
WASZ EKSTRAKT: | |
---|---|
Zaloguj, aby ocenić |
Po komiks marsz: Maj 2014Czy ktoś pamięta, żeby na naszym rynku pojawiło się w ciągu jednego miesiąca około pięćdziesięciu komiksów? Niby za pasem Komiksowa Warszawa, ale ta liczba naprawdę robi wrażenie. A przecież poprzednie miesiące też nie były chude. Czyżby komiks wyszedł ze swojej niszy i zaatakował szerokim frontem?
Esensja KomiksPo komiks marsz: Maj 2014Czy ktoś pamięta, żeby na naszym rynku pojawiło się w ciągu jednego miesiąca około pięćdziesięciu komiksów? Niby za pasem Komiksowa Warszawa, ale ta liczba naprawdę robi wrażenie. A przecież poprzednie miesiące też nie były chude. Czyżby komiks wyszedł ze swojej niszy i zaatakował szerokim frontem? Taurus Media nie przestaje sięgać na rynek frankofoński. I dobrze, bo autorów oraz komiksów wartych przeczytania jest tam w bród. „Ekho”, sądząc po recenzjach, należy do nich zaliczyć. Po krótkiej scenie w naszym świecie oraz incydencie z wiewiórką i uderzeniem błyskawicy komiks zabiera czytelnika do Nowego Jorku w równoległym świecie fantasy, gdzie wszystko wydaje się ciut inne od tego, do czego przywykliśmy: smoki zamiast samolotów, wspomniane wiewiórki odgrywające dość istotną rolę. Podsumowując, po tak doświadczonych komiksiarzach jak Scotch Arleston (znany w Polsce przede wszystkim z „Trolli z Troy”) i Alessandro Barbucci (stworzył świetny rysunek w komiksie „Skydoll”) należy spodziewać się dobrej lektury. Już w trakcie składania tego tekstu otrzymaliśmy informację, że w maju powinno się ukazać zbiorcze wydanie przygód Bruce′a Hawkera nakładem wydawnictwa Ongrys. To gratka dla miłośników marynistyki oraz kreski Vance′a. Wydawca zapowiada, że edycja będzie mocno wypasiona, ale pojawi się także wersja na mniej zasobne portfele. Trzymamy kciuki za Ongrysa, żeby dotrzymał terminu. Scenarzysta Jeph Loeb i rysownik Tim Sale odpowiadają za kilka udanych i popularnych opowieści o Batmanie. W „Rzymskich Wakacjach” uciekają jednak na chwilę od ponurego Gotham. „Rzymskie Wakacje” mają nieco odmienny klimat niż zwyczajne amerykańskie komiksy o superbohaterach. Europa po prostu nie pasuje do takich rzeczy. Komiks sprawia raczej wrażenie historii gangsterskiej na tle zabytków Rzymu i Watykanu. Mamy tu kradzieże dzieł sztuki i rodzinne porachunki w mafijnych rodzinach, ze stosunkowo niewielkim dodatkiem zamaskowanych superbohaterów. Wśród których króluje oczywiście wdzięcznie narysowana Kobieta Kot w obcisłym czarnym stroju. ![]()
Wyszukaj / Kup Janusz Christa – Klasyka polskiego komiksu: Gucek i Roch Tego komiksu właściwie nie trzeba reklamować. Ucieszą się wszyscy fani twórczości Janusza Christy i polskiego komiksu w ogóle. Tym bardziej że jakość wydania jest bardzo przyzwoita (twarda okładka), a cena umiarkowana. I co ważniejsze, między bajki można włożyć pogłoski, że kolorowe plansze zaginęły i edycja będzie czarno-biała. Pozostaje tylko żałować, że seria skończyła się na drugim tomie. Rutu Modan to autorka dobrze już znana na polskim rynku komiksowym. Dzięki Kulturze Gniewu mogliśmy zapoznać się już z „Ranami wylotowymi” (nagrodzonymi Eisnerem w roku 2008) oraz „Zaduszkami” (z silnym akcentem polskim). Obydwie pozycje zdobyły uznanie naszych recenzentów, co dobrze rokuje „Uczcie u królowej”. Z tą drobną różnicą, że, o ile „Rany…” i „Zaduszki” traktują o poważnych sprawach, o tyle najnowsze dzieło Modan to rzecz humorystyczna, przeznaczona dla dzieci. ![]()
Wyszukaj / Kup Bartosz Minkiewicz, Tomasz Minkiewicz: Wilq Superbohater #20 W ostatnich latach fani Wilqa rozpieszczani nie byli. Kolejne zeszyty z przygodami ich ulubionego superbohatera z Opola pojawiały się średnio raz na rok. Tym razem miła niespodzianka – po grudniowej edycji (przyznajmy, nieco jednak rozczarowującego) albumu 19, jubileuszowy, 20, pojawi się już w maju! Tytuł jak zwykle wiele mówiący: „Syfon i papierosy”, a w środku „Gondor – pierwszy trop” (czyżby rzut oka na młodość słynnego komisarza?), „Au revoir les requins”, „Najlepszy superbohater nieanglojęzyczny” oraz „Inwazja rabunkowa z usiłowaniem podbicia”. Prywatnie liczymy na dobre teksty Alc-Mana i Entombeda. Shaun Tan po wspaniałym „Przybyszu” i kapitalnych „Opowieściach z najdalszych przedmieść” zdobył sobie w Polsce solidne grono fanów (w tym w naszej redakcji), tym bardziej cieszy zapowiedź wydania po polsku kolejnego dzieła utalentowanego Australijczyka. Tym razem dostajemy w ręce zbiór trzech opowieści w jednym tomie – „Czerwone drzewo”, „Zguba” i „Króliki”. Pierwsza z nich opowiada o dziewczynce, która odnajdzie iskierkę nadziei w ponurym świecie. Bohaterem drugiej jest chłopiec, który przyprowadzi do domu tajemniczą zgubę. W trzeciej opowieści pokojowo nastawione do świata istoty stawią czoła niespodziewanej inwazji. Wygląda na to, że znów będziemy mieli do czynienia z czymś pomiędzy komiksem i książeczką ilustrowaną. ![]()
Wyszukaj / Kup Grant Morrison, Sholly Fisch, Chris Sprouse, Travel Foreman, Rags Morales, Bradley Walker – Superman #3: U kresu dni „Esensja” polecała w tym dziale pierwszy tom nowych przygód Supermana, wypada nam więc zwrócić uwagę na ostatni, tym bardziej, że komiks wart jest uwagi. Grant Morrison, postać, której nie trzeba przedstawiać wielbicielom komiksów postanowił stworzyć nową wersję przygód „Człowieka ze Stali”, która zawierała by wszystkie najistotniejsze elementy jego mitologii. Kolejne części cyklu wzbudziły zachwyty nad tym jak autor oryginalnie potrafił przerobić stare zużyte watki, nadając im świeżości oraz krytykę za to, że przerobił stare, klasyczne wątki. Dlatego chyba najlepiej sprawdzić samemu, jak wygląda zakończenie sagi Supermena wedle Morrisona. ![]()
Wyszukaj / Kup Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #38: Thor: Ostatni Wiking Dawno, dawno temu, w prehistorii, gdy u nas konał socjalizm a szczytem kontaktu ze zgniłą kulturą Zachodu była guma Donald i Pepsi Cola w Ameryce najlepsze trwała era superbohaterów. Dzięki Kolekcji Komiksów Marvela fani mogą poznać klasyczne, „oldskulowe” przygody powstałe w latach osiemdziesiątych. W tym przypadku otrzymują możliwość przyjrzenia się niektórym przygodom Thora, jakie stworzył Walt Simonson, od prawie czterdziestu lat tworzący historie o noszących peleryny bohaterach. Niejasna, zagmatwana i poplątana dzięki retconom – oto mitologia amerykańskich superbohaterów. Ale nawet na tym, nomen omen, mutującym tle Wolverine to szczególny przypadek. Popularny, obdarzony zdolnością do regeneracji, długowieczny i z amnezją. Włóczył się po świecie przez dziesiątki lat, miewał przygody, a potem o nich zapominał. Risso i Vaughan, dwaj znani twórcy komiksów, postanowili zatem wykorzystać to do opowiedzenia historii, w której zabierają Rosomaka w nowym kierunku, po tym jak bohater przypomniał sobie, że od 1945 roku w Hiroszimie ma pewne niedokończone sprawy. Da się zauważyć, że wiele mang proponowanych przez nas w „Po komiks marsz” ma swoje wersje animowane i/lub komputerowe. Polscy wydawcy biorą z Kraju Kwitnącej Wiśni, to, co odniosło sukces. W Japonii wystarczy tylko przebić się na arcytrudnym rynku, by dostać adaptację. Dziwny kraj. W każdym razie młodemu (rocznik 1986) Hajime Isayamie się udało. Zdobył miliony czytelników historią o świecie zniszczonym, gdzie resztki ludzkości żyją w strachu przed ludożerczymi gigantami – tytułowymi tytanami i gdzie przyjdzie dojrzewać młodym bohaterom, którzy zaciągają się do wojska by walczyć z tym zagrożeniem. ZALEGŁOŚCI Jakoś tak wyszło, że zdążyliśmy już drugi tom „Wartowników” zrecenzować (tutaj znajdziecie recenzję). Ocena jak widać wysoka, co daje szansę, że rzecz może przypaść do gustu nie tylko miłośnikom steampunku. W tej sytuacji pozostaje czekać na kolejne tomy i trzymać kciuki, że one też będą trzymać poziom. ![]() 8 maja 2014 |
Komiks „Poranek ściętych głów” wydawnictwa Hanami został wybrany przez czytelników Esensji komiksem roku 2020. Poniżej przedstawiamy albumy, które znalazły się w pierwszej dziesiątce głosowania.
więcej »Lutowe mrozy nie przeszkodziły nam w pisaniu recenzji.
więcej »Buddy Baker to z pozoru superbohater jakich wielu. Oto „Animal Man” ze scenariuszem Granta Morrisona – jego pierwsze dzieło, które napisał dla Detective Comics. Z początku jest zupełnie normalnie, ale bardzo szybko robi się surrealistycznie, dziwnie i „po morrisonowemu”. Szalony Szkot naciera w pierwszym uderzeniu komiksowej „brytyjskiej inwazji na USA” – bezpardonowo i nie biorąc jeńców. Co tu się wydarzyło, u licha?
więcej »Dziś w Bieszczadach jest wesoło, przybył tu Tytus de Zoo
— M. Fitzner
The best of Romek
— M. Fitzner
Duch i Tytus w półpancerzu
— Konrad Wągrowski
Bawiąc, uczyć. Ucząc – nie nudzić
— M. Fitzner
Gdy dowciplina płynąć zaczyna
— Marcin Osuch
Właściwy człowiek na właściwym koniu
— Konrad Wągrowski
Niech Kapistran bęc, a Makary ryms!
— Konrad Wągrowski
The best of A’Tomek
— M. Fitzner
Ten Bałtyk to ocean czy jezioro?
— Konrad Wągrowski
Tytus 2009 (2)
— M. Fitzner
Marvel: Lektura, która nie boli
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Wielkie żarcie
— Paweł Ciołkiewicz
Wybieramy komiks roku 2014 – nominacje
— Esensja
Prezenty świąteczne 2014: 25 komiksów pod choinkę
— Esensja
Bo nie zna życia, kto nie służył w marynarce
— Marcin Osuch
Ujrzeć Rzym i nie umrzeć
— Sebastian Chosiński
Miłość po śmierci
— Sebastian Chosiński
Trzydzieści widelców
— Konrad Wągrowski
Tam, gdzie świstaki zawijają w sreberka
— Marcin Osuch
Historia w obrazkach: Parszywi, ale skuteczni
— Sebastian Chosiński
Luty 2021
— Esensja Komiks
Styczeń 2021
— Esensja Komiks
Grudzień 2020
— Esensja Komiks
Listopad 2020
— Esensja Komiks
Październik 2020
— Esensja Komiks
Wrzesień 2020
— Esensja Komiks
Sierpień 2020
— Esensja Komiks
Lipiec 2020
— Esensja Komiks
Czerwiec 2020
— Esensja Komiks
Maj 2020
— Esensja Komiks
El Mariachi Death Metal
— Marcin Knyszyński
Czas wrócić do domu
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Uważajcie na nowojorskie ośmiorniczki
— Marcin Osuch
Baśń dla dużych i małych
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
My name is Brazil. Bruno Brazil
— Paweł Ciołkiewicz
Jeszcze więcej Blueberry’ego
— Michał Misztal
Coraz bliżej Kajka i Kokosza
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Sny w technicolorze
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Koniec gry
— Paweł Ciołkiewicz
Herbatka chaosu
— Marcin Osuch
Najlepsze komiksy 2020 roku
— Esensja Komiks
Komiks roku 2020 - nominacje
— Esensja Komiks
Prezenty świąteczne 2020: Komiksy
— Esensja Komiks
Nowy „Thorgal” już niedługo
— Esensja Komiks
Najczarniejsze szwarccharaktery polskiego komiksu
— Esensja Komiks
10 najlepszych komiksów 2019 roku
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2019 roku - nominacje
— Esensja Komiks
Bogusław Polch nie żyje
— Esensja Komiks
Plany Taurusa na rok 2020
— Esensja Komiks
Prezenty świąteczne 2019: Komiksy
— Esensja Komiks
Majowe podsumowanie bez Durango 2, Parkera, Fistaszków, czy Setha? Hańba!