Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 października 2021
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCX

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Zbigniew Kasprzak

Zbigniew (KAS) Kasprzak
Zbigniew (KAS) Kasprzak
ImięZbigniew
NazwiskoKasprzak

Kas

Esensja.pl
Esensja.pl
Zbigniewa Kasprzaka przygoda z komiksem zaczęła się w latach sześćdziesiątych, kiedy kolekcjonował odcinki Lucky Luke’a, ukazujące się wówczas w harcerskim magazynie Na przełaj. Mimo że był to jedyny kontakt z tego rodzaju sztuką, wkrótce po powstaniu magazynu Relax w 1975 roku wysłał swoje rysunki na ogłoszony tam konkurs i… wygrał.

Błażej

Kas

Zbigniewa Kasprzaka przygoda z komiksem zaczęła się w latach sześćdziesiątych, kiedy kolekcjonował odcinki Lucky Luke’a, ukazujące się wówczas w harcerskim magazynie Na przełaj. Mimo że był to jedyny kontakt z tego rodzaju sztuką, wkrótce po powstaniu magazynu Relax w 1975 roku wysłał swoje rysunki na ogłoszony tam konkurs i… wygrał.
Zbigniew Kasprzak (Kas)
Rysownik
ur. 1 marca 1955, Kraków

Zbigniew Kasprzak

Zbigniew (KAS) Kasprzak
Zbigniew (KAS) Kasprzak
ImięZbigniew
NazwiskoKasprzak
Kasprzak uczył się wtedy rysunku i architektury wnętrz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; w tym czasie rysował też komiksy, które jednak nie ukazywały się w Relaksie, ale były wydawane w postaci zeszytowej przez Krajową Agencję Wydawniczą. Trwało to kilkanaście lat i zaowocowało powstaniem takich fantastyczno-naukowych, przygodowych i podróżniczych historii, jak: Bogowie z gwiazdozbioru Aquariusa (1985), Zagłada Atlantydy (1986-88), Gość z kosmosu (1986), Tajemnica Wyspy Wielkanocnej (1989), Magellana okrążenie świata, Krzysztof Kolumb i odkrycie nowego świata, Podróże Jamesa Cooka. W miesięczniku Fantastyka ukazywał się komiks Człowiek bez twarzy z rysunkami Kasprzaka i scenariuszem Andrzeja Krzepkowskiego, jak wspomina rysownik: „szalona, groteskowa, zupełnie odjazdowa historia”.
W 1988 roku Kasprzak był jednym z członków polskiej „delegacji” na festiwal komiksowy w Sierre w Szwajcarii, którego tematem specjalnym był komiks polski. To tam poznał już wtedy znanego na Zachodzie rysownika ThorgalaSzniknla, Grzegorza Rosińskiego, który rysował wówczas dwie serie: Thorgala właśnie i fantastyczno-naukowego Hansa (Yansa). Popularność tej pierwszej i - co za tym idzie - ogrom pracy, jaką musiał w nią włożyć sprawiły, że zaczął myśleć o rezygnacji z rysowania tej drugiej. Po festiwalu w Sierre zaproponował jej kontynuację właśnie Kasprzakowi, dostrzegając jego talent oraz zbieżność ich stylów. Wydawca zareagował na taki plan pozytywnie i Kasprzak zjawił się w Brukseli, by asystować Rosińskiemu przy pracy nad piątym tomem Yansa. Współpraca układała się dobrze, Kasprzak potwierdził swoje zdolności i wkrótce rozpoczął, już samodzielnie, pracę nad tomem szóstym, zatytułowanym Planeta czarów. Ukazał się on w 1993 roku.
Kiedy Kasprzak zaczął pracować na Zachodzie, okazało się, że jego nazwisko jest dla autochtonów trudne do wymówienia. Wtedy to zaczął podpisywać swoje plansze pseudonimem Kas.
Zbigniew Kasprzak...
Zbigniew Kasprzak...
Scenariusze do Yansa pisał Paul Duchâteau. Pierwszy tom tego cyklu ukazał się w roku 1983 i opowiadał o tytułowym Yansie, błąkającym się w roku 2027 po Ziemi, gdzie na skutek konfliktu nuklearnego panuje wieczna zima. Bohater cierpi na amnezję i stara się przeżyć w tym surowym i brutalnym świecie, szukając jednocześnie odpowiedzi na pytanie, kim jest i co tam robi. Pomagają mu w tym buntownicy, odmawiający poddania się władzy tyrana rządzącego jedynym Miastem na planecie. Jest wśród nich Orchidea -  piękna kobieta, którą Yans obdarzy uczuciem i której kilkakrotnie uratuje życie. Razem odkryją wielką tajemnicę skrywaną przez dyktatora, Yans zaś odzyska pamięć - okaże się być historykiem z jeszcze dalszej przyszłości (roku 2061), który w rok 2027 trafił na skutek awarii. Na koniec opowieści bohater wraca do swojego czasu, by w drugiej części na krótko wstąpić do przeszłości i zabrać ze sobą ukochaną Orchideę. W kolejnych tomach przeżywają razem liczne przygody, odwiedzają obce planety, rodzi im się córka, a Yans zostaje zarządcą Miasta i jako taki musi zażegnać niejedno zagrażające jego mieszkańcom niebezpieczeństwo.
Świat przedstawiony w tych komiksach jest ciekawy i złożony - fanom fantastyki naukowej gwarantuje wiele godzin dobrej rozrywki. Z drugiej jednak strony wielu krytyków podkreśla wewnętrzną niespójność serii o Yansie i nienaturalne czasami rozwiązania fabularne, takie jak wprowadzanie niepotrzebnych wątków.
Pod względem graficznym mamy w Yansie do czynienia z "klasycznym Rosińskim”. Rysunek jest realistyczny, główny bohater to szczupły blondyn, Orchidea - piękna kobieta o egzotycznej urodzie. Jest to komiks narysowany poprawnie, ale niemający w sobie nic porywającego - stosunkowo przeciętny. Trzeba przyznać, że Kasprzak okazał się godnym naśladowcą Rosińskiego: ogólne cechy rysunku, kolorystyka, kadrowanie i podziały stron są u niego w zasadzie takie same, jak we wcześniejszych pięciu tomach Yansa. Są jednak elementy, w których uczeń przerósł mistrza - jego rysunki, zwłaszcza tła, często zawierają więcej detali niż plansze Rosińskiego, który chyba nie zawsze się do tego przykładał.
...przy pracy
...przy pracy
Seria o Yansie powstaje do dziś; we Francji ukazało się już łącznie 12 tomów, ostatni w roku 2000. W Polsce cykl ten przechodził rozmaite koleje losu, był wydawany przez różne firmy, pierwszy tom był nawet dwukrotnie tłumaczony. Wiązało się to z tym, że czas publikacji początkowych albumów Yansa zbiegł się akurat z początkiem transformacji ustrojowej, kiedy na rynku wydawniczym zachodziły duże zmiany.
Kasprzak jest autorem rysunków do jeszcze jednej serii komiksowej, Les Voyageurs (Podróżnicy) do scenariuszy McLeoda. Do tej pory ukazały się dwa tomy (lata: 1995 i 1997), opowiadające o przewoźnikach futer w XIX wieku w Kanadzie. Handel kwitnie i przynosi wysokie dochody, jednak życie na północy jest trudne i pełne niebezpieczeństw. Podróżnicy dobrze oddają właściwe tym czasom połączenie liryzmu z ciężką prozą życia, zaś rysunki Kasprzaka bardzo wydatnie to podkreślają i są stosunkowo wierne realiom historycznym przedstawianej epoki. Bardzo dobre, stonowane, ale wyraźne i realistyczne kolory są zasługą żony Kasprzaka, Grażyny, która pod pseudonimem Graza koloruje też prace innych komiksowych rysowników, w tym Rosińskiego.
Międzynarodowa kariera Zbigniewa Kasprzaka nie jest póki co długa i można mieć nadzieję, że ten utalentowany rysownik szkoły realistycznej jeszcze da o sobie znać.
koniec
1 grudnia 2002
Więcej o Yansie w 4 (VII) numerze Esensji.

Źródła:
Patrick Gaumer, Claude Moliterni, Dictionnaire mondial de la Bande Dessinée, Larousse 2001
www.kultura.org.pl
www.esensja.pl
www.kultura.org.pl
komiks.gildia.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niekoniecznie jasno pisane: Pod prąd czasu i poza przestrzeń
Marcin Knyszyński

24 X 2021

„Przed nami nikt nigdy nie opowiadał takich przygód. W tej serii wszystko jest możliwe. Każdy nowy album może nas zaprowadzić wszędzie, gdzie tylko zechcemy” – tak o „Valérianie” pisał Jean-Claude Mézières, znany i popularny francuski rysownik komiksowy. To on, razem ze swoim wieloletnim przyjacielem, słynnym Pierre’em Christinem, stworzył w latach sześćdziesiątych postać kosmicznego agenta podróżującego w czasie i jego wiernej towarzyszki. Poznajmy Valériana i Laurelinę!

więcej »

Kadr, który…: Oleg jest jednak trochę rozczarowany
Paweł Ciołkiewicz

21 X 2021

Zgarbiony mężczyzna siedzi przy punktowo oświetlonym, zastawionym akcesoriami do rysowania stole kreślarskim i coś zapamiętale tworzy. Za nim stoją półki z książkami, obok ustawiony jest komputer. Duży kontrast, grube szrafowanie, efekt suchego pędzla w postaci widocznych tu i ówdzie przetarć - wszystko to daje wrażenie pewnej surowości. Opis nad rysunkiem pogłębia tę atmosferę, informując czytelnika, że Oleg jest trochę rozczarowany.

więcej »

10 naj...: Dzień Nauczyciela
Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

14 X 2021

Prezentujemy dzisiaj, wbrew tytułowi, nie dziesięciu, ale aż czternastu (na 14 października - Dzień Edukacji Narodowej) nauczycieli z różnych, nie tylko polskich, komiksów. W komentarzach możecie głosować: czy wolicie urodziwą panią od matmy, surowego mistrza sztuk walki, a może po prostu… Romka?

więcej »

Polecamy

Łatwe trudnego początki

Polscy podróżnicy:

Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.