pełni autorskiego komiksu. Owym (...)

więcej »

Po komiks marsz: Lipiec 2018
Esensja Komiks

7 VII 2018

Przez ostatnich kilka lat polecanki komiksowe na lipiec i sierpień łączyliśmy w jeden blok. W tym roku premier komiksowych jest na tyle dużo, że postanowiliśmy rozbić wakacyjne „Po komiks marsz” na dwie części.

więcej »

Kadr, który…: Tort bardzo piętrowy
Agnieszka ‘Achika’ Szady

5 VII 2018

Komiksy Tadeusza Baranowskiego są moimi ulubionymi jeśli chodzi o surrealistyczny humor (scena z wejściem do narysowanego na tęczy domku w „Antresolce Profesorka Nerwosolka” po prostu mnie oszołomiła) oraz zabawę materią komiksu („Nie wchodź mi z napisem na kapelusz, mów w przeciwną stronę!”). Kadr z tortem wywarł jednak na mnie dość szczególny wpływ.

więcej »

Polecamy

Tort bardzo piętrowy

Kadr, który…:

Tort bardzo piętrowy
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Kadry odnalezione #1
— Marcin Osuch

Warszawa od podwórka
— Wojciech Gołąbowski

Promem przez Wisłę
— Wojciech Gołąbowski

Nie całkiem w stronę zachodzącego słońca
— Wojciech Gołąbowski

Uciekaj, myszko, do dziury…
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Duochromatyczność
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Czego się spodziewać
— Wojciech Gołąbowski

Cały kemping śpiewa z nami
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Studio komiksowe jak galera niewolników
— Paweł Ciołkiewicz

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.