Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 31 marca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXIV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Ruszaj na podbój!

Esensja.pl
Esensja.pl
Tomasz Kontny
Chcieliście kiedyś podbić świat? Hm... kto nie chciał. Rob Osborne też chce. I robi to za pomocą własnego komiksu o podbijaniu świata właśnie.

Tomasz Kontny

Ruszaj na podbój!

Chcieliście kiedyś podbić świat? Hm... kto nie chciał. Rob Osborne też chce. I robi to za pomocą własnego komiksu o podbijaniu świata właśnie.
«1000 steps to world domination»
«1000 steps to world domination»
A przynajmniej taki jest plan. O, przepraszam — to zaledwie cel (jak szybko zostałbym poprawiony przez jedną z postaci z dziwacznej galerii z „1000 steps to world domination”). A, jak wiadomo, od celu do planu droga daleka. Rob Osborne ma więc ambitny cel i najmniejszego pojęcia jak go osiągnąć. Prócz tego ma jeszcze pracę w hurtowni sprzętu kanalizacyjno-klimatyzacyjnego, zamartwiających się o niego rodziców, problemy rodzeństwa, żonę i chorego psa. Jak w takich warunkach podbijać cokolwiek?
No i za pomocą czego podbijać? Siły wojskowe schodzą na dalszy plan — chyba, że amerykański system polityczny zezwala na przekazywanie dowództwa rysownikom-amatorom z przedmieść. Podwyżka w pracy nie wchodzi w grę z powodu recesji i słabych wyników finansowych firmy. Matematyka (jak wiadomo z filmu Aronofsky′ego — język natury), szczególnie włożona w usta pięknych kobiet, może i by się nadawała, ale co z tego, skoro przedstawicielki płci (podobno) zdominowanej, rysunkową branżę poważają sobie lekce. Pozostaje sztuka, inspirowane przemyśleniami Sun-Tzu zasady wojny przeniesione czarnym pisakiem na białe plansze papieru, megalomania w zaciszu własnej pracowni i poczucie humoru.
Szczególnie ważne jest to ostatnie, bo „1000 steps to world domination” to komiksowy strumień świadomości, w którym miesza się w nierównych proporcjach autobiograficzna opowieść o życiu rysownika z jego absurdalnymi problemami związanymi z tytułowym celem — dominacją nad światem. Zupełnie poważne rozważania nad cechami wielkich twórców przeplatane są więc rozmowami z uroczo sceptyczną żoną, wizytami w pracy i telefonami od rodziców nagrywających się na automatyczną sekretarkę, dobrymi radami od Boga Wszechmogącego (zalecającego regularny odpoczynek co siedem dni i wychwalającego zalety drzemek), wizytami sarkastycznego małpiszona czy generała Fragga, który uczy Roba podstaw samoobrony. Epizody z dwójką kosmitów przeprowadzających na porwanych Ziemianach analne obdukcje to już tylko wisienka na torcie. Co najlepsze, cały ten chaos na pograniczu zwichrowanej wyobraźni i skrzeczącej rzeczywistości, w komiksie Osborne′a trzyma się kupy. No i śmieszy, tumani, a może nawet podbija i chwyta za serce.
Sukcesy w podbijaniu świata za pomocą komiksu są w przypadku Roba Osborne′a niewątpliwe, bo „1000 steps to world domination” było początkowo zinem (czy jak chcą Amerykanie: mini-komiksem), który ukazał się w kilku częściach wykonanych zapewne swojską kopiarką i zszywaczem. Ponad stustronicowy zbiorek, w jakim później ukazał się komiks, jest efektem wygranej Osborne′a w pierwszej edycji konkursu o nagrodę Isotope dla najlepszych mini-komiksów 2003 roku. Fakt ten ładnie koresponduje z przeplatającymi się przez komiks Osborne′a cytatami wielkich ludzi (od Churchilla i Napoleona po mistrza Yodę i Calvina — tak, tego komiksowego), które sprowadzają się do motywowania wszystkich do ruszenia tyłka z fotela i zrobienia czegoś ze swoim życiem.
Chociaż może zamiast podbijania świata wystarczy przeczytać czasem dobra książkę, nie jeść tłusto i być miłym dla innych? Albo nakarmić psy i wyrzucić śmieci...? Ja się nie poddaję.
koniec
7 marca 2005
Tytuł: 1000 Steps To World Domination
Scenariusz: Rob Osborne
Rysunki: Rob Osborne
Wydawca: AiT/Planet Lar
ISBN: 1-932051-26-0
Format: 136s.
Cena: $12,95

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Dekada TM-Semic: Narodziny nowego Supermana
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

22 III 2023

W pierwszym roku działalności TM-Semic do niewielkiego grona superbohaterów, którzy otrzymali swoje miesięczniki dołączył także Superman. I trzeba przyznać, że wejście miał wzorowe.

więcej »
fot. Marcin Osuch

Fotorelacja ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim
Marcin Osuch, Marcin Ścibior

19 III 2023

Prezentujemy zdjęcia ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim, które miało miejsce w dniu 3 marca 2023. Spotkanie odbyło się w Galerii Komiksu i Ilustracji Polishcomicart.pl.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Kurde blaszka!
Marcin Knyszyński

19 III 2023

Wydawnictwo Egmont wprowadza sukcesywnie na nasz rynek komiksy Alana Moore’a z jego własnego imprintu założonego w wydawnictwie „Wildstorm” w 1999 roku – „America’s Best Comics”. Trzytomowy „Tom Strong” powstawał w latach świetności „ABC” – zobaczmy co ciekawego możemy tu znaleźć.

więcej »

Polecamy

Kurde blaszka!

Niekoniecznie jasno pisane:

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński

To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński

Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński

Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński

Samotni wśród bliskich
— Marcin Knyszyński

Gdy zło zwycięża…
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.