Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Szał czytania... komiksów

Esensja.pl
Esensja.pl
W dniach 7-9 IV, w Warszawie odbyła się impreza kulturalna o szumnej nazwie „Szał Czytania”. Organizatorzy wykazali bardzo pozytywne nastawienie do komiksu organizując kilka spotkań z twórcami i krytykami.

Paweł Nurzyński

Szał czytania... komiksów

W dniach 7-9 IV, w Warszawie odbyła się impreza kulturalna o szumnej nazwie „Szał Czytania”. Organizatorzy wykazali bardzo pozytywne nastawienie do komiksu organizując kilka spotkań z twórcami i krytykami.
Komiksowy szał czytania rozpoczął się w niedzielę o godzinie 12.30. Na panel „Jaki jest polski komiks” zaproszono młodych twórców i największego wydawcę w Polsce. Tomasz ’Lew’ Leśniak, Rafał Skarżycki, Krzysztof Gawronkiewicz, Dennis Wojda, Piotr Kowalski oraz Tomasz Kołodziejczak musieli przekonać salę, że coś takiego jak polski komiks istnieje i że warto go czytać. Niestety dyskusja szybko zeszła na typowe tematy: dlaczego nikt w Polsce nie czyta komiksów oraz dlaczego nie opłaca się ich czytanie. Tutaj Piotr Kowalski wpadł w słowotok, który ciężko było zatrzymać. Widownia na sali, w przeważającej większości nie mająca styczności z komiksem, była lekko przytłoczona zarzutami Kowalskiego. Po dłuższej chwili udało się jednak uciszyć gadatliwego rysownika, co pozwoliło ustalić kilka faktów.. Między innymi to, ze aby Polacy byli pozytywnie nastawieni do komiksu, powinien on być obecny w prasie codziennej. Na koniec spotkania najaktywniejsza uczestniczka dostała od Tomka Kołodziejczaka, w prezencie „Komiks-Antologię”.
W poniedziałkowe popołudnie kontynuowano panele. Tym razem o historii komiksu. Na pierwsze spotkanie zaproszona Adama Ruska i Macieja Parowskiego. O historii komiksu bardzo ciekawie mówił Adam Rusek. Od roku 1919, kiedy zaczęły ukazywać się pierwsze paski z Grzesiem, poprzez komiksy przygodowe, do bardzo śmiałych (na tamte i dzisiejsze czasy) komiksów erotycznych w prasie dla dorosłych. Lata trzydzieste to początek przedruków (głównie pirackich) z USA, które przerwała wojna. W latach czterdziestych komiks zaczął się ukazywać w „Nowym Świecie Przygód”, jednak szybko to ukrócono, ponieważ nie można było brać niczego z USA. W zastępstwie zaczęto drukować komiksy francuskie. Parowski nieco chaotycznie wspominał swe pierwsze komiksy, które czytał w dzieciństwie. Przyznał się do swej erotycznej fascynacji Koziołkiem Matołkiem oraz przyrównał przygody Kajtka i Koka w kosmosie do „Gwiezdnych Wojen” Georga Lucasa.
Obydwaj paneliści ciepło wspominali lata, kiedy wychodził „Relax”, który był swego rodzaju wentylem bezpieczeństwa.
Następny panel poprzedzony został dyskusją na temat niedawno wydanego „Mausa”. Do Ruska i Parowskiego dołączyli Tomaszewski i Kołodziejczak. Wszyscy zgodnie chwalili komiks jako doskonale napisany, unikając podtekstów politycznych (Parowski przez chwilę nawiązywał do polityki polskiej wobec Żydów, ale został szybko uciszony). Uznano, że Maus nie spowoduje wzrostu zaintersowania komiksem w Polsce, ale to dobrze, że się ukazał. Należy go traktować jako wydarzenie kulturalne a nie polityczne.
Po tej krótkiej dyskusji rozpoczęły się rozważania nad rynkiem komiksowym i ogólnej sytuacji komiksu w Polsce. Polscy księgarze niezbyt znają się na komiksie i nie wiedzą jak go sprzedawać. Po prostu się boją. Najlepiej schodzi Thorgal – ponieważ widać, że wszyscy go kupują, więc jest to pewniak. Przy okazji księgarze biorą inne komiksy, ale jeszcze dużo czasu upłynie zanim komiks będzie traktowany jako chodliwy i pożądany towar. Potem Adam Rusek opowiadał o wystawie komiksowej na targach we Frankfurcie. Okazało się, że cieszyła się ona dużą popularnością niemieckich mediów. Najbardziej podobał się Jeż Jerzy.
Tomasz Tomaszewski opowiadał o swym nowym piśmie – „Arena”. Stwierdził, że jest to pismo jego marzeń.
Maciej Parowski wspominał prace nad Funkym Kovalem, opowiedział o możliwych kontynuacjach komiksu, „jeśli tylko będzie zapotrzebowanie na powrót bohatera” (w planach jest jeden prequel i dwa sequele). Spytany dlaczego w „Nowej Fantastyce” jest tak mało komiksu, stwierdził, iż wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a nie ma gwarancji przyciągnięcia nowego czytelnika. Na razie muszą nam wystarczyć występy Ratmana.
Bardzo dobrze, że organizatorzy różnego rodzaju targów książek zaczynają dostrzegać komiks i znajdują na niego miejsce w swoich programach. Na niedzielne spotkanie w BUWie przyszła całkiem spora grupa osób, która do tej pory nie interesowała się komiksem. W poniedziałek osób było nieco mniej, ale myślę, że było to związane z porą dnia – pierwszy panel rozpoczął się o piętnastej, a większość młodych ludzi zwykle jest wtedy w szkole lub na uczelni.
Tego typu imprezy mogą zmienić postrzeganie komiksu przez ludzi, którzy go nie znają. Nie twierdzę, że staną się od razu zagorzałymi fanami komiksu, ale być może zamiast wrogiego i lekceważącego podejścia zaczną traktować komiks neutralnie.
Plakat imprezy
Plakat imprezy
koniec
1 maja 2001

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Dekada TM-Semic: Narodziny nowego Supermana
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

22 III 2023

W pierwszym roku działalności TM-Semic do niewielkiego grona superbohaterów, którzy otrzymali swoje miesięczniki dołączył także Superman. I trzeba przyznać, że wejście miał wzorowe.

więcej »
fot. Marcin Osuch

Fotorelacja ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim
Marcin Osuch, Marcin Ścibior

19 III 2023

Prezentujemy zdjęcia ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim, które miało miejsce w dniu 3 marca 2023. Spotkanie odbyło się w Galerii Komiksu i Ilustracji Polishcomicart.pl.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Kurde blaszka!
Marcin Knyszyński

19 III 2023

Wydawnictwo Egmont wprowadza sukcesywnie na nasz rynek komiksy Alana Moore’a z jego własnego imprintu założonego w wydawnictwie „Wildstorm” w 1999 roku – „America’s Best Comics”. Trzytomowy „Tom Strong” powstawał w latach świetności „ABC” – zobaczmy co ciekawego możemy tu znaleźć.

więcej »

Polecamy

Kurde blaszka!

Niekoniecznie jasno pisane:

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński

To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński

Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński

Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński

Samotni wśród bliskich
— Marcin Knyszyński

Gdy zło zwycięża…
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Po drugiej stronie lustra
— Paweł Nurzyński

Gangrena cywilizacji
— Paweł Nurzyński

Diabeł tkwi w szczegółach
— Paweł Nurzyński

Umarła Łódź, niech żyje Warszawa!
— Paweł Nurzyński

Komiks 2001 w Polsce – dyskusja
— Artur Długosz, Marcin Herman, Paweł Nurzyński, Marcin Osuch, Grzegorz Wiśniewski

Długouchy samuraj
— Paweł Nurzyński

Chłopiec z piekła rodem
— Paweł Nurzyński

Mój pierwszy bohater
— Paweł Nurzyński

Zanim postawisz pierwszą kreskę
— Paweł Nurzyński

Wśród istot żywych
— Paweł Nurzyński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.