Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 września 2021
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCIX

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Post.com.ix #17

Esensja.pl
Esensja.pl
Wolverine? Logan? A gdzie tam... Nic z tych rzeczy. To X-23. Młoda mutantka, która po raz pierwszy pojawiła się w serialu animowanym “X-Men: Evolution”.

Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix #17

Wolverine? Logan? A gdzie tam... Nic z tych rzeczy. To X-23. Młoda mutantka, która po raz pierwszy pojawiła się w serialu animowanym “X-Men: Evolution”.
Avengers Disassembled
Avengers Disassembled
Grupa superbohaterów z wszechświata Marvela – Avengers - doczekała się kolejnego jubileuszu – strzeliło im 500 numerów. Niestety nie są to dla nich dobre czasy – jubileuszowy numer znaczy kolejny krok milowy w historii grupy – to początek wydarzeń zatytułowanych "Avengers Disassembled", mających być historią upadku grupy. Zaczyna się ona od powrotu martwego członka Avengers, śmierci dwóch innych i skandalicznego zachowania się jeszcze innego na forum publicznym. Wydarzenia szybko prowadzą do kolejnych śmierci i w końcu do rozwiązania grupy w Avengers #503. Oczywiście każdy koniec to również początek czegoś nowego. W miesiąc po zakończeniu starej serii czytelników czekać będzie “New Avengers” #1. Ten sam zestaw autorów (Brian Michael Bendis/David Finch), ale cała reszta – włącznie ze składem grupy – już całkiem nowa i inna. Spodziewać się można wielu niespodzianek. Ciąg dalszy, jak zwykle, nastąpi....

Spectacular Spider-Man #18
Spectacular Spider-Man #18
Zamieszanie związane z historią "Avengers Disassembled", rozgrywającą się na łamach głównego miesięcznika z przygodami grupy, ma również swoje echa w komiksach bohaterów związanych z tą formacją. Historie z podtytułem "Avengers Disassembled" pojawiły się na łamach “Iron Mana”, “Thora”, “Spectacular Spider-Mana”, “Fantastic Four” oraz komiksów z Kapitanem Ameryką (“Captain America” oraz “Captain America and The Falcon”). Ich rezultatem stały się między innymi nowe restarty serii z Kapitanem Ameryką i Iron Manem, zamiana Petera Parkera w gigantycznego pająka (po przywróceniu ludzkiej postaci pozostały efekty uboczne – bardziej czuły pajęczy zmysł i biologiczne sieci produkowane bezpośrednio przez organizm Spider-Mana) a także, po zniszczeniu Asgardu. Regularny miesięcznik z przygodami Thora zastąpiła nowa miniseria - na łamach “Stormbreaker: The Saga Of Beta Ray Bill” fani gromowładnego boga mogą poznać przygody kolejnego, tym razem pozaziemskiego, właściciela boskiego młota.
X-23 #1
X-23 #1

Zmierzwione włosy. Gwałtowny charakter. Szpony wysuwające się z dłoni. Wolverine? Logan? A gdzie tam... Nic z tych rzeczy. To X-23. Młoda mutantka, która po raz pierwszy pojawiła się w serialu animowanym “X-Men: Evolution”. W komiksach zedebiutowała w mało popularnej serii “NYX” pisanej przez byłego prezesa Marvela – Billa Jemansa, później pojawiła się na krótko w “Uncanny X-Men”. Teraz czytelnicy w końcu będą mieli okazję poznać jej przeszłość i to, co tak naprawdę łączy ją z Wolverinem. Sześcioczęściowa miniseria “X-23” Autorzy: Craig Kyle, Christopher Yost (scenariusz) i Billy Tan (rysunki).

X-Men: Phoenix – Endsong #1
X-Men: Phoenix – Endsong #1
Był już “Batman: Rok pierwszy”. Były też (na rynku amerykańskim) “Robin: Year One” oraz “Batgirl: Year One”. Nadeszła pora na historię początków przygód solowych Dicka Graysona. “Nightwing: Year One” to sześcioczęściowa opowieść przedstawiona na łamach regularnego miesięcznika z przygodami byłego pomocnika Batmana. “Nightwing” #101-#106. W roli scenarzysty – Chuck Dixon – długoletni twórca przygód zarówno Batmana jak i Nightwinga.

W wyniku wydarzeń opisanych przez Granta Morrisona w “New X-Men” (serii bynajmniej nie będącej, jak usiłuje przekonać czytelników na łamach swoich reklam prasowych polski wydawca tej serii, wersją alternatywną przygód marvelowskich mutantów) zginęła Jean Grey, potężna telepatka i nosicielka kosmicznej siły znanej jako Phoenix. Na początku 2005 roku siła ta powróci na Ziemię w poszukiwaniu jedynej śmiertelniczki, która potrafiła ujarzmić jej moc. Niestety – ta już nie żyje. Co czeka Ziemię? Odpowiedź w pięcioczęściowej miniserii “X-Men: Phoenix – Endsong”. Autor ilustracji to znany już u nas Greg Land – rysownik serii “Wyprawa” z wydawnictwa Crossgen.

Siedmioczęściowa seria “Danger Girl” J. Scott Campbella - skrzyżowanie “Aniołków Charliego” i przygód Jamesa Bonda - doczekała się kilku kontynuacji autorstwa innych rysowników. Teraz, w albumie “Danger Girl: Odd Jobs” zostają zebrane one-shoty “Danger Girl: Hawaiian Punch”, “Danger Girl: Viva Las Danger” oraz inne opowieści z bohaterkami serii. Dodatkowo na rynku pojawia się “Danger Girl: The Ultimate Collection” – zebrana w całość oryginalna seria (po raz pierwszy w miękkiej okładce) oraz komiks premierowy – “Batman/Danger Girl" - pierwszy crossover w dziejach przygód gromadki dziewcząt.

Ex Machina #1
Ex Machina #1
Grupa bojowych robotów specjalizujących się w atakach Atomowych, Biologicznych i Chemicznych to “A.B.C. Warriors”. Jedna z serii znanych z brytyjskiego tygodnika “A.D. 2000” doczekało się kolejnego zbiorczego albumu. W “A.B.C. Warriors: The Meknificent Seven” czytelnicy dostają nowy zbiór historii rysowanych przez klasyków brytyjskiego komiksu. Wśród nich pojawiają się: Kevin O′Neill, Brendan McCarthy, Mike McMahon, Brett Ewins, Dave Gibbons i Carlos Ezquerra. 136 stron.

Four-Letter Worlds
Four-Letter Worlds
Polityka w świecie superbohaterów – proszę bardzo. Po tym jak dziwny wypadek obdarzył Mitchella Hundreda niezwykłymi mocami, a ten znużył się stawianiem na szali swojego życia i zdrowia w bezustannej walce o zachowanie status quo największego bohatera Ameryki, następuje czas na odpoczynek. Mitchell decyduje się na rzucenie kariery pogromcy zamaskowanych przestępców i wystawia swoją kandydaturę w wyborach na burmistrza Nowego Jorku. “Ex Machina: The First Hundred Days” to album zawierający pierwsze 5 zeszytów regularnego miesięcznika. Kryminalne zagadki, artystyczne prowokacje i niestandardowe podjeście do tematu – warto zajrzeć. Scenariusz: Brian K. Vaughan; ilustracje: Tony Harris (u nas znany z komiksu „Obergeist”)

Miłość, nienawiść, strach, przeznaczenie. W języku angielskim te słowa mają po cztery litery. Love. Hate. Fear. Fate. “Czteroliterowe światy” (Four-Letter Worlds) to nowa, czarno-biała antologia z Image Comics. Szesnaście kilkustronicowych historii o czteroliterowych słowach, które definiują życie każdego z nas. Prawie 150 stron i ponad 30 twórców.

Jenny Finn: Doom
Jenny Finn: Doom
W jubileuszowym, pięćdziesiątym numerze “Tomb Raider”, zatytułowanym “Alpha/Omega” czytelnicy odwiedzą odległa o 500 lat przyszłość aby, wraz z bandą technozłodziei wkraść się do grobu... Lary Croft. Zeszyt uzupełniają pin-upy i inne dodatki celebrujące okrągłą okoliczność. Mamy też złą i dobrą wiadomość. #50 to ostatni zeszyt serii. Lara Croft powróci w 2005 roku w nowej serii i z nieco odmienionym image.

Kiedy po raz pierwszy Jenny Finn zadebiutowała (nakładem Oni Press) światło dzienne ujrzały tylko dwa, z planowanych czterech, zeszytów serii... Teraz czytelnicy maja okazję podziwiać te dwa zeszyty raz jeszcze – tym razem w kartonowych okładkach, powiększone o nowe strony komiksu i galerie szkiców. Jest szansa, że po kilku latach poznają też ciąg dalszy opowieści o małej dziewczynce, swoim przybyciem do wiktoriańskiej Anglii wywołuje cała falę dziwnych i niesamowitych wydarzeń. Autorzy serii to dobrze znany z “Batman: Zagłada Gotham” duet Mike Mignola i Troy Nixey. Obecność macek gwarantowana. Zeszyt pierwszy: “Jenny Finn: Doom”, zeszyt drugi: “Jenny Finn: Virus”. Oba po 56 stron.

Goon vol. 3: Heaps Of Ruination
Goon vol. 3: Heaps Of Ruination
Kolejna powieść Clive’a Barkera, nieznana jeszcze u nas “Thief of Always” doczekała się adaptacji komiksowej. Tym razem zamiast krwawego horroru mamy do czynienia z popularnymi ostatnio wśród pisarzy ‘dla dorosłych’ powieścią młodzieżową. W roli głównej – dom w którym można zrealizować każde marzenie. Oczywiście za odpowiednią cenę.. Trzy zeszyty; scenariusz adaptacji: Kris Oprisko; ilustracje: Gabriel Hernandez. Wydawca: IDW.

I jeszcze trochę grozy – tym razem na wesoło. Eric Powell w czwartym (wliczając album #0) albumie przygód Goona przedstawia fanom postaci kolejnych, typowych przeciwników bphatera – obcy, roboty, wampiry, wilkołaki i zombie. Dodatkowo w albumie czytelnicy znajdą przygodę rysowaną przez Mike’a Mignolę (i oczywiście występ gościny jego najbardziej znanej postaci – Hellboya). W skład albumu “Goon vol. 3: Heaps Of Ruination” wchodzą zeszyty “The Goon” #5-8 wydane przez Dark Horse Comics.

Kinokomiks: Constantine
Mag, wieczny palacz i manipulator, postać wykreowana przez Alana Moore’a – John Constantine – doczekał się wersji filmowej. A wersja filmowa doczekała się intensywnej kampanii promocyjnej ze strony wydawnictwa. Na pierwszy ogień, jak zwykle w takich przypadkach, idzie komiksowa adaptacja filmu.
“Constantine: The Official Movie Adaptation” to 64 strony w kartonowych okładkach opowiadające o podróży Constantine’a i Angeli Dodson (policjantki zainteresowanej podejrzanymi okolicznościami samobójstwa swojej siostry bliźniaczki) przez Los Angeles. Los Angeles jakiego jeszcze nie znali, Los Angeles – miasto zamieszkałe przez demony i anioły. Adaptacje pisze Steven T. Seagle (znany czytelnikom Vertigo z m.in. serii “House of Secrets”), ilustrują Ron Randall i Jimmy Palmiotti.
Constantine: The Hellblazer Collection
Constantine: The Hellblazer Collection
Dla tych “co pierwszy raz” wydawcy przygotowali 170 stronicowy album “Constantine: The Hellblazer Collection”. Swoista kompilacja wspomnianej powyżej adaptacji filmowej oraz przedruk kilku kluczowych zeszytów z ponad 200 zeszytowej serii. W skład albumu wejdą Hellblazer #1 (pierwszy zeszyt cyklu), Hellblazer #27 (nastrojowa opowieść o duchach autorstwa duetu Neil Gaiman i Dave McKean) oraz Hellblazer #41 (pierwsza historia napisana przez Gartha Ennisa, w której Constantine odkrywa, że cierpi na raka płuc).
Kolejny album to “John Constantine: Hellblazer - Rare Cuts”. I kolejne 160 stron – tym razem trafiamy na opowieści, które według redaktorów Vertigo długo nie były przedrukowywane, a zasługują na odświeżenie. W skład zbioru wchodzą Hellblazer #11 (niezwykle istotna dla losów Constantine’a opowieść o nieudanych egzorcyzmach w Newcastle), Hellblazer #25 i #26 (historia związana z nowymi rodzajami broni, broni której testowanie wymyka się spod kontroli - scenariusz do tej dwuczęściowej historii tworzy “gorący” w tej chwili autor – Grant Morrison, a rysuje nie mniej popularny autor ilustracji do “V jak Vendetta” – David Lloyd). Do zestawu dochodzą Hellblazer #35 (opowieść o jednym z pierwszych zetknięć głównego bohatera z magią), Hellblazer #56 (jeszcze jedna historia o duchach; tym razem ponownie David Lloyd kryje się za rysunkami, a za scenariuszem – Garth Ennis) oraz Hellblazer #84, z którego poznajemy szczegóły dotyczące początków przyjaźni między naszym bohaterem a jego najlepszym kuplem – Chasem.
Constantine: wersja komiksowa
Constantine: wersja komiksowa
O właśnie. A skoro przy Chasie jesteśmy... Choroba Tricii, jego wnuczki, stanie się początkiem jeszcze jednego albumu z Constantinem w roli głównej. Tym razem to nie kolekcja znanych już wszystkim zeszytów, ale premierowy 128 stronicowy materiał autorstwa aktualnego scenarzysty miesięcznika (Mike’a Careya) oraz aktualnego rysownika serii (nim od 201 numeru stał się Leonardo Manco). “John Constantine: Hellblazer - All His Engines” ukazuje się na razie tylko w twardej oprawie, a opowiadać ma o zmaganiach głównego bohatera z demonem stworzonym z komórek rakowych, pragnącym otworzyć w miastach małe placówki franchisingowe – placówki lokalnego Piekła.
Constantine: wersja filmowa
Constantine: wersja filmowa
Do tego dochodzą jeszcze “Saga of the Swamp Thing vol. 3: The Curse” czyli przedruk historii z udziałem Potwora z Bagien (scen. Alan Moore) w których Constantine pojawił się po raz pierwszy oraz wznowienie “Hellblazer Secret Files” – kompendium wiedzy o postaci i jej losach (łącznie z wywiadami ze scenarzystami komiksu i danymi dotyczącymi postaci przyjaciół i wrogów Constantine’a).
A jaki będzie sam film? Fani komiksu na podstawie zaprezentowanych materiałów producenta obawiają się, że czeka ich kolejna hollywoodzka mutacja oryginału, kolejny przygodowy film akcji. Jak będzie w rzeczywistości - cóż, pozostaje czekać na premierę...
koniec
30 listopada 2004
POST.KOM.IX. tym razem stworzył: Tomasz Sidorkiewicz,
Źródła: Newsarama, Comics Continuum

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Kadr, który…: Świat oszalał
Paweł Ciołkiewicz

23 IX 2021

Krótko ostrzyżona kobieta w czerwonej koszulce i niebieskich spodniach wspina się po linie w zatłoczonej sali gimnastycznej. Niech nie zwiedzie was jej wygląd mola książkowego. Owszem, literatura ją pasjonuje, ale to ćwiczenia fizyczne są jej prawdziwym żywiołem. Biega, skacze, rozciąga się, jeździ na rowerze i robi wiele innych bezproduktywnych rzeczy. Tak jak ludzie, którzy ją otaczają. Wspinaczka, ćwiczenia na rurze, dźwiganie ciężarów, kalistenika, to tylko mały wycinek współczesnej kultury (...)

więcej »

10 naj...: Żółty, jesienny liść
Miłosz Cybowski, Wojciech Gołąbowski, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

22 IX 2021

Esensja postanowiła uczcić pierwszy dzień jesieni przeglądem komiksowych kadrów poświęconych tej porze roku. Okazuje się, że nie jest ona zbyt popularna wśród komiksiarzy, ale kilka nastrojowych rysunków udało nam się znaleźć.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Wszechświat to za mało
Marcin Knyszyński

19 IX 2021

Wszyscy fani komiksu superbohaterskiego wiedzą kim jest Thanos. Zresztą nie tylko oni, w końcu filmy kończące trzecią fazę Marvel Cinematic Universe były jednymi z najbardziej kasowych produkcji w historii kina. Wielka filmowa „wojna bez granic” ma swój fabularny pierwowzór w komiksach Marvela sprzed trzydziestu lat – dziś cofniemy się w czasie i udamy właśnie tam, gdzie na kartach opowieści obrazkowych Thanos zwarł się w pojedynku z superbohaterami Marvela. Stawką – całe istnienie.

więcej »

Polecamy

Kumpel Mickiewicza

Polscy podróżnicy:

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Zobacz też

Z tego cyklu

Post.com.ix #15
— Tomasz Kontny, Tomasz Sidorkiewicz

DC Comics w październiku
— Tomasz Sidorkiewicz

Marvel w sierpniu
— Tomasz Sidorkiewicz

DC w sierpniu
— Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix_ #10
— Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix_ #9 (2)
— Marcin Nęcek, Paweł Nurzyński, Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix_ #9 (1)
— Paweł Nurzyński, Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix_ #8
— Paweł Nurzyński, Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix_ #7
— Paweł Nurzyński, Tomasz Sidorkiewicz

Post.com.ix_ #6
— Paweł Nurzyński, Tomasz Sidorkiewicz

Tegoż autora

Potrawka z napletka
— Tomasz Sidorkiewicz

Demony nie umierają
— Tomasz Sidorkiewicz

Wilkołaki i Magiczne Rękawice
— Tomasz Sidorkiewicz

Steamfantasy
— Tomasz Sidorkiewicz

Wszyscy zostaniecie nababieni
— Tomasz Sidorkiewicz

A krew demonów jest nadal zielona
— Tomasz Sidorkiewicz

Veni. Vidi. I co dalej?
— Tomasz Sidorkiewicz

Z czaszką w tle
— Tomasz Sidorkiewicz

Inne światy
— Tomasz Sidorkiewicz

Krótko o komiksach: Sierpień 2003, cz. 2
— Sebastian Chosiński, Daniel Gizicki, Wojciech Gołąbowski, Bartosz Jeziorski, Marcin Lorek, Piotr Niemkiewicz, Tomasz Sidorkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.