Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 7 czerwca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXVI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

  • Baltimore #1
    Mike Mignola, Christopher Golden; Ben Stenbeck
  • Jack z Baśni #1
    Bill Willingham, Lilah Sturges; Tony Akins, Steve Leialoha, Andrew Pepoy
  • Beniamin i Beniamina
    René Goscinny; Albert Uderzo
  • JLA. Wieża Babel
    Mark Waid, D. Curtis Johnson, Devin Grayson; Howard Porter, Arnie Jorgensen, Mark Pajarillo, Steve Scott, Pablo Raimondi
więcej »
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

15 najlepszych komiksów 2017 roku

Esensja.pl
Esensja.pl
Tegoroczne podsumowania minionych 12 miesięcy nieco się przeciągają, ale oczywiście nie zapomnieliśmy, że jesteśmy Wam winni wyniki rankingu komiksowego. Oto więc 15 najlepszych komiksów 2017 roku na polskim rynku zdaniem czytelników „Esensji”.

Esensja Komiks

15 najlepszych komiksów 2017 roku

Tegoroczne podsumowania minionych 12 miesięcy nieco się przeciągają, ale oczywiście nie zapomnieliśmy, że jesteśmy Wam winni wyniki rankingu komiksowego. Oto więc 15 najlepszych komiksów 2017 roku na polskim rynku zdaniem czytelników „Esensji”.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Opowieść Bendisa przywraca wiarę w superbohaterskie historie i chęć obcowania z kolesiami biegającymi po dachach w rajtuzach. Nie znajdziemy to rozdętej do granic absurdu opowieści o kolejnej walce z niewyobrażalnym zagrożeniem rozgrywającej się w szaleńczym tempie w kilku różnych galaktykach. Zamiast tego śledzimy osadzoną w mrocznych zaułkach Hell’s Kitchen, rozwijającą się bardzo wolno, pogłębioną psychologicznie opowieść o ludzkich dramatach. Daredevil Bendisa boryka się z problemami, które już niejeden scenarzysta fundował śmiałkowi w czerwonym stroju, ale tym razem rozgrywa się to wszystko w bardzo specyficznej atmosferze. Opowieść jest mroczna, niejednoznaczna i chwilami dość przygnębiająca. Panuje tu duszna atmosfera wzajemnego braku zaufania udzielająca się wszystkim postaciom. W zasadzie każdy ma tu coś do ukrycia i sam nikomu nie może ufać. Relacja pomiędzy Daredevilem a Urichem („Obudź się”), czy Kingpinem („Wiceszef”) podszyta jest wzajemnymi podejrzeniami. Do tego dochodzi doskonale znany fanom tej postaci motyw groźby ujawnienia tożsamości Daredevila zamieniający życie Matta Murdocka w pasmo niekończących się udręk. Jeśli dodamy do tego dręczące bohatera wyrzuty sumienia związane ze śmiercią Elektry oraz Karen Page, to uzyskamy w miarę pełny obraz koszmarów, jakim musi stawiać czoła każdego dnia.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Powstanie. Film Narodowy” to z jednej strony jeden z najśmieszniejszych komiksów ostatnich miesięcy, z drugiej niesamowicie aktualna bezwzględna satyra na współczesne pojmowanie roli kultury przez politycznych prominentów. Rysowane przez Jacka Świdzińskiego jak zwykle w minimalistycznej formie dzieło jest absolutnie przejrzyste, gdy chodzi o przekaz i obiekty szyderstwa, bawi galerią typów, dialogami i cytatami (które mogłyby wejść do powszechnego użytku) i zaskakuje przewrotną puentą. Świdziński jawi się jako mistrz komiksowej narracji – potrafi dowcip podać w bezpośrednim cytacie, w przemilczeniu, w wielokrotnym powtórzeniu statycznego kadru, w drobnych zmianach kolejnych kadrów, potrafi wrzucić żart jednym mocny stwierdzeniem, ale też dochodzić do pointy przez kilka stron. Nie udało się może nakręcić zapowiadanego Metafilmu Narodowego (choć zakończenie jest groteskowym i ironicznym triumfem produkcji), ale z pewności „Powstaniem” zbliżyliśmy się do stworzenia Narodowego Metakomiksu.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Totalnie nie nostalgia. Memuar” to niezwykła, autobiograficzna opowieść Wandy Hagedorn o kobietach, które walczą o swoją przestrzeń w rodzinie i społeczeństwie. Dorastająca Wanda, najstarsza z czterech sióstr, oprowadza nas po swojej rodzinie. Opowiada o podporządkowanej, ale walczącej o niezależność matce, wyemancypowanej babce i siostrach, które w różny sposób radzą sobie z patriarchalną opresją. Błyskotliwa i iskrząca ciętym dowcipem powieść graficzna, jakiej jeszcze nie czytaliście i nie oglądaliście. PRL w rysunku Jacka Frąsia bywa krainą dzieciństwa, ciepłą i radosną ale i przerażającą, i upokarzającą. W świecie „Totalnie nie nostalgii” sąsiadują ze sobą wata cukrowa, dziecięce wygłupy, poważne lektury i cierpienia, których żadna dziewczynka nie powinna zaznać.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Absolutna klasyka komiksu dla dorosłych autorstwa Jean Claude′a Foresta (scenarzysta Rozbitków czasu). Bohaterka wzorowana na postaciach granych przez Brigitte Bardot. Spopularyzowana w słynnym filme Rogera Vadima. W albumie opublikowanym przez wydawnictwo Kurc zawarte są dwa z czterech oryginalnych tomów – „Barbarella” oraz „Gniew minutojada”.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Seria „Bone” autorstwa Jeffa Smitha doczekała się już miana komiksu kultowego. Dziesięć nagród Eisnera i jedenaście nagród Harveya, robi swoje. Trzynaście lat po opublikowaniu jej ostatniego zeszytu dostajemy wreszcie możliwość samodzielnego sprawdzenia, czy wszystkie te zachwyty są uzasadnione. Podczas lektury wyraźnie dają o sobie znać artystyczne fascynacje Smitha, który mówi o sobie, że jest fanem twórczości Carla Barksa i Walta Kelly’ego. Zamiłowanie do cartoonowej stylistyki i paskowego sposobu narracji widać na każdej planszy komiksu. Wprawdzie układ kadrów na stronie nie przypomina pasków drukowanych w gazecie, ale każdą planszę Smitha można w gruncie rzeczy traktować jak niezależny „pasek”, który doskonale sprawdzałby się w charakterze komiksu prasowego – np. gdyby rzecz działa się w latach osiemdziesiątych byłby to doskonały komiks na ostatnią stronę „Świata Młodych”. Smith stosuje bardzo zachowawcze, klasyczne kadrowanie. Na każdej stronie mamy zazwyczaj sześć paneli, na których rozrysowana jest dana scena bądź jej fragment. Rysownik ustawia kamerę nieruchomo i „filmuje” dialogi swoich bohaterów na niezmienionym tle. W takiej sytuacji kluczowa stają się oczywiście mimika postaci, mowa ciała oraz dialogi. Wszystkie te elementy Smith opanował niemal do perfekcji, dzięki czemu lektura stanowi prawdziwą przyjemność. Autor za pomocą bardzo uproszczonej kreski potrafi oddać szeroki wachlarz emocji bohaterów oraz wyeksponować ich cechy charakteru.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Monstressa” jest kwintesencją okrutnego piękna, a secesyjna kreska zadziwiająco dobrze komponuje się z ponurymi, ziemistymi lub stalowoszarymi barwami. To, co rzuca się w oczy już od pierwszej chwili, to przepiękne rysunki. Przepiękne, ale też straszne, bo ten komiks jest mroczny i krwawy. Wizualnie komiks stoi na najwyższym poziomie. Mimika, gesty i proporcje sylwetek są realistyczne, dynamika walk odpowiednia, a wnętrza – czy to będzie pałac, jurta czy laboratorium – dosłownie zapierają dech mnogością szczegółów. Kolorystyka jest stonowana i, choć nakładana cyfrowo, dość udatnie naśladuje malowanie akwarelą. Często pojawiające się retrospekcje wyróżniono czarnym obramowaniem. Tę epicką opowieść trudno ogarnąć za jednym zamachem, a już na pewno nie da się tomu przeczytać szybko.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Premierowy tom głośnej, wielokrotnie nagradzanej (m.in. Nagrodą Eisnera czy Harveya) serii komiksowej, w której przyglądamy się codziennemu życiu najnormalniejszego z Avengers. Clint Barton, czyli tytułowy Hawkeye, nie ma żadnych supermocy – po prostu jest świetnym łucznikiem. Superbohaterski komiks, który da się czytać bez poczucia zażenowania i totalnego zagubienia wynikającego z braku możliwości połapania się we wszystkich wątkach.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
W „Odrodzeniu” Tim Seeley łączy kryminał z fantastyką, rozrywkę z wielowątkową, rozbudowaną fabułą, makabrę z rodzinnym i społecznym dramatem oraz czarnym humorem. Spiętrzające się zagadki i małomiasteczkowa atmosfera niczym z prozy Stephena Kinga i serialu „Twin Peaks”, w połączeniu z galerią nietuzinkowych bohaterów i niecodziennie ogranym motywem zombie, dają piorunujący efekt, który dodatkowo potęgują wyśmienite rysunki Mike’a Nortona. Nowatorskie podejście Tima Seeleya do – mogłoby się wydawać zgranego już tematu żywych trupów – sprawia, że komiks czyta się doskonale a bogata galeria zróżnicowanych postaci gwarantuje dalsze atrakcje
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
100,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
W tym komiksie mało jest słów i akcji, nie ma tu również klasycznej fabuły. Poszczególne epizody nie są ze sobą powiązane i często dzieli je – jak należy się domyślać – dłuższy czas, choć autor pilnuje pewnego porządku chronologicznego. Siłą tej opowieści jest natomiast specyficzny klimat, uczucia oraz emocje emanujące z każdej planszy. Malują się one zazwyczaj na twarzy bohatera, który często uśmiecha się dyskretnie widząc te wszystkie mijane po drodze cuda. Można odnieść wrażenie, że jest w jednakowym stopniu zauroczony przyrodą i zafascynowany ludźmi mijanymi podczas kolejnych spacerów. Bohater mangi dostrzega uroki świata tam, gdzie my – zabiegani i zapracowani – zazwyczaj ich nie widzimy. Pewnie gdyby ktoś taki mieszkał w naszym sąsiedztwie, wcześniej czy później uznalibyśmy go za wariata. Dostrzeganie piękna w codzienności i czerpanie radości z błahych zdarzeń nie jest bowiem w dzisiejszym świecie zbyt popularne. Mimo wszystko warto towarzyszyć idącemu człowiekowi w jego podróży, a później samemu wyruszyć na podobny spacer. Być może jednak, faktycznie znajdziemy powody do tego, by zadziwić się pięknem świata.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dwa tomy mangi „Do Adolfów” Osamu Tezuki to bez wątpienia jedna z najważniejszych publikacji komiksowych, jakie ukazały się na naszym rynku w ostatnich latach. Monumentalne dzieło podejmuje niezwykle istotną problematykę, ale jednocześnie nie przytłacza czytelnika. Japoński „Bóg Mangi” znalazł idealną równowagę pomiędzy dobrą, dynamiczną sensacyjno-szpiegowską opowieścią i socjologiczno-filozoficznym esejem na temat ludzkiej natury oraz kształtujących ją okoliczności. Dzięki temu antywojenne przesłanie mangi pozostaje nadal aktualne i przekonujące.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Miesiąc miodowy na safari” Jesse Jacobsa to jedna z najoryginalniejszych historii komiksowych wydanych w ostatnich latach. Z jednej strony odjechana, psychodeliczna historia science fiction, a z drugiej zjadliwa satyra na konsumpcjonizm możnych tego świata. Niebagatelną rolę odgrywa tu rysunek. Całość narysowana jest nieskomplikowaną kreską, wyłącznie w zieleni, postacie są dosyć schematyczne, co kontrastuje z złożonymi wizjami pozaziemskiej przyrody. Wiele kadrów, ale i całych stron, pozbawionych dialogów, pokazuje obcy świat – plątaniny pnączy, dziwaczne roślinno-zwierzęce stworzenia, nierzadko w skomplikowanych geometrycznych kształtach. Jacobsowi udaje się nie lada sztuka – jego świat, choć rysowany bez specjalnej szczegółowości, budzi niepokój u czytelnika. Rysownik wyraźnie zdaje sobie sprawę z tego, jakie elementy mogą budzić u odbiorcy jeśli nie odrazę, to przynajmniej powodować, by czuł się nieswojo. i nie waha się tego wykorzystywać. W efekcie odczucia czytelnika tego albumu wciąż oscylują między ciekawością, rozbawieniem i nieokreślonym uczuciem dyskomfortu – co też z pewnością czyni „Miesiąc miodowy na safari” jedną z najciekawszych komiksowych propozycji tego roku.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Słynna seria przygodowa, która szturmem zdobyła uznanie czytelników a z autorów uczyniła gwiazdy komiksu europejskiego. Tytułowemu bohaterowi, byłemu policjantowi Interpolu towarzyszą na pokładzie „Kormorana” zrzędliwy szyper Barney Jordan oraz zaradny Djinn, mały hinduski sierota. Płyną ku ryzykownym przygodom, wplatują się w kłopoty oraz zabierają nas na wycieczkę ku osobliwym miejscom. Przemierzają otwarte morza, egzotyczne brzegi i dalekie kraje, gdzie zagrożenie zawsze na nich czyha.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Klatki” to komiks niełatwy i niejednoznaczny. Jednak dzięki niesamowitej oprawie graficznej i specyficznej narracji opowieść o twórczych mękach i dyskusjach na temat sztuki jest bardzo angażująca, niemal hipnotyzująca. Autor umiejętnie przeplata sekwencje poetyckie, filozoficzne i refleksyjne z tymi nieco bardziej sensacyjnymi i tajemniczymi, dzięki czemu nieustannie zaskakuje czytelnika i utrzymuje go w stanie napięcia.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Saga Winlandzka” to bez wątpienia jedna z ciekawszych mang opublikowanych w tym roku na naszym rynku. Makoto Yukimura dba o najdrobniejsze detale, dzięki czemu jego opowieść oferuje nie tylko rozrywkę na najwyższym poziomie, ale ma również walor edukacyjny. Znajdą tu także coś dla siebie ci, którzy cenią sobie wiarygodnych bohaterów oraz pełne emocji relacje między nimi.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zgodnie z intencjami twórców „Irena” to komiks będący przede wszystkim opowieścią o duchu walki Ireny Sendlerowej – uznanej za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, działaczki ruchu oporu, która podczas drugiej wojny światowej ocaliła życie około dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci. Korzystając z dostępnych materiałów Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël oraz David Evrard stworzyli adresowaną nie tylko do młodszego czytelnika, poruszającą historię prawdziwej bohaterki.
koniec
9 lutego 2018

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Maj 2023
Esensja

31 V 2023

Powoli zbliżają się wakacje – co ciekawego warto spakować do waszych pleckaów i walizek?

więcej »

Dekada TM-Semic: Było raz dwóch szaleńców w domu wariatów
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

24 V 2023

W drugim zeszycie „Batmana” (nr 1/91) wydanym przez TM-Semic ponownie spotykamy Jokera. Tyle tylko, że nie ma twarzy Jacka Nicholsona, za to przepełnia go szaleństwo, będące znakiem firmowym Alana Moore′a.

więcej »

Niekoniecznie jasno pisane: Superbohater zza biurka
Marcin Knyszyński

21 V 2023

Jedną serię Briana K. Vaughana już czytaliśmy. To właśnie nią, czyli historią ostatniego mężczyzny na Ziemi, utorował sobie drogę do sukcesu. W połowie tejże drogi autor rozpoczął prace nad inną, równie głośną serią – pięćdziesięcioodcinkowa „Ex Machina” od pewnego czasu jest już na naszym rynku.

więcej »

Polecamy

Superbohater zza biurka

Niekoniecznie jasno pisane:

Superbohater zza biurka
— Marcin Knyszyński

Myślę, więc jestem – tym, kim myślę, że jestem
— Marcin Knyszyński

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński

To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński

Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński

Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż twórcy

Gwiazda wyrwana z galaktyki
— Sebastian Chosiński

Wieczna wojna
— Marcin Knyszyński

Ta, która ocaliła tysiące
— Agata Włodarczyk

Potężni sojusznicy
— Paweł Ciołkiewicz

Diamenty nie zapewniają wieczności
— Sebastian Chosiński

Na miedzianej ziemi
— Tomasz Nowak

Prawo i bezprawie
— Tomasz Nowak

Odwaga i poświęcenie
— Sebastian Chosiński

Rodzinna sielanka
— Beatrycze Nowicka

Ona też miała kiedyś siedem lat
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.